Discutii concurs casting

Aici putem discuta sau dezbate orice legat de pescuit.

Moderatori: Alin Galbenu, mariosilaghi, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
nicudinescu
Mesaje: 90
Membru din: Lun Apr 01, 2013 20:21

Re: HAKUYO CASTING CUP 2015 - regulament final

Mesaj de nicudinescu »

Ce ziceti de sfarsitul de saptamana sa iesim la un concurs ,il facem la popesti si ne strangem toti de la grea .ASTEPT

Avatar utilizator
iohann
Partener Crapmania.ro
Mesaje: 3183
Membru din: Dum Noi 01, 2009 11:06
Puncte: 0

Re: HAKUYO CASTING CUP 2015 - regulament final

Mesaj de iohann »

Am vrut sa ramana taxa cat mai mica. Multi pescari nu doresc sa investeasca si in fir pentru a tine un astfel de concurs.
In plus, crezi ca daca aduc firele trebuie sa stam linistiti pana la sfarsit ?
Nu mai zic de deranjul de la inceput.
Am crezut ca este mai bine asa.
Poate pe viitor o sa le aduc eu.
Multumesc pentru felicitari.
Imi pare rau ca nu ai venit, ca macar nu mai existau discutii la locul 2. :D[/quote]

eram in forma :D :wink:[/quote]

Cate tone ai descarcat ? :D
P.S. La cat peste bagati, vezi cum facem rost de un loc bun la concurs, ca Borcan vrea sa treaca tona pe Hermes. :D[/quote]

12 tone s-au bagat dn toamna pana acum :D
Borcan primitivul :lol: :lol: :lol:

Avatar utilizator
gabi1
Veteran
Mesaje: 4787
Membru din: Joi Sep 16, 2010 19:23
Puncte: 0
Localitate: Gura Oborului

Re: HAKUYO CASTING CUP 2015 - regulament final

Mesaj de gabi1 »

iohann scrie: Borcan primitivul :lol: :lol: :lol:
Ii faci lobby lui furnica... :D :lol:
"Azi oamenii cunosc preţul fiecărui obiect si valoarea nici unuia."
"Nu refuza ajutorul imbecililor; pentru a rămâne sus iți trebuie unanimitate". :-)

Andrei Colotelo
Mesaje: 238
Membru din: Dum Oct 21, 2012 23:52
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: HAKUYO CASTING CUP 2015 - regulament final

Mesaj de Andrei Colotelo »

Daca imi permiteti sa ma bag si eu ca musca in lapte?

Am fost de fata cand a fost masurat firul lui Silviu Florescu.
Dupa ce arbitri au masurat firul au spus ca este ok, pentru ca dupa masurarea aruncarilor din mansa respectiva sa se razgandeasca si sa spuna ca nu e ok.
Indiferent de dimensiunea firului, arbitri au facut o greseala pe care au incercat sa o dreaga apoi prin ai acorda lui Silviu dreptul de a repeta aruncarea.

Ce dimensiune avea firul folosit initial de Silviu?
Firul lui Silviu era de 0.25 mm . Din pacate " Furnica " nu stia sa foloseasca corect micrometrul, dar asta nu va impiedica sa ii multumiti cu totii pentru munca facuta in cadrul concursului.

Repet insa ca nu conteaza ce dimensiune avea firul, ci mai importanta a fost balba arbitrilor care in cazul asta au cam comis-o si au starnit ditamai uraganul.

Cu respect pentru toti baietii.
Andrei Colotelo
Andrei Colotelo
Nume utilizator schimbat din leuldemare.

Avatar utilizator
Sionut
Mesaje: 963
Membru din: Joi Dec 11, 2008 22:15
Puncte: 0
Localitate: Popesti

Re: HAKUYO CASTING CUP 2015 - regulament final

Mesaj de Sionut »

leuldemare scrie:Daca imi permiteti sa ma bag si eu ca musca in lapte?

Am fost de fata cand a fost masurat firul lui Silviu Florescu.
Dupa ce arbitri au masurat firul au spus ca este ok, pentru ca dupa masurarea aruncarilor din mansa respectiva sa se razgandeasca si sa spuna ca nu e ok.
Indiferent de dimensiunea firului, arbitri au facut o greseala pe care au incercat sa o dreaga apoi prin ai acorda lui Silviu dreptul de a repeta aruncarea.

Ce dimensiune avea firul folosit initial de Silviu?
Firul lui Silviu era de 0.25 mm . Din pacate " Furnica " nu stia sa foloseasca corect micrometrul, dar asta nu va impiedica sa ii multumiti cu totii pentru munca facuta in cadrul concursului.

Repet insa ca nu conteaza ce dimensiune avea firul, ci mai importanta a fost balba arbitrilor care in cazul asta au cam comis-o si au starnit ditamai uraganul.

Cu respect pentru toti baietii.
Andrei Colotelo
Furnica era arbitru ?
CS APS

Andrei Colotelo
Mesaje: 238
Membru din: Dum Oct 21, 2012 23:52
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: HAKUYO CASTING CUP 2015 - regulament final

Mesaj de Andrei Colotelo »

Propunere de regulament pentru REVANSA ZMEILOR

1 Se vor executa cate 5 aruncari de catre fiecare participant
2 Rezultatul final va fi dat de suma celor mai bune 3 aruncari.
3 Toti concurenti vor folosi cate un ansambu de lanseta, mulineta, fir si plumb identice. ( propun: mtx class, daiwa windcast, sufix ultraknot 025.5 si plumb de 4.5 oz de la Fox .
4 Terenul de casting va fi lat de 10 metri.
5 Orice aruncare care depaseste in latime terenul va fi scurtata cu o distanta egala celei cu care s-a depasit terenul in lateral.
6. Aruncarile se vor face cu Plumbul din aer fara pendul.
7. Se considera aruncare ratata si NU SE REPETA orice aruncare in care s-a depasit linia start, s-a alunecat sau s-a atins cu plumbul pe pamant ( chiar si pentru o fractiune de secunda).
8 Se potate repeta aruncarea doar daca se fac peruci in aruncare sau se rupe inaintasul in aruncare.
Andrei Colotelo
Nume utilizator schimbat din leuldemare.

nicudinescu
Mesaje: 90
Membru din: Lun Apr 01, 2013 20:21

Re: HAKUYO CASTING CUP 2015 - regulament final

Mesaj de nicudinescu »

Te asteptam duminica andrei

Andrei Colotelo
Mesaje: 238
Membru din: Dum Oct 21, 2012 23:52
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: HAKUYO CASTING CUP 2015 - regulament final

Mesaj de Andrei Colotelo »

Voi fi prezent sa arbitrez, daca sunteti de acord cu asta.
Andrei Colotelo
Nume utilizator schimbat din leuldemare.

Andrei Colotelo
Mesaje: 238
Membru din: Dum Oct 21, 2012 23:52
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: HAKUYO CASTING CUP 2015 - regulament final

Mesaj de Andrei Colotelo »

Maxx a venit cu o observatie ( pertinenta zic eu ) si aspus ca fiecare stie mai bine cu ce greutate isi poate incarca lanseta.
Propune deci ca greutatea plumbului sa ramana la aprecierea fiecarui aruncator.
Tot Maxx spune ca nu ar trebuii repetata nici o aruncare indiferent de cauza ratarii.
Andrei Colotelo
Nume utilizator schimbat din leuldemare.

Avatar utilizator
silviu_florescu
Mesaje: 268
Membru din: Vin Aug 22, 2008 18:03
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti / Pantelimon-Cernica(IF) 0767554004
Contact:

Re: HAKUYO CASTING CUP 2015 - regulament final

Mesaj de silviu_florescu »

Eu vin, indiferent ce regulament vreti sa folositi.
Propun doar ca ar trebui sa incepem a adopta din ce in ce mai mult din regulamentul competitiilor oficiale, poate chiar sa imbunatatim. Pentru ca tot ne credem tari...

Daca tot organizam noi acum si nu mai suntem obligati sa folosim un regulament impus de organizator / sponsor din motive comerciale, ar trebui ca fiecare sa poata arunca cu ce lanseta si mulineta doreste. Asa e afara.

Pentru ca aruncatul la distanta e derivat din pescuit, pe balta nu esti conditionat sa folosesti un anumit ansamblu, important este sa ajungi acolo. Unora li se potrivesc anumite lansete, altora altele. E si in functie de stilul de aruncat, muschi, psihic..etc. De aia m-am si apucat de facut lansete pe mana clientului.

Pe viitor, poate micsoram si limita de 0,25 la fir. Se stie ca cine vrea distanta pe balta, pune si fire de 0,20. Eu folosesc chiar de 0,18. Si am scos chiar pesti de 20kg. Merge si cu 0,16 chiar, dar e mai greu.

Tot la competitiile adevarate, nu esti conditionat de stilul de aruncat, chiar daca si la pescuitul de pe plaja ai vecini stanga sau dreapta. Acolo nu se mai considera periculoase aruncarile.
Oricum, o aruncare cu plumbul de pe pamant nu reprezinta neaparat un pericol. Pot demonstra ca greutatea urmeaza o traiectorie aflata in plan perpendicular pe mal. Nici chiar in spate nu pleaca, ci direct in sus.

Sa zicem ca urmam regulile CIPS de pescuit la crap. Nici acolo nu scrie ca plumbul nu se pune pe pamant, ci e importanta doar traiectoria.

Se vrea a demonstra cine e mai tare. Un sportiv complet mai si gandeste, asa ca fiecare chichita il poate ajuta sa invinga. Fiecare stie sa o faca in felul sau.
De aia suntem diferiti, altfel ne-am imbraca toti la fel ;)

Dar, din moment ce nu organizez eu intrecerea asta, ma voi conforma cu ce se hotaraste. Ca de obicei.

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Discutii Generale despre Pescuit”