Casting pe Lacul Morii

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Avatar utilizator
jugarucristian
CS SENZOR
Mesaje: 1216
Membru din: Vin Feb 15, 2013 10:18
Puncte: 0
Localitate: Corbeanca
Contact:

Re: Casting pe Lacul Morii

Mesaj de jugarucristian »

Daca este sa ma iau dupa ce stiu eu, este modelul vechi si nu ar trebui sa ai probleme cu el :wink:
De curiozitate, ce lansete ai vrea sa iti iei in locul beast-urilor ?
C.S SENZOR TEAM

Avatar utilizator
Florin Vasii
Mesaje: 369
Membru din: Dum Noi 25, 2012 11:34
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Casting pe Lacul Morii

Mesaj de Florin Vasii »

jugarucristian scrie:Daca este sa ma iau dupa ce stiu eu, este modelul vechi si nu ar trebui sa ai probleme cu el :wink:
De curiozitate, ce lansete ai vrea sa iti iei in locul beast-urilor ?
Ma gandeam la Xs1, Century, Free Spirit...

Avatar utilizator
mrs
Mesaje: 696
Membru din: Joi Ian 03, 2013 21:15
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Casting pe Lacul Morii

Mesaj de mrs »

Florin Vasii scrie:Eu am dat 550 pe ele de la Total Fishing acum 2 ani. Sunt modelul nou sau vechi?
Cu ce gramaj le incarci de obicei?

Avatar utilizator
Florin Vasii
Mesaje: 369
Membru din: Dum Noi 25, 2012 11:34
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Casting pe Lacul Morii

Mesaj de Florin Vasii »

mrs scrie:
Florin Vasii scrie:Eu am dat 550 pe ele de la Total Fishing acum 2 ani. Sunt modelul nou sau vechi?
Cu ce gramaj le incarci de obicei?
130 g. MI se pare ca se duce cel mai departe.

Avatar utilizator
RazvanG
Pescar de competitie
Mesaje: 2262
Membru din: Lun Mai 04, 2009 0:22
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI

Re: Casting pe Lacul Morii

Mesaj de RazvanG »

Eu și cu partenerul meu avem 6 bucăți Beast Master, cumpărate SH.
Morții lor de lansete dacă nu am dat cu ele cat am putut și încărcate numai cu 130.
Am înțeles ca a fost un lot de lansete care au avut probleme, cele de anul trecut spre sfârșit.

Avatar utilizator
mrs
Mesaje: 696
Membru din: Joi Ian 03, 2013 21:15
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Casting pe Lacul Morii

Mesaj de mrs »

Eu le-am luat anul asta in primavara de la expozitie... nu am prins oferta cu husa cadou. As vrea sa vin maine sa facem o comparatie... problema e ca am timp liber pana la ora 12. Voi la ce ora va intalniti?

Emi_Emi
Mesaje: 82
Membru din: Joi Sep 29, 2016 12:08
Puncte: 0
Localitate: Giurgiu

Re: Casting pe Lacul Morii

Mesaj de Emi_Emi »

Salutare ,

Fiind posesor de Shimano BM imi pot da si eu cu parerea . Sunt lansete bune in gama lor de pret ! acum stiti cum este !!!!! fiecare isi lauda lanseta , dar sa nu uitam ca nu lanseta alege pescarul ci invers, lanseta care mi se potriveste mie nu merge la tine si tot asa !!!!!! Eu nu am reusit sa rup lansetele pana acum , si am dat cu ele destul de mult si pot spune ca le-am si chinuit , singura schimbare pe care vreau sa o fac este sa schimb inelul de varf si sa pun unul anti rasucire. Shimano BM nu este deloc o lanseta moale , dar nici tare nu este , cred ca undeva pe la mijloc , dar cu siguranta nu este o lanseta pt pescuitul la distanta . Eu de ex. folosesc doua baterii de lansete , am pt un pescuit in limite normale 100- 130 m poate si mai mult dar nu fortez inutil Shimano BM BX 3,90 3,5 lbs , iar pt pescuitul la distanta am Kakuyo MTX Class 3,90 4 lbs , despre care am numai cuvinte de lauda, + 4 FMJ modelul cu bila pe care le tin doar de ornament, fiind foarte grele evit sa le folosesc. Asadar daca urmaresc un pescuit la distanta aleg o anumita lanseta , iar daca pescuiesc mai aproape pescuiesc cu BM .Cine are pretentii sa arunce cu un BM sau alta lanseta mai moale cat arunca cu un MTX Class sau FMJ , sau Free Spirit se inseala , de aici si discutiile ca s-au rupt sau etc. Cat despre vanzarea lor pe net , sa stiti ca sunt mai multe XS1 decat BM ,dar asta nu are importanta , si eu facand parte din categoria celor care au vandut XS1 , o lanseta scumpa care nu isi merita bani ( cel putin eu asa o vad ). Nu pot spune ca sunt expert in lansete dar am avut destul de multe modele de "top" , si mi-am format o oarecare idee . Un singur lucru este de retinut !! cauti o lanseta de crap !!! te duci in magazin incerci mai multe modele , sau vb cu prieteni si incerci un model sau altul si uite asa ajungi la forma finala , lanseta care ti se potriveste ! lanseta nu o cumperi dupa ce spun eu sau x sau y persoana, iti iei ce lanseta ti se potriveste in balanta cu ce mod de pescuit urmaresti , la distanta sau nu . La mine a durat aproape 1 an si sute de aruncari ca sa ma invat cu FMJ de exemplu si nici acum nu reusesc sa-l incarc cum trebuie , dar ma descurc :).Ca idee finala eu cred ca lansete Shimano BM sunt lansete foarte bune in gama lor de pret , mie personal imi plac foarte mult ca drept dovada inca le folosesc cu placere .

Emi
WLC Carp Club

Avatar utilizator
osc1or
Veteran
Mesaje: 3888
Membru din: Lun Aug 13, 2012 14:35
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de osc1or »

E clar ca pescarul alege lanseta si nu invers. Nu imteleg insa de ce spui ca BM nu e lanseta de distanta. Mie mi se pare un par. Mie mi se pare mai rigida decat mtx 14 si mtx class.
E naspa ca e cam urata :)

P.s. eu le am de 3 ani deja, nu vad de ce sa le schimb...
P.s.2. Am si mtx class. Daca as rupe vreun BM probabil ca l-as inlocui cu un class, mi se pare urmatoarea lanseta de ales ca raport calitate pret pt mine

Trimis de pe al meu SM-G925F folosind Tapatalk
Critic echilibrat

Avatar utilizator
mrs
Mesaje: 696
Membru din: Joi Ian 03, 2013 21:15
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Casting pe Lacul Morii

Mesaj de mrs »

BM este o lanseta de distanta... toti pescarii incarca lanseta cu plumb de 130 gr. la fel ca o lanseta de 4+lbs..

Avatar utilizator
gabi1
Veteran
Mesaje: 4787
Membru din: Joi Sep 16, 2010 19:23
Puncte: 0
Localitate: Gura Oborului

Re: Casting pe Lacul Morii

Mesaj de gabi1 »

mrs scrie:... toti pescarii incarca lanseta cu plumb de 130 gr.
La concursuri de casting, sau când pescuiesc?
"Azi oamenii cunosc preţul fiecărui obiect si valoarea nici unuia."
"Nu refuza ajutorul imbecililor; pentru a rămâne sus iți trebuie unanimitate". :-)

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”