De ce Delkim ?

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Avatar utilizator
gadjo
Mesaje: 344
Membru din: Mar Mai 26, 2009 16:39
Puncte: 0
Localitate: Atlanta/United States

Re: De ce Delkim ?

Mesaj de gadjo »

Neamtul scrie:Am si eu ET e Sential 4+1 si sunt foarte multumit de ei.I-am folosit pe Mures unde au prins si 2-3 zile ploioase si merg foarte bine.Staia functioneaza si ea foarte bine.
Bateriile au deja un an si mai rezista si anul acesta(nu i-am folosit prea des),consuma putin.
Pentru 350lei cat am dat pe ei sunt extrem de multumit.Nu cred ca imi voi cumpara vreodata senzori care sa coste mai mult de 4-500lei,chiar nu vad niciun motiv sa-mi cumpar Delkim.
Or fi TXI-urile smechere dar oare cat de mult conteaza?Oare cati pesti ne scapa din cauza senzorilor?

PS:Finisaje proaste?Chiar nu am vazut.
In rest,ce sa zic.Poate ca ai avut ghinion.Nu se rupe niciun filet numai daca fortezi fara rost.Nici la ET Starfish de 40lei nu se rupea.
daca nu ai conectori rapizi si ii pui pe rodpod ,trebuie sa-i aliniezi intr-un fel sa nu se miste aiurea.Daca ii fortezi un pic sa stea cum trebuie mai cedeaza(asculta ce iti zic io ca is patit :wink: ).Daca ii pui pe pichet n-ai treaba :D .La finisaje ma referam la comparatia cu ceilalti

Avatar utilizator
zfcristian
Pescar de competitie
Mesaje: 1881
Membru din: Mar Noi 24, 2009 17:56
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: De ce Delkim ?

Mesaj de zfcristian »

Cred ca vorbesti din auzite despre defectele de la E-sential.
BAteriile se duc repede daca folosesti noname dar daca ai folosi baterii bune nu ai avea probleme .
Iar faza cu finisajele nu o inteleg, cam cum ar trebui sa fie un finisaj ok pentru tine, cu cristale Swarovski, eventual ceva strasuri roz :mrgreen: haideti sa fim seriosi si sa vedem utilitatea practica a unui lucru si nu cum arata.

Legat de faptul ca nu semnalizeaza fiecare trasatura da-mi voie sa te contrazic : semnalizeaza orice trasatura atata timp cat ai intinzatoare bune daca folosesti d'alea de pufuleti......... :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Ps : Ca sa il citez pe Madalin007 de pe un alt forum "Ca pestele sa-ti vada echipamentul trebuie sa-l aduci pe mal !" si cred ca asta spune totul.

Avatar utilizator
robyvan
pescar de competitie
Mesaje: 1842
Membru din: Lun Aug 16, 2010 12:51
Puncte: 0
Localitate: Timisoara

Re: De ce Delkim ?

Mesaj de robyvan »

baieti, gusturile nu se discuta...fiecare foloseste ce crede el de cuviinta......oricum si mie mi se pare ca-i un trend acum cu Delkimurile.....oricum mie imi plac Fox-urile.... :D
slowly we rot- by Obituary

Avatar utilizator
zfcristian
Pescar de competitie
Mesaje: 1881
Membru din: Mar Noi 24, 2009 17:56
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: De ce Delkim ?

Mesaj de zfcristian »

robyvan scrie:baieti, gusturile nu se discuta...fiecare foloseste ce crede el de cuviinta......oricum si mie mi se pare ca-i un trend acum cu Delkimurile.....oricum mie imi plac Fox-urile.... :D
Aici nu vorbim de gusturi dar nici sa facem acuze gratuite doar de dragul conversatiei.

Avatar utilizator
robyvan
pescar de competitie
Mesaje: 1842
Membru din: Lun Aug 16, 2010 12:51
Puncte: 0
Localitate: Timisoara

Re: De ce Delkim ?

Mesaj de robyvan »

zfcristian scrie:
robyvan scrie:baieti, gusturile nu se discuta...fiecare foloseste ce crede el de cuviinta......oricum si mie mi se pare ca-i un trend acum cu Delkimurile.....oricum mie imi plac Fox-urile.... :D
Aici nu vorbim de gusturi dar nici sa facem acuze gratuite doar de dragul conversatiei.
aici iti dau dreptate.... :wink:
slowly we rot- by Obituary

clabuc
Mesaje: 372
Membru din: Joi Apr 30, 2009 11:11
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: De ce Delkim ?

Mesaj de clabuc »

gadjo scrie:De ce spui ca sunt senzori prosti ? Dezvolta te rog !

finisaje mai proaste ,surubul de infiletare se strica imediat daca nu ai conectori rapizi,in sensul ca incepe sa se invarta in gol(probabil piulita din interior e de plastic si se crapa - n-am de unde sa stiu),sunt momente cand pestele trage iar el nu suna pana nu-i dai doua caspice :mrgreen: suge bateriile mai repede decat ceilalti(probabil cele 2 leduri in + la care nu le vad rostul) si au si o forma mai urata.+ ca am avut un amic caruia i s-a ars unul(suna doar statia iar senzorul mort)
e de ajuns? :mrgreen:
aia cu invartitu in gol se regleaza de la piulita din exterior , in interior nu cred ca au nicio piulita

Avatar utilizator
legio1083
Mesaje: 534
Membru din: Dum Feb 12, 2006 17:35
Puncte: 0
Localitate: Essex - London
Contact:

Re: De ce Delkim ?

Mesaj de legio1083 »

Sunt momente in care sensibilitatea incredibila pe care o au delkim-urile setate corect inseamna intr-adevar mare lucru. Spre exemplu , eu nu stiu vreun alt avertizor- nu am pescuit niciodata cu fox-uri de ultima generatie desi mi-ar placea- care sa-ti semnalizeze momentele in care pestii bantuie pe vad si ating firul. Asta iti poate spune fie ca nada e ok si ca atrage pestele fie ca e prost dozata si ca nu-l determina sa manance fie ca ceva e in neregula cu montura din moment ce ai pesti pe vad si nu ai trasaturi.
Parerea mea e ca in regtim de concurs conteaza sa ai astfel de avertizori. Nu sunt indispensabili insa iti ofera un mic insa uneori extrem de important avantaj.
Vasilica Baboieru pescuieste de cand il stiu eu cu ET-uri si nu puteti spune ca nu-si face treaba cu ele. Eu am pescuit in finala alaturi de Galic tot cu ET-uri si daca nu au cedat la peste 850 de k prinse in 72 de ore inseamna ca daca trebuie iti poti face reaba cu ei.
Altfel ar fi stat treaba intr-un concurs cu peste putin unde abordarea ar fi fost cu totul alta, si unde un peste luat pe "bip" putea face diferenta intre a intra sau nu pe podium.
Pentru pescuitul de placere, cred ca avertizorii nu sunt atat de importanti, atata timp cat nu iti provoaca greutati. Defapt poate ca nici macar nu sunt necesari, sunetul baitrunnerului fiind deajuns. Nu odata am plecat deacasa cu capul in traista , fara picheti si m-am multumit sa sprijin lansetele pe cracane de lemn de care am prins swingerele cu o sfoara :mrgreen:
Legio - Patria Nostra !

ppcarp
Mesaje: 48
Membru din: Mie Oct 28, 2009 11:45

Re: De ce Delkim ?

Mesaj de ppcarp »

zfcristian scrie:Cred ca vorbesti din auzite despre defectele de la E-sential.
BAteriile se duc repede daca folosesti noname dar daca ai folosi baterii bune nu ai avea probleme .
Iar faza cu finisajele nu o inteleg, cam cum ar trebui sa fie un finisaj ok pentru tine, cu cristale Swarovski, eventual ceva strasuri roz :mrgreen: haideti sa fim seriosi si sa vedem utilitatea practica a unui lucru si nu cum arata.

Legat de faptul ca nu semnalizeaza fiecare trasatura da-mi voie sa te contrazic : semnalizeaza orice trasatura atata timp cat ai intinzatoare bune daca folosesti d'alea de pufuleti......... :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Ps : Ca sa il citez pe Madalin007 de pe un alt forum "Ca pestele sa-ti vada echipamentul trebuie sa-l aduci pe mal !" si cred ca asta spune totul.
:lol: :lol: :lol:

Avatar utilizator
gadjo
Mesaje: 344
Membru din: Mar Mai 26, 2009 16:39
Puncte: 0
Localitate: Atlanta/United States

Re: De ce Delkim ?

Mesaj de gadjo »

@zfcristian
1.omu' am avut acesti senzori si crede-ma ca m-am bucurat nespus ca am scapat de ei deci nu vorbesc din auzite.
2.Daca nu ai tinut in mana alt senzor in afara de astia bineinteles ca nu stii ce e ala finisaj la un senzor.
3.Daca megi de 3 ori pe an la peste sunt excelenti .Daca e mai mult dupa 3 furtuni si un 0 grade la sfarsit de toamna sau inceput de primavara te cam poti .....pe ei.
Cat despre baterii sa stii ca erau Duracel.
ps.ce intinzatoare folosti matale????nu de alta dar am impresia ca euroswingerele FOX nu-mi semnaliazeaza orice trasatura deci nu prea sunt bune.
toate bune
@Legio
Voi ati avut Energo ET 200 la calificari(aia verzi) daca nu ma insel !
Aia da, am avut 2 seturi si exact cum spunei pt.pescuitul de placere sunt mai mult decat ok

mihaisome
Mesaje: 11
Membru din: Mie Ian 26, 2011 13:59

Re: De ce Delkim ?

Mesaj de mihaisome »

gadjo scrie:daca nu ai conectori rapizi si ii pui pe rodpod ,trebuie sa-i aliniezi intr-un fel sa nu se miste aiurea.Daca ii fortezi un pic sa stea cum trebuie mai cedeaza(asculta ce iti zic io ca is patit ).Daca ii pui pe pichet n-ai treaba .La finisaje ma referam la comparatia cu ceilalti
Imi cer scuze ca intervin in discutie.
Nu imi vine sa cred ca nu ii explica nimeni omului, in peste 10 postari dupa replica de mai sus cum se pune un senzor pe rodpod.
Singurul care stie ceva e "clabuc"
Daca privesti cu atentie imaginile de mai jos vei observa ca cele 2 variante de senzori au "ceva" pe filetul surubului.
Aceste elemente te ajuta sa fixezi senzorii pe rodpod.

1. In cazul senzorului negru "elementul" este o piulita. Aceasta se foloseste ca si contra-piulita (de strangere) pentru filetul de pe rodpod. Cu alte cuvinte, insurubezi cat vrei tu din lungimea filetului senzorului in "gaura" de pe rodpod, si apoi strangi aceasta piulita ajutatoare (o infiletezi spre rodpod, nu spre senzor) pana obtii o fixare buna. Daca vrei poti sa infiletezi senzorul doar un sfert. In nici un caz nu il infiletezi de tot si strangi pana cedeaza si incepe sa se roteasca.
PS: Senzorul din imagine este MINUNAT. La fel ca si "zfcristian" cred si sper ca vobesti din auzite.

2. In cazul senzorului maro "elementul" care te ajuta la fizare este acel o-ring de cauciuc cu grosimea de 2-3 ori pasul surubului. De data asta infiletezi pana sus si te opresti cand o-ringul este putin comprimat si senzorul este pe pozitia corecta.

Daca nu aveti nici una nici alta, intrati intr-un magazin de piese auto si cereti ori o piulita (cred ca filetul e M8 standard, nu il am la indemana sa masor) sau cateva garnituri micutze sa intre fortat pe filetul senzorului.
Cred ca sunt multe lucruri care am putea sa le invatzam unii de la ceilalti.
Scrieti fara jena si poate gasim solutii impreuna pe forum.
Fişiere ataşate
Energo Sential.jpg
Energo Sential.jpg (11.2 KiB) Vizualizat de 724 ori
Baracuda TLi.jpg
Baracuda TLi.jpg (16.64 KiB) Vizualizat de 724 ori

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”