Polemici concurs

Aici putem discuta sau dezbate orice legat de pescuit.

Moderatori: Alin Galbenu, mariosilaghi, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
Avatar utilizator
dan_ionica
Mesaje: 137
Membru din: Lun Apr 15, 2013 11:47
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Polemici concurs

Mesaj de dan_ionica »

Asa de grav?....asa frica sa faceti publice problemele?...

Trimis de pe al meu SM-G935F folosind Tapatalk

Avatar utilizator
arsinel
Pescar de competitie
Mesaje: 2285
Membru din: Dum Mar 21, 2010 15:06
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Desfasurare X-TREME BAITS-BOILES CUP, Ed. IV-Moara Vlasi

Mesaj de arsinel »

A. Nu scrie in regulament ca echipa este de 3.4...8
B. am notat cu rosu cum trebuia procedat: TREBUIA facuta contestatie scrisa,platit 200 de lei si apoi predat si filmuletul,TOATE aste 3 in maxim o ora de la savarsirea faptei.
Danez a NADIT CU COBRA LA NOI LA ORA 13 si reclamatia a fost facuta la ora 19.
C. Arbitrul nu s-a Autosesizat ,a fost sesizat de tipul acela care nici nu stiu cum il cheama.
D. Conform punctul 13 din regulament Danez trebuia sa primeasca Avertisment.
Concluzie: Am fost eliminati incorect chiar daca am avut o parte din vina.( incorect,adica procedural)
Ca atare ii spun acelui tip ca are timp pana sambata sa faca rost de 1500 de lei taxa + 1700 de lei cat ma costat nada.

Regulament :
1. 4 lansete / echipa, un singur carlig la fiecare. Se pot ţine în stand mai multe lansete de rezervă gata de atac, încărcate, dar separat de celelalte 4.(ELIMINARE)
2. Se pescuieste exclusiv la boilies. Este interzisa nada sau momeala vie , seminte , sparturi , pelete. Interzisa folosirea materialelor PVA( ELIMINARE)
3. Concurentii sunt obligati sa nu prezinte la cantar pesti raniti sau morti( depuntare 20 kg - la a doua abatere eliminare )
4. Pestii trebuie manevrati cu grija pe mal ( depunctare 20 kg - la a doua abatere eliminare )
5. Numarul minim de saci pe care trebuie sa-l aiba o echipa este de 25. Sacii de pastrare trebuie sa fie model mare. Pestii se vor pastra cate unul in fiecare sac ( Avertisment )
6. Sunt obligatorii monturile care sa permita eliberarea rapida a plumbului in caz de ruptura. Este OBLIGATORIU pescuitul cu fir ataşat cârligului (Avertisment )
7. Concurentii sunt obligati sa anunte potentialii vizitatori ca nu au voie cu masina pe lac. Se pot primi vizite la stand pana la ora 20 ( Avertisment )
8. Concurentii nu au voie sa circule cu masinile in timpul concursului. Este interzisa parasirea baltii fara informarea arbitrului, administratiei baltii. Parasirea baltii si revenirea in stand se va face dupa efectuarea controlului la masina de catre arbitru ( Avertisment )
9. Concurentii sunt obligati sa trateze competitia cu sportivitate, fara urlete, scandal, muzica sau alte
manifestari huliganice ( Avertisment - a doua abatere eliminare )
10 Este interzisa folosirea oricarui tip de de sonar sau barca de nadit (ELIMINARE) )
11. In cort este permis iluminatul de orice fel. In afara acestuia nu este permisa decat lanterna de cap si lampa de masa cu leaduri ( Avertisment )
12. Concurentii sunt rugati sa lase standul in perfecta stare de curatenie la final, fara chistoace de tigari , coji de seminte sau gunoaie imprastiate ( depunctare 15 kg )
13. Toate activitatile legate de pescuit (nadit, lansat, drill) se desfasoara din stand ( Avertisment )
14. Se poate intra cu minciocul sau lanseta in apa numai pana la nivelul cizmelor sau al genunchilor pentru punerea sacilor de pastrare si pentru scoaterea pestilor cu miciogul. ( Avertisment )
15. Pe durata concursului echipele pot face o singura schimbare dar nu cu un membru al altei echipe. Schimbarea trebuie anuntata arbitrilor de sector si consemnata in foaia de concurs.
16. Nadirea grea este interzisa.Se poate folosi la nadit doar cobra. Nadirea grea inseamna aruncarea in apa a oricarei nade cu diametrul mai mare de 30 mm sau folosirea rachetei de nadit, a catapultei si a cupei de nadire. (eliminare).
17. Se poate pescui cu plumb fix, pierdut sau in–line.Interzisa folosirea feederului sau arc naditor .(ELIMINARE)
18. Se poate pescui numai cu boilies solubil, tare ,pop-up .Interzisa folosirea plasticelor chiar daca sunt de forma rotunda, a porumbului si a altor nade la firul de par in afara de boilies solubil, tare si pop-up. Este permisa folosirea pastei solubile pe plumb sau pe bila. (ELIMINARE).
19.Pana la ora oficiala de start a concursului, pescarii nu au voie sa nadeasca sau sa lanseze nimic in apa. (AVERTISMENT)
20.Drillurile se fac numai din stand, in cazuri de forta majora vecini putandu-si da acceptul la scoaterea pestelui in dreptul lor. In cazul in care nu sunt de acord si fac contestatie, concurentul va primi AVERTISMENT.
21. Echipele sunt obligate sa cantareasca toti crapii prinsi, nu este voie sa retii pestele in sac decat pana la primul cantar oficial. (AVERTISMENT)
22.NOAPTEA NU SE PERMITE IESIREA DIN STAND MAI DEPARTE DE DRUMUL DE ACCES, DECAT PENTRU SATISFACEREA NEVOILOR FIZIOLOGICE ( ELIMINARE )
23. Incercare de fraudare a rezultatelor, a fiselor de arbitraj sau comportamentul necivilizat fata de organizator, brigada de arbitrii si personalul din cadrul administratiei lacului atrage ELIMINAREA directa din concurs.
24. Organizatorul este exonerat de orice raspundere cu privire la orice accidente produse pe toata perioada desfasurarii concursului.
25.In caz de forta majora(ex:furtuna, inundatii, etc.) organizatorul poate decide intreruperea
competitiei.Daca conditiile vor permite, concursul se va relua printr-un semnal care va permite pescarilor sa isi reia locurile, urmand ca pescuitul sa se reia la 15 minute dupa acesta.
In cazul intreruperii la mai putin de 24 de ore de la inceperea competitiei, aceasta va fi reluata dar durata intreruperii nu va fi adaugata celor 48 de ore programate initial.
Daca intreruperea se produce dupa trecerea a 24 de ore de la inceperea competitiei, aceasta
nu se va mai relua iar rezultatul final va fi stabilit dupa pestii capturati pana in momentul intreruperii.
26. Se considera ca echipele inscrise in concurs si-au insusit prezentul regulament si sunt de accord cu acesta




Arbitraj:
-Se fac 2 cantariri pe zi, dimineata incepand cu ora 7.00 si seara incepand cu ora 18.
-La aceste cantariri un vecin de stand este OBLIGAT sa participe
-Exceptie face cazul cand un concurent a prins mai mult de 25 crapi, amur sau o captura mai mare de 15 kg. Atunci se pot face si cantariri suplimentare.
-Cu acceptul arbitrilor si al vecinilor de stand, se pot face cantariri si intre cantarele oficiale.
-Chiar si in timpul cantarelor oficiale, concurentii au dreptul sa acorde prioritate activitatiilor de pescuit in defavoarea cantaririi crapilor.
-Arbitrii sunt obligati sa aplice regulamentul, SA SE AUTOSESIZEZE cand este cazul si sa noteze avertismentele in foaia de arbitraj.
-In cazul in care apar neintelegeri intre doi concurenti vecini (referitoare la zona de pescuit) cel care ia decizia finala este arbitrul sef, care va hotari locul amplasarii markerului .
-Se puncteaza crapul romanesc si amurul indiferent de greutate .
-Contestatiile pot fi aduse la cunostiinta arbitrului principal DOAR in scris si in cel mult o ora de la consumarea faptei, asta in cazul in care arbitrul nu se autosesizeaza. Orice contestatie ulterioara nu va mai fi luata in considerare. La o contestatie scrisa se depune o garantie de 200 ron. In cazul in care contestatia se dovedeste indreptatita, echipa primeste garantia inapoi.
-La incheierea concursului, arbitrii verifica starea de curatenie a standurilor
Divizia de Lupi a Clubului Sportiv
Personal Best 23,650KG - MV2 / 2020

florian
Mesaje: 832
Membru din: Mar Feb 26, 2008 18:48
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Desfasurare X-TREME BAITS-BOILES CUP, Ed. IV-Moara Vlasi

Mesaj de florian »

X-treme Baits - Boilies Cup Ed. a IV-a 22-25 Septembrie 2016
Organizator : X-treme Baits cu sprijinul lui Victoras Petcu
Locul de desfasurare- MV2
Perioada : 22-25 septembrie 2016 (72 ore –joi ora 12 - duminica ora 12)
Taxa : 1500 lei / echipa 3 pescari cu drepturi depline
Locuri : 2


Voi ati fost 4 cu toate ca este scris echipa 3 pescari drepturi depline.
Arbitrii sunt obligati sa aplice regulamentul, SA SE AUTOSESIZEZE cand este cazul si sa noteze avertismentele in foaia de arbitraj.
Nu a facut nimeni contestatie, arbitrii s-au autosesizat.
Ai vazut undeva contestatia?

oanavictor
Pescar de competitie
Mesaje: 3665
Membru din: Mar Ian 25, 2005 22:06
Puncte: 0
Contact:

Re: Desfasurare X-TREME BAITS-BOILES CUP, Ed. IV-Moara Vlasi

Mesaj de oanavictor »

cazul are 2 fete ......una foarte simpla si alta foarte complicata care ar putea crea precedente foarte periculoase in orice competitie viitoare .

1 in standul echipei lui arsinel vine danezu in vizita .....intrebare .....are voie un concurent din alt atand sa intre in standul altui concurent fara acordul arbitrilor ?
2 danezu este filmat nadind in standul lui arsinel ........intrebare ......are acordul lui arsinel sa nadeasca sau nu ?

ce se poate intampla in viitor .......

noaptea orice concurent poate intra in standul celor ce sunt pe primul loc ........nadesc ......filmeaza .........si firesc predau flmarea arbitrilor ...............urmeaza eliminarea !!!!!!!!!!!!!
Cea mai mare realizare a diavolului a fost aceea ca a convins lumea ca nu exista

Avatar utilizator
osc1or
Veteran
Mesaje: 3888
Membru din: Lun Aug 13, 2012 14:35
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de osc1or »

Arsinel, gandeste-te bine, nu cel cu filmarea te-a eliminat din copetitie.

Era sa mai fie eliminata o echipa pt o contestatie fara probe ca era sau nu a 5a lanseta in apa..

S- au intamplat multe la concursul asta, 4 5 contestatii ( nu stiu cate scrise ai achitate conform regulament), 1 eliminare, o cearta de 2h pt o a doua eliminare desi nu exista nici o proba...

Nici o reactie din partea arbitrilor din pacate..

E pacat, unii dintre participanti planuiesc un astfel de concurs o jumatate de an..

O alta problema este gasirea unei solutii pt echilibrarea altii... concurs de concurs, jumatate de balta e spectatoare.. se stiu castigatorii de la tragere..


Trimis de pe al meu SM-G925F folosind Tapatalk
Critic echilibrat

Avatar utilizator
Zarguzon Adi
Partener Crapmania.ro
Mesaje: 1184
Membru din: Mar Ian 17, 2006 20:17

Re: Desfasurare X-TREME BAITS-BOILES CUP, Ed. IV-Moara Vlasi

Mesaj de Zarguzon Adi »

23. Incercare de fraudare a rezultatelor, a fiselor de arbitraj sau comportamentul necivilizat fata de organizator, brigada de arbitrii si personalul din cadrul administratiei lacului atrage ELIMINAREA directa din concurs.

Acest articol va adus eliminarea .
Conform aceluiasi articol trebuia sa plece si echipa din care facea parte danezul.

Avatar utilizator
gabi1
Veteran
Mesaje: 4787
Membru din: Joi Sep 16, 2010 19:23
Puncte: 0
Localitate: Gura Oborului

Re: Desfasurare X-TREME BAITS-BOILES CUP, Ed. IV-Moara Vlasi

Mesaj de gabi1 »

În toată ''ecuația'', cineva se face că nu pricepe sau are grave deficiențe de percepție.
"Azi oamenii cunosc preţul fiecărui obiect si valoarea nici unuia."
"Nu refuza ajutorul imbecililor; pentru a rămâne sus iți trebuie unanimitate". :-)

Avatar utilizator
Marian N.
Mesaje: 137
Membru din: Lun Ian 13, 2014 20:12

Re: Sectorizare

Mesaj de Marian N. »

osc1or scrie:
O alta problema este gasirea unei solutii pt echilibrarea altii... concurs de concurs, jumatate de balta e spectatoare.. se stiu castigatorii de la tragere..


Trimis de pe al meu SM-G925F folosind Tapatalk


Ai dreptate, trebuie gasita o solutie in ceea ce priveste balta si sectorizarea acesteia. Chiar daca ai o arie mai mare de pescuit de la C5 la C9 aceasta este ineficienta. Pur si simplu nu ai ce sa faci,esti spectator. Este normal sa existe standuri bune si mai putin bune, dar nu asa. Pentru a treia oara la rand am picat pe vestit-ul sector C ( C6, C7 si acum C9), am stiut ce ne asteapta si din respect pentru ceilalti participanti nu am plecat. Am luptat sa facem macar nr de pesti, dar a fost imposibil. Am inteles de la colegii pescari ca acest stand este denumit "puscarie sau Azil", au avut dreptate.

Numai bine.

Avatar utilizator
osc1or
Veteran
Mesaje: 3888
Membru din: Lun Aug 13, 2012 14:35
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Desfasurare X-TREME BAITS-BOILES CUP, Ed. IV-Moara Vlasiei 2

Mesaj de osc1or »

Marian N. scrie:
osc1or scrie:
O alta problema este gasirea unei solutii pt echilibrarea altii... concurs de concurs, jumatate de balta e spectatoare.. se stiu castigatorii de la tragere..


Trimis de pe al meu SM-G925F folosind Tapatalk


Ai dreptate, trebuie gasita o solutie in ceea ce priveste balta si sectorizarea acesteia. Chiar daca ai o arie mai mare de pescuit de la C5 la C9 aceasta este ineficienta. Pur si simplu nu ai ce sa faci,esti spectator. Este normal sa existe standuri bune si mai putin bune, dar nu asa. Pentru a treia oara la rand am picat pe vestit-ul sector C ( C6, C7 si acum C9), am stiut ce ne asteapta si din respect pentru ceilalti participanti nu am plecat. Am luptat sa facem macar nr de pesti, dar a fost imposibil. Am inteles de la colegii pescari ca acest stand este denumit "puscarie sau Azil", au avut dreptate.

Numai bine.
Daca c9 e azil, unde mai prinzi cate un ratacit scapat de B9, c7 ce e? :)
Dpmdv c7 e cel mai prost stand de pe balta.. ( st 33 ). E la 4 standuri de padure si la 4 stabduri de golf...
Dupa ce ca nu tine peste, e si plin de gunoaie.. am scos de acolo un sac menajer plin de pungi, carpe, crengi, plastice, monturi, fire, vegetatie moarta...

Trimis de pe al meu SM-G925F folosind Tapatalk
Critic echilibrat

Avatar utilizator
Neacsu Mircea
Mesaje: 517
Membru din: Joi Mar 24, 2011 19:56

Re: Desfasurare X-TREME BAITS-BOILES CUP, Ed. IV-Moara Vlasi

Mesaj de Neacsu Mircea »

Draguloiu mai avea un avertisment dat de nea cici ,nerespectarea zonei de pescuit ultima laseta din dreapta era în stand la zarguzon
Vice Campion National 2014

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Discutii Generale despre Pescuit”