echipament crap

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Avatar utilizator
Costin Tudora
Mesaje: 292
Membru din: Vin Iul 03, 2015 14:21
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti

Re: echipament crap

Mesaj de Costin Tudora »

ritesco scrie:Nu ai deschis un topic sa te certi cu lumea,dar pe buna dreptate acest forum incurajeaza pescuitul C&R,protejarea pestelui,iar tu te astepti la licurici si curcubee cand ne explici ca vei folosii monturi arici,parasute si mai stiu ce trucuri de braconier .Serios,eu unul iti recomand lansetele de la Mitranescu,incearca macar un Mtx 8,ca si mulinete Okuma,poti pescui cu momitoare normale si monturi pe fir de par,cand vei prinde gustu nu iti mai arde de arici sau altceva.Sanatate
ai perfecta dreptate, cred ca de aceea am venit aici..sa ma documentez si sa trec la urmatorul nivel ..

..tocmai de C&R era vorba !
am zis si intr-un post mai sus, cand plec de la pescuit iau 2-3 caraseii pentru pisica ! (acu numai am pisica =)) deci numai iau deloc )
Am tot citit despre MTX-uri pe forum pentru ca am avut timp sa ma documentez nefiind in tara si plictiseala te omoara, dar sunt multe rau si nu am tinut nici unul in mana sa vad cum e !
dar stiu clar ca vreau sa fie rigid si de 3.60m, pentru mulinete vreau ceva mare sa fie puterinca ..ma uitam la longbow 65.
The problem with the world is that the intelligent people are full of doubts, while the stupid ones are full of confidence.

Avatar utilizator
DumiD
Pescar de competitie
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Oct 21, 2010 1:52

Re: echipament crap

Mesaj de DumiD »

De când încurajează acest forum c&r? As zice ca dincontra...ideea e sa respecți regulile bălților pe care pescuiești. Sincer după vreo 3 ani de pescuit c&r am luat la traista anul trecut niste crapi de solacolu si m-am vindecat...parca nici n-a existat perioada aia in viață mea. M-am jurat ca nu mai iau crap de la metro! Căutați bălți cu apa curata, crapi de pana in 3 kile si lasati-l in spanac de c&r !!!

sollo
Mesaje: 108
Membru din: Lun Sep 24, 2012 17:39
Puncte: 0
Localitate: Suceava

Re: echipament crap

Mesaj de sollo »

:D :D a ti zapacit omul de cap.
unul zice una, altul zice alta :?:
okuma longbow sunt mulinete foarte ok, daca ti se par scumpe poti cumpara si okuma travertine care sunt la un pret mai mic dar isi fac foarte bine treaba.
legat de pescuit.
C&R sau nu, tine de tine si de felul cum vezi tu lucrurile. cineva avea o vorba, practic C&R acolo unde i permis .
cand mergi pe o balta sa fii informat care sunt regulile de acolo si sa le respecti . restul e cancan. :) :) .

ritesco
Mesaje: 244
Membru din: Mie Mai 27, 2015 12:55
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: echipament crap

Mesaj de ritesco »

DumiD scrie:De când încurajează acest forum c&r? As zice ca dincontra...ideea e sa respecți regulile bălților pe care pescuiești. Sincer după vreo 3 ani de pescuit c&r am luat la traista anul trecut niste crapi de solacolu si m-am vindecat...parca nici n-a existat perioada aia in viață mea. M-am jurat ca nu mai iau crap de la metro! Căutați bălți cu apa curata, crapi de pana in 3 kile si lasati-l in spanac de c&r !!!
Atata timp cat balta e populata cu peste pentru consum,poti sa il iei acasa nu e moare de om,ma rog asta trebuia sa se inteleaga .Eu unul nu pot lua pestii acasa,am prea mare grija sa nu ii ranesc si sa ii eliberez in cat am ajuns intr-un stagiu in care mi se face mila de ei sa nu le dau drumu ..
Eu bine,Tu ?

ritesco
Mesaje: 244
Membru din: Mie Mai 27, 2015 12:55
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: echipament crap

Mesaj de ritesco »

baxUS scrie:
ritesco scrie:Nu ai deschis un topic sa te certi cu lumea,dar pe buna dreptate acest forum incurajeaza pescuitul C&R,protejarea pestelui,iar tu te astepti la licurici si curcubee cand ne explici ca vei folosii monturi arici,parasute si mai stiu ce trucuri de braconier .Serios,eu unul iti recomand lansetele de la Mitranescu,incearca macar un Mtx 8,ca si mulinete Okuma,poti pescui cu momitoare normale si monturi pe fir de par,cand vei prinde gustu nu iti mai arde de arici sau altceva.Sanatate
ai perfecta dreptate, cred ca de aceea am venit aici..sa ma documentez si sa trec la urmatorul nivel ..

..tocmai de C&R era vorba !
am zis si intr-un post mai sus, cand plec de la pescuit iau 2-3 caraseii pentru pisica ! (acu numai am pisica =)) deci numai iau deloc )
Am tot citit despre MTX-uri pe forum pentru ca am avut timp sa ma documentez nefiind in tara si plictiseala te omoara, dar sunt multe rau si nu am tinut nici unul in mana sa vad cum e !
dar stiu clar ca vreau sa fie rigid si de 3.60m, pentru mulinete vreau ceva mare sa fie puterinca ..ma uitam la longbow 65.

Daca ai bani de longbow ,este alegerea perfecta,nu gasesti alta mulineta la 200 de lei,dar sa nu fie mai mic de 60.Eu unul am bete de la Mitranescu Mtx 14,daca nu iti permite bugetul,ai putea opta si pentru Mtx 8 de 3.60 de doua segmente,dar nu e diferenta mare de pret intre ele ,aproximativ 1 milion si eu zic ca merita efortul.Daca iti cumperi tot echipamentu de la el iti face si o reducere,eu unul am fost foarte multumit.Acum lumea zice ca is platit sa fac reclama,dar nu este asa,oriunde sunt bine venit si bine primit o sa vorbesc doar de bine si voi recomanda in continuare.
Eu bine,Tu ?

Avatar utilizator
DumiD
Pescar de competitie
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Oct 21, 2010 1:52

Re: echipament crap

Mesaj de DumiD »

Oare înțepătură de cârlig nu i-o provoca neplăceri peștelui? Sau drilul când il tragi de un cârlig agățat in el pana intervine relaxarea musculoasa datorita efortului pe care il face sa scape? Îți recomand sa mergi la acvariu daca ti-e așa mila de ei si nu vrei sa le provoci neplăceri, pescuindu-i le provoci mult mai mult stres si traume decât manevrandu-i neglijent pe mal.

ritesco
Mesaje: 244
Membru din: Mie Mai 27, 2015 12:55
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: echipament crap

Mesaj de ritesco »

Deja exagerezi,am spus doar ca din pricina faptului ca am fost intotdeauna foarte atent cu ei sa nu ii ranesc pe mal,nu mai pot sa plec cu ei acasa,mi-am format fixul asta,daca tu alegi sa dai cu ei de pamant e problema ta.Sincer nici nu stiu de ce in competitii ai nevoie de spray antiseptic sau de ce esti depunctat daca ranesti pestii,este logic pentru ca pestii astia costa bani,mai multi sau mai putin.
Eu bine,Tu ?

Avatar utilizator
Costin Tudora
Mesaje: 292
Membru din: Vin Iul 03, 2015 14:21
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti

Re: echipament crap

Mesaj de Costin Tudora »

sollo scrie::D :D a ti zapacit omul de cap.
unul zice una, altul zice alta :?:
okuma longbow sunt mulinete foarte ok, daca ti se par scumpe poti cumpara si okuma travertine care sunt la un pret mai mic dar isi fac foarte bine treaba.
legat de pescuit.
C&R sau nu, tine de tine si de felul cum vezi tu lucrurile. cineva avea o vorba, practic C&R acolo unde i permis .
cand mergi pe o balta sa fii informat care sunt regulile de acolo si sa le respecti . restul e cancan. :) :) .
mi se pare ok cele longbow, am un prieten care le are de 2 ani si inca mai duc ...dar sunt cam scumpe..
bugetul il stabilisem initial la 200 de euro
vreau sa imi iau ceva de care sa nu`mi para rau ca am dat banii si sa nu le schimb la 1-2 ani dupa..dar la ce am gasit eu cred ca o sa le schimb foarte repede...
gen..
lanseta OXYGEN MAGIC CARP DE 3,60, 3 bucati, 3lbs cu inel de plecare 40.
mulinete DIAMANT KT5000A BAITRUNNER 9 rulmenti
le-am gasit undeva la 575 ron, 5 bucati complete.

vreau sa imi iau 4 sau chiar 5 seturi identice...
am vazut ca este recomandat setul de la decathlon, caperlan undeva la 160ron setul...

ma duc la pescuit de maxim 10 ori pe an .. timpul nu imi permite sa merg mai des ...
The problem with the world is that the intelligent people are full of doubts, while the stupid ones are full of confidence.

ritesco
Mesaje: 244
Membru din: Mie Mai 27, 2015 12:55
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: echipament crap

Mesaj de ritesco »

Nu stiu de ce vrei 5 bucati complete,pentru inceput 2 lansete si 2 mulinete iti sunt suficiente, cu 200 de euro iti iei,iti mai raman si niste bani de doi senzori si 4 picheti ieftini :D
Eu bine,Tu ?

Avatar utilizator
Costin Tudora
Mesaje: 292
Membru din: Vin Iul 03, 2015 14:21
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti

Re: echipament crap

Mesaj de Costin Tudora »

ritesco scrie:Nu stiu de ce vrei 5 bucati complete,pentru inceput 2 lansete si 2 mulinete iti sunt suficiente, cu 200 de euro iti iei,iti mai raman si niste bani de doi senzori si 4 picheti ieftini :D
am deja rod pod 5 posturi (dar nu prea il folosesc), 5 senzori, 10 picheti ..

as vrea 4 bucati macar..
The problem with the world is that the intelligent people are full of doubts, while the stupid ones are full of confidence.

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”