INFIINTAREA FEDERATIEI ROMANE DE PESCUIT SPORTIV

Aici putem discuta sau dezbate orice legat de pescuit.

Moderatori: Alin Galbenu, mariosilaghi, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Ovidiu Oancea
Mesaje: 346
Membru din: Mar Mai 04, 2010 16:39

Re: INFIINTAREA FEDERATIEI ROMANE DE PESCUIT SPORTIV

Mesaj de Ovidiu Oancea »

Era frumos zic eu sa va prezentati si dvs, sa descrieti initiativa, obiectivele, etc. Asa direct in polemica si discutand cu "gsg" zau daca nu e enervant. Unii vad ca va stiu, altii ca mine nu. Lucrurile astea cred ca trebuie sa aiba o anume vizibilitate, consistenta. Ma rog, e doar o remarca...
Eu tot urmaresc stirile pentru ca ma intereseaza, chiar sa fac o mica asociatie la un moment dat. Sa aveti spor!

Offtopic: Eu as propune oricum ca un forum de calibrul crapmania sa implementeze o politica prin care userii sa isi foloseasca numele lor.

Popescu Stefan
Mesaje: 807
Membru din: Mar Ian 19, 2010 20:46

Re: INFIINTAREA FEDERATIEI ROMANE DE PESCUIT SPORTIV

Mesaj de Popescu Stefan »

Domnule Mateianu,
Inca odata ma lasati perplex. Cum se poate afilia o asociatie la alta asociatie? Superficialitatea cu care tratati legile nu face altceva decat sa tina in viata un mort, cu acte in regula.
Dovada este faptul ca toata zdroaba a fost suportata de pescarii sportivi, si cu rezultatele se impauna AGVPSR. Nu ar strica sa citesti si Decizia Curtii Constitutionale a Romaniei nr. 156/1999.

PS Chiar v-ati afiliat la AGVPSR sau este o intentie? Nu de alta, dar daca nu o faceti acum s-ar putea sa nu mai aveti ocazia. Nu ar strica sa le prezentati cluburilor sportive afiliate actul constitutiv din care sa reiasa faptul ca sunt membri APCR precum si Hotararea judecatoreasca din care sa reiasa faptul ca APCR este uniune de persoane juridice. Oare de ce cred ca aceste documente nu exista? Le puteti posta pe forum?

Avatar utilizator
Costel Stanila
Mesaje: 548
Membru din: Joi Mar 15, 2007 14:39
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: INFIINTAREA FEDERATIEI ROMANE DE PESCUIT SPORTIV

Mesaj de Costel Stanila »

gsg scrie:
Costel Stanila scrie:
gsg scrie:Nu ar strica sa depuneti si bilanturile contabile la organele fiscale. Inca din anul 2001 de cand figureaza ca infiintata si din 2004 de cand a fost inregistrata la fisc, asociatia nu a depus declaratiile fiscale si bilanturile contabile. Este o conditie radiere din RAF. Constituirea si functionarea unei asociatii sau federatii nu se face doar cu bune intentii, ci cu respectarea tuturor prevederilor legale cu privire la persoanele juridice.
In calitate de secretar executiv al A.P.C.R. tin sa fac precizarea ca de cand a fost inregistrata fiscal, A.P.C.R. a depus anual bilanturile contabile la administratia financiara.
Bilantul contabil la ONG-uri se depune anual , pana la data de 30.04 a anului in curs pentru anul fiscal trecut.
Domnule Stanila,
Bilanturile contabile se publica pe http://www.mfinate.ro
La toate ONG-urile apar in fiecare an. La APCR nu apar. Accesati http://www.mfinate.ro/informatii contribuabili. Poate este o eroare a Ministerului Finantelor. Nu va contrazic.
Domnule X,

Accesati dvs. daca tot va roade asa tare , 16284499 este codul numeric (CIF) al A.P.C.R.

PS. Accept si scuzele la afirmatia facuta de dvs., bazata pe nestiinta vreau sa cred, si nu pe rea intentie...

PS 2. V-am lamurit cred si cu raspunsul la intrebarea cu persoana juridica care i-ati adresat-o lui Mateianu...
Costel Stanila
A.P.C.R.

Popescu Stefan
Mesaje: 807
Membru din: Mar Ian 19, 2010 20:46

Re: INFIINTAREA FEDERATIEI ROMANE DE PESCUIT SPORTIV

Mesaj de Popescu Stefan »

Am accesat. Nu sunt documente atasate. Poate nu va uitati unde trebuie. Eu nu am spus ca nu sunteti inregistrati ci ca nu exista bilanturile atasate. Vedeti ca in josul paginii partea stanga, exista un buton cu care se selecteaza anul fiscal. Pauza totala.
Pentru conformitate accesati orice alta persoana juridica

Popescu Stefan
Mesaje: 807
Membru din: Mar Ian 19, 2010 20:46

Re: INFIINTAREA FEDERATIEI ROMANE DE PESCUIT SPORTIV

Mesaj de Popescu Stefan »

Nu sunt lamurit cu persoana juridica. Nu reiese din actele contabile. Actul constitutiv dovedeste (nu mie, ci membrilor dumneavoastra, cluburile) daca sunt sau nu membre APCR. Din jurnalul RNONG reiese ca membrii sunt persoane fizice, nu juridice si sunt chiar nominalizati.

Popescu Stefan
Mesaje: 807
Membru din: Mar Ian 19, 2010 20:46

Re: INFIINTAREA FEDERATIEI ROMANE DE PESCUIT SPORTIV

Mesaj de Popescu Stefan »

gsg scrie:Nu sunt lamurit cu persoana juridica. Nu reiese din actele contabile. Actul constitutiv dovedeste (nu mie, ci membrilor dumneavoastra, cluburile) daca sunt sau nu membre APCR. Din jurnalul RNONG reiese ca membrii sunt persoane fizice, nu juridice si sunt chiar nominalizati.
Corectez. Erati inscrisi in RNONG. Am dat o cautare pe http://www.just.ro/Portals/0/WWWW/files ... 012011.pdf dupa numarul sentintei civile luat de pe site-ul Ministerului de finante, cat si dupa denumire. Va anunt ca nu mai figurati in RNONG, asa cum era de asteptat, dupa ce judecatoria careia v-ati adresat v-a respins cererea privind transformarea in asociatie de persoane juridice.
CONSULTATI-VA REPEDE AVOCATII. S-ar putea sa fiti in fapt o fata morgana.

Avatar utilizator
Costel Stanila
Mesaje: 548
Membru din: Joi Mar 15, 2007 14:39
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: INFIINTAREA FEDERATIEI ROMANE DE PESCUIT SPORTIV

Mesaj de Costel Stanila »

gsg scrie:
gsg scrie:Nu sunt lamurit cu persoana juridica. Nu reiese din actele contabile. Actul constitutiv dovedeste (nu mie, ci membrilor dumneavoastra, cluburile) daca sunt sau nu membre APCR. Din jurnalul RNONG reiese ca membrii sunt persoane fizice, nu juridice si sunt chiar nominalizati.
Corectez. Erati inscrisi in RNONG. Am dat o cautare pe http://www.just.ro/Portals/0/WWWW/files ... 012011.pdf dupa numarul sentintei civile luat de pe site-ul Ministerului de finante, cat si dupa denumire. Va anunt ca nu mai figurati in RNONG, asa cum era de asteptat, dupa ce judecatoria careia v-ati adresat v-a respins cererea privind transformarea in asociatie de persoane juridice.
CONSULTATI-VA REPEDE AVOCATII. S-ar putea sa fiti in fapt o fata morgana.
Corectati in continuare pentru ca Tribunalul Bucuresti a acceptat cererea de asociere de persoane juridice.APCR este asociatie de persoane juridice din 2010 si va aparea si in RNONG, probabil este o chestiune de timp cu actualizarea site-ului.
Consultati site-ul Ministerului de Justitie unde o sa vedeti ca este admisa cererea.
Membrii APCR , persoane juridice , sunt lamuriti, nu le mai duceti grija.

Succesuri deosebite in avizarea federatiei dvs. la ANST... :D
Costel Stanila
A.P.C.R.

Madalin Dirla
Pescar de competitie
Mesaje: 2194
Membru din: Sâm Oct 04, 2008 9:45
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: INFIINTAREA FEDERATIEI ROMANE DE PESCUIT SPORTIV

Mesaj de Madalin Dirla »

dl, Popescu,

Banii cand ii dati pescarilor care au participat la concursurile organizate de Federatie,ca ii tot mintiti de 4-5 luni??????????????????
Sper sa nu evitati raspunsul meu.
E vorba de concursurile organizate la DORIPESCO .

Popescu Stefan
Mesaje: 807
Membru din: Mar Ian 19, 2010 20:46

Re: INFIINTAREA FEDERATIEI ROMANE DE PESCUIT SPORTIV

Mesaj de Popescu Stefan »

Costel Stanila scrie:
gsg scrie:
gsg scrie:Nu sunt lamurit cu persoana juridica. Nu reiese din actele contabile. Actul constitutiv dovedeste (nu mie, ci membrilor dumneavoastra, cluburile) daca sunt sau nu membre APCR. Din jurnalul RNONG reiese ca membrii sunt persoane fizice, nu juridice si sunt chiar nominalizati.
Corectez. Erati inscrisi in RNONG. Am dat o cautare pe http://www.just.ro/Portals/0/WWWW/files ... 012011.pdf dupa numarul sentintei civile luat de pe site-ul Ministerului de finante, cat si dupa denumire. Va anunt ca nu mai figurati in RNONG, asa cum era de asteptat, dupa ce judecatoria careia v-ati adresat v-a respins cererea privind transformarea in asociatie de persoane juridice.
CONSULTATI-VA REPEDE AVOCATII. S-ar putea sa fiti in fapt o fata morgana.
Corectati in continuare pentru ca Tribunalul Bucuresti a acceptat cererea de asociere de persoane juridice.APCR este asociatie de persoane juridice din 2010 si va aparea si in RNONG, probabil este o chestiune de timp cu actualizarea site-ului.
Consultati site-ul Ministerului de Justitie unde o sa vedeti ca este admisa cererea.
Membrii APCR , persoane juridice , sunt lamuriti, nu le mai duceti grija.

Succesuri deosebite in avizarea federatiei dvs. la ANST... :D
Domnule Stanila,
Daca v-ati adresa unui oarecare, ar fi credibil. Nu uitati ca in era internetului totul poate fi verificat. Pe rolul instantelor Tribunalului Bucuresti nu exista niciun dosar pe anul 2010 in care sa fie parte APCR.
Ca sa demonstrati contrariul, publicati numarul de dosar. Eu cred ca membrii APCR nu sunt lamuriti, ci aburiti. Pacat.

Avatar utilizator
Costel Stanila
Mesaje: 548
Membru din: Joi Mar 15, 2007 14:39
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: INFIINTAREA FEDERATIEI ROMANE DE PESCUIT SPORTIV

Mesaj de Costel Stanila »

gsg scrie:Am accesat. Nu sunt documente atasate. Poate nu va uitati unde trebuie. Eu nu am spus ca nu sunteti inregistrati ci ca nu exista bilanturile atasate. Vedeti ca in josul paginii partea stanga, exista un buton cu care se selecteaza anul fiscal. Pauza totala.
Pentru conformitate accesati orice alta persoana juridica
Hai sa o lamurim si p-asta cu bilanturile contabile.
Conform legii asociatiile si fundatiile au obligativitatea de a depune bilantul contabil la administratiile financiare si nu la Registrul Comertului unde depun societatile comerciale.Sursa mfinante.ro este Registrul Comertului fara sa completeze informatia lor proprie de la adm.fin....Capisci?
Costel Stanila
A.P.C.R.

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Discutii Generale despre Pescuit”