MAI POATE AGVPSR ORGANIZA COMPETITII DE PESCUIT SPORTIV?

Aici putem discuta sau dezbate orice legat de pescuit.

Moderatori: Alin Galbenu, mariosilaghi, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
Avatar utilizator
cornelserbu
Veteran
Mesaje: 4167
Membru din: Dum Oct 16, 2005 19:01
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: MAI POATE AGVPSR ORGANIZA COMPETITII DE PESCUIT SPORTIV?

Mesaj de cornelserbu »

Stefan Popescu scrie: Eu nu-mi permit sa emit pareri personale, ci sa discut cu documente.
mai popescule, de ani de zile se sterge toata lumea la kur cu documentele tale...nu te-ai plictisit ???
Cornel Serbu
Friends Carp Team

Stefan Popescu
pescar de competitie
Mesaje: 1786
Membru din: Joi Iun 07, 2012 12:14

Re: MAI POATE AGVPSR ORGANIZA COMPETITII DE PESCUIT SPORTIV?

Mesaj de Stefan Popescu »

cornelserbu scrie: mai popescule, de ani de zile se sterge toata lumea la kur cu documentele tale...nu te-ai plictisit ???
Nu m-am plictisit si nici nu o sa ma plictisesc asa curand. Pana la urma, legea va invinge. O stiti cu totii si este doar o chestiune de timp pana la realizarea obiectivului pe care mi l-am propus. Ce nu pricepeti voi, este faptul ca din aceasta balacareala pe care o faceti voi sustinand AGVPSR, cei care pierd sunt sportivii, care nu pot beneficia de recunoasterea meritelor sportive si ii jumuliti de banii familiei, fara nici un fel de rusine. Dar, cu timpul, vor intelege cu totii unde le este locul. Voi sunteti doar niste profitori care beneficiati de lipsa lor de informare si ii jegmaniti de bani. Corect?

Stefan Popescu
pescar de competitie
Mesaje: 1786
Membru din: Joi Iun 07, 2012 12:14

Re: MAI POATE AGVPSR ORGANIZA COMPETITII DE PESCUIT SPORTIV?

Mesaj de Stefan Popescu »

gor965 scrie:
Stefan Popescu scrie:....

Corespondenta s-a purtat cu secretarul general al FIPS Mouche, Stefan Allaker
Pe bune, ai curaj sa spui celor de la FIPS Mouche, ca n-ai facut in viata ta vre-un concurs de pescuit la musca ? ...ca n-ai nici macar un carlig de musca in evidentele federatiei ? Haide senior presidente, aia trebuie sa fie prea prosti sa te afilieze pe baza unei hartii care autentifica doar ca ai infiintat o federatie! :D
Da, am acest curaj. Si chestia este ca aia de la musca s-au prins cum stau ploile cu pescuitul sportiv din Romania. Si cred ca si aia de la CIPS s-au prins, cu toate ca vara trecuta au fost la vanatoare in Romania. Scrisoarea ministrului spune totul in acest sens.

Avatar utilizator
gabi1
Veteran
Mesaje: 4787
Membru din: Joi Sep 16, 2010 19:23
Puncte: 0
Localitate: Gura Oborului

Re: MAI POATE AGVPSR ORGANIZA COMPETITII DE PESCUIT SPORTIV?

Mesaj de gabi1 »

Stefan Popescu scrie:
cornelserbu scrie: mai popescule, de ani de zile se sterge toata lumea la kur cu documentele tale...nu te-ai plictisit ???
Nu m-am plictisit si nici nu o sa ma plictisesc asa curand. Pana la urma, legea va invinge. O stiti cu totii si este doar o chestiune de timp pana la realizarea obiectivului pe care mi l-am propus. Ce nu pricepeti voi, este faptul ca din aceasta balacareala pe care o faceti voi sustinand AGVPSR, cei care pierd sunt sportivii, care nu pot beneficia de recunoasterea meritelor sportive si ii jumuliti de banii familiei, fara nici un fel de rusine. Dar, cu timpul, vor intelege cu totii unde le este locul. Voi sunteti doar niste profitori care beneficiati de lipsa lor de informare si ii jegmaniti de bani. Corect?
REBU t genetic.
URBAN strigoi.
"Azi oamenii cunosc preţul fiecărui obiect si valoarea nici unuia."
"Nu refuza ajutorul imbecililor; pentru a rămâne sus iți trebuie unanimitate". :-)

Avatar utilizator
gor965
Moderator
Mesaje: 14706
Membru din: Vin Mai 25, 2007 17:04
Puncte: 0
Localitate: Calarasi

Re: MAI POATE AGVPSR ORGANIZA COMPETITII DE PESCUIT SPORTIV?

Mesaj de gor965 »

Stefan Popescu scrie: Da, am acest curaj. Si chestia este ca aia de la musca s-au prins cum stau ploile cu pescuitul sportiv din Romania. Si cred ca si aia de la CIPS s-au prins, cu toate ca vara trecuta au fost la vanatoare in Romania. Scrisoarea ministrului spune totul in acest sens.
:lol: ... stau si ma intreb ce o sa faceti in cazul in care, mai mult ca sigur, o sa primiti iar un sut in oua din partea CIPS ?!...ii dati in judecata ptr. ca nu-si respecta statutul ? ...ca va cred in stare ! :mrgreen:
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!
George Iorga
Imagine

Stefan Popescu
pescar de competitie
Mesaje: 1786
Membru din: Joi Iun 07, 2012 12:14

Re: MAI POATE AGVPSR ORGANIZA COMPETITII DE PESCUIT SPORTIV?

Mesaj de Stefan Popescu »

gor965 scrie:
Stefan Popescu scrie: Da, am acest curaj. Si chestia este ca aia de la musca s-au prins cum stau ploile cu pescuitul sportiv din Romania. Si cred ca si aia de la CIPS s-au prins, cu toate ca vara trecuta au fost la vanatoare in Romania. Scrisoarea ministrului spune totul in acest sens.
:lol: ... stau si ma intreb ce o sa faceti in cazul in care, mai mult ca sigur, o sa primiti iar un sut in oua din partea CIPS ?!...ii dati in judecata ptr. ca nu-si respecta statutul ? ...ca va cred in stare ! :mrgreen:
Am luat in calcul si aceasta posibilitate. CIPS nu mai poate acum sa se eschiveze cu porivire la afilierea federatiei. De asemenea, am imputernicit un executor judecatoresc sa puna in executare Deciziile ICCJ si sa oblige AGVPSR sa nu mai organizeze competitii de pescuit sportiv si sa se dezafilieze de la CIPS.
Raman la parerea ca CIPS nu se poate dezonora in asemenea hal, incat sa permita unei asociatii de vanatori sa reprezinte pescuitul sportiv la acest organism sportiv. Pana si in Rusia, vanatorii lor au fost inlocuiti de Federatia de Pescuit Sportiv din Rusia, anul trecut la Congresul de la Praga.

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: MAI POATE AGVPSR ORGANIZA COMPETITII DE PESCUIT SPORTIV?

Mesaj de ionut72 »

Stefan Popescu scrie:
cornelserbu scrie: mai popescule, de ani de zile se sterge toata lumea la kur cu documentele tale...nu te-ai plictisit ???
, cei care pierd sunt sportivii, care nu pot beneficia de recunoasterea meritelor sportive si ii jumuliti de banii familiei, fara nici un fel de rusine. Dar, cu timpul, vor intelege cu totii unde le este locul. Voi sunteti doar niste profitori care beneficiati de lipsa lor de informare si ii jegmaniti de bani. Corect?
Pigulici, stim, cu totii, ca balesti dupa banii pescarilor (sportivi sau nesportivi). :)

Poate ca, inca, n-ai inteles mesajul: o persoana dispusa sa cheltuiasca, voluntar (n-a jumulit nimeni pe nimeni de nimic), mii de euro pe pasiunea asta, te va scuipa "veci-pururi" in ochi, cu tot cu aberatiile tale.
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: MAI POATE AGVPSR ORGANIZA COMPETITII DE PESCUIT SPORTIV?

Mesaj de ionut72 »

Stefan Popescu scrie:
gor965 scrie:
Stefan Popescu scrie: Da, am acest curaj. Si chestia este ca aia de la musca s-au prins cum stau ploile cu pescuitul sportiv din Romania. Si cred ca si aia de la CIPS s-au prins, cu toate ca vara trecuta au fost la vanatoare in Romania. Scrisoarea ministrului spune totul in acest sens.
:lol: ... stau si ma intreb ce o sa faceti in cazul in care, mai mult ca sigur, o sa primiti iar un sut in oua din partea CIPS ?!...ii dati in judecata ptr. ca nu-si respecta statutul ? ...ca va cred in stare ! :mrgreen:
De asemenea, am imputernicit un executor judecatoresc sa puna in executare Deciziile ICCJ si sa oblige AGVPSR sa nu mai organizeze competitii de pescuit sportiv si sa se dezafilieze de la CIPS.
Raman la parerea ca CIPS nu se poate dezonora in asemenea hal, incat sa permita unei asociatii de vanatori sa reprezinte pescuitul sportiv la acest organism sportiv. Pana si in Rusia, vanatorii lor au fost inlocuiti de Federatia de Pescuit Sportiv din Rusia, anul trecut la Congresul de la Praga.

Ai imputernicit un executor judecataresc sa oblige AGVPSR-ul sa se dezafilieze de la CIPS? Eu zic sa ncerci invers, sa-l pui pe ala sa oblige CIPS sa dezafileze Agvps-ul.

Balaceanca, va lipseste un pacient! :D :D
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

Avatar utilizator
DumiD
Pescar de competitie
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Oct 21, 2010 1:52

Re: MAI POATE AGVPSR ORGANIZA COMPETITII DE PESCUIT SPORTIV?

Mesaj de DumiD »

Che Popeara in actiune, inca o revolutie! Daca MTS ti-a taiat orice sustinere cand au vazut ca esti federatie de garaj, cum iti inchipui ca o sa fi luat in serios pe plan international? Cu finantarea ce faci, dai in judecata MTS? Ai grija, ca e unul cu mustata mai mare ca tine p-acolo, si nu e nici impotent! Dupa federatia pescarilor o sa ajungi sa faci si federatia pestilor, la Poarta Alba....

Anti FRPS
Mesaje: 434
Membru din: Dum Feb 19, 2012 14:36

Re: MAI POATE AGVPSR ORGANIZA COMPETITII DE PESCUIT SPORTIV?

Mesaj de Anti FRPS »

Pentru amatorii de " federatie si competitii gratuite "

"- Privind legalitatea afilierii structurilor sportive de la obținerea CIS și până la data controlului,
comisia a constatat că din cele 18 dosare de afiliere prezentate comisiei la sediul FRPS din Alba Iulia, nici unul nu conține toate documentele prevăzute la art. 29, alin 3 și 4 din 11G 884/2001 privind Regulamentul de punere în aplicare a dispozițiilor Legi educației fizice și spotului nr. 69/2000 și art. 14 dinstatutul FRPS. Menționăm că dosarele de afiliere a unui număr de 5 structuri sportive nu conțin
nici cererile de afiliere ale acestora;

-În Adunarea Generală Extraordinară a FRPS din data de 06.12.2016 au fost excluși 4 membri fondatori,respinse de la afiliere 5 structuri sportive și afiliate 5 structuri sportive, în condițiile în care aceste hotărâri au fost luate în prezența a 4 structuri afiliate, care nu întruneau cvorumul statutar pentru adoptarea unor hotărâri legale ale Adunării generale, conform art. 19 din statutul FRP S, respectiv 2/3 din numărul delegaților cu drept de vot.

- există un număr de 2 structuri de control, respectiv 13 comisii și colegii centrale, care trebuie
să aplice aceste regulamente. Activitatea acestor organe nu a fost probată prin nici un document, fapt pentru care comisia a constatat că acestea nu sunt funcționale. Astfel, comisia de specialitate nu a întocmit rapoarte care să ateste desfășurarea competițiilor prevăzute în calendarul sportiv național în anul 2015 (anexa 7),când FRPS a încheiat contract de finanțare cu MTS.

- Comisia concluzionează că nu au fost respectate prevederile propriului statut privind: legalitatea
afilierii structurilor sportive, având ca efect imposibilitatea stabilirii cu exactitate a numărului membrilor afiliați cu drept de vot ai federației la data controlului; funcționarea biroului federal, comisiilor și colegiilor federației raportat la statutul și regulamentele acesteia.

- Din verificarea documentelor, în original, aflate la dosarul de cheltuieli pus la dispoziția membrilor echipei de control a rezultat faptul că președintele FRPS a semnat documente de plată/încasare și a
angajat patrimonial entitatea, exercitând atribuțiile ordonatorului de credite.......cu toate că acest drept nu îi este conferit prin Statutul federației, președintele FRPS a exercitat aceste atributii.....Echipa de control opinează că exercitarea atribuțiilor ordonatorului de credite de către președintele FRPS s-a făcut cu nerespectarea prevederilor statutare, prevederi care prevalează celor din ROF,;

- S-a constatat faptul că nu a fost ținută contabilitatea analitică distinctă pentru cheltuielile și plățile efëctuate din sumele repartizată de MTS, respectiv pe programele ,subprogramele și categoriile de cheltuieli prevăzute în anexa 2, așa cum prevede punctul 3.20. din contract;

- În conditiile în care resedintele FRPS nu a utut une la dis ozitia echi ei de control Registrul-inventar, desi acset document i-a fost solicitat pe durata verificărilor, opinăm că Situatiile financiare anuale au fost întocmite e baza datelor din balanta de verificare si din extrasele de cont, fără efectuarea inventarierii patrimoniului, încălcându-se prevederile Legii contabilității nr.82/1991, republicată, care la art. 7 (3) precizează că”Rezultatul inventarierii se înregistrează în contabilitate potrivit reglementărilor contabile aplicabile"......Nu există garanția căi situațiile financiare anuale întocmite la 3 1 .12.2015 reflectă situația reală a patrimoniului FRPS la acea dată, în condițiile neefectuării inventarierii; Neefectuarea inventarierii patrimoniului crează premisele producerii unor pagube materiale, în condițiile în care materialele de natura obiectelor de inventar achiziționate din resurse bugetare nu figurează în evidența FRPS la finele anului 2015.

- De asemenea au fost efectuate cheltuieli aferente unor servicii de cazare și masă cu ocazia desfășurării competițiilor sportive fără a fi prezentate toate documentele justificative aferente acestor cheltuieli. Astfel, nu a fost făcută dovada persoanelor cazate și care au servit masa la unitățile de cazare și alimentație , nu a fost prezentată diagramele de cazare și tabele de servire a mesei avizate de către prestatorii acestor servicii....... Exemplificăm : Factura nr.4/27.07.2015-masă SC OLIMPIC SRL Alba în valoare de 9.574 lei. (!!!!!!!!!);

- Din documentele puse al dispoziție rezultă faptul că au fost plătite indemnizații în numerar unor sportivi în luna iulie 2015 pe baza unor dispoziții de plată care au fost întocmite și semnate de preșesintele FRPS atât la plătitor cât și la beneficiar fără a face dovada că aceste sume au fost primi e de beneficiari. Situație similară a fost constatată și în cazul plății unor bareme de arbitraj."

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Discutii Generale despre Pescuit”