Taxa de eliberare permis pescuit sportiv eliminata?

Aici putem discuta sau dezbate orice legat de pescuit.

Moderatori: Alin Galbenu, mariosilaghi, Bogdan Zaharia, odoctee

Avatar utilizator
osc1or
Veteran
Mesaje: 3888
Membru din: Lun Aug 13, 2012 14:35
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de osc1or »

Eu am avut placerea chiar sa lucrez acolo... cu banii betonati acolo cred ca faceam minim 10 pasarele in bucuresti, reabilitam toate scolile din judetul vaslui si mai ramanea si de vreo 10 biserici asezate strategic pe harta..

Trimis de pe al meu SM-G925F folosind Tapatalk
Critic echilibrat

Avatar utilizator
Bogdan Timis
Mesaje: 364
Membru din: Mar Oct 06, 2015 10:23
Puncte: 0
Localitate: Buzau

Re: Taxa de eliberare permis pescuit sportiv eliminata?

Mesaj de Bogdan Timis »

Pana la urma s.a votat legea?
pSD - ciuma rosie!
---- ---!

OchiVerzi
Mesaje: 1
Membru din: Vin Noi 11, 2016 10:35

Re: Taxa de eliberare permis pescuit sportiv eliminata?

Mesaj de OchiVerzi »

Salut. Imi puteti si mie explica va rog procedura corecta de obtinere a unui permis de pescuit? Eu m-am interesat in octombrie la anpa si am primit acelasi raspuns : nu mai fac ei direct permise, doar prin asociatii. Asa ca am platit 100 ron unei asociatii ajvps pentru permis, dar mi-au dat doar carnet de membru si chitanta pe banii aia. Nu si permis propriuzis. mi-au spus sa vin anul urmator sa imi dea din ianuarie. Ce parere aveti ? Eu sunt in legalitate acum daca pescuiesc ? Valoreaza vreo ceva chitanta aia de la ei ? Daca prind vreun control ii impresionez ca am chitanta de la ajvps ? Pana la urma conteaza sa ajunga banii la stat in cont, nu la ajvps. Ce parere aveti? ceva sfaturi? Multumesc.

Avatar utilizator
Dan Mateianu
Site Admin
Mesaje: 3211
Membru din: Mie Ian 16, 2008 9:52
Puncte: 300
Localitate: Bucuresti

Re: Taxa de eliberare permis pescuit sportiv eliminata?

Mesaj de Dan Mateianu »

Legea celor 102 taxe este constituțională

Curtea Constituţională a decis vineri că legea celor 102 taxe este constituțională. Preşedintele Klaus Iohannis a făcut o sesizare împotriva legii PSD prin care sunt eliminate 102 taxe nefiscale, inclusiv cea radio-TV, după ce dosarul a fost amânat în şedinţa de miercuri.


"Voi retrimite legea în Parlament", a spus vineri Klaus Iohannis, la câteva ore după ce Curtea Constituțională a decis ca actul legislativ este constituțional.

Președintele a precizat că ramâne ca viitorul Parlament să decida cum se va proceda în acest caz.

"E posibil să fie o dezbatere nu doar în societatea civilă, ci în Parlament, unde trebuia să aibă loc din capul locului", a adăugat șeful statului.
Sursa: https://www.realitatea.net/iohannis-ret ... 13789.html

Avatar utilizator
Dan Mateianu
Site Admin
Mesaje: 3211
Membru din: Mie Ian 16, 2008 9:52
Puncte: 300
Localitate: Bucuresti

Re: Taxa de eliberare permis pescuit sportiv eliminata?

Mesaj de Dan Mateianu »

UPDATE: 27.12.2016

Conducerea Senatului a convocat o şedinţă de plen pentru reexaminarea Legii "Dragnea"

Biroul Permanent a convocat şedinţa de plen începând cu ora 16.00.

Comisia de cultură va trebui să dea aviz, începând cu ora 15.00, iar Comisia de buget-finanţe se va reuni de la 15.30 pentru a da raport.

Iniţial, pe ordinea de zi a senatorilor figurau doar şedinţe ale comisiilor de specialitate.

Klaus Iohannis a cerut, vineri, 23 decembrie, reexaminarea legii care elimină 102 taxe nefiscale, printre care şi taxa radio-tv, după ce judecătorii CCR au decis că legea este constituţională.

În favoarea raportului de respingere au votat şapte senatori, printre care Ramona Nicoleta Dinu, senator USR, singurul vot împotriva raportului de respingere fiind cel al liberalului Florin Cîţu.

Comisia de cultură a dat aviz negativ cererii preşedintelui Klaus Iohannis de reexaminare a Legii "Dragnea", decizi fiind luată cu trei voturi împotrivă, care cau venit din partea senatorilor PNL, PMP şi USR.

Cererea va fi votată de plenul Senatului, a cărui şedinţă a fost convocată de Biroul Permanent în şedinţa de marţi după-amiază.

UPDATE 27.12.2016 15:44 Comisia de buget de Senat a dat, marţi, raport de respingere a cererii preşedintelui Klaus Iohannis de reexaminare a Legii "Dragnea", care prevede anularea a 102 taxe nefiscale.

UPDATE 27.12.2016 17:10 Decizia a fost luată cu 82 de voturi ''pentru'' şi 36 ''împotrivă''. Împotriva respingerii solicitării şefului statului au votat senatorii PNL, USR şi PMP.

Cererea preşedintelui Klaus Iohannis urmează să intre şi în dezbaterea Camerei Deputaţilor, în calitate de for decizional.

Avatar utilizator
Dan Mateianu
Site Admin
Mesaje: 3211
Membru din: Mie Ian 16, 2008 9:52
Puncte: 300
Localitate: Bucuresti

Re: Taxa de eliberare permis pescuit sportiv eliminata?

Mesaj de Dan Mateianu »

Vesti bune: Iohannis a promulgat legea!

Din rândul celor 102 taxe propuse pentru a fi eliminate fac parte timbrul de mediu pentru autovehicule, 33 de taxe consulare şi de cetăţenie, 20 de taxe de la Registrul Comerţului, taxele radio-TV, taxa suplimentară pentru eliminarea paşaportului, 22 de taxe pentru pierderea sau modificarea actelor, 13 taxe extrajudiciare de timbru şi taxele pentru permisele de pescuit recreativ/sportiv.


Urmeaza ca legea sa fie publicata in Monitorul Oficial. In curand si pe site-ul ANPA un comunicat.

Avatar utilizator
DumiD
Pescar de competitie
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Oct 21, 2010 1:52

Re: Taxa de eliberare permis pescuit sportiv eliminata?

Mesaj de DumiD »

Intrebarea logica e, mai e nevoie de permis in cazul asta sau mergem la pescuit cu buletinul in buzunar?

Andrei91
Mesaje: 515
Membru din: Mie Ian 06, 2016 18:31
Puncte: 0
Localitate: Cj

Re: Taxa de eliberare permis pescuit sportiv eliminata?

Mesaj de Andrei91 »

Asta cu timbru de mediu e interesanta, de cand intra in viguare ??

Cucu Ionel
Mesaje: 475
Membru din: Vin Ian 20, 2006 19:25
Puncte: 0
Localitate: Timisoara

Re: Taxa de eliberare permis pescuit sportiv eliminata?

Mesaj de Cucu Ionel »

In mod normal de cand e publicata in Monitorul Oficial.
Fir intins

Jumper
Mesaje: 10
Membru din: Mar Iun 21, 2016 12:51
Puncte: 0
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Taxa de eliberare permis pescuit sportiv eliminata?

Mesaj de Jumper »

daca stiu bine dupa ce presedintele promulga legea, ea trebuie publicata in Monitorul Oficial al Romaniei (care dureaza aproximativ o luna) si intra in vigoare la 3 zile de la data publicarii sau la o data ulterioara prevazuta in textul legii.
"Fishing is like sex , when it's great , it's great / When it's bad it's STILL GREAT!"

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Discutii Generale despre Pescuit”