Întrebare pentru Dan Mitranescu

Moderator: Dan Mitranescu

Încuiat
Manea Alexandru
Mesaje: 62
Membru din: Vin Feb 21, 2020 16:11
Puncte: 0
Localitate: București

Re: Întrebare pentru Dan Mitranescu

Mesaj de Manea Alexandru »

Va salut Domnul Dan găsesc și eu pe la dumneavoastră 2 huse pt lanete?
Mă refer la husele de panza pt lansete class modelul vechi dar nu contează ce scrie pe iele important e sa fie mai grosuțe.
Mulțumesc frumos

Buna seara!
Cu parere de rau, dar nu avem huse de lanseta separat.
Voi incerca sa comand in fabrica, dar asta mai dureaza.

Avatar utilizator
Zota Stefan Doru
Mesaje: 472
Membru din: Lun Mar 10, 2014 17:49
Puncte: 0
Localitate: COMANESTI BACAU

Re: Întrebare pentru Dan Mitranescu

Mesaj de Zota Stefan Doru »

Buna ziua domnule Dan ! Ceva noutăți referitoare la rodpodul de aluminiu care seamănă cu cel italian ? Mulțumesc!

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Întrebare pentru Dan Mitranescu

Mesaj de Dan Mitranescu »

nicuB scrie:
Mie Feb 22, 2023 17:20
Dane, tu ai pescuit lansetele de spinning la limita de sus a puterii maxime pe care o specifici in descriere?
Daca raspunsul este da, ma intereseaza cum se comporta in aruncare si cam la ce distanta ai aruncat naluca (si cu ce grosime de fir). Si care este modelul de lanseta folosit.
Si mai o chestie, la modelul sensitive (parca) faptul ca ai mutat mandrina mai jos nu a dezechilibrat lanseta?

Concret, pe mine ma intereseaza o lanseta din doua bucati pe care sa o folosesc la stiuca in Suedia si sa nu o tin in dulap dupa aceea. Sa mai dau cu ea si la Dunare dupa somn, daca am chef. Aproape sigur daca ma voi duce in Suedia la pescuit va fi o singura data, avand in vedere ca iesirea dureaza sapte zile iar eu dupa patru zile de pescuit incep sa ma plictisesc. Asa ca nu vreau sa investesc foarte mult pt o iesire. Sa vad si eu cum sta treaba cu pescuitul dupa stiuca mare (muskie, parca asa se numeste), sa nu zic ca n-am facut-o si pe asta. In caz ca voi si prinde ceva....
Cu lansetele de spinning pe care le am acum, incepand cu 2g si pana in 40g, nu m-as incumeta sa arunc o naluca de 100g sau mai mult.

Multumesc
Da, am pescuit majoritar la limita superioara a lansetelor de spinning.
Aceasta limita nu o ating in aruncare ( am aruncat pana la 80g la Dunare), ci in momentul in care intep. Iese "fum" din firul textil. :)
Tine cont ca pescuiesc in majoritatea cazurilor cu 4, 7 si 9g (toamna pe lacuri).
Pescuiesc cu jig-uri mari de 6/0. si cu o tehnica pe care eu am numit-o "ascuns" cu mult inainte sa aflu ce este ala offset.
Mai exact, dau cu jig-ul acoperit in intregime de twister ( de aici "ascuns"), iar teapa trebuie sa fie puternica, atat pentru a scoate jig-ul din silicon, dar si pentru a patrunde in gura osoasa a salailor. Fiind un jig mare, este si mai gros, deci patrunde mai greu.
Daca nu le rup eu in "teapa", trebuie sa treci mult peste limita maxima de aruncare ca sa le rupi.

Cateva cuvinte despre Sensitive. Daca stiam ca exista ceva mai bun, faceam.
Cu toate acestea, un bat bun nu este mai rezistent.
Cu cat batul este mai calitativ, cu atat accepta mai greu greseli de utilizare.
Spre exemplu la Sensitive, o super lanseta, usoara rapida si bazata la intepare, daca incerci sa tragi fir de pe mulineta sau sa tragi de naluca paralel cu lanseta in jos, pentru a agata naluca de inel, ai sanse mari sa rupi varful.
Carbonul 40T nu accepta asa ceva, :wink:

Un bat bun de "tavaleala" cu pesti mari ( inclusiv somni) si fara riscuri este KT 240 sau KT 270. Putin mai greu, dar si mai permisiv la greseli. Nu se poate si una si alta.

Despre mandrina pot sa-ti spun ca pe primul lot a fost o greseala in comunicarea cu fabrica si mandrina a fost pusa mai sus. Pe loturile urmatoare s-a remediat.
Mandrina de pe Sensitive este cea mai desteapta mandrina pe care eu o stiu. Te lasa cu mana in fata mulinetei, iar acest lucru ofera cea mai sigura echilibrare a batului in raport cu mulineta. :wink:

Trebuie sa mai subliniez ceva. Legat de faptul ca nu vrei sa investesti mult nu are nici cea mai mica legatura cu Tazura Sensitive. Bete cu aceleasi proprietati le gasesti numai la preturi de 3-4 ori mai mari, cel putin.
Iti garantez asta. Daca gasesti ceva sa ma contrazica, iti ofer un bat gratis. :wink:
Si in cazul in care gasesti ceva mai bun ( mai usor si la fel de tare, la fel de usor si mai tare ), indiferent de pret, ramane valabila oferta :wink: .

Betele de spinning le-am facut din pura placere. Nu este un segment profitabil pentru mine. Si consider ca am pescuit mult mai mult la spinning decat la crap. :wink:
Voi face si bete de feeder. Tot din ambitia de a face o lanseta de maxima calitate la un pret mic si pentru acest stil.
Sa faci lucruri bune avand experienta este ceva normal, dar sa faci o lanseta de top pentru feeder fara sa arunci in viata ta cu una este o adevarata provocare. :D

Daca mai ai intrebari despre spinning, te rog sa mi le adresezi. Si despre stiuci, chiar daca nu imi place deloc stilul. Imi plac "boabele" asa ca am fost nevoit sa invat. :)

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Întrebare pentru Dan Mitranescu

Mesaj de Dan Mitranescu »

Zota Stefan Doru scrie:
Lun Feb 27, 2023 16:43
Buna ziua domnule Dan ! Ceva noutăți referitoare la rodpodul de aluminiu care seamănă cu cel italian ? Mulțumesc!
Salut! Cu maxima parere de rau, nu stiu nimic in plus fata de ce am mai spus. Stiu ca se face sigur si ca o sa vina in primavara asta, dar altceva nu am mai aflat.

nicuB
Mesaje: 375
Membru din: Lun Mai 16, 2011 20:57
Puncte: 0
Localitate: Timisoara

Re: Întrebare pentru Dan Mitranescu

Mesaj de nicuB »

[/quote] Aceasta limita nu o ating in aruncare ( am aruncat pana la 80g la Dunare), ci in momentul in care intep. Iese "fum" din firul textil. :) [/quote]

Cand spui ca ai "aruncat pana la 80g" te referi ca ai aruncat la 2 - 3 m de barca, adica aproape de un pescuit vertical sau ai aruncat 15 - 25m? Din cate mi-au povestit cei care au pescuit in Suedia, sunt locuri unde esti nevoit sa arunci 25 - 30m, nu poti pescui in apropierea barcii.

[/quote] Cu toate acestea, un bat bun nu este mai rezistent. [/quote]

Este si normal sa fie mai supus accidentelor (utilizare neadecvata) un bat cu carbon mai calitativ deoarece blank-ul contine mai putina rasina. La asta te referi cand spui ca nu este mai rezistent, asa-i?

Am gasit la Sportex o lanseta de spinning, relativ usoara, cu putere de aruncare pana in 118g la o greutate a lansetei de 168g, lungime 2m. E adevarat, aproape dublu ca si pret fata de Tazura, dar totusi, nu exagerat de scumpa. Nu-mi place actiunea, care e semi-parabolica. De aceea caut o lanseta mai puternica, care sa nu "imi rupa mana" dupa o zi de pescuit si pe care sa o mai folosesc la salau pe Dunare, deci sa fie cu actiune rapida.

Bum
Mesaje: 93
Membru din: Joi Apr 13, 2017 0:51

Re: Întrebare pentru Dan Mitranescu

Mesaj de Bum »

Voi face si bete de feeder. Tot din ambitia de a face o lanseta de maxima calitate la un pret mic si pentru acest stil.
Sa faci lucruri bune avand experienta este ceva normal, dar sa faci o lanseta de top pentru feeder fara sa arunci in viata ta cu una este o adevarata provocare.
No bun ... pe cand ? ... sa te stresez iar si cu ,,butonul,,pt noutati ? :lol:

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Întrebare pentru Dan Mitranescu

Mesaj de Dan Mitranescu »

nicuB scrie:
Mar Feb 28, 2023 13:45

Am gasit la Sportex o lanseta de spinning, relativ usoara, cu putere de aruncare pana in 118g la o greutate a lansetei de 168g, lungime 2m. E adevarat, aproape dublu ca si pret fata de Tazura, dar totusi, nu exagerat de scumpa. Nu-mi place actiunea, care e semi-parabolica. De aceea caut o lanseta mai puternica, care sa nu "imi rupa mana" dupa o zi de pescuit si pe care sa o mai folosesc la salau pe Dunare, deci sa fie cu actiune rapida.
2,10m - greutate 128g!!! Tazura Sensitive, usoara, rapida, actiune de varf.
https://danmitranescu.ro/lansete-spinni ... e-210.html

Legat de rezistenta, da, carbonul cu calitate ridicata, usor si rigid ( caracteristici care demasca toate vrajelile de pe piata pentru cine doreste sa isi puna putin mintea la contributie) este mai vulnerabil la greseli.
Carbonul de calitate este usor si comod in utilizare, te ajuta sa arunci mai bine, revenire mai buna, semnal mai bun, ...dar nu rezista la ridicarea unui peste de 1kg, cu varful in sus.
Mai exact, carbonul T40 te ajuta sa fii bun, dar nu te fereste cand esti ... nepriceput. :D

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Întrebare pentru Dan Mitranescu

Mesaj de Dan Mitranescu »

Bum scrie:
Mar Feb 28, 2023 19:52
Voi face si bete de feeder. Tot din ambitia de a face o lanseta de maxima calitate la un pret mic si pentru acest stil.
Sa faci lucruri bune avand experienta este ceva normal, dar sa faci o lanseta de top pentru feeder fara sa arunci in viata ta cu una este o adevarata provocare.
No bun ... pe cand ? ... sa te stresez iar si cu ,,butonul,,pt noutati ? :lol:
Am inteles ca sunt primul care pune inele Sea Guide ( super calitate, folosite in general pentru spinning) pe lansete de feeder. :)
Carbon 40T au mai pus, asa ca trebuia sa vin cu ceva peste. :)
Blank de 12mm pe cotor si putere de aruncare 150g. :wink:
Ceva panza 3K ... chestii din astea. :)

Astept mostra. Sper ca pana in vara sa am modelul de serie.

Bum
Mesaje: 93
Membru din: Joi Apr 13, 2017 0:51

Re: Întrebare pentru Dan Mitranescu

Mesaj de Bum »

Dan Mitranescu scrie:
Mie Mar 01, 2023 2:41
Bum scrie:
Mar Feb 28, 2023 19:52
Voi face si bete de feeder. Tot din ambitia de a face o lanseta de maxima calitate la un pret mic si pentru acest stil.
Sa faci lucruri bune avand experienta este ceva normal, dar sa faci o lanseta de top pentru feeder fara sa arunci in viata ta cu una este o adevarata provocare.
No bun ... pe cand ? ... sa te stresez iar si cu ,,butonul,,pt noutati ? :lol:
Am inteles ca sunt primul care pune inele Sea Guide ( super calitate, folosite in general pentru spinning) pe lansete de feeder. :)
Carbon 40T au mai pus, asa ca trebuia sa vin cu ceva peste. :)
Blank de 12mm pe cotor si putere de aruncare 150g. :wink:
Ceva panza 3K ... chestii din astea. :)

Astept mostra. Sper ca pana in vara sa am modelul de serie.
Doua sugesti daca imi permiti ... ca tot te stresez de vreo 2 ani cu lansetele de feeder ... PUNE SI VARFURI DE 6 OZ !!! Asa ca sa faci o nefacuta ... cred ca intelegi de ce ... multi pescuiesc (ca si mine) cu lansetele de feeder doar pt faptul ca pot face o prezentare mai fina si carlige mai mici dar au nevoie de distanta la un pescuit de cateva ore direct pe avertizori....si incearca sa nu le incarci dejaba cu dopuri de pluta .

cane_corso
Mesaje: 5
Membru din: Mar Mai 05, 2015 1:57
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Întrebare pentru Dan Mitranescu

Mesaj de cane_corso »

Dan Mitranescu scrie:
Mie Ian 25, 2023 0:53
cane_corso scrie:
Lun Ian 23, 2023 14:35
Salut.Am auzit în emisiune la Andu Gagiu,că urmează,să aduceți un set de avertizori Tazura mai simpli.Întrebarea mea este.Când vor apărea la vânzare?
Salut. Luna viitoare avertizorii vor intra in stoc.
Ce sa întâmplat?De ce nu au intrat până acum?😕

senzor planet
Încuiat

Înapoi la “DAN MITRANESCU”