Shimano sau Hakuyo

Aici putem discuta sau dezbate orice legat de pescuit.

Moderatori: Alin Galbenu, mariosilaghi, Bogdan Zaharia, odoctee

Încuiat
Avatar utilizator
osc1or
Veteran
Mesaje: 3888
Membru din: Lun Aug 13, 2012 14:35
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de osc1or »

N-ai inteles ...
P.s. si eu am td-uri. Cand le-am luat eu, acum 3 ani parca, erau la un pret bun. Mulinetele mele sunt i stare foarte buna si acum. E drept ca nici nu le-am folosit intens.
Eu nu am o problema cu calitatea lor, ci cu pretul actual...
Daca acum cativa ani am crezut ca cea mai buna varianta pt mine e hakuyo td, cu cel mai bun raport calitate pret, acum raportul s-a schimbat. Pretul a crescut cu 50%
Critic echilibrat

carbocalm
Mesaje: 513
Membru din: Joi Mai 16, 2013 21:26
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Shimano sau Hakuyo

Mesaj de carbocalm »

Am si eu 4 TD 6000 de un an .
Nu le-am gasit defect pana acum in privinta raportului calitate/pret, in afara de corpul mulinetei care mi-ar fi placut sa fie dintr-un material mai rigid.
Mulineta pentru spod/marker este un Shimano Aerlex Spod( cam aceeasi mulineta ca Navi) , imi place foart mult cum aseaza firul insa nu am folosit-o decat cateva partide si nu stiu ce uzura va avea dupa un an de folosit pe spod.
Deocamdata iti recomand TD 6000.

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re:

Mesaj de Dan Mitranescu »

osc1or scrie:N-ai inteles ...
P.s. si eu am td-uri. Cand le-am luat eu, acum 3 ani parca, erau la un pret bun. Mulinetele mele sunt i stare foarte buna si acum. E drept ca nici nu le-am folosit intens.
Eu nu am o problema cu calitatea lor, ci cu pretul actual...
Daca acum cativa ani am crezut ca cea mai buna varianta pt mine e hakuyo td, cu cel mai bun raport calitate pret, acum raportul s-a schimbat. Pretul a crescut cu 50%
Nu la mine te referi, ca eu am inteles. :)
Uite aici pretul corect, fara tambur de rezerva ( 50 lei ), fara 4 rulmenti si fara galet ceramic ( inca 50 lei ):

OUTLANDER CAMOU 7006 FD 6R PROWESS 330 lei. ( +100 lei = 430 lei :wink: )

Descriere Produs:
Mulineta OUTLANDER CAMOU 7006 FD este noutatea cu care Prowess intampina pescarii de crap in 2012. Este o mulineta robusta din grafit, cu angrenaje solide si manivela de lupta. Tamburul supradimensionat din aluminiu si sistemul de oscilatie asigura lanseuri foarte lungi, exact ce urmareste pescarul modern. Raportul de multiplicare este optimizat, astfel incat sa nu se piarda puterea in momentul in care intram in contact cu un peste capital.
Caracteristici Produs
Frana: frontala micrometrica
Numar rulmenti: 5+1
Capacitate tambur: 0.30mm-500m / 0.35mm-370m
Tambur rezerva: nu
Material tambur: aluminiu
Rata de multiplicare: 4.5:1
Greutatea: 628g
Fişiere ataşate
prowess.jpg
prowess.jpg (59.21 KiB) Vizualizat de 1034 ori

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Shimano sau Hakuyo

Mesaj de Dan Mitranescu »

Si asta este TD-ul la 320 lei :

-Rulmenti 9 +1
-Anti-Reverse cu role teflon
-Raport transmisie 4,5 : 1
-Instant drag
- Worm shaft
-Anti-vibro-system
-Tambur rezerva aluminiu titanizat
-Galet ceramic
-Manivela ergonomica din otel inox
-Carcasa ABS - graphite de mare rezistenta
-Capacitate tambur 0,30-350m ; 0,35-270m ;
-Capacitate tambur rezerva 0,45-280m ; 0,50-230m
-Diametru tamburi 70mm
-Greutate 620g

Posibilitate achizitionare tamburi de rezerva suplimentari.
Pretul unui tambur este de 50 lei.
Fişiere ataşate
8078_TD6000.jpg
8078_TD6000.jpg (28.86 KiB) Vizualizat de 1030 ori

Avatar utilizator
Lao
pescar de competitie
Mesaje: 1183
Membru din: Lun Noi 16, 2009 11:18
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Shimano sau Hakuyo

Mesaj de Lao »

Cumpara cu incredere shimano, intotdeauna vor avea materiale mai bune decat rahaturile facute pe nu-s ce vapor si la preturi nesimtite.

Avatar utilizator
Alex Matea
Mesaje: 507
Membru din: Sâm Ian 30, 2010 17:30
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Shimano sau Hakuyo

Mesaj de Alex Matea »

Dane, nu stiu ce ai de la un timp, vad ca nu mai exista in Romania asta alta firma mai tare pe lansete, mulinete si mamaligi decat Hakuyo..
Din pacate vad ca o spui in cele mai multe randuri tu si mai putin ceilalti. Vorbesti de interes de vanzare? Nu stiu cum se face ca, dintre toti cei pe care ii vad comentand pe topicurile astea, tu ai magazin si tot tu reprezinti Hakuyo...
Mihai Florescu sau cum il cheama pe baiat ( nici nu il cunosc ) care vad ca lucreaza la Totalfishing, probabil este un baiat care se ocupa de vanzari, nu cred ca daca de maine nu se mai vinde Shimano sau Daiwa la totalfishing nu isi mai ia el salariu...
Asa ca nu stiu cine are interes mai mare sa se vanda TD si Mtx dintre cei care posteaza. Am inteles ca folosesti TD de nu stiu cati ani, foarte bine, sincer in afara de tine si de alti baieti din vechiul Carp Zone, apropiati tie... nu prea am vazut la concursuri TD, sau cum s-or numii..
Da, am pescuit si pescuiesc cu alte firme de mulinete, insa daca se vand sau nu, nu ma intereseaza, nu este treaba mea...
Iar cand cineva m-a intrebat despre o anumita mulineta sau lanseta, am comentat doar despre cele cu care am pescuit, atat, asa e normal si nu despre celelalte...
Nu am nimic cu Hakuyo...

Avatar utilizator
DumiD
Pescar de competitie
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Oct 21, 2010 1:52

Re: Shimano sau Hakuyo

Mesaj de DumiD »

e vina lui ca la 2 zile apare cate-un topic shimano vs hakuyo sau velocity vs mtx? apropo 2/3 din topicurile astea sunt facute de bagatori de seama sa arunce cu rahat in hakuyo, nu-i normal sa-si apere omul interesul? de ce in hakuyo se poate arunca cu rahat si-n shimano nu?

Avatar utilizator
Bogdan Zaharia
Moderator
Mesaje: 5358
Membru din: Dum Oct 03, 2010 21:54
Puncte: 0
Localitate: IASI
Contact:

Re: Shimano sau Hakuyo

Mesaj de Bogdan Zaharia »

Velocity este tot o lanseta ieftina și cu finisaje destul de proaste pe ici pe colo..doar ca pe ea scrie shimano.cred ca nu iese de pe poarta fabricii cu mai mult de 100 de ron
Este părerea mea după ce mi am achiziționat velocity și am văzut o mai atent cum arata..dar îmi place așa Cum este și sunt mulțumit de ea
Știm foarte bine cu totii ca "numele" vinde ;)
ImagineImagine
BÂZ

Avatar utilizator
Alex Matea
Mesaje: 507
Membru din: Sâm Ian 30, 2010 17:30
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Shimano sau Hakuyo

Mesaj de Alex Matea »

DumiId, salut, nu stiu daca te cunosc sau nu, eu nu am spus ca este vina cuiva ca apar sau nu topicuri de acest gen, se pare ca intelegi mai greu, sau nu ai inteles nimic din ce am scris...
Se poate arunca cu ce vrei tu in orice firma, atunci cand produsele lor nu sunt reusite si de-a lungul timpului s-a dovedit ca pana cand si firmele mari au dat chix cu destule produse...

magum
Mesaje: 110
Membru din: Sâm Apr 06, 2013 13:24
Puncte: 0
Localitate: Baia Mare

Re: Shimano sau Hakuyo

Mesaj de magum »

Tot timpul când cere cineva o parere,o comparație se ajunge sa se discute total despre altceva.
Eu nu înțeleg ce ii asa greu de dat omului o explicatie....hakuyo are atate +,atatea -,shimano la fel.....ii chiar asa greu.
Dacă vreți sa discutați în contradictoriu eu va propun sa va deschideți un topic nou,nu de alta dar cine a deschis topicul nu mai înțelege nimic.

senzor planet
Încuiat

Înapoi la “Discutii Generale despre Pescuit”