Despre curve

Aici putem discuta sau dezbate orice legat de pescuit.

Moderatori: Alin Galbenu, mariosilaghi, Bogdan Zaharia, odoctee

Avatar utilizator
dan cotelici
Mesaje: 1028
Membru din: Mie Ian 12, 2005 8:30
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Despre curve

Mesaj de dan cotelici »

Mai Andrei

Abilitatea e definita ca fiind o indemanare, o iscusinta ..dibacie sau chiar o smecherie..........
Ca sa-ti fie mai clar...
esti indemanatic daca faci nodul allbright in 5 secunde,
esti iscusit daca arunci de 5 ori in acelasi loc
esti smecher daca faci echipa de langa tine sa creada ca nadesti cand tu, de fapt, arunci cu racheta plina cu apa si pamant.

Dizabilitatea e un cuvant inventat de mass media inculta pe care-l folosesti inconstient.
Adaptat dintr-o alta limba..unde are conotatii fara legatura cu abilitatea, in sensul dat ei de limba romana.

La noi se foloseste termenul INABILITATE=stangacie.

In consecinta NU MAI POCI LIMBA ROMANA.
The second best is the first loser!

Avatar utilizator
Andrei I
pescar de competitie
Mesaje: 1761
Membru din: Mie Mai 02, 2007 21:11
Puncte: 0
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: Despre curve

Mesaj de Andrei I »

domnule Pruteanu prpipit ... acum sunt pe telefon si nu am chef sa scriu mult...dar maine iti voi demonstra ca nu ai dreptate :)

P.S. sper sa continue mansa 5 asa cum a inceput adica promitator si sa nu fiu nevoit sa imi folosesc Wide-card-ul :)
Milionar excentric

Avatar utilizator
dan cotelici
Mesaje: 1028
Membru din: Mie Ian 12, 2005 8:30
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Despre curve

Mesaj de dan cotelici »

Andrei I scrie:P.S. sper sa continue mansa 5 asa cum a inceput adica promitator si sa nu fiu nevoit sa imi folosesc Wide-card-ul :)
Poti sa-l folosesti , in sensul dat de inventatorul definitiei, sens pe care nu-l intelegem ca-i prea "larg". :lol: :lol: :lol:
Daca nu l-ai identificat pe inventator iti mai dau un hint:
Cel mai bun jurnalist dintre pescari, cel mai bun pescar dintre jurnalisti.Primul roman, CUNOSCUT, care a folosit racheta pentru a nadi cu pufuleti. :lol: :lol: :lol: :lol:
The second best is the first loser!

Avatar utilizator
dan cotelici
Mesaje: 1028
Membru din: Mie Ian 12, 2005 8:30
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Despre curve

Mesaj de dan cotelici »

Andrei I scrie:
Daca abilitatea nu ar fi inalienabila, te-as imprumuta cu 'vro' 2 kile.
Inalienabilitatea se refera doar la bunuri/ proprietati.....care nu pot fi instrainate.
Crezi ca abilitatile sunt transmisibile :?: :roll: :roll: :roll:
The second best is the first loser!

Avatar utilizator
Andrei I
pescar de competitie
Mesaje: 1761
Membru din: Mie Mai 02, 2007 21:11
Puncte: 0
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: Despre curve

Mesaj de Andrei I »

dan cotelici scrie:
Andrei I scrie:
Daca abilitatea nu ar fi inalienabila, te-as imprumuta cu 'vro' 2 kile.
Inalienabilitatea se refera doar la bunuri/ proprietati.....care nu pot fi instrainate.
Crezi ca abilitatile sunt transmisibile :?: :roll: :roll: :roll:
NU zau... :)) Ai auzit de drept inalienabil?

Se vede ca esti un om al cifrelor..nu ai o treaba cu literele :)
Uite eu nu o sa ma pun niciodata cu tine la contabilitate, pentru ca recunosc nu-mi place si nu ma pricep.
Daca ai rabadare pana maine o sa-ti explic cum e cu dizabilitatile, cu inalienabilitatea si cu jocul de cuvinte al caror inteles exact poate fi usor 'ocolit' asa de frumusetea 'poeziei'.
Nu mai folosi tehnica scoaterii din context, chiar daca asa te-au meditat jurnalistii de ziare de scandal. Tehnica asta e intr-adevar uzitata, dar prinde doar la o anumita categorie de cititori. Ori banuiesc ca te respecti macar pe tine si nu o sa faci in continuare aceeasi eroare.
Acum te rog ai rabdare pana maine nu imi merge laptopul si stric tastele telefonului de atata butonat. Iti promit ca te fac sa intelegi si nu cer bani :)
Milionar excentric

Avatar utilizator
Andrei I
pescar de competitie
Mesaje: 1761
Membru din: Mie Mai 02, 2007 21:11
Puncte: 0
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: Despre curve

Mesaj de Andrei I »

dan cotelici scrie: Crezi ca abilitatile sunt transmisibile :?: :roll: :roll: :roll:
pai acum nu mai sti nici sa citesti??? am spus daca abilitatile nu ar fi inalienabil e....tradus pt tine inseamna daca nu ar fi netransmisibile. te-ai incurcat fir-ar sa fie...nu ma asteptam :)
e ca - cu - da +....dubla negatie...chiar vrei sa continui cu mine?
Milionar excentric

Avatar utilizator
Andrei I
pescar de competitie
Mesaje: 1761
Membru din: Mie Mai 02, 2007 21:11
Puncte: 0
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: Despre curve

Mesaj de Andrei I »

Sa revenim ....

Mie imi face placere sa stiu ca de fiecare data cand trebuie sa imi raspunzi consulti DEX-ul si te documentezi, insa nu este suficient sa privesti lucrurile atat de simplu. Un cuvant poate avea intelesuri diferite, de multe ori mai largi decat cele din DEX98, in functie de contextul in care acesta este folosit. Mai mult decat atat nu este sufiecient sa consulti doar DEX-ul, desi este cel mai oficial "document" pentru explicatia intelesului unor cuvinte, nu este intotdeauna cuprinzator sau "up-datat". Sunt multe cuvinte imprumutate din alte limbi, neologisme, regionalisme, termeni specifici medicali, tehnici etc. pe care sigur nu le vei gasi in DEX, asta neinsemnand ca folosirea lor este o greseala gramaticala, un dezacord sau o "pocire a limbii romane".

abilitate asa cum ai punctat inseamna: Îndemânare, iscusință, pricepere, dibăcie. ♦ (La pl.) Șmecherii, șiretlicuri. – Din fr. habileté, lat. habilitas, -atis.

dar mai are urmatoarele intelesuri pe care te rog sa le citesti atent si de ce nu sa ti le si insusesti:
delegație, împuternicire, mandat, procură -- toate astea sunt sinonime
1) Caracter abil; capacitate de a face totul cu ușurință și iscusință; dibăcie; îndemânare; măiestrie; pricepere. 2) mai ales la pl. Manifestare abilă; lucru sau act făcut cu ingeniozitate și finețe.
2. (jur.) aptitudine legată de a face ceva

pricepere -PRICÉPERE, priceperi, s.f. Faptul de a (se) pricepe. 1. Facultatea de a înțelege, de a pătrunde ceva (ușor) cu mintea; înțelegere; p. ext. judecată, inteligență. 2. Îndemânare, abilitate, iscusință. – V. pricepe.
Asta ca sa te potolesti cu intelegerea nu e o abilitate. :D

mai departe:

Termenul dizabilitati ---Termenul clinic acceptat este "dizabilitati mentale", acesta aparand in studiile de specialitate ca termen consacrat.
Ex:
Realizarea unor programe de educatie-scolarizare, recuperare-reabilitare si consiliere pentru copiii cu dizabilitati mentale si/sau fizice care nu frecventeaza scolile publice.

Nu am afirmat nici o clipa ca dizabilitate este antonim cu abilitate, prin folosirea acestui termen ma refeream exact la ce scrie mai sus.

"Inalienabil" nu se refera doar la bunuri, se refera si la drepturi si insemana ce nu poate fi instrainat prin acte juridice de drept civil. In sensul larg, poate fi folosit pentru a sublinia ceva ce nu poate fi instrainat si atat. Bunurile/obiectele pot fi personificate, limba romana are multe chichite, dex-ul nu este egal limba romana. Uite iti dau un link ce te poate ajuta sa iti largesti orizonturile, si sa intelegi, poate, aceasta enigma pentru tine........ limba romana: http://ro.wikipedia.org/wiki/Figur%C4%83_de_stil

Si cu asta .. Stai jos, ai 2!
Milionar excentric

Avatar utilizator
Cezar Bibu
Mesaje: 553
Membru din: Lun Ian 10, 2005 10:34
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti

Re: Despre curve

Mesaj de Cezar Bibu »

@Andrei,

Stai sa se trezeasca , c-aseara s-a consumat ceva... :lol: :lol:

Avatar utilizator
cornelserbu
Veteran
Mesaje: 4167
Membru din: Dum Oct 16, 2005 19:01
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Despre curve

Mesaj de cornelserbu »

Andrei I scrie:Sa revenim ....

Mie imi face placere sa stiu ca de fiecare data cand trebuie sa imi raspunzi consulti DEX-ul si te documentezi, insa nu este suficient sa privesti lucrurile atat de simplu. Un cuvant poate avea intelesuri diferite, de multe ori mai largi decat cele din DEX98, in functie de contextul in care acesta este folosit. Mai mult decat atat nu este sufiecient sa consulti doar DEX-ul, desi este cel mai oficial "document" pentru explicatia intelesului unor cuvinte, nu este intotdeauna cuprinzator sau "up-datat". Sunt multe cuvinte imprumutate din alte limbi, neologisme, regionalisme, termeni specifici medicali, tehnici etc. pe care sigur nu le vei gasi in DEX, asta neinsemnand ca folosirea lor este o greseala gramaticala, un dezacord sau o "pocire a limbii romane".

abilitate asa cum ai punctat inseamna: Îndemânare, iscusință, pricepere, dibăcie. ♦ (La pl.) Șmecherii, șiretlicuri. – Din fr. habileté, lat. habilitas, -atis.

dar mai are urmatoarele intelesuri pe care te rog sa le citesti atent si de ce nu sa ti le si insusesti:
delegație, împuternicire, mandat, procură -- toate astea sunt sinonime
1) Caracter abil; capacitate de a face totul cu ușurință și iscusință; dibăcie; îndemânare; măiestrie; pricepere. 2) mai ales la pl. Manifestare abilă; lucru sau act făcut cu ingeniozitate și finețe.
2. (jur.) aptitudine legată de a face ceva

pricepere -PRICÉPERE, priceperi, s.f. Faptul de a (se) pricepe. 1. Facultatea de a înțelege, de a pătrunde ceva (ușor) cu mintea; înțelegere; p. ext. judecată, inteligență. 2. Îndemânare, abilitate, iscusință. – V. pricepe.
Asta ca sa te potolesti cu intelegerea nu e o abilitate. :D

mai departe:

Termenul dizabilitati ---Termenul clinic acceptat este "dizabilitati mentale", acesta aparand in studiile de specialitate ca termen consacrat.
Ex:
Realizarea unor programe de educatie-scolarizare, recuperare-reabilitare si consiliere pentru copiii cu dizabilitati mentale si/sau fizice care nu frecventeaza scolile publice.

Nu am afirmat nici o clipa ca dizabilitate este antonim cu abilitate, prin folosirea acestui termen ma refeream exact la ce scrie mai sus.

"Inalienabil" nu se refera doar la bunuri, se refera si la drepturi si insemana ce nu poate fi instrainat prin acte juridice de drept civil. In sensul larg, poate fi folosit pentru a sublinia ceva ce nu poate fi instrainat si atat. Bunurile/obiectele pot fi personificate, limba romana are multe chichite, dex-ul nu este egal limba romana. Uite iti dau un link ce te poate ajuta sa iti largesti orizonturile, si sa intelegi, poate, aceasta enigma pentru tine........ limba romana: http://ro.wikipedia.org/wiki/Figur%C4%83_de_stil

Si cu asta .. Stai jos, ai 2!
:lol: :lol: :lol: itrebare de om inabil : la ce-ti foloseste toata polologhia asta in pescuitul crapului ??? nu cumva il face inalienabil ? :D
Cornel Serbu
Friends Carp Team

Avatar utilizator
gor965
Moderator
Mesaje: 14706
Membru din: Vin Mai 25, 2007 17:04
Puncte: 0
Localitate: Calarasi

Re: Despre curve

Mesaj de gor965 »

...eu nu vad legatura "cu curvele " :!: :?: ... :lol:
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!
George Iorga
Imagine

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Discutii Generale despre Pescuit”