De ce Delkim ?

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Avatar utilizator
alin pitters
Mesaje: 223
Membru din: Sâm Noi 21, 2009 16:48
Puncte: 0
Localitate: Cluj-Napoca

Re: De ce Delkim ?

Mesaj de alin pitters »

Eram la un concurs toamna tarziu , pestele manca foarte anemic,mai mult pipaia.
ET- urile de la energo erau mute,intepam urmarind tensiunile din fir iar alti ,,senzori de fitze'' semnalizau orce pipaiala a momelii.
Aici incep diferentele intre avertizori ieftini si cei de fitze ;)
Primul lucru ce l-am facut: mi-am luat si eu niste senzori de fitze.

Avatar utilizator
gadjo
Mesaje: 344
Membru din: Mar Mai 26, 2009 16:39
Puncte: 0
Localitate: Atlanta/United States

Re: De ce Delkim ?

Mesaj de gadjo »

mihaisome scrie:
gadjo scrie:daca nu ai conectori rapizi si ii pui pe rodpod ,trebuie sa-i aliniezi intr-un fel sa nu se miste aiurea.Daca ii fortezi un pic sa stea cum trebuie mai cedeaza(asculta ce iti zic io ca is patit ).Daca ii pui pe pichet n-ai treaba .La finisaje ma referam la comparatia cu ceilalti
Imi cer scuze ca intervin in discutie.
Nu imi vine sa cred ca nu ii explica nimeni omului, in peste 10 postari dupa replica de mai sus cum se pune un senzor pe rodpod.
Singurul care stie ceva e "clabuc"
Daca privesti cu atentie imaginile de mai jos vei observa ca cele 2 variante de senzori au "ceva" pe filetul surubului.
Aceste elemente te ajuta sa fixezi senzorii pe rodpod.

1. In cazul senzorului negru "elementul" este o piulita. Aceasta se foloseste ca si contra-piulita (de strangere) pentru filetul de pe rodpod. Cu alte cuvinte, insurubezi cat vrei tu din lungimea filetului senzorului in "gaura" de pe rodpod, si apoi strangi aceasta piulita ajutatoare (o infiletezi spre rodpod, nu spre senzor) pana obtii o fixare buna. Daca vrei poti sa infiletezi senzorul doar un sfert. In nici un caz nu il infiletezi de tot si strangi pana cedeaza si incepe sa se roteasca.
PS: Senzorul din imagine este MINUNAT. La fel ca si "zfcristian" cred si sper ca vobesti din auzite.

2. In cazul senzorului maro "elementul" care te ajuta la fizare este acel o-ring de cauciuc cu grosimea de 2-3 ori pasul surubului. De data asta infiletezi pana sus si te opresti cand o-ringul este putin comprimat si senzorul este pe pozitia corecta.

Daca nu aveti nici una nici alta, intrati intr-un magazin de piese auto si cereti ori o piulita (cred ca filetul e M8 standard, nu il am la indemana sa masor) sau cateva garnituri micutze sa intre fortat pe filetul senzorului.
Cred ca sunt multe lucruri care am putea sa le invatzam unii de la ceilalti.
Scrieti fara jena si poate gasim solutii impreuna pe forum.
Mihai stiam de acea piulita dar ce folos ca senzorul se invartea in gol pe surub,deci dinauntru era problema.nu stiu cum sa iti explic sa intelegi care e problema.daca ma stradui e posibil sa am unul care mi s-a ars prin garaj si daca il gasesc pun poze sa intelegi ce anume vreau eu sa explic.(eu tb sa trang piulita sa fie lipita de senzor pt ca acesta sa nu se mai invarta in gol)
eu nu zic ca ET-Esential sunt senzori prosti doar ca sunt cu mult sub et200.Vad ca mi-ati sarit toti in cap ca as avea eu ceva cu acesti avertizori.Dimpotiva pt cei cu buget mic la pescuit ocazional de placere et-esential e un senzor super bun si il recomand.Vedeti ca au aparut si carp academy care sunt identici dar la pret mai mic. :wink:
hai fir intins ca m-am plictisit (de scris) :lol: :lol: :lol:

gimi_mures
pescar de competitie
Mesaje: 1319
Membru din: Vin Apr 03, 2009 23:24
Puncte: 0
Localitate: Tg Mures

Re: De ce Delkim ?

Mesaj de gimi_mures »

alin chiorean scrie:Eram la un concurs toamna tarziu , pestele manca foarte anemic,mai mult pipaia.
ET- urile de la energo erau mute,intepam urmarind tensiunile din fir iar alti ,,senzori de fitze'' semnalizau orce pipaiala a momelii.
Aici incep diferentele intre avertizori ieftini si cei de fitze ;)
Primul lucru ce l-am facut: mi-am luat si eu niste senzori de fitze.
Ce senzori ti-ai luat Aline ?
Gardner ?
C&R

Avatar utilizator
alin pitters
Mesaje: 223
Membru din: Sâm Noi 21, 2009 16:48
Puncte: 0
Localitate: Cluj-Napoca

Re: De ce Delkim ?

Mesaj de alin pitters »

gimi_mures scrie:
alin chiorean scrie:Eram la un concurs toamna tarziu , pestele manca foarte anemic,mai mult pipaia.
ET- urile de la energo erau mute,intepam urmarind tensiunile din fir iar alti ,,senzori de fitze'' semnalizau orce pipaiala a momelii.
Aici incep diferentele intre avertizori ieftini si cei de fitze ;)
Primul lucru ce l-am facut: mi-am luat si eu niste senzori de fitze.
Ce senzori ti-ai luat Aline ?
Gardner ?
Da, Declini are prea multa lume :lol:

Avatar utilizator
alin pitters
Mesaje: 223
Membru din: Sâm Noi 21, 2009 16:48
Puncte: 0
Localitate: Cluj-Napoca

Re: De ce Delkim ?

Mesaj de alin pitters »

gadjo scrie:
mihaisome scrie:
gadjo scrie:daca nu ai conectori rapizi si ii pui pe rodpod ,trebuie sa-i aliniezi intr-un fel sa nu se miste aiurea.Daca ii fortezi un pic sa stea cum trebuie mai cedeaza(asculta ce iti zic io ca is patit ).Daca ii pui pe pichet n-ai treaba .La finisaje ma referam la comparatia cu ceilalti
Imi cer scuze ca intervin in discutie.
Nu imi vine sa cred ca nu ii explica nimeni omului, in peste 10 postari dupa replica de mai sus cum se pune un senzor pe rodpod.
Singurul care stie ceva e "clabuc"
Daca privesti cu atentie imaginile de mai jos vei observa ca cele 2 variante de senzori au "ceva" pe filetul surubului.
Aceste elemente te ajuta sa fixezi senzorii pe rodpod.

1. In cazul senzorului negru "elementul" este o piulita. Aceasta se foloseste ca si contra-piulita (de strangere) pentru filetul de pe rodpod. Cu alte cuvinte, insurubezi cat vrei tu din lungimea filetului senzorului in "gaura" de pe rodpod, si apoi strangi aceasta piulita ajutatoare (o infiletezi spre rodpod, nu spre senzor) pana obtii o fixare buna. Daca vrei poti sa infiletezi senzorul doar un sfert. In nici un caz nu il infiletezi de tot si strangi pana cedeaza si incepe sa se roteasca.
PS: Senzorul din imagine este MINUNAT. La fel ca si "zfcristian" cred si sper ca vobesti din auzite.

2. In cazul senzorului maro "elementul" care te ajuta la fizare este acel o-ring de cauciuc cu grosimea de 2-3 ori pasul surubului. De data asta infiletezi pana sus si te opresti cand o-ringul este putin comprimat si senzorul este pe pozitia corecta.

Daca nu aveti nici una nici alta, intrati intr-un magazin de piese auto si cereti ori o piulita (cred ca filetul e M8 standard, nu il am la indemana sa masor) sau cateva garnituri micutze sa intre fortat pe filetul senzorului.
Cred ca sunt multe lucruri care am putea sa le invatzam unii de la ceilalti.
Scrieti fara jena si poate gasim solutii impreuna pe forum.
Mihai stiam de acea piulita dar ce folos ca senzorul se invartea in gol pe surub,deci dinauntru era problema.nu stiu cum sa iti explic sa intelegi care e problema.daca ma stradui e posibil sa am unul care mi s-a ars prin garaj si daca il gasesc pun poze sa intelegi ce anume vreau eu sa explic.(eu tb sa trang piulita sa fie lipita de senzor pt ca acesta sa nu se mai invarta in gol)
eu nu zic ca ET-Esential sunt senzori prosti doar ca sunt cu mult sub et200.Vad ca mi-ati sarit toti in cap ca as avea eu ceva cu acesti avertizori.Dimpotiva pt cei cu buget mic la pescuit ocazional de placere et-esential e un senzor super bun si il recomand.Vedeti ca au aparut si carp academy care sunt identici dar la pret mai mic. :wink:
hai fir intins ca m-am plictisit (de scris) :lol: :lol: :lol:
Are dreptate Gadjo, tre tinut contra din interiorul senzorului sa poti strange filetul lor.
Orcum raportul calitate/pret la avertizorii energo este ff bun.

Avatar utilizator
adrian apetrea
Mesaje: 493
Membru din: Mar Mar 28, 2006 8:29
Puncte: 0
Localitate: brasov
Contact:

Re: De ce Delkim ?

Mesaj de adrian apetrea »

alin chiorean scrie:Eram la un concurs toamna tarziu , pestele manca foarte anemic,mai mult pipaia.
ET- urile de la energo erau mute,intepam urmarind tensiunile din fir iar alti ,,senzori de fitze'' semnalizau orce pipaiala a momelii.
Aici incep diferentele intre avertizori ieftini si cei de fitze ;)
Primul lucru ce l-am facut: mi-am luat si eu niste senzori de fitze.
eu am patit exact pe dos:
delkimii si foxurile nu mergeau pe ninsoare si ger pe cind et nici o problema(-7 grade,ninsoare,inainte ploaie etc)
LIFE IS FISHING!
Imagine

Avatar utilizator
Dan Andrei
Pescar de competitie
Mesaje: 481
Membru din: Mie Apr 08, 2009 20:28
Puncte: 0
Localitate: Campina PH

Re: De ce Delkim ?

Mesaj de Dan Andrei »

Singurul inconvenient pe care pot sa-l reprosez Delkim-ului este ca pe drop-back lent nu suna de loc.......stai toata noaptea in lanseta cu cate un carasel dintrala mic iar dimineata gasesti swingerul jos de tot.Si am incercat sa reglez pe toata plaja de sensibilitate dar degeaba :( Pt cat costa este un bug destul de nasol.
“Când ești mort, nu știi că ești mort. E greu doar pentru ceilalți..... la fel și când ești prost.”

Philippe Geluck.

mihaisome
Mesaje: 11
Membru din: Mie Ian 26, 2011 13:59

Re: De ce Delkim ?

Mesaj de mihaisome »

De curiozitate am scos un E-Sential de la naftalina sa vad care ii treaba cu el si am observat ca de fapt pe filetul surubului senzorului sunt 2 (doua piulitze). Una este pentru a fixa capatul surubului de corpul senzorului si alta, cea despre care scriam anterior pentru fixarea pe rodpod.
Prea putina lume are bani de Delkim.

clabuc
Mesaje: 372
Membru din: Joi Apr 30, 2009 11:11
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: De ce Delkim ?

Mesaj de clabuc »

mihaisome scrie:De curiozitate am scos un E-Sential de la naftalina sa vad care ii treaba cu el si am observat ca de fapt pe filetul surubului senzorului sunt 2 (doua piulitze). Una este pentru a fixa capatul surubului de corpul senzorului si alta, cea despre care scriam anterior pentru fixarea pe rodpod.
Prea putina lume are bani de Delkim.

:wink:

eusebiusv
Mesaje: 41
Membru din: Lun Feb 07, 2011 23:33

Re: De ce Delkim ?

Mesaj de eusebiusv »

de 5 ani am si sint foarte multumit de avertizorii Quantum-Crrr.datorita carcasei de plastic transparente cu care sint inveliti reflexia ledului este foarte puternica,ai impresia ca se aprinde tot avertizorul ,iar sunetul se amplifica treptat functie de durata trasaturii.Am pescuit si pe furtuna si au stat si pe fundul apei(dar si-au revenit)iar ca pret undeva de 850 leisetul de 3 buc+statie.Se poate seta cite 4 culori pe fiecare avertizor,plus ca are o tonalitate aparte si nu se confunda cu ai vecinului. Probabil cine are sau a avut poate sa confirme acest lucru
numai sa incerci...

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”