echipament crap

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

ritesco
Mesaje: 244
Membru din: Mie Mai 27, 2015 12:55
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: echipament crap

Mesaj de ritesco »

Da,dar mai bine iti iei acum 2 de calitate,iar apoi inca doua,decaqt sa dai banii pe prostii si dupa sa vrei sa le schnimbi.
Eu bine,Tu ?

ritesco
Mesaje: 244
Membru din: Mie Mai 27, 2015 12:55
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: echipament crap

Mesaj de ritesco »

Ai putea sa urmaresti si bazarul,poate prinzi acolo lansete mulinete la pret redus
Eu bine,Tu ?

sollo
Mesaje: 108
Membru din: Lun Sep 24, 2012 17:39
Puncte: 0
Localitate: Suceava

Re: echipament crap

Mesaj de sollo »

asculta ce zice omul ca te invata de bine. nu mult si ieftin , mai degraba in timp iti faci setul si ei ceva de calitate .

Avatar utilizator
Costin Tudora
Mesaje: 292
Membru din: Vin Iul 03, 2015 14:21
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti

Re: echipament crap

Mesaj de Costin Tudora »

ritesco scrie:Ai putea sa urmaresti si bazarul,poate prinzi acolo lansete mulinete la pret redus
Le vreau noi, nu e o problema de bani... dar din moment ce nu am timp de pescuit foarte mare nu vad rostul de a tine lansete de cateva sute de euro in dulap....numai asa ca sa le am acolo !

sollo scrie:asculta ce zice omul ca te invata de bine. nu mult si ieftin , mai degraba in timp iti faci setul si ei ceva de calitate .
Aia incerc sa fac, sa iau ceva bun sa ma tina si sa-mi ofere placere sa pescuiesc cu el !


Eu ma gandeam ca am dat peste super oferta verii cu alea de la oxygen si cu mulinetele diamant ... :))
The problem with the world is that the intelligent people are full of doubts, while the stupid ones are full of confidence.

Avatar utilizator
DumiD
Pescar de competitie
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Oct 21, 2010 1:52

Re: echipament crap

Mesaj de DumiD »

e aceeasi oferta si pe timp de toamna-iarna-primavara, chinezariile slab calitative sunt ieftine. daca la bete poti avea noroc la mulinete e aprope sigur ca se fac praf dupa cateva partide. bete mai bune poti cauta la baracuda, fl, pokee si hakuyo, chiezarii mai de calitate...la mulinete nu ma risc sa-ti recomand ceva ca nu vreau blesteme...

dancalinescu
Mesaje: 242
Membru din: Lun Aug 03, 2015 13:42
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: echipament crap

Mesaj de dancalinescu »

Eu unul sunt foarte multumit de Hakuyo Advance 362 3,5lb 2 segmente, chiar le recomand. Bineinteles, daca ai un buget mai generos poti merge spre ceva mai cu pretentii. :)

Legat de monturi, daca folosesti bomba, nu vei putea sa pescuiesti decat pe balti salbatice etc pentru ca pe cele private nu exista balta care sa nu aiba interzisa folosirea monturii tip bomba.
Daca vrei sa faci o treaba cu pescuitul la crap, mergi pe una din urmatoarele 3 monturi cu "fir de par" : 1. cu naditor pe tija rigida (culisant), 2. montura cu plumb "pierdut" sau 3. montura helicopter. :)
Astea 3 sunt cele mai des folosite in pescuitul sportiv la crap. :)

@ Dumi : E normal sa se recomande C&R peste tot. Imagineaza-ti baltile supra-vizitate gen Tancabesti, Solacolu, Sulimanu, Moara Vlasiei sau Magura care au standurile ocupate complet 24/7. Daca nu ar fi C&R in mai putin de 2 saptamani nu ar mai fi nici un peste in aceste balti. Sunt pescari care pe aceste balti iau 150 kg in partide de maxim 48 de ore. Inmultind jumatate din aceasta cantitate (pentru a face o medie) cu numarul de standuri de pe una din aceste balti, inmultind iar cu 2-3 partide diferite pe saptamana pentru fiecare stand, am vorbi deja de un wipe out complet al baltilor in maxim 2 saptamani.
Ti-ar placea sa te duci sa dai 2-3 milioane de lei vechi pe o partida si sa nu ai nici o trasatura in toata partida pentru ca pur si simplu nu mai e peste? :)
Tinand cont ca esti pescar de competitie, Dumi tu ar trebui sa stii cel mai bine cat de neplacut e sa investesti timp si bani intr-o partida la o balta care nu mai are peste. :)

Eu unul si pe balta salbatica, tot in sistem C&R as pescui. Daca am pofta de peste, ma duc si iau un peste viu de maxim 3-4 kg de la Auchan si gata pofta.
Crapii >4 KG oricum nu prea sunt buni pentru mancat pentru ca deja sunt destul de grasi.

Avatar utilizator
DumiD
Pescar de competitie
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Oct 21, 2010 1:52

Re: echipament crap

Mesaj de DumiD »

Eu nu sunt pescar de competitie, pescuiesc de placere. Sub nume e rankul de pe site pe care nu il pot modifica eu (sau nu stiu de unde ca am tot cautat). Referitor la baltile pe care le-ai enumerat pe Tancabesti 2, Solacolu, Sulimanu si Moara Vlasiei se poate retine peste si n-am vazut niciun patron sau administrator sa incurajeze c&r, dincontra. Nu trebuie sa-mi faci matematica pestelui, citeste mai atent ce-am scris daca n-ai inteles, ideea e sa respecti regulamentul baltii si sa retii alea 4-5 kile pe care ai voie, nu-ti face griji ca ramane balta fara peste pentru ca d-aia se fac populari cu crapi de 1-3 primaveri, pentru consum.

Avatar utilizator
Claudiu Garlea
pescar de competitie
Mesaje: 2007
Membru din: Vin Iun 03, 2011 17:27
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: echipament crap

Mesaj de Claudiu Garlea »

Buna ziua,


Din ce am inteles, bugetul ar fii de 200 euro. Ca si lansete va recomand,

Carp Zoom Commando Carp 3.90m/3.50lb

Iar ca si mulineta:

Okuma Longbow Baitfeeder 660


Daca puteti veni in magazin, veti putea vedea aceasta lanseta si mulineta si va puteti face o idee, comparandu-le cu alte produse.

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”