Întrebare pentru Dan Mitranescu

Moderator: Dan Mitranescu

Încuiat
Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Întrebare pentru Dan Mitranescu

Mesaj de Dan Mitranescu »

esoxclub scrie:
Mie Sep 29, 2021 21:18
Buna ziua. Aveti informatii cand intra in stoc jigurile de la Tazura marimea 4/0? Multumesc!
Salut,
Incerc cat mai repede posibil. Poate reusesc sa le aduc intr-o saptamana.
Oricand, cu placere.

rnihai
Mesaje: 76
Membru din: Dum Ian 03, 2021 14:29
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Întrebare pentru Dan Mitranescu

Mesaj de rnihai »

Salutare! Am cumpărat acum ceva timp un MTX 14 New Concept, apoi l-am dotat cu o husa dubla de transport și după un dril cu un crap de ~11 Kg m-am convins ca vreau sa umplu și golul din husa. Totuși, lanseta nu mai este în stoc (epuizata de propriul succes :-) ?). Sunt șanse sa mai revină, în viitorul apropiat?

Sau aveți în stoc o lanseta identică/foarte apropiata din punct de vedere vizual și cu performante mai bune?

Multumesc si succes în continuare!

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Întrebare pentru Dan Mitranescu

Mesaj de Dan Mitranescu »

rnihai scrie:
Mar Oct 05, 2021 22:32
Salutare! Am cumpărat acum ceva timp un MTX 14 New Concept, apoi l-am dotat cu o husa dubla de transport și după un dril cu un crap de ~11 Kg m-am convins ca vreau sa umplu și golul din husa. Totuși, lanseta nu mai este în stoc (epuizata de propriul succes :-) ?). Sunt șanse sa mai revină, în viitorul apropiat?

Sau aveți în stoc o lanseta identică/foarte apropiata din punct de vedere vizual și cu performante mai bune?

Multumesc si succes în continuare!
Salut. Lanseta specificata nu o sa intre in stoc in viitorul apropiat. Este data comanda, dar au venit doar modelele cu 6 inele pe MTX-uri.
Iti recomand sa te uiti la Tazura Class sau la Tazura Class 3K. Au seria de inele New Concept 7 si un blank cel putin la fel de bun. Daca ne uitam si la pretul actual, nu cred ca este alegere mai buna.
https://danmitranescu.ro/163-lansete-crap

Vreau sa fac o precizare legata de seriile de inele New Concept.
Exista o confuzie legata de aceasta inovatie adusa lansetelor de crap si anume faptul ca New Concept ar inseamna "multe inele". Nici pe departe. New Concept inseamna: apropierea cat mai rapida de blank a firului si purtarea acestuia pana in varf cu inele mici, respectiv cu inele care au o greutate mica.
"Caderea" firului pe blank se face in primele 3 inele atat pa NC 9 cat si pe NC 7.
Pe NC 7 am folosit restul inelelor marimea 10 , dar greutatea lor in ansamblu a ramas egala cu a seriei cu 9 inele, aceasta fiind realizata cu inele de 8. ( mai mici, dar cu doua in plus)
Pe NC 7 am ridicat putin seria de inele catre varf si astfel am obtinut o distanta intre inele asemanatoare cu NC9. In acest fel a fost acoperita inclusiv distribuirea fortelor in mod egal pe toata lumgimea blank-ului ( pe partea care se indoaie mai mult), acesta fiind un alt avantaj major oferit de seria de inele New Concept, pe langa revenirea super rapida.

Lumea lansetelor de crap a dormit pe ea si inca doarme. :) Prostie mai mare ca inelele mari pe o lanseta nu exista si totusi persista de ani de zile. Imi este rusine si mie, la cat am studiat comportamentul lansetelor, ca nu mi-a dat prin cap mai repede.
Revenirea lansetei dupa aruncare si intinderea firului cat mai rapid este tot ce conteaza, asta dupa calitatile blank-ului.
Atat o revenire proasta cat si un fir plecat cu bucle mai largi inseamna o sinusoida pe firul lansat care ii mareste lungime, implicit greutate si ii scade aerodinamica. Asta inseamna aruncari mult mai scurte. E atat de logic.
Daca mai luam in calcul ca o mare parte din forta se consuma indoind inutil blank-ul, asa cum se intampla in cazul lansetelor cu 6 inele, vom stii de unde vin rezultatele pe tot ce inseamna New Concept. :wink:

Oricand, cu placere.
Multumesc si eu.

rnihai
Mesaje: 76
Membru din: Dum Ian 03, 2021 14:29
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Întrebare pentru Dan Mitranescu

Mesaj de rnihai »

Mulțumesc pentru răspunsul detaliat. De ce nu https://danmitranescu.ro/lansete-crap/1 ... ncept.html ? Din descriere pare

Observ ca are tot 9 inele si, nu stiu de ce, dar mi-ar plăcea ca pe sistemul de fixare cu 2 lansete sa văd doua la fel. Nu îmi dau seama cât de vizibila este diferența între MTX 14 NC cu 9 inele și Tazura NC cu 7 inele și nu știu când mai ajung pe la magazin ca sa pot face o comparație.

De asemenea, am cumparat recent din magazin, sa experimentez, 2 swingeri Tazura cu dublu conector și acel arc/buton. Sunt foarte plăcut impresionat :-) și aș vrea sa mai comand 2 și penarul buretat, dedicat lor. Cum pot proceda pentru a comanda online în aceasta varianta?

Si o ultima întrebare: ce diametru au ochiurile la capul de minciog Tazura cu brațe de carbon și dimensiuni 80x80? (este o balta pe care am mai mers și unde se cere 3 mm maxim || nu știu cât de valida este cerința dar parca nu aș vrea sa evit sa mai merg acolo doar din cauza capului de minciog).

Multumesc !

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Întrebare pentru Dan Mitranescu

Mesaj de Dan Mitranescu »

rnihai scrie:
Joi Oct 07, 2021 10:18
Mulțumesc pentru răspunsul detaliat. De ce nu https://danmitranescu.ro/lansete-crap/1 ... ncept.html ? Din descriere pare

Observ ca are tot 9 inele si, nu stiu de ce, dar mi-ar plăcea ca pe sistemul de fixare cu 2 lansete sa văd doua la fel. Nu îmi dau seama cât de vizibila este diferența între MTX 14 NC cu 9 inele și Tazura NC cu 7 inele și nu știu când mai ajung pe la magazin ca sa pot face o comparație.

De asemenea, am cumparat recent din magazin, sa experimentez, 2 swingeri Tazura cu dublu conector și acel arc/buton. Sunt foarte plăcut impresionat :-) și aș vrea sa mai comand 2 și penarul buretat, dedicat lor. Cum pot proceda pentru a comanda online în aceasta varianta?

Si o ultima întrebare: ce diametru au ochiurile la capul de minciog Tazura cu brațe de carbon și dimensiuni 80x80? (este o balta pe care am mai mers și unde se cere 3 mm maxim || nu știu cât de valida este cerința dar parca nu aș vrea sa evit sa mai merg acolo doar din cauza capului de minciog).

Multumesc !
Sigur ca si Tazura RS 40T este de luat in calcul, dar pretul era mai mare ca cel propus in varianta MTX 14 si totodata oferta pe Tazura Class si Class 3K este mai buna la acest moment. Este super lanseta si RS-ul.
In situatia in care doresti sa le ai pe toate la fel, poti sa returnezi MTX-ul si sa-ti iei setul de 3.

Atat comanda pentru swingere, cat si cea pe lansete ( eventual cu restituirea celei detinute acum ) se pot face telefonic.

Plasa de minciog are cele mai mici ochiuri regasite pe minciogurile de crap. Mai mult ca sigur ca o poti folosi in conditiile cerute pe balta respectiva.

Oricand, cu placere.

rnihai
Mesaje: 76
Membru din: Dum Ian 03, 2021 14:29
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Întrebare pentru Dan Mitranescu

Mesaj de rnihai »

Pentru un moment era sa mă arunc la varianta cu buy-back + 3 lansete de același fel însă încerc sa rămân la planul inițial: maxim 2 lansete din 2 segmente :-)

Citind aproape toate postările ce conțin "New Concept" dar și ghidurile de pe site-ul tău, parca mi-aș dori sa testez lanseta de top = MTX Class New Concept. Exista aceasta posibilitate?

De asemenea, ca sa evit sa mai adaug apoi o încă întrebare, când revine în stoc acest model (MTX Class New Concept)?

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Întrebare pentru Dan Mitranescu

Mesaj de Dan Mitranescu »

rnihai scrie:
Joi Oct 07, 2021 14:33
Pentru un moment era sa mă arunc la varianta cu buy-back + 3 lansete de același fel însă încerc sa rămân la planul inițial: maxim 2 lansete din 2 segmente :-)

Citind aproape toate postările ce conțin "New Concept" dar și ghidurile de pe site-ul tău, parca mi-aș dori sa testez lanseta de top = MTX Class New Concept. Exista aceasta posibilitate?

De asemenea, ca sa evit sa mai adaug apoi o încă întrebare, când revine în stoc acest model (MTX Class New Concept)?
MTX Class New Concept nu vine in viitorul apropiat. Mai exact, nu cred ca vine nici macar in anul viitor.

Avatar utilizator
DumiD
Pescar de competitie
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Oct 21, 2010 1:52

Re: Întrebare pentru Dan Mitranescu

Mesaj de DumiD »

Am facut si eu prima comanda de la inceputul pandemiei...click aici, click acolo, si m-am trezit citind o frumoasa poveste conspirationista pe site-ul magazinului. Te crezi vreun Alex Jones autohton Dane? Serios, isi are rost articolul ala langa secretele monofilamentului si cum iti alegi minciogul de crap?

Ps. Intrebat acum multi ani de ce nu face si el loby democratilor, ca un bun om de culoare, Michael Jordan a raspuns ca si republicanii cumpara pantofi.
Corecta sau nu postarea, oamenii intra pe danmitranescu.ro sa cumpere "pantofi", nu pentru teorii conspirationiste

nicuB
Mesaje: 375
Membru din: Lun Mai 16, 2011 20:57
Puncte: 0
Localitate: Timisoara

Re: Întrebare pentru Dan Mitranescu

Mesaj de nicuB »

DumiD scrie:
Mar Oct 12, 2021 7:56
isi are rost articolul ala langa secretele monofilamentului si cum iti alegi minciogul de crap?
Acum incep sa-l cred pe Dan ca shimano face pocnitori, fie ele mulinete sau lansete. Are mai multe informatii decat noi, plebea. :):):)

P.S. Astept "cu interes" sa vad pe site, pe langa lansete, mulinete si alte acareturi, si filmuletele cu Sosoaca.
P.P.S. Este o gluma, nu vreau sa creez polemica :)

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Întrebare pentru Dan Mitranescu

Mesaj de Dan Mitranescu »

DumiD scrie:
Mar Oct 12, 2021 7:56
Am facut si eu prima comanda de la inceputul pandemiei...click aici, click acolo, si m-am trezit citind o frumoasa poveste conspirationista pe site-ul magazinului. Te crezi vreun Alex Jones autohton Dane? Serios, isi are rost articolul ala langa secretele monofilamentului si cum iti alegi minciogul de crap?

Ps. Intrebat acum multi ani de ce nu face si el loby democratilor, ca un bun om de culoare, Michael Jordan a raspuns ca si republicanii cumpara pantofi.
Corecta sau nu postarea, oamenii intra pe danmitranescu.ro sa cumpere "pantofi", nu pentru teorii conspirationiste
Conspiratie inseamna cu totul altceva. Articolul nu se refera la politica sau la uneltiri impotriva conducatorului statului, ba din contra, sustine actiunea statelor. Chiar iubesc actiunea statelor. :wink:
Mai mult de atat, blogul meu nu este atat de citit incat sa influenteze lucrurile.
Ce am scris este in primul rand pentru mine, ca sa se stie ca am spus-o primul din lume ( buna, rea, adevarata sau falsa ), dar si pentru cei care inca sunt controversati de vremurile pe care le traim.

Parca erai adeptul liberei exprimari. Nu inteleg de ce te deranjeaza cele scrise de mine.
Articolul are mare legatura chiar si cu afacerea mea. Intodeauna am militat impotriva jigodiilor care imbarliga lumea avand interese obscure.

senzor planet
Încuiat

Înapoi la “DAN MITRANESCU”