Shimano sau Hakuyo

Aici putem discuta sau dezbate orice legat de pescuit.

Moderatori: Alin Galbenu, mariosilaghi, Bogdan Zaharia, odoctee

Încuiat
Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: Shimano sau Hakuyo

Mesaj de ionut72 »

DumiD scrie:
ionut72 scrie: Lanseta, mulineta, firele,
sunt inovatii DAM, de la mulineta cu tambur fix, la lansete din carbon sau fire sintetice. mai lasati-o dracu' cu englejii astia, ca n-au inventat ei apa calda

dar ai dreptate..au inventat si englezii ceva: salteaua de primire, sacul de uscat boiliesuri, gentuta pentru plumbi...numai lucruri indispensabile....
Vorbeam despre caprfishing, unde da, englezii au inventat totul. Si apa calda si pe cea rece si pe aia plata si minerala. Pana si pe aia grea! :D
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

Avatar utilizator
DumiD
Pescar de competitie
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Oct 21, 2010 1:52

Re: Shimano sau Hakuyo

Mesaj de DumiD »

ionut72 scrie: Vorbeam despre caprfishing, unde da, englezii au inventat totul. Si apa calda si pe cea rece si pe aia plata si minerala. Pana si pe aia grea! :D
mai degraba au inventat aghiazma, care nu este orice fel de apa ci este una sfintita.

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Shimano sau Hakuyo

Mesaj de Dan Mitranescu »

ionut72 scrie:
DumiD scrie:
ionut72 scrie: Lanseta, mulineta, firele,
sunt inovatii DAM, de la mulineta cu tambur fix, la lansete din carbon sau fire sintetice. mai lasati-o dracu' cu englejii astia, ca n-au inventat ei apa calda

dar ai dreptate..au inventat si englezii ceva: salteaua de primire, sacul de uscat boiliesuri, gentuta pentru plumbi...numai lucruri indispensabile....
Vorbeam despre caprfishing, unde da, englezii au inventat totul. Si apa calda si pe cea rece si pe aia plata si minerala. Pana si pe aia grea! :D
Pana si crapul l-au inventat. Ala romanesc este copie chinezeasca. :D

Avatar utilizator
DumiD
Pescar de competitie
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Oct 21, 2010 1:52

Re: Shimano sau Hakuyo

Mesaj de DumiD »

Dan Mitranescu scrie:
ionut72 scrie:
DumiD scrie: sunt inovatii DAM, de la mulineta cu tambur fix, la lansete din carbon sau fire sintetice. mai lasati-o dracu' cu englejii astia, ca n-au inventat ei apa calda

dar ai dreptate..au inventat si englezii ceva: salteaua de primire, sacul de uscat boiliesuri, gentuta pentru plumbi...numai lucruri indispensabile....
Vorbeam despre caprfishing, unde da, englezii au inventat totul. Si apa calda si pe cea rece si pe aia plata si minerala. Pana si pe aia grea! :D
Pana si crapul l-au inventat. Ala romanesc este copie chinezeasca. :D
:lol: ma doare burta de cat am ras in ultimilee doua zile

sorin71
Mesaje: 72
Membru din: Joi Mai 08, 2014 20:48
Puncte: 0
Localitate: TImisoara

Re: Shimano sau Hakuyo

Mesaj de sorin71 »

Si ce ziceli voi este corect sa dai 1100-1300 lei pe o mulineta si sa nu fie calibrata ,in jur de 2000 lei pe o mulineta si la 40 de grade celsius sa umbli la frana ca se strange din cauza ,,dilatarii materialului".La mulinetele mele de ,,doi lei" fara nume mare, nu am patit asa ceva ,cel putin eu nu am abservat la ele, dar am sa fiu atent la vara.Fir intins.

Tritoiu Dragos
Mesaje: 327
Membru din: Lun Apr 14, 2014 23:30
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Shimano sau Hakuyo

Mesaj de Tritoiu Dragos »

s-or lua la cearta? :)
Fişiere ataşate
s-or lua la cearta? :)
s-or lua la cearta? :)
cearta.jpg (180.01 KiB) Vizualizat de 940 ori

Marius Vintila
Mesaje: 48
Membru din: Lun Ian 02, 2012 11:45
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Shimano sau Hakuyo

Mesaj de Marius Vintila »

Din punctul meu de vedere, e simplu, "eu vad valoarea dincolo de pret". Inainte de a cumpara ceva ma inarmez cu rabdare. Verific tot ce gasesc despre un produs. Forumuri, producatori, filmulete pe youtube. Pe mine nu ma intereseaza ce zice Dan, ce zice altcineva despre Dan. Pe mine ma intereseaza produsul. Eu vreau sa prind peste, sa ma bucur de driluri ani la rand si cand nu prind nimic sa nu-mi pare rau ca am dat banii pe un produs...chiar daca stau si-l admir cum sta el acolo pe balta si nu face nimic.
Inainte sa va certati pe firme de produse de pescuit, mai bine va certati pe faptul ca nu se face nimic cu miile de balti unde nu gasesti un peste, la care dai banii degeaba pe "de toate" si te intorci acasa fara sa ai placerea sa eliberezi un peste frumos. Ca degeaba ti-ai luat scule de la nu stiu ce mare firma si vi la balta cu Audi.
Dane...accepta ca ce ati facut cu palariile alea de paie a fost penibil, arogant si ipocrit....te-ai raportat la calitatea firmelor respective cand ti-ai recomandat produsele. Asta a fost un gest josnic.
Eu folosesc produse de la "Focs" si nu m-au dezamagit. Si nu m-a platit nimeni sa le fac reclama. Chiar sunt bune, nu ieftine da' bune. Eu recunosc, vreau Ultegre....pentru ca imi plac, pentru ca am auzit multe lucruri bune despre ele si pentru ca sunt de calitate.
Va doresc numai bine!


Ps: Daca v-a impresionat momentul meu filozofic de la inceput...ei bine am si altele ca: "Viata e pustiu", "Orice meci incepe de la 0-0" si " Banii e hartii" :))) Fir intins!.

Avatar utilizator
gor965
Moderator
Mesaje: 14706
Membru din: Vin Mai 25, 2007 17:04
Puncte: 0
Localitate: Calarasi

Re: Shimano sau Hakuyo

Mesaj de gor965 »

Marius Vintila scrie:.....
Dane...accepta ca ce ati facut cu palariile alea de paie a fost penibil, arogant si ipocrit....
In general, poporul asta din asta traieste...cu asta-si duce traiul...haz de necaz, bascalie, paine si circ! Stii ca cea mai buna emisiune de satira votata de public e Cronica Carcotasilor ? Stii ca in alte parti, ptr. satira, unii au fost impuscati ? E absurd ca pentru o gluma de genul asta sa caracterizezi un om ca arogant si ipocrit. Daca aveau pe cap sepci normale Hakuyo si palarii de paie Focs, intelegeam penibilul comparatiei, dar asa...am o rezerva ca pescarii in cauza au facut altceva decat o gluma !
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!
George Iorga
Imagine

Avatar utilizator
DumiD
Pescar de competitie
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Oct 21, 2010 1:52

Re: Shimano sau Hakuyo

Mesaj de DumiD »

Marius Vintila scrie: eu vad valoarea dincolo de pret.... Verific tot ce gasesc despre un produs. ..... Pe mine ma intereseaza produsul. .
cu parere de rau va anunt ca daca v-ati fi respectat principiile ati fi stiut ca o palarie de paie pe care scrie Naş cu markerul este mult mai valoroasa decat o sapca pe care scrie Nash, si nu vorbim doar de raport calitate/pret...vorbim efectiv de calitate

Avatar utilizator
andrei vladeanu
Veteran
Mesaje: 5808
Membru din: Lun Ian 10, 2005 11:10
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Shimano sau Hakuyo

Mesaj de andrei vladeanu »

gor965 scrie: In general, poporul asta din asta traieste...cu asta-si duce traiul...haz de necaz, bascalie, paine si circ! Stii ca cea mai buna emisiune de satira votata de public e Cronica Carcotasilor ?
As face o emisiune Cronica lu' Borcan.
Sa faca bascalie, paine (mamaliga) si circ de Nas, Focs si Corda...
Fişiere ataşate
11065066_876827782355541_954130605_o.jpg
11065066_876827782355541_954130605_o.jpg (75.93 KiB) Vizualizat de 787 ori
11065066_876827782355541_954130605_o.jpg
11065066_876827782355541_954130605_o.jpg (76.91 KiB) Vizualizat de 418 ori
The One Team

senzor planet
Încuiat

Înapoi la “Discutii Generale despre Pescuit”