Întrebare pentru Dan Mitranescu

Moderator: Dan Mitranescu

Încuiat
Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Întrebare pentru Dan Mitranescu

Mesaj de Dan Mitranescu »

Alin Galbenu scrie:130g pt un tambur gol, este foarte bine.
Pai stiu, ca l-au subtiat dupa forjarea la rece ( ca altfel nu mergea ca rezistenta) pana sub 1mm, plecand de la 1,2mm ( asa aveau mostrele ). Plus ca l-au gaurit de jur imprejur.
Gauri direct in zona de asezare a firului nu am vrut sa dea, deoarece la tamburul cu adancime de 4mm firul pus in strat subtire poate sa preia mici denivelari si nu este bine. Se mai puteau scadea si de aici 10g, dar deja o dadeam in altele ... :)

Totusi, au spus ca daca il fac din nu stiu ce material, tot metal, pot sa il faca la sub jumatate din greutate. (eu nu stiu metal mai usor ca aluminiul, poate este unul mai rezistent ce se poate subtia si mai mult, ... )
Repet, nu am dat importanta, pentru ca m-au speriat cu pretul .

carbocalm
Mesaje: 513
Membru din: Joi Mai 16, 2013 21:26
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Întrebare pentru Dan Mitranescu

Mesaj de carbocalm »

catalinSM scrie:
Dan Mitranescu scrie:
DumiD scrie:La iarna o sa fie circ cu mulinetele astea, ca deja velocity v mtx e fumat, ca singur acasa de craciun :lol:
Nu este "fumat" nimic , ca mtx-urile vin cu inele K si alta freza. :D ( aici este ca la fotbal )
Despre mulinete este mai greu de discutat. Chiar nu ai ce ... ( de data asta este ca la sah :D )
Facem pariu ca o sa fie comparate cu Shimano Aero Technium normale sau MG si Shimano Power Aero XTB?
Ce-i drept, am vazut destul de multe aerotehnium-uri la vanzare, in ultimul timp.

Avatar utilizator
Thomas Cristian
pescar de competitie
Mesaje: 1273
Membru din: Joi Oct 04, 2012 17:35
Puncte: 0
Localitate: Otopeni

Întrebare pentru Dan Mitranescu

Mesaj de Thomas Cristian »

carbocalm scrie:
catalinSM scrie:
Dan Mitranescu scrie:
DumiD scrie:La iarna o sa fie circ cu mulinetele astea, ca deja velocity v mtx e fumat, ca singur acasa de craciun :lol:
Nu este "fumat" nimic , ca mtx-urile vin cu inele K si alta freza. :D ( aici este ca la fotbal )
Despre mulinete este mai greu de discutat. Chiar nu ai ce ... ( de data asta este ca la sah :D )
Facem pariu ca o sa fie comparate cu Shimano Aero Technium normale sau MG si Shimano Power Aero XTB?
Ce-i drept, am vazut destul de multe aerotehnium-uri la vanzare, in ultimul timp.
Au aparut, poate, la vanzare si datorita faptului ca in Anglia se vand cu 1600 lei buc, iar la noi "pare" un pret bun 2200 lei.

cdd
Mesaje: 36
Membru din: Sâm Mai 06, 2017 22:20
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti

Re: Întrebare pentru Dan Mitranescu

Mesaj de cdd »

Dan Mitranescu scrie:
Buricu scrie:Sa intelegem ca la cea ieftina mecanismele interioare sunt la fel? In acest caz putem beneficia si la aceasta de asezarea conica a firului?
Mecanismul este identic la ambele modele. ( carcasa nu permite modificari ).
Materialele sunt aceleasi la mecanism, deoarece eventuale diferente de calitate sunt nesemnificative ca pret de productie si este pacat sa nu se pastreze.
Asa ca si asezarea firului este aceeasi.

Rulmentii japonezi costa mult, axul pinionului (inox filetat la interior) costa mai mult, axul manivelei costa mai mult datorita filetului, carbontexul este mai scump decat pazla. De aici sunt diferentele de cost intre modele.

cdd
Mesaje: 36
Membru din: Sâm Mai 06, 2017 22:20
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti

Re: Întrebare pentru Dan Mitranescu

Mesaj de cdd »

butco scrie:Buna ziua domnule Mitranescu.
Când vor întra în stoc noile mulinete hakuyo mx 14000 ? Si dacă știți la ce preț se vor vinde.
Multumesc
Buna ziua !
Intrebare: manivela cu filet interior este interschimbabila (pt. stangaci) ?

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Întrebare pentru Dan Mitranescu

Mesaj de Dan Mitranescu »

cdd scrie:
butco scrie:Buna ziua domnule Mitranescu.
Când vor întra în stoc noile mulinete hakuyo mx 14000 ? Si dacă știți la ce preț se vor vinde.
Multumesc
Buna ziua !
Intrebare: manivela cu filet interior este interschimbabila (pt. stangaci) ?
Da, manivela se poate monta atat pe dreapta cat si pe stanga.
Pe axul manivelei sunt doua filete cu diametre diferite, unul pe dreapta si unul pe stanga.

nicuB
Mesaje: 375
Membru din: Lun Mai 16, 2011 20:57
Puncte: 0
Localitate: Timisoara

Re: Întrebare pentru Dan Mitranescu

Mesaj de nicuB »

Dan Mitranescu scrie:Cateva poze. ( Am sa fac un topic separat, pentu a le pune si pe forum ) :

https://danmitranescu.ro/mulinete-crap/ ... -2018.html
Garantia este de doar 12 luni?
Nu le contest fiabilitatea sau altceva, dar daca sunt asa de bune, de ce nu oferi garantie 24 luni?
Din cate stiu eu esti obligat prin lege sa oferi 24 luni garantie (vorbim de persoane fizice)

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Întrebare pentru Dan Mitranescu

Mesaj de Dan Mitranescu »

nicuB scrie:
Dan Mitranescu scrie:Cateva poze. ( Am sa fac un topic separat, pentu a le pune si pe forum ) :

https://danmitranescu.ro/mulinete-crap/ ... -2018.html
Garantia este de doar 12 luni?
Nu le contest fiabilitatea sau altceva, dar daca sunt asa de bune, de ce nu oferi garantie 24 luni?
Din cate stiu eu esti obligat prin lege sa oferi 24 luni garantie (vorbim de persoane fizice)
"Garantia" este jumatatea unei expresii, atunci cand vorbim de lege.
Pentru a discuta corect, trebuie sa intregim expresia, in functie de ce dorim:

Exista "garantie de conformitate", adica aceea in care produsul trebuie sa fie ca in descriere. Daca cumparatorul a fost informat ca pot sa existe diferente, atunci iese din discutie. Motiv pentru care toate site-urile sunt bandite si "informeaza" la "termeni si conditii" , ca pot sa existe diferente la poze ... si alte golanisme de acest fel. Garantia asta este data prin lege si are durata de 2 ani obligatorie , chiar si pentru persoane juridice, nu numai pentru cele fizice. :wink:
Din practica, daca nu ai sesizat in 14 zile eventuale neconcordante sau minciuni, pentru a returna produsul, poti sa ramai cu legea in mana.

Exista" garantia comerciala". Asta este aia de care stie lumea, in care daca se strica produsul, poti sa il repari sau sa il schimbi. Garantia asta o da comerciantul, cat il lasa pe el sufletul. Nu este nimic specificat in lege. Eu am pus un an. Cand am pus 4 ani s-a gasit sa-mi tina morala cineva, ca este manevra si ca produsul ia ochii cu asta, ascunzand alceva, eventual un adaos mare. ( cred ca de TD 6000 era vorba ... ). Iar eu chiar aveam incredere in produs. Ma rog ...

Si mai cunosc eu o forma de garantie, pe care se pare ca nu o cunoasteti, deschizand acest subiect.
Se numeste "garantia lui Mitranescu", si face cat toate garantiile pe care le cunoasteti la un loc.
Astept oricand cu mare drag sa aveti posibilitatea de a beneficia de ea. :D ( si cu mai mare drag sa nu fiti nevoit sa va folositi de ea :D )

P.S. vreti sa achizitionati mulinetele acestea ?

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: Întrebare pentru Dan Mitranescu

Mesaj de ionut72 »

nicuB scrie:
Din cate stiu eu esti obligat prin lege sa oferi 24 luni garantie (vorbim de persoane fizice)
Aia e garantia pentru starea de conformitate.

Un produs este considerat conform cu cele scrise in contractul de vanzare-cumparare daca sunt indeplinite urmatoarele conditii:

- produsul corespunde cu descrierea vanzatorului, oferind aceleasi calitati cu cele ale mostrei/modelului prezentat initial de acesta (in magazin de exemplu).
- produsul corespunde scopului cerut de cumparator, adus la cunostinta vanzatorului, care il si accepta cand se incheie contractul de vanzare-cumparare.
- produsul corespunde scopului general de utilizare al produselor de acelasi tip.
- produsul corespunde cu specificatiile produselor din aceeasi serie (asteptari rezonabile de calitate si performanta similara), specificatii aduse la cunostinta direct cumparatorului, prin declaratii publice, pe baza inscrisurilor de pe eticheta sau ambalaj, pe baza publicitatii facute produsului.

Garantia tehnica/conventionala/comerciala n-are termen specificat in lege, este oferita voluntar de catre comerciant/vanzator si nu trebuie confundata cu garantia de conformitate. Garantia tehnica iti permite repararea produsului, fara costuri suplimentare, in cazul in care a avut loc o defectiune, care nu a avut drept cauza utilizarea defectuoasa a produsului.
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: Întrebare pentru Dan Mitranescu

Mesaj de ionut72 »

Exemplu de garantie de conformitate:

Vanzatorul ofera la vanzare o tastatura neagra cu 102 taste. Daca tastatura nu e neagra sau are 101 taste, intra sub incidenta garantiei de conformitate.

Mai trebuie tinut cont de ceva, in cazul garantiei de conformitate, termenul in care se prezuma ca un produs n-a fost conform este de 6 luni. Dupa aceste 6 luni clientul mai are inca 2 luni la dispozitie sa atentioneze vanzatorul de lipsa de conformitate. Practic, daca au trecut 8 luni, clientul trebuie sa dovedeasca pe cheltuiala sa (expertiza) ca produsul n-a fost de la inceput (din momentul vanzarii) conform cu specificatiile.
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

senzor planet
Încuiat

Înapoi la “DAN MITRANESCU”