Nume emisiune pescuit !

Aici putem discuta sau dezbate orice legat de pescuit.

Moderatori: Alin Galbenu, mariosilaghi, Bogdan Zaharia, odoctee

Avatar utilizator
alinhulea
Mesaje: 53
Membru din: Dum Dec 16, 2012 1:19
Puncte: 0
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Nume emisiune pescuit !

Mesaj de alinhulea »

"A Passion for Angling" (sau variatie /traducere etc)

Avatar utilizator
DumiD
Pescar de competitie
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Oct 21, 2010 1:52

Re: Nume emisiune pescuit !

Mesaj de DumiD »

alinhulea scrie:"A Passion for Angling" (sau variatie /traducere etc)
Traducere neaparat, nu poti sa bati toba ca faci boiliesuri 100% romanesti dupa care sa o arzi in "angling" pe la emisiuni...

Adrian B
Mesaje: 364
Membru din: Mar Iun 06, 2006 14:24
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Nume emisiune pescuit !

Mesaj de Adrian B »

Dar care este pescarul tinta?
Pescarul de rand. Adica cei 99, 99% din Romania


In conditiile astea, ,,juvelnicul plin'' s-ar potrivi de minune.

Ai mai putea sa adaugi un punct: Nu mai ciorditi pestele, nu mai plecati cu sacii plini din delta, respectati legea si regulamentul!

Spor!
Catch and Release

Avatar utilizator
osc1or
Veteran
Mesaje: 3888
Membru din: Lun Aug 13, 2012 14:35
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Nume emisiune pescuit !

Mesaj de osc1or »

Taipan27 scrie:Pe ape salbatice si necunoscute

Ca si pescar fie ca sunt amator sau profesionist adevarata calitate a unor nade sau echipamente de pescuit o pot aprecia numai atunci cand acestea sunt testate intr-un mediu cu adevarat salbatic. In ultimul timp ca orice pescar sunt avid de a vedea o serie de emisiuni in care sa fie prezentate desfasurarea unor partide de pescuit dar din punctul meu cu adevarat un regal sunt acele emisiuni in care acest pescuit se face pe ape naturale deoarece acolo se face si diferenta. pe un carpodrom cu o densitate foarte mare de capturi capitale si unui copilas daca i se pune in mana o undita si un cocolos de paine va avea rezultate care mai de care mai spectaculoase. dar din punctul meu de vedere adevaratul pescuit este acela care se desfasoara pe o apa salbatica. Acolo putem aprecia in mod obiectiv calitatea unui echipament, capacitatea unui pescar de a face diferenta prin tehnica abordata si mai ales adaptarea unei momeli la speciile locale. In rest......sunt doar povesti comerciale si nimic mai mult
ItSi cum testezi tu echipamentul pe ape salbatice daca nu e peste? Poti detalia putin?
Eu zic ba din contra, echipamentul se testeaza pe carpodroame pline de peste punandu-l la incercare.

Trimis de pe al meu SM-G925F folosind Tapatalk
Critic echilibrat

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18915
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: Nume emisiune pescuit !

Mesaj de Vladut Mateianu »

Taipan27 scrie:Pe ape salbatice si necunoscute

Ca si pescar fie ca sunt amator sau profesionist adevarata calitate a unor nade sau echipamente de pescuit o pot aprecia numai atunci cand acestea sunt testate intr-un mediu cu adevarat salbatic. In ultimul timp ca orice pescar sunt avid de a vedea o serie de emisiuni in care sa fie prezentate desfasurarea unor partide de pescuit dar din punctul meu cu adevarat un regal sunt acele emisiuni in care acest pescuit se face pe ape naturale deoarece acolo se face si diferenta. pe un carpodrom cu o densitate foarte mare de capturi capitale si unui copilas daca i se pune in mana o undita si un cocolos de paine va avea rezultate care mai de care mai spectaculoase. dar din punctul meu de vedere adevaratul pescuit este acela care se desfasoara pe o apa salbatica. Acolo putem aprecia in mod obiectiv calitatea unui echipament, capacitatea unui pescar de a face diferenta prin tehnica abordata si mai ales adaptarea unei momeli la speciile locale. In rest......sunt doar povesti comerciale si nimic mai mult
Foarte bine punctat. Asta este si parerea mea.
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18915
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: Nume emisiune pescuit !

Mesaj de Vladut Mateianu »

Adrian B scrie:Dar care este pescarul tinta?
Pescarul de rand. Adica cei 99, 99% din Romania


In conditiile astea, ,,juvelnicul plin'' s-ar potrivi de minune.

Ai mai putea sa adaugi un punct: Nu mai ciorditi pestele, nu mai plecati cu sacii plini din delta, respectati legea si regulamentul!

Spor!
Le ceri pescarilor sa respecte legea ? Ok. Dar foarte greu de realizat intr-o tara in care NIMENI nu o respecta, adica facem exact ce vedem la conducatorii nostri.

Eu unul sunt satul de emisiuni facute pe carpodroame cu superdensitate de peste, unde orice debutant netalentat poate prinde zeci de kg de crap, chiar si capturi de peste 15-20 de kg... Nu ala este pescuitul. Este doar o prostitutie ....
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

Adrian B
Mesaje: 364
Membru din: Mar Iun 06, 2006 14:24
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Nume emisiune pescuit !

Mesaj de Adrian B »

Vladut,
:)
Ma distrez. Pe pagina din urma cineva iti sugereaza - si tu esti de acord - sa faci emisiuni pe ape salbatice ca cica acolo se vede maestria, nu pe carpodroame. Dar care sunt apele alea salbatice care nu sunt jefuite si care mai au si peste?, ca asa...sa respectam legea, nu ne convine, ca daca politicienii fura, trebuie sa furam si noi.

Sa nu mai ramana nimic de furat dupa noi, pare si scopul unor pescari...
Trist
Catch and Release

nicuB
Mesaje: 375
Membru din: Lun Mai 16, 2011 20:57
Puncte: 0
Localitate: Timisoara

Re: Nume emisiune pescuit !

Mesaj de nicuB »

Adrian B scrie:care sunt apele alea salbatice care nu sunt jefuite si care mai au si peste?
uite un exemplu:
https://www.youtube.com/watch?v=y1S-x5oITjY

Fiind pescuit la feeder nici nu a vizat exemplare f mari. La finalul emisiunii arata cat a prins......si nu-i putin....... Eu zic ca mai avem pesti si pe ape salbatice, chiar daca e tot mai putin pe an ce trece.

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18915
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: Nume emisiune pescuit !

Mesaj de Vladut Mateianu »

Adrian B scrie:Vladut,
:)
Ma distrez. Pe pagina din urma cineva iti sugereaza - si tu esti de acord - sa faci emisiuni pe ape salbatice ca cica acolo se vede maestria, nu pe carpodroame. Dar care sunt apele alea salbatice care nu sunt jefuite si care mai au si peste?, ca asa...sa respectam legea, nu ne convine, ca daca politicienii fura, trebuie sa furam si noi.

Sa nu mai ramana nimic de furat dupa noi, pare si scopul unor pescari...
Trist
Baraj Paltinu. Baraj Siriu. Si exemplele pot continua. Ape naturale, peisaje superbe, zero taxe, crapi capitali. Adevarate provocari.
Eu unul prefer sa stau 1 saptamana pe Siriu fara o trasatura, decat 1 zi pe un carpodrom sa prind 1 tona de crap. Cu ce gresesc ?
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

Adrian B
Mesaje: 364
Membru din: Mar Iun 06, 2006 14:24
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Nume emisiune pescuit !

Mesaj de Adrian B »

Nu gresesti cu nimic. Ba chiar pare foarte interesant. Ma regasesc in astfel de provocari. Daca nu vei merge sa pescuiesti la platica si oblete pe astfel de ape, si vei merge sa pescuiesti dupa crapi capitali, stii ca te vei intalni rar cu astfel de pesti, nu? Si nu pentru ca nu stii sa pescuiesti sau pentru ca nu ai nada buna, ci pentru ca astfel de pesti sunt o raritate intr-o tara cu ape ultra braconate. Esti de acord cu mine? Stiu ca sa nu prinzi face parte din pescuit, dar sa faci emisiuni fara peste in contextul asta, nu stiu cat va fi de atractiv.

Dar am sa urmaresc proiectul tau.
Poate imi vei da idei si incredere.
Fir intins!
Catch and Release

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Discutii Generale despre Pescuit”