Shimano sau Hakuyo

Aici putem discuta sau dezbate orice legat de pescuit.

Moderatori: Alin Galbenu, mariosilaghi, Bogdan Zaharia, odoctee

Încuiat
darius123
Mesaje: 682
Membru din: Lun Iun 21, 2010 0:43
Puncte: 0
Localitate: TIMISOARA

Re: Shimano sau Hakuyo

Mesaj de darius123 »

Dan Mitranescu scrie:
darius123 scrie:
magum scrie:Apropo topicul este shimano sau hakuyo.....si nu este vorba de shimano VS. Hakuyo,ceea ce este o foarte mare diferență.
Ai perfecta dreptate, dar in toate topicurile se intervine aiurea din partea unora care au doar interese personale, nicidecum sa isi expuna parerea sincera asupra produselor comparate. Nu mai poti sa lauzi alt produs decat Hakuyo, ca se intervine cu tot felul de explicatii astfel incat sa se demonstreze ca cine nu foloseste Hakuyo si nu arunca 200 m nu se numeste pescar .
Se stie pozitia ta fata de Hakuyo. Ai cumparat acum noispe ani niste swingere de 19 lei si aveai pretentia sa nu rugineasca. Na ca te-a invins oxidul.
De aici au plecat toate interventiile tale , vadit intentionate impotriva Hakuyo. Adica un fel de bagator in seama.
De ce te bagi acum. Cunosti vreun model din cele discutate ?

Nu se lauda alt produs aici. Este o comparatie si atat . Fiecare a scos in evidenta ce stie de produse.
Unii legat de partea practica, concreta si altii de cum se numesc, istorii si alte din astea.
De ce nu se poate limita discutia la asa ceva si cel interesat sa fie lasat sa aleaga ?
De ce intervine dariuspindefabrica, fara sa aibe habar de nimic, in discutia asta ?
Iara cautati explicatii si povesti ca sa cadeti in picioare.
Referitor la swinger, acesta a fost cumparat acum cativa ani dintr-o piata din Timisoara si folosit de cateva ori ca la scurt timp am cumparat Fox Mk2.
Amandoua au aceiasi vechime ca si ani, dar cel de la Hakuyo arata deplorabil. Aceasta comparatie a fost facuta pe un topic unde se vorbea despre diferenta intre un produs original si o copie, iau eu am venit cu un exemplu concret, intamplarea face ca acesta sa fie Hakuyo.
Sincer, folosesc cateva produse de la Hakuyo, dar stiu ce pretentii sa am de la acestea. Folosesc o lanseta Mtx 8 de 4 lb ca si spod, deoarece ma impac mai bine cu ea decat un spod dedicat de la Fox sau Anaconda pe care le-am avut anterior.
Am avut si niste spomburi de la Hakuyo, dar nu am rezistat sa le folosesc mai mult de o partida, nu sunt genul sa intervin cu sarme si cu patentul pentru a castiga 40 ron.
Referitor la subiect, am Shimano Supressa dupa ce le-am comparat cu Shimano Velocity. Mulinete Am Shimbano Ultegra, dupa ce am avut BBLC si Navi. Eu am facut o recomandare sincera, fara interese, asa cum asteapta initiatorul acestui topic.
Din pacate pentru mine, sunt un simplu pescar care nu are interese sa atace firma Hakuyo pentru a-si creea diferite avantaje.

Alexandru Popescu
Mesaje: 578
Membru din: Joi Oct 02, 2014 9:32
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Shimano sau Hakuyo

Mesaj de Alexandru Popescu »

Dan Mitranescu scrie:
Alexandru.Popescu scrie:Baieti, sa inteleg ca betele de la Hakuyo, Mtx fac o mare performanta in lanseuri foarte lungi? Nu acesta este un criteriu decisiv, nu vreau sa arunc 200 de m,nu acesta este targetul,targetul la 100-130m si nu foarte tari.
Pai si nu am raspuns anterior ca exista si in gama MTX o lanseta mai bleaga, ce satisface aceste cerinte ? ( MTX11 )
Mai este si un bat de feeder , care satisface din plin aceste cerinte.

Mda, eu ca robotelul m-am uitat doar la mtx 14. Am sa ma uit imediat si peste 11. Multumesc!
Sa inteleg ca MTX 14 este aparuta in 2014 si MTX 11 in 2011?
...

darius123
Mesaje: 682
Membru din: Lun Iun 21, 2010 0:43
Puncte: 0
Localitate: TIMISOARA

Re: Shimano sau Hakuyo

Mesaj de darius123 »

Dan Mitranescu scrie:
Alexandru.Popescu scrie:Baieti, sa inteleg ca betele de la Hakuyo, Mtx fac o mare performanta in lanseuri foarte lungi? Nu acesta este un criteriu decisiv, nu vreau sa arunc 200 de m,nu acesta este targetul,targetul la 100-130m si nu foarte tari.
Pai si nu am raspuns anterior ca exista si in gama MTX o lanseta mai bleaga, ce satisface aceste cerinte ? ( MTX11 )
Mai este si un bat de feeder , care satisface din plin aceste cerinte.
Daca considerati ca nu exista placere in pescuit si ca tot ceea ce conteaza este ca lanseta sa arunce 200 m.........de ce ati scos pe piata si modele mai ,,blande'' ?!
Raspunsul cu lanseta de feeder este cam in bataie de joc, nu prea dadeati astfel de raspunsuri inainte. Cine nu danseaza dupa cum cantati Dvs., este cam atacat pe acest forum.

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Shimano sau Hakuyo

Mesaj de Dan Mitranescu »

darius123 scrie:
Iara cautati explicatii si povesti ca sa cadeti in picioare.
Referitor la swinger, acesta a fost cumparat acum cativa ani dintr-o piata din Timisoara si folosit de cateva ori ca la scurt timp am cumparat Fox Mk2.
Amandoua au aceiasi vechime ca si ani, dar cel de la Hakuyo arata deplorabil. Aceasta comparatie a fost facuta pe un topic unde se vorbea despre diferenta intre un produs original si o copie, iau eu am venit cu un exemplu concret, intamplarea face ca acesta sa fie Hakuyo.
Sincer, folosesc cateva produse de la Hakuyo, dar stiu ce pretentii sa am de la acestea. Folosesc o lanseta Mtx 8 de 4 lb ca si spod, deoarece ma impac mai bine cu ea decat un spod dedicat de la Fox sau Anaconda pe care le-am avut anterior.
Am avut si niste spomburi de la Hakuyo, dar nu am rezistat sa le folosesc mai mult de o partida, nu sunt genul sa intervin cu sarme si cu patentul pentru a castiga 40 ron.
Referitor la subiect, am Shimano Supressa dupa ce le-am comparat cu Shimano Velocity. Mulinete Am Shimbano Ultegra, dupa ce am avut BBLC si Navi. Eu am facut o recomandare sincera, fara interese, asa cum asteapta initiatorul acestui topic.
Din pacate pentru mine, sunt un simplu pescar care nu are interese sa atace firma Hakuyo pentru a-si creea diferite avantaje.
Swingerele alea le facea si Energo si alte cateva firme din Niro. Toate rugineau. Costau un sfert din varianta originala. Ce pretentii sa ai la asa ceva. Am recomandat eu vreodata produsul respectiv ?
Ulterior am investit in produs, pretul a fost dublat , iar calitatea este alta. Ce treaba au produsele actuale cu alea de acum 4-5 ani ?
P.S. pentru MTX8-ul ala nu mai sunt suparat. Afirmatia ca "toate produsele hakuyo sunt mizerii':" facuta pe un alt topic, consider ca nu mai este valabila. Este clar ca macar unul iti este pe plac. Sau nadesti in sila ? :)

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Shimano sau Hakuyo

Mesaj de Dan Mitranescu »

Alexandru.Popescu scrie:
Dan Mitranescu scrie:
Alexandru.Popescu scrie:Baieti, sa inteleg ca betele de la Hakuyo, Mtx fac o mare performanta in lanseuri foarte lungi? Nu acesta este un criteriu decisiv, nu vreau sa arunc 200 de m,nu acesta este targetul,targetul la 100-130m si nu foarte tari.
Pai si nu am raspuns anterior ca exista si in gama MTX o lanseta mai bleaga, ce satisface aceste cerinte ? ( MTX11 )
Mai este si un bat de feeder , care satisface din plin aceste cerinte.

Mda, eu ca robotelul m-am uitat doar la mtx 14. Am sa ma uit imediat si peste 11. Multumesc!
Sa inteleg ca MTX 14 este aparuta in 2014 si MTX 11 in 2011?
MTX14 este aparut acum 6-7 ani si au fost epuizate anual toate comenzile.
MTX11 este aparut in 2012 si speram ca pana in 2020 sa terminam prima comanda.

La ce o sa mai trebuiasca sa discutam este diferenta intre rulmenti si lagare, ca m-ati rugat si acest lucru. Ma gandesc de cateva ore cu ce sa incep explicatia si inca nu stiu...

carbocalm
Mesaje: 513
Membru din: Joi Mai 16, 2013 21:26
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Shimano sau Hakuyo

Mesaj de carbocalm »

Dupa postul lui Alex Matea mi-am pregatit berea , tigarile si pop-corn-ul.
Rock on.

Avatar utilizator
Alex Matea
Mesaje: 507
Membru din: Sâm Ian 30, 2010 17:30
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Shimano sau Hakuyo

Mesaj de Alex Matea »

Vad foarte bine, sunt inca tanar si nu port ochelari, decat de soare... ;)
Interventia mea se bazeaza pe faptul ca dupa repetate comentarii ale tale de-a lungul ultimilor saptamani, sau chiar luni, in care oamenii care isi pozeaza lansetele si mulinetele si le posteaza pe oriunde sunt fraieri si de neinteles pentru tine sau ca tot ce se prezinta prin filme si prin articole sau reviste e totul vanzare si marketing si reclama si in alt topic comentai ca boiliesurile sunt o vreajeala, mamaliga e forta, atunci de ce ai facut gama de boilies DM?
Foarte bine ca iti platesti dreptul de a vorbi despre produsele tale, la care ai muncit si etc apreciez asta, foarte bine, tot un fel de marketing se numeste si asta. Ok, mai sus vad ca faceai diferenta la pretul corect de la un TD si pretul incorect de la alta mulineta. Parca vorbeai doar de produsele tale? ( Stai linistit, ma plateste direct Prowess, am contract cu ei pe viata... :)) )
Mai sus afirmai ca tu spui totul din prietenie si ca nu ai interes...inseamna ca tu faci asta din dragostea pentru pescari si nu ca ai investit timp si bani si munca in Hakuyo, despre asta e vorba, astea sunt motivele pentru care am comentat sa stii...
Si stai linistit ca si eu am vorbit doar de produsele cu care am pescuit si daca m-a platit cineva, foarte bine, asta e unul dintre lucrurile pe care le fac, aduc in fata produse si le fac cunoscute oamenilor, daca se incadreaza in cerintele lor sau le cumpara ori nu, e decizia lor, despre asta este vorba, consumatorii trebuie sa spuna daca sunt multumiti sau nu de produse...
Poate ca topicul nu a fost cel mai inspirat ales, pentru asta imi cer scuze in fata baietilor din topic...

PS: Din pacate nu prea mai am timp sa vin sa filmez la Casting, nu are nici o legatura interventia mea cu asta sau cu produsele Hakuyo, am mai spus asta...

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Shimano sau Hakuyo

Mesaj de Dan Mitranescu »

darius123 scrie:
Dan Mitranescu scrie:
Alexandru.Popescu scrie:Baieti, sa inteleg ca betele de la Hakuyo, Mtx fac o mare performanta in lanseuri foarte lungi? Nu acesta este un criteriu decisiv, nu vreau sa arunc 200 de m,nu acesta este targetul,targetul la 100-130m si nu foarte tari.
Pai si nu am raspuns anterior ca exista si in gama MTX o lanseta mai bleaga, ce satisface aceste cerinte ? ( MTX11 )
Mai este si un bat de feeder , care satisface din plin aceste cerinte.
Daca considerati ca nu exista placere in pescuit si ca tot ceea ce conteaza este ca lanseta sa arunce 200 m.........de ce ati scos pe piata si modele mai ,,blande'' ?!
Raspunsul cu lanseta de feeder este cam in bataie de joc, nu prea dadeati astfel de raspunsuri inainte. Cine nu danseaza dupa cum cantati Dvs., este cam atacat pe acest forum.
Nu iau in bataie de joc pe nimeni. Nu mai face afirmatii din astea.
Nu am scos eu modelele alea , ci Hakuyo a venit cu ele. Nu le-am recomandat niciodata in favoarea lansetelor de distanta si au fost intotdeauna ultima mea alegere.
Recunosc ca de astea mi-am batut joc de fiecare data cand am avut ocazia. Sunt ale mele si imi permit.
Legat de feeder parerea mea a fost intotdeauna aceeasi. Nu mai dezvolt.

gimi_mures
pescar de competitie
Mesaje: 1319
Membru din: Vin Apr 03, 2009 23:24
Puncte: 0
Localitate: Tg Mures

Re: Shimano sau Hakuyo

Mesaj de gimi_mures »

Cateva intrebari scurte, daca stie, doreste, sa raspunda cineva:

De ce mereu se analizeaza Hakuyo vs Shimano sau invers, fie ca e vorba de lansete sau mulinete, marci de comparat fiind destule pe piata?
Exista ( sau prin prisma intrebarilor ar trebui sa fie) o asemanare intre cele doua branduri?
Se pare ca exista "ceva" la mijloc de saracii oameni sunt complet bulversati. :D
C&R

Avatar utilizator
Lao
pescar de competitie
Mesaje: 1183
Membru din: Lun Noi 16, 2009 11:18
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Shimano sau Hakuyo

Mesaj de Lao »

Alexandru.Popescu, vezi ca pe data de 14 martie pe lacul vaarlam si 15 pe lacul corbu, se tine un concurs-test de casting cu lansete si mulinete shimano. Nu se da premii dar participiarea e gratis.
Testezi ce lansete si mulinete vrei tu de la shimano.

senzor planet
Încuiat

Înapoi la “Discutii Generale despre Pescuit”