Shimano sau Hakuyo

Aici putem discuta sau dezbate orice legat de pescuit.

Moderatori: Alin Galbenu, mariosilaghi, Bogdan Zaharia, odoctee

Încuiat
magum
Mesaje: 110
Membru din: Sâm Apr 06, 2013 13:24
Puncte: 0
Localitate: Baia Mare

Re: Shimano sau Hakuyo

Mesaj de magum »

Apropo topicul este shimano sau hakuyo.....si nu este vorba de shimano VS. Hakuyo,ceea ce este o foarte mare diferență.

darius123
Mesaje: 682
Membru din: Lun Iun 21, 2010 0:43
Puncte: 0
Localitate: TIMISOARA

Re: Shimano sau Hakuyo

Mesaj de darius123 »

DumiD scrie:e vina lui ca la 2 zile apare cate-un topic shimano vs hakuyo sau velocity vs mtx? apropo 2/3 din topicurile astea sunt facute de bagatori de seama sa arunce cu rahat in hakuyo, nu-i normal sa-si apere omul interesul? de ce in hakuyo se poate arunca cu rahat si-n shimano nu?
Ai calculat tu si ti-a dat rezultatul 2/3 ?
Trebuie sa recunoastem, ca cei de la Shimano, Century si alti producatori de lansete, ne platesc foarte bine sa deschidem topicuri Anti- Hakuyo, ca nu isi mai pot vinde lansetele din cauza parilor de 4 lb care stiu sa arunce 200 m. Pescarul este intoxicat de aceasta reclama si a ajuns sa isi doreasca doar lansete care arunca kilometrii, desi in majoritatea cazurilor nu ai nevoie de distante mai mari de 130-140 m in orice concurs sau partida de placere.
Cea mai buna reclama este cea care ti-o face pescarul, nu vanzatorul.
Sunt si producatori Romani care stiu sa faca publicitate si printr-un mod mai putin obsesiv, neintervenind in fiecare topic cu diferite povesti, exemple,citate, etc.
Ce ar fi ca fiecare producator de nada, de echipament, patron de balta, patron de magazin sa intervina in toate topicurile si sa isi laude propria afacere ??!!
Fara suparare Domnule Dan, toata stima pentru tot ceea ce faceti, dar in ultimul timp se vede o schimbare in reactile Dvs. pe acest forum, se vede doar interesul de comerciant pe care il aveti, facand tot ce este posibil pentru a ridica produsele Hakuyo, chiar daca multe explicatii sunt deplasate sau neadevarate.

Alexandru Popescu
Mesaje: 578
Membru din: Joi Oct 02, 2014 9:32
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Shimano sau Hakuyo

Mesaj de Alexandru Popescu »

magum scrie:Apropo topicul este shimano sau hakuyo.....si nu este vorba de shimano VS. Hakuyo,ceea ce este o foarte mare diferență.
Ma bucur ca ai specificat "sau" .

Nu vreau discutii aprinse, am vrut sa imi caut un set de 4 bete cu 4 mulinete, din experienta mea si ceea ce am citit pe internet, am reusit sa scot 2 exemple si sa le expun aici.
Este posibil sa ma insel si este posibil ca la pretul acela sa achizitionez ceva ce imi place pe moment si pe viitor sa am nevoie de altceva.Daca voi aveti alta varianta la cost total in jur de 3500 ron va rog sa-mi ziceti.

Cred ca cel mai bine fac un mixt intre cele doua :d
...

darius123
Mesaje: 682
Membru din: Lun Iun 21, 2010 0:43
Puncte: 0
Localitate: TIMISOARA

Re: Shimano sau Hakuyo

Mesaj de darius123 »

magum scrie:Apropo topicul este shimano sau hakuyo.....si nu este vorba de shimano VS. Hakuyo,ceea ce este o foarte mare diferență.
Ai perfecta dreptate, dar in toate topicurile se intervine aiurea din partea unora care au doar interese personale, nicidecum sa isi expuna parerea sincera asupra produselor comparate. Nu mai poti sa lauzi alt produs decat Hakuyo, ca se intervine cu tot felul de explicatii astfel incat sa se demonstreze ca cine nu foloseste Hakuyo si nu arunca 200 m nu se numeste pescar .
Ultima oară modificat Joi Mar 05, 2015 20:50 de către darius123, modificat 1 dată în total.

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Shimano sau Hakuyo

Mesaj de Dan Mitranescu »

Alex Matea scrie:Dane, nu stiu ce ai de la un timp, vad ca nu mai exista in Romania asta alta firma mai tare pe lansete, mulinete si mamaligi decat Hakuyo..
Din pacate vad ca o spui in cele mai multe randuri tu si mai putin ceilalti. Vorbesti de interes de vanzare? Nu stiu cum se face ca, dintre toti cei pe care ii vad comentand pe topicurile astea, tu ai magazin si tot tu reprezinti Hakuyo...
Mihai Florescu sau cum il cheama pe baiat ( nici nu il cunosc ) care vad ca lucreaza la Totalfishing, probabil este un baiat care se ocupa de vanzari, nu cred ca daca de maine nu se mai vinde Shimano sau Daiwa la totalfishing nu isi mai ia el salariu...
Asa ca nu stiu cine are interes mai mare sa se vanda TD si Mtx dintre cei care posteaza. Am inteles ca folosesti TD de nu stiu cati ani, foarte bine, sincer in afara de tine si de alti baieti din vechiul Carp Zone, apropiati tie... nu prea am vazut la concursuri TD, sau cum s-or numii..
Da, am pescuit si pescuiesc cu alte firme de mulinete, insa daca se vand sau nu, nu ma intereseaza, nu este treaba mea...
Iar cand cineva m-a intrebat despre o anumita mulineta sau lanseta, am comentat doar despre cele cu care am pescuit, atat, asa e normal si nu despre celelalte...
Nu am nimic cu Hakuyo...
Nu vezi bine inseamna.
Vorbesc numai despre produse cu care pescuiesc si nu o fac in functie de cine ma plateste mai mult.
Eu imi platesc dreptul de a vorbi despre produsele mele si o fac pe criterii practice in care am investit mult timp si bani. Vorbesc de 5-6 produse la care am muncit sa le cunosc, nu recomand un brand, indiferent de valoarea produselor.
Tu cand intervi in discutia asta legata de cele doua mulinete pe ce te bazezi, sau care este motivul ? :wink:

P.S. vii sa filmezi la Hakuyo Casting sau te duci sa urmaresti niste "lanseuri pe apa cu lansete frumoase" !? :wink: De aici pleaca interventia ta ?:wink: Spune, ca nu este suparare.

darius123
Mesaje: 682
Membru din: Lun Iun 21, 2010 0:43
Puncte: 0
Localitate: TIMISOARA

Re: Shimano sau Hakuyo

Mesaj de darius123 »

Dan Mitranescu scrie:
Alex Matea scrie:Dane, nu stiu ce ai de la un timp, vad ca nu mai exista in Romania asta alta firma mai tare pe lansete, mulinete si mamaligi decat Hakuyo..
Din pacate vad ca o spui in cele mai multe randuri tu si mai putin ceilalti. Vorbesti de interes de vanzare? Nu stiu cum se face ca, dintre toti cei pe care ii vad comentand pe topicurile astea, tu ai magazin si tot tu reprezinti Hakuyo...
Mihai Florescu sau cum il cheama pe baiat ( nici nu il cunosc ) care vad ca lucreaza la Totalfishing, probabil este un baiat care se ocupa de vanzari, nu cred ca daca de maine nu se mai vinde Shimano sau Daiwa la totalfishing nu isi mai ia el salariu...
Asa ca nu stiu cine are interes mai mare sa se vanda TD si Mtx dintre cei care posteaza. Am inteles ca folosesti TD de nu stiu cati ani, foarte bine, sincer in afara de tine si de alti baieti din vechiul Carp Zone, apropiati tie... nu prea am vazut la concursuri TD, sau cum s-or numii..
Da, am pescuit si pescuiesc cu alte firme de mulinete, insa daca se vand sau nu, nu ma intereseaza, nu este treaba mea...
Iar cand cineva m-a intrebat despre o anumita mulineta sau lanseta, am comentat doar despre cele cu care am pescuit, atat, asa e normal si nu despre celelalte...
Nu am nimic cu Hakuyo...
Nu vezi bine inseamna.
Vorbesc numai despre produse cu care pescuiesc si nu o fac in functie de cine ma plateste mai mult.
Eu imi platesc dreptul de a vorbi despre produsele mele si o fac pe criterii practice in care am investit mult timp si bani. Vorbesc de 5-6 produse la care am muncit sa le cunosc, nu recomand un brand, indiferent de valoarea produselor.
Tu cand intervi in discutia asta legata de cele doua mulinete pe ce te bazezi, sau care este motivul ? :wink:

P.S. vii sa filmezi la Hakuyo Casting sau te duci sa urmaresti niste "lanseuri pe apa cu lansete frumoase" !? :wink: De aici pleaca interventia ta ?:wink: Spune, ca nu este suparare.
Daca nici Dvs. nu folositi produsele Hakuyo, atunci cine sa o faca? Iara veniti cu ocolisuri si povesti si iara ajungeti la subiectul de casting. :)

Alexandru Popescu
Mesaje: 578
Membru din: Joi Oct 02, 2014 9:32
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Shimano sau Hakuyo

Mesaj de Alexandru Popescu »

Baieti, sa inteleg ca betele de la Hakuyo, Mtx fac o mare performanta in lanseuri foarte lungi? Nu acesta este un criteriu decisiv, nu vreau sa arunc 200 de m,nu acesta este targetul,targetul la 100-130m si nu foarte tari.
...

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Shimano sau Hakuyo

Mesaj de Dan Mitranescu »

darius123 scrie:
magum scrie:Apropo topicul este shimano sau hakuyo.....si nu este vorba de shimano VS. Hakuyo,ceea ce este o foarte mare diferență.
Ai perfecta dreptate, dar in toate topicurile se intervine aiurea din partea unora care au doar interese personale, nicidecum sa isi expuna parerea sincera asupra produselor comparate. Nu mai poti sa lauzi alt produs decat Hakuyo, ca se intervine cu tot felul de explicatii astfel incat sa se demonstreze ca cine nu foloseste Hakuyo si nu arunca 200 m nu se numeste pescar .
Se stie pozitia ta fata de Hakuyo. Ai cumparat acum noispe ani niste swingere de 19 lei si aveai pretentia sa nu rugineasca. Na ca te-a invins oxidul.
De aici au plecat toate interventiile tale , vadit intentionate impotriva Hakuyo. Adica un fel de bagator in seama.
De ce te bagi acum. Cunosti vreun model din cele discutate ?

Nu se lauda alt produs aici. Este o comparatie si atat . Fiecare a scos in evidenta ce stie de produse.
Unii legat de partea practica, concreta si altii de cum se numesc, istorii si alte din astea.
De ce nu se poate limita discutia la asa ceva si cel interesat sa fie lasat sa aleaga ?
De ce intervine dariuspindefabrica, fara sa aibe habar de nimic, in discutia asta ?

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Shimano sau Hakuyo

Mesaj de Dan Mitranescu »

Alexandru.Popescu scrie:Baieti, sa inteleg ca betele de la Hakuyo, Mtx fac o mare performanta in lanseuri foarte lungi? Nu acesta este un criteriu decisiv, nu vreau sa arunc 200 de m,nu acesta este targetul,targetul la 100-130m si nu foarte tari.
Pai si nu am raspuns anterior ca exista si in gama MTX o lanseta mai bleaga, ce satisface aceste cerinte ? ( MTX11 )
Mai este si un bat de feeder , care satisface din plin aceste cerinte.

Avatar utilizator
gabi1
Veteran
Mesaje: 4787
Membru din: Joi Sep 16, 2010 19:23
Puncte: 0
Localitate: Gura Oborului

Re: Shimano sau Hakuyo

Mesaj de gabi1 »

Unii trag cu tunul in nori altii la gioale, asa-i viata...
"Azi oamenii cunosc preţul fiecărui obiect si valoarea nici unuia."
"Nu refuza ajutorul imbecililor; pentru a rămâne sus iți trebuie unanimitate". :-)

senzor planet
Încuiat

Înapoi la “Discutii Generale despre Pescuit”