Shimano sau Hakuyo

Aici putem discuta sau dezbate orice legat de pescuit.

Moderatori: Alin Galbenu, mariosilaghi, Bogdan Zaharia, odoctee

Încuiat
Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Shimano sau Hakuyo

Mesaj de Dan Mitranescu »

mihai florescu scrie: Daca ne referim strict la Navi trebuie amintit ca:
-chiar daca numarul de rulmenti este mai mic fata de alte modele existente pe piata, duarata de viata este foarte mare. Caracteristicile mulinetei nu sunt date de numarul de rulmenti. A se vedea BBRL, Ultegra(xt , XTC...., ) sau orice model cu numar de rulmenti mai mic de 10
-Navi este dotata cu wormshaft
-nimeni nu a avut probleme cu galetul metalic(este acelasi cu galetul vechiului BBLC).
Reputatia mulinetei Shimano Navi este cunoscuta de foarta multa lume, inclusiv de tine.
Si da, tocmai dadorita pretului se bucura de asa mare popularitate.

Sa nu ne intelegem gresit, sper sa apara si alta firma care sa produca mulinete de calitatea Shimano dar pana atunci...mai curge multa apa pe Dunare.
Mai bine, sa nu mai pierdem timpul si sa le legam intre ele cu fir de 0,50 , sa mulinam si sa vedem in ce parte curg piesele. :)

Eu recomand o singura mulineta de la Hakuyo , pe care o folosesc personal de ani de zile in competitii la cel mai inalt nivel. Daca si pe asta o punem in balanta cu ultima janghina de la Shimano, numai de dragul de a vinde, atunci nu mai este nimic de spus. :wink:

mihai florescu
pescar de competitie
Mesaje: 1630
Membru din: Lun Ian 10, 2005 14:28
Puncte: 0
Localitate: Rosiori de Vede

Re: Shimano sau Hakuyo

Mesaj de mihai florescu »

Eu am corectat erorile mentionate de tine.
Raspunsul dat, precum si vocabularul ma fac sa nu mai comentez.
O zi buna.

Alexandru Popescu
Mesaje: 578
Membru din: Joi Oct 02, 2014 9:32
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Shimano sau Hakuyo

Mesaj de Alexandru Popescu »

Dan, te rog daca ai link referitor la rulmenti , utilitatea acestora in numar mare si mic, te rog sa ma ajuti. Nu am gasit nimic concret inca.
...

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Shimano sau Hakuyo

Mesaj de Dan Mitranescu »

mihai florescu scrie:Eu am corectat erorile mentionate de tine.
Raspunsul dat, precum si vocabularul ma fac sa nu mai comentez.
O zi buna.
Ce erori fac eu domnul Mihai ?
Cu exceptia wormshaft-ului de care nu stiu 100% , dar care nu exista in nicio descriere a mulinetei si pe care din punct de vedere ingineresc il consider o prostie daca este pus pe sistemul in cauza ( oricum este praf, wormshaft ii trebuia :) ) ce am gresit ?

Ca rulmentii sunt mai buni ca lagarele la mulinete si ca este necesar de un minimum 4 ( ca sa nu zic 6 ) ?
Ca galetul de ceramica este mai bun ca cel de metal si ca se gaseste numai pe mulinete de top?
Ca tamburul de rezerva metalic este mai ok decat cel de grafit ?
Chiar cea mai buna de la Hakuyo este mai slaba ca cea mai proasta de la Shimano ? Pai asta nu este tupeu ?

Nu stiu cum trateaza altii aceste lucruri, dar pentru mine reprezita o luare peste picior.
In situatii de acest fel, chiar mi se rupe cum vorbesc cu cei care ma abordeaza asa.
Cu toata stima. :)

P.S. desfac o mulineta si daca nu are wormshaft mai discutam, daca nu ma opresc aici. :D

marian_popescu
pescar de competitie
Mesaje: 1080
Membru din: Lun Iul 20, 2009 23:28
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti

Re: Shimano sau Hakuyo

Mesaj de marian_popescu »

am doua mulinete shimano de 4000, fara niciun rulment. merg impecabil de ani buni de zile
nu ma asteptam ca un tip atat de bine orientat ca dvs sa isi permita sa spuna despre shimano ca face janghine, se poate intoarce in favoarea dvs. toata lumea stie ca shimano fac (probabil) cele mai bune mulinete din lume

pe cand termenul "janghina" poate fi pus in dreptul a o multime de produse (nu numai mulinete) hakuio. nu neaparat mtx-uri sau td-uri

Avatar utilizator
osc1or
Veteran
Mesaje: 3888
Membru din: Lun Aug 13, 2012 14:35
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de osc1or »

Si cea mai buna dacie e mai buna ca cel mai prost audi.
Critic echilibrat

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Shimano sau Hakuyo

Mesaj de Dan Mitranescu »

... si toti suntem pescari, aici nu vor fi diferente niciodata la comentarii . :)
Suntem vanzatori, ingineri,economisti, avem, nu avem rezultate in pescuit, "le folosim impecabil de 10 ani" (o data pe sezon), toata lumea stie ce spune.
Aici nu mai merge cu "Hakuyo" vs. "Shimano". :D Toti numai branduri. :D

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Shimano sau Hakuyo

Mesaj de Dan Mitranescu »

marian_popescu scrie:am doua mulinete shimano de 4000, fara niciun rulment. merg impecabil de ani buni de zile
nu ma asteptam ca un tip atat de bine orientat ca dvs sa isi permita sa spuna despre shimano ca face janghine, se poate intoarce in favoarea dvs. toata lumea stie ca shimano fac (probabil) cele mai bune mulinete din lume

pe cand termenul "janghina" poate fi pus in dreptul a o multime de produse (nu numai mulinete) hakuio. nu neaparat mtx-uri sau td-uri
Am spus despre mulineta ca este ultima janghina dintre cele de la Shimano.
Daca dvs. vreti sa fie prima, facem cum doriti. :)

La Hakuyo sunt produse cu probleme, dar am avut intotdeauna taria de caracter sa le recunosc.
Nu am recomandat niciodata produse care nu corespund sau care consider ca au echivalent mai bun pe piata.
Repet , asta se numeste CARACTER si este mai valabil in fata oamenilor decat orice prezentare elevata a tuturor ... prostiilor, numai pentru a castiga bani.

Am facut "de ras" rod-pod -uri de la Hakuyo , lansete,mulinete , mincioguri si altele !!!
La altii totul este perfect ... :wink: ... chiar si la 1+1 rulmenti, in 2015 ... :wink:

sorin71
Mesaje: 72
Membru din: Joi Mai 08, 2014 20:48
Puncte: 0
Localitate: TImisoara

Re: Shimano sau Hakuyo

Mesaj de sorin71 »

Si eu am fost in aceasi situatie ca si tine Alexandru intre schimano si td,am ales td din mai multe motive rulmenti ,galet......dar cel mai important pentru mine a fost tamburul de rezerva care la multe mulinete schimano costa aprape cat o mulineta td si la unele chiar nu le gasesti .Td are tambur de rez metalic si poti achizitiona si extra la un pret de 3 pachete de tigari Un alt argument care m-a facut sa merg pe Hakuyo si lansete si mulinete prezenta lor in dotarea multor pescari in concursuri,unde uzura lor este.....mai mica mai mare functie de ...pescari sau pesti.Deci eu care merg de maxim 20 de partide la crap pe an sunt multumit si cred ca ma vor tine mult timp.Alegerea este a ta si sper sa fii multumit de ea.

JJAACCKK80
Mesaje: 55
Membru din: Vin Aug 15, 2014 13:40
Puncte: 0
Localitate: Arad

Re:

Mesaj de JJAACCKK80 »

osc1or scrie:Si cea mai buna dacie e mai buna ca cel mai prost audi.
asta nu se va intampla niciodata...never

senzor planet
Încuiat

Înapoi la “Discutii Generale despre Pescuit”