sunt dezamagit

Aici putem discuta sau dezbate orice legat de pescuit.

Moderatori: Alin Galbenu, mariosilaghi, Bogdan Zaharia, odoctee

Avatar utilizator
Lao
pescar de competitie
Mesaje: 1183
Membru din: Lun Noi 16, 2009 11:18
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: sunt dezamagit

Mesaj de Lao »

Dar la ce lungime va asteptati sa aruncati?
De abia le-ati achizitionat, inca nu sunteti obisnuit cu ele...este prima partida de pescuit...
samanoske72, omu a dat pe o lanseta de 10 ori cat alivio alea...asa ca nu exista termen de comparatie...

samanoske72
Mesaje: 530
Membru din: Sâm Noi 28, 2009 21:32
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: sunt dezamagit

Mesaj de samanoske72 »

cam ai dreptate

Cucu Ionel
Mesaje: 475
Membru din: Vin Ian 20, 2006 19:25
Puncte: 0
Localitate: Timisoara

Re: sunt dezamagit

Mesaj de Cucu Ionel »

Acu' o sapt. in urma am avut ocazia sa pun si eu mana pe Ballista si nu numai eu, se arunca destul de bine cu acest bat, cei care au o experienta si o tehnica mai buna arunca destul de mult, ex. Marius, cu plumb de 121 g., arunca fara mare efort 135-140 m. Din pacate locul unde am facut aceste teste de aruncare nu ne permitea sa aruncam cu multa forta, amanunte legate de grosimea firului folosit ar putea sa dea Gusti, cred ca era de 0,28, daca nu ma insel.Cu toate ca plumbul ar putea parea cam mare, parca, inca, nu se incarca batul la toata capacitatea lui. Cu alte cuvinte, conteaza in primul rand tehnica de aruncare si apoi calitatea batului, un aruncator bun poate arunca mai departe cu un bat mediu decat un aruncator slab cu un bat de top. Sunt insa sigur ca, in urma unor antrenamente de invatare a tehnicii corecte de aruncare si de acomodare cu batul, se poate scoate o distanta multumitoare ptr. lansare cu acest bat. :wink:
Fir intins

gaby_po23
pescar de competitie
Mesaje: 1094
Membru din: Joi Oct 15, 2009 8:46
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: sunt dezamagit

Mesaj de gaby_po23 »

va multumesc pt sfaturi....si va mai tin la curent.
De aruncat nu arunc de azi de maine... iar cine le-a mai testat erau niste prieteni ai lui Mircea Gheran...Denis... adica ' taticii ' crapilor.
Sa auzim de bine...

fany4you
Mesaje: 27
Membru din: Dum Oct 04, 2009 11:48

Re: sunt dezamagit

Mesaj de fany4you »

nu uita ca sunt lansete de 4lb
se incarca bine cu 120g

Avatar utilizator
cipica
Partener Crapmania.ro
Mesaje: 1044
Membru din: Dum Ian 16, 2005 12:29
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: sunt dezamagit

Mesaj de cipica »

gaby_po23 scrie:am cumparat 4 buc harrison balista... si am fost azi pe moara la peste.
am crezut ca rup gura targului cu ele...adica ca arunc lejer 140 m... cand ciuciu.. 100-115 cu aparat de masurat... au venit si alti pescari... ( nu tragea pestele ) si am facut aruncari ..cu bblc fir 0.30... cel mai mult ... 120-130..
Dezamagire totala...am dat niste nash... pe 2 lei ... ca sa dau 1300 lei \ buc. ca sa arunc tot atat. !!!
Din punctul meu de vedere , nu se justifica sub nici o forma diferenta de bani .
De precizat ca aruncam cu plumb gol ..intre 100-120 g.

Inca nu s-a inventat lanseta care sa arunce LEJER 140 m
Cel care ti-a vandut lansetele alea in ideea in care sunt ceea ce trebuie pt ca tu sa arunci 140m te-a cam pacalit daca nu te-a dus si la niste cursuri de casting. Lansetele bune fac minuni numai in mainile unor aruncatori priceputi. Pt a scoate tot ce e mai bun din lansete ai nevoie de tehnica adecvata, antrenament, forta.
Mai sus am vb de aruncatul la distanta... pescuitul la distanta se mananca cu altceva :wink:

Nu mai bine puneai tu o intrebare pe forumul asta inainte sa vinzi niste lansete pe 2 lei si sa cumperi altele mai scumpe??

Sa apari pe forumul asta si sa spui ca intre Harrison Balista si lansetele pe care le-ai avut inainte nu e nici o diferenta e cam deplasat... Toata lumea stie ce lansete face Harrison...

crapu1
Mesaje: 34
Membru din: Joi Feb 05, 2009 17:29

Re: sunt dezamagit

Mesaj de crapu1 »

Aici pot sa te ajut si eu avind in vedere ca 5 ani am dat cu Harrison Big T de 4,5lb.Daca vrei sa le incarci la grutatea ideala foloseste plumb de 128g,fir 0,28 si inaintas 017-18.Este adevarat ca si tehnica dar si fizicul conteaza.Pe mine ma avantajeaza tipul acesta de lansete.Balista este o superlanseta ,stai linistit ca nu te-ai pacalit dar mai exerseaza la tehnica si mai dute pe la sala. Cu respect Razvan Dobrescu

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18915
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: sunt dezamagit

Mesaj de Vladut Mateianu »

Eu cred ca exagerati. HArrison face lansete bune, in Anglia, de aceea au ajuns si asa cunoscuti.
Numai ca modelul Balistta nu prea are legatura cu restul lansetelor , (gen Torrix,Chimera ,Trebuchet), le-am avut si eu , deci stiu ce vorbesc. Dar nu uita ca si pretul spune multe despre ele, un pret corect fiind in jur de 900 lei, adica aproape de pretul celor de serie.....


Parerea mea, mai bine iti luai Century .....mai ales la cati bani ai dat ! :oops:
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

oanavictor
Pescar de competitie
Mesaje: 3665
Membru din: Mar Ian 25, 2005 22:06
Puncte: 0
Contact:

Re: sunt dezamagit

Mesaj de oanavictor »

Acum 2 ani ,Mark Hutchinson [cel mai bun aruncator din lume]a participat la targul avp iar la terminarea targului a venit la Darvari si a predat lectii de aruncare cu lanseta ''free spirrit''.
Au participat cativa aruncatori buni la vremea aceea[aproximativ 20 persoane ] iar la sfarsitul zilei fiecare participant a aruncat intre 10-20 metri mai mult decat arunca inainte .
Anul acesta tot la Darvari a avut loc concursul de aruncari la distanta unde au participat cei mai buni aruncatori [Silviu Florescu ,Iorgos,Marius Barbu,Tudor Cosmin ,Stefan Bucataru ,Felix]
A castigat Stefan Bucataru cu 166 metri ,iar locul 2 a aruncat 156 metri .
Asa ca sa arunci 120 metri cu fir de 30 inseamna ca lanseta ,mulineta ,si-a facut datoria .
Concluzia -------lanseta este foarte buna .......incearca sa schimbi mulineta ,sa pui fir de 0,20 si plumb de 120-125 grame .
Cea mai mare realizare a diavolului a fost aceea ca a convins lumea ca nu exista

Avatar utilizator
Rosky
Mesaje: 95
Membru din: Mie Dec 31, 2008 13:37
Puncte: 0
Localitate: Casa Crapului

Re: sunt dezamagit

Mesaj de Rosky »

sorin_s scrie:
Rosky scrie:Nu lanseta arunca ,.....ci pescarul.
asta ai dato din cutia cu surprize????? :lol: :lol: :lol: :lol:
sa vezi ce ti-o trage cand vede ce ai scris!!!!!!!!!!!! :mrgreen: :mrgreen:
noi radem da omu a dat o galagie debani si nu e multumit si asta nu e de ras :cry:


Etete ca am avut dreptate :lol:

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Discutii Generale despre Pescuit”