NOUTATI SI PROMOTII DM

Moderator: Dan Mitranescu

Încuiat
Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: NOUTATI SI PROMOTII DM

Mesaj de Dan Mitranescu »

ejas scrie:.................
Intrebarea este daca merita diferenta de aprox 100 lei intre MTX10 si MTX Uni spod? Au aceleasi inele K slim, aceeasi mandrina DPS / Hakuyo, aceeasi greutate. Difera probabil materialul, 30T pentru Uni spod.
Dan zice ca da..

Cine a cumparat, ne-ar putea spune daca Uni spod este sensibil mai elastic decit fostul MTX14 spod? Sau tot bita e.. Cit au reusit sa arunce cu spombul mare? Cu ce fir?
Multumesc
In gama MTX tot ce "costa" este distanta de aruncare, respectiv parametrii lansetei care ajuta in acest sens: greutatea cat mai mica si rigiditate cat mai mare.
Mai exact, intre doua lansete cu aceeasi greutate este mai scumpa cea mai rigida. Acest lucru este evident datorita faptului ca un carbon cu calitate ridicata este mai rigid, dar si mai scump.
Sau, intre doua lansete cu aceeasi putere este mai scumpa cea cu greutate mai mica.
Concret, logic si verificabil.

Mici diferente de cost sunt date si de accesorii. Inelele tip K sunt putin mai scumpe cu cateva zeci de lei, dar fac diferenta. Pe langa aspect si greutatea redusa sunt categoric mai rezistente la mici accidente si nu se sparg usor. Pastila ceramica este mult mai bine protejata de rama metalica ce o acopera in intregime pe exterior.

Noul spod este mai elastic si mai usor in comparatie cu spodul MTX14. Are greutatea mai mica, dar creste elasticitatea putin mai mult. Se comporta mai bine in mana celor care nu sunt foarte puternici. Blank-ul costa mai putin, dar inelele K au egalat preturile.

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: NOUTATI SI PROMOTII DM

Mesaj de Dan Mitranescu »

Cristian88 scrie:Merci Alin, totusi poti sa recomanzi exact niste fire textile pentru spod? As dori o recomandare si pentru marker. Poate poti sa-mi lasi MP.
Au intrat in stoc firele pentru spod. Bune si ieftine ca la Hakuyo, dar dar fara dedicatie parca nu era bine.
Am rezolvat si treaba asta :

https://danmitranescu.ro/fir-textil/941 ... -300m.html

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: NOUTATI SI PROMOTII DM

Mesaj de Dan Mitranescu »

Cristian88 scrie:O sa merg pe MTX 10 sa si bat spod, se poate si obisnuinta cu 3.90 m sa fie un factor, ca si fir folosesc de 0.25 mm. Inc-o intrebare: am vazut ca aveti si niste rachete de nadire pe site, pana acum am folosit doar marca Spomb, cele de la d-voastra risca sa nu se deschida? Am vazut ca forma este identica cu cele Spomb, cum s-ar justifica diferenta de pret? Mai pe romaneste iti faci treaba cu ele? Sezonul acesta am pierdut 2 rachete Spomb si caut si alternative.
Rachetele sunt foarte bune si la un pret corect pentru un plastic. Numai pe astea le folosesc si cunosc foarte multi pescari buni, vechi si cu posibilitati care tot de aceeasi parere sunt.
Au aparut si unele mai sofisticate care se deschid cu o clapeta mai mica. In doua culori: portocaliu si kaki. Astea au putin mai mult plastic si costa 15 lei. Nu sunt Hakuyo. Altii au rezolvat treaba asta.

https://danmitranescu.ro/249-rachete-si-cupe

Avatar utilizator
Cristian88
Mesaje: 599
Membru din: Sâm Iul 16, 2016 0:00
Puncte: 0
Localitate: Constanta

Re: NOUTATI SI PROMOTII DM

Mesaj de Cristian88 »

Pai daca scrie pe ele Spod & Marker vreau si eu :)))
O sa comand si eu firul si niste rachete de nadire, pentru lanseta cred ca o sa merg pe MTX 10, se tot vorbea de greutatea lansetei, am inteles ca mulineta nu influenteaza distanta de arhncare, bine vorbim de o mulineta long-cast, dar greutatea ei nu influenteaza implicit greutatea ansamblului ce influenteaza distanta de aruncare sau nu are nici o legatura? Multunesc
C&R

ejas
Mesaje: 156
Membru din: Joi Dec 18, 2014 11:41
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: NOUTATI SI PROMOTII DM

Mesaj de ejas »

Dan Mitranescu scrie:
ejas scrie:.................
Intrebarea este daca merita diferenta de aprox 100 lei intre MTX10 si MTX Uni spod? Au aceleasi inele K slim, aceeasi mandrina DPS / Hakuyo, aceeasi greutate. Difera probabil materialul, 30T pentru Uni spod.
Dan zice ca da..

Cine a cumparat, ne-ar putea spune daca Uni spod este sensibil mai elastic decit fostul MTX14 spod? Sau tot bita e.. Cit au reusit sa arunce cu spombul mare? Cu ce fir?
Multumesc
..................
Noul spod este mai elastic si mai usor in comparatie cu spodul MTX14. Are greutatea mai mica, dar creste elasticitatea putin mai mult. Se comporta mai bine in mana celor care nu sunt foarte puternici. Blank-ul costa mai putin, dar inelele K au egalat preturile.
OK Dane,

M-ai convins. Am asteptat aproape tot sezonul sa se rupa batrinul MTX8 tot tragind de spombul mare.. Mi-a fost mila de el "sa-l prind eu in portbagaj" sau sa fac o lansare mai 'zvicnita"...

Nu-ti merge plata cu cardul pe site, platesc la livrare.
Daca merg joi la pescuit, povestesc eu cit de "elastic" e.. si cit am dat cu el.

Avatar utilizator
Cristian Dumitrescu
Mesaje: 282
Membru din: Dum Iun 30, 2013 13:29
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti / Militariud

Re: NOUTATI SI PROMOTII DM

Mesaj de Cristian Dumitrescu »

Am eu 10'le BE, cu xtb spod, testul suprem urmeaza pe sarulesti. La cenusaru si chita n-am avut ce sa nadesc...

Pot doar sa spun ca am iesit pe lacul morii cu ea si s-a comportat foarte placut.

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: NOUTATI SI PROMOTII DM

Mesaj de Dan Mitranescu »

Cristian88 scrie:Pai daca scrie pe ele Spod & Marker vreau si eu :)))
O sa comand si eu firul si niste rachete de nadire, pentru lanseta cred ca o sa merg pe MTX 10, se tot vorbea de greutatea lansetei, am inteles ca mulineta nu influenteaza distanta de arhncare, bine vorbim de o mulineta long-cast, dar greutatea ei nu influenteaza implicit greutatea ansamblului ce influenteaza distanta de aruncare sau nu are nici o legatura? Multunesc
Da... trebuia sa scrie. :) Oricum, arata bine rola. Il cumpara baietii de la spinning de 10 ori mai des fata de cei de la crap. :) Firul este foarte bun, dar pana nu scrie pe el pentru ce este , nu este la fel.

Am mai spus si cu alte ocazii: mulineta influenteaza aruncarea numai prin greutate si aranjarea firului.
Daca aranjearea firului nu reprezinta foarte mult, greutatea conteaza deoarece cu cat este mai mare cu atat este mai greu de oprit din balans dupa aruncare.

P.S. "long-cast" este numai un termen comercial ... ca si Spod& Marker. :)

hulk
Mesaje: 28
Membru din: Mie Oct 10, 2018 18:36

Re: NOUTATI SI PROMOTII DM

Mesaj de hulk »

Salutare Dan,

Poti te rog sa-mi recomanzi o mulineta pentru pescuitul la crap din cele pe care le ai la vanzare? cele care au ca pret cam 150 160 de lei ?. As dori una care sa ma ajute cat de cat la lansarile lungi(pe cat posibil in acest buget)
Anul acesta a fost primul an de "pescuit" la crap iar acum ca s-a dus sezonul vreau sa-mi achizitionez niste bete si mulinete pentru la primavara, intentionez sa pescuiesc de placere 12-24h.

Multumesc,

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: NOUTATI SI PROMOTII DM

Mesaj de Dan Mitranescu »

hulk scrie:Salutare Dan,

Poti te rog sa-mi recomanzi o mulineta pentru pescuitul la crap din cele pe care le ai la vanzare? cele care au ca pret cam 150 160 de lei ?. As dori una care sa ma ajute cat de cat la lansarile lungi(pe cat posibil in acest buget)
Anul acesta a fost primul an de "pescuit" la crap iar acum ca s-a dus sezonul vreau sa-mi achizitionez niste bete si mulinete pentru la primavara, intentionez sa pescuiesc de placere 12-24h.

Multumesc,
Salut,
Iti recomand unul dintre aceste doua modele:

https://danmitranescu.ro/mulinete-crap/ ... -2018.html

https://danmitranescu.ro/mulinete-crap/ ... h8000.html

Ambele mulinete se comporta foarte bine si detin parametrii cautati in pescuitul la crap. ( tambur mare, usoare, ... )

draghia.andrei
Mesaje: 25
Membru din: Mar Sep 25, 2018 12:12
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: NOUTATI SI PROMOTII DM

Mesaj de draghia.andrei »

Salut Dan,

Dupa peste 10 partide de 48 de ore cu rod-podul de la baracuda (https://marelepescar.ro/rod-pod-baracud ... sturi.html) m-am hotarat sa il schimb, e ok in banii lui dar nu e ce vreau eu si am decis sa salt putin bugetul de data asta.

As vrea te rog sa ma ajuti in alegerea unuia de la tine. Mi au atras atentia cateva dar as vrea si parerea ta si sa-mi spui niste argumente pro-contra daca se poate. Detin lansete de 3.9 usoare si flexibile si mulinete okuma axeon pe la 700 gr bucata. Ca probleme la rod-podul vechi nu era stabiliatea ci nu-mi placea deloc ca-mi faceau senzorii ca toate alea cand ridicam o lanseta de pe el si inca o problema era ca mulinetele mele mari loveau mereu bara de sustinere( ce din mijloc) adica ori aveam manerul sub bara ori era pe bara si lovea in el, problema cauzata de inaltimea prea mica. Astea fiind spuse am vazut la tine cateva modele ce-mi plac

1 - https://danmitranescu.ro/rod-pod/899-ro ... rp180.html
2 - https://danmitranescu.ro/rod-pod/137-ro ... o-sky.html
3 - https://danmitranescu.ro/rod-pod/131-ro ... o-146.html
4 - https://danmitranescu.ro/rod-pod/132-ro ... rp145.html

Eu as vrea ceva pana in 500 lei dar daca cel de inox chiar merita saltul de pret sunt dispus sa merg pe el.

Astept si parerea ta.

Multumesc, cu stima Andrei D.

senzor planet
Încuiat

Înapoi la “DAN MITRANESCU”