fiabilitate delkim ev plus

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

marin laurentiu
Mesaje: 626
Membru din: Mie Ian 31, 2007 20:57
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: fiabilitate delkim ev plus

Mesaj de marin laurentiu »

Dan Mitranescu scrie:
iulixa scrie:
nit_matias scrie:Vezi ca Delkim au probleme pe semnalizarea trasaturii pe drop back, eram de fata cel putin de 2 ori cand s-a vazut clar drop back, iar senzorul nu a semnalizat nimic. Sunt senzori excelenti, dar au problema asta care este cateodata destul de importanta.
... au probleme doar daca nu ii setezi corespunzator.
Setati "corespunzator" suna la vant si dau alarme false.
Au fost inventati pe vremea cand cel mai subtire fir folosit la crap era de 0,25.
La fire de 0,20 sau 0,18 ce implica un pescuit la distanta mare si o elongatie datorata atat distantei de pescuit cat si grosimii firului, trasatura este de multe ori foarte lenta. Firul aluneca usor fara sa activeze avertizorul . Se poate face o proba si in casa. Pe ridicat suna cand incepe sa-si ia fir ( cateodata este tarziu la fire subtiri ) , dar atunci cand o impinge :) , swingerul coboara lent fara sa dea semnal.
Am avut Delkim , chiar 6 bucati si i-am dat ( in urma boscorodelilor din echipa :) ) unui prieten care pescuieste plantat, cu fire groase, ce au o aderenta mai buna la piesa sensibila a avertizorului. La fire de peste 0,25 - 0,30 sunt foarte buni.
La fire subtiri lasa de dorit.
asta cu aderenta zau daca am inteles-o...delkim are senzor de presiune,nu rola....deci...care e treaba cu aderenta?
cat despre nesemnalizarea la drop....poate daca pesuiesti la rosioara si ai un drop extrem de lin...aproape imperceptibil ochiului ,sa nu semnalizeze :wink: ...mai depinde si de greutatea swiingerului si pozitionarea acelei greutati :wink: ..in rest sant cei mai fiabili avertizori,am pescuit cu ei pe ploi torentiale sau temperaturi de -6 grade,functioneaza ireprosabil in orice conditii,consum extrem de redus,1 set de baterii te tin si 2 ani daca nu pescuiesti in competitii de ciortan viteza...
daca nici delkim nu mai sant avertizori...trec pe bambine sa mor :!:
doar cand vom taia ultimul pom,vom asfalta ultima palma de pamant si vom prinde ultimul peste,vom realiza ca nu putem manca...bani

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: fiabilitate delkim ev plus

Mesaj de Dan Mitranescu »

marin laurentiu scrie: asta cu aderenta zau daca am inteles-o...delkim are senzor de presiune,nu rola....deci...care e treaba cu aderenta?
cat despre nesemnalizarea la drop....poate daca pesuiesti la rosioara si ai un drop extrem de lin...aproape imperceptibil ochiului ,sa nu semnalizeze :wink: ...mai depinde si de greutatea swiingerului si pozitionarea acelei greutati :wink: ..in rest sant cei mai fiabili avertizori,am pescuit cu ei pe ploi torentiale sau temperaturi de -6 grade,functioneaza ireprosabil in orice conditii,consum extrem de redus,1 set de baterii te tin si 2 ani daca nu pescuiesti in competitii de ciortan viteza...
daca nici delkim nu mai sant avertizori...trec pe bambine sa mor :!:
Treaba cu aderenta este ca la cureaua trapezoidala. Asa de simpla ... :D Trebuie sa angreneze pe peretii seibii de curea, nu pe fundul canalului.
Cu cat este mai groasa cu atat angreneaza mai bine.

Ai pescuit cu fire de 0,18- 0,20 la peste 160m ? Aici este problema, nimic altceva. Sau poate dupa ce a exista un curent in apa, sau o burta a firului, sa te pomenesti cu toate swingerele lipite de pichet. Sau poate cand duci tot firul de pe mulineta la plantat si te bazezi pe primul bip sa tii de lanseta. Numai ca se intampla sa o auzi numai cand zboara lanseta de pe pichet. :) Sunt rare situatiile, dar pentru unii deranjante.
Am pus eu swingere de 80g si partial se rezolva problema la firele subtiri, dar este destul de riscant sa stai cu 80g pe ele .

P.S. ala nu este senzor de presiune , ci de vibratie. :) Adica miauna cand este zgariat, nu cand este apasat. :)

marin laurentiu
Mesaje: 626
Membru din: Mie Ian 31, 2007 20:57
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: fiabilitate delkim ev plus

Mesaj de marin laurentiu »

Dan Mitranescu scrie:
marin laurentiu scrie: asta cu aderenta zau daca am inteles-o...delkim are senzor de presiune,nu rola....deci...care e treaba cu aderenta?
cat despre nesemnalizarea la drop....poate daca pesuiesti la rosioara si ai un drop extrem de lin...aproape imperceptibil ochiului ,sa nu semnalizeze :wink: ...mai depinde si de greutatea swiingerului si pozitionarea acelei greutati :wink: ..in rest sant cei mai fiabili avertizori,am pescuit cu ei pe ploi torentiale sau temperaturi de -6 grade,functioneaza ireprosabil in orice conditii,consum extrem de redus,1 set de baterii te tin si 2 ani daca nu pescuiesti in competitii de ciortan viteza...
daca nici delkim nu mai sant avertizori...trec pe bambine sa mor :!:
Treaba cu aderenta este ca la cureaua trapezoidala. Asa de simpla ... :D Trebuie sa angreneze pe peretii seibii de curea, nu pe fundul canalului.
Cu cat este mai groasa cu atat angreneaza mai bine.

Ai pescuit cu fire de 0,18- 0,20 la peste 160m ? Aici este problema, nimic altceva. Sau poate dupa ce a exista un curent in apa, sau o burta a firului, sa te pomenesti cu toate swingerele lipite de pichet. Sau poate cand duci tot firul de pe mulineta la plantat si te bazezi pe primul bip sa tii de lanseta. Numai ca se intampla sa o auzi numai cand zboara lanseta de pe pichet. :) Sunt rare situatiile, dar pentru unii deranjante.
Am pus eu swingere de 80g si partial se rezolva problema la firele subtiri, dar este destul de riscant sa stai cu 80g pe ele .

P.S. ala nu este senzor de presiune , ci de vibratie. :) Adica miauna cand este zgariat, nu cand este apasat. :)
da ,asa e..mea culpa...eram cu gandul la presiunea pe care trebuie sa o exercite firul suficient de tensionat asupra senzorului...ceva de genul : trebuie apasat ca sa zgaraie, ca altfel nu miauna :D ...la fel si cu..cureaua :D ..poate sa fie lata cat braul lui iancu jianu,daca nu este suficient tensionata tot va patina :wink:
sa nu uitam totusi ca vorbim despre un pescuit in conditii extreme,ptr ca altfel nu vad motivul ptr care ai seta un delkim la sensibilitate redusa...doar nu esti masochist,sa nu fie fir de vant afara si sa pescuiesti cu sensibilitatea la minim :wink: ..cat despre restul...deja miroase a dizertatii gen teleshoping,dar totusi sa iti raspund---nu,nu pot pescui cu fire de 0.20 la 160m ptr ca nu pot sa lansez pana acolo nici macar cand nu bate vantul...pe timp de furtuna nu cred poti nici tu :wink: ,iar daca nu e furtuna,discutia e inutila ptr ca ar fi o fractura de logica sa setezi un delkim pe sensibilitate minima in conditii optime de pescuit...cat despre plantat la distante"cat te tine tamburul",te rog nu-mi spune ca plantezi la 400-600 m cu monofilament de 0.20 si setezi sensibilitatea la minim :wink:
parerea mea este ca problema asta cu urcatul sau coboratul swigerului fara ca avertizorul sa semnalizeze nu este specifica delkim-ului ,ci este valabila ptr orice avertizor in cazul in care firul nu este suficient de bine tensionat(nu este bine intins,are burta),si apare doar in cazul in care avertizorul este setat pe sensibilitate f mica.(cel putin in cazul delkim-ului...ptr alte tipuri..nu ma exprim)
doar cand vom taia ultimul pom,vom asfalta ultima palma de pamant si vom prinde ultimul peste,vom realiza ca nu putem manca...bani

Avatar utilizator
Sorin Daringa
Mesaje: 877
Membru din: Mar Aug 10, 2010 11:12
Puncte: 0
Localitate: Skjern-Denmark

Re: fiabilitate delkim ev plus

Mesaj de Sorin Daringa »

Nu am delkim dar am pescuit o partida de 48 de ore cu ai unui prieten.Stii cum face o statie radio CB cand are setat SQ la minim?Exact asa facea si statia delkimului la run puternic..parca avea apa in difuzor. :lol: :lol:
Dar am X2 copia la delkim,si astia nu dau balarii pe drop. :wink:
La urma urmei fiecare isi ia ce-i doreste inimioara.Fire intinse.
Imagine

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: fiabilitate delkim ev plus

Mesaj de Dan Mitranescu »

marin laurentiu scrie: da ,asa e..mea culpa...eram cu gandul la presiunea pe care trebuie sa o exercite firul suficient de tensionat asupra senzorului...ceva de genul : trebuie apasat ca sa zgaraie, ca altfel nu miauna :D ...la fel si cu..cureaua :D ..poate sa fie lata cat braul lui iancu jianu,daca nu este suficient tensionata tot va patina :wink:
sa nu uitam totusi ca vorbim despre un pescuit in conditii extreme,ptr ca altfel nu vad motivul ptr care ai seta un delkim la sensibilitate redusa...doar nu esti masochist,sa nu fie fir de vant afara si sa pescuiesti cu sensibilitatea la minim :wink: ..cat despre restul...deja miroase a dizertatii gen teleshoping,dar totusi sa iti raspund---nu,nu pot pescui cu fire de 0.20 la 160m ptr ca nu pot sa lansez pana acolo nici macar cand nu bate vantul...pe timp de furtuna nu cred poti nici tu :wink: ,iar daca nu e furtuna,discutia e inutila ptr ca ar fi o fractura de logica sa setezi un delkim pe sensibilitate minima in conditii optime de pescuit...cat despre plantat la distante"cat te tine tamburul",te rog nu-mi spune ca plantezi la 400-600 m cu monofilament de 0.20 si setezi sensibilitatea la minim :wink:
parerea mea este ca problema asta cu urcatul sau coboratul swigerului fara ca avertizorul sa semnalizeze nu este specifica delkim-ului ,ci este valabila ptr orice avertizor in cazul in care firul nu este suficient de bine tensionat(nu este bine intins,are burta),si apare doar in cazul in care avertizorul este setat pe sensibilitate f mica.(cel putin in cazul delkim-ului...ptr alte tipuri..nu ma exprim)
Eu mi-am spus parerea si situatiile pentru care i-am dat unui prieten care nu pescuieste in situatiile specificate. Poate 99% din pescari nu pescuieste in conditiile spuse. Totusi daca unul vrea sa ii foloseasca si asa, poate sa tina cont de sfatul meu si inca a catorva zeci de pescari care au observat asta. Cam atat.

Pescuiesc la 160m si cand este furtuna. :wink:
Mai ales cand bate vantul , burta facuta de fir reduce mult viteza trasaturilor. Tot atunci se regleaza si sensibilitatea de la mediu in jos. Este cel mai prielnic peisaj pentru ca avertizorii sa nu sune, mai ales ca vremea urata ne tine departe de ei.

P.S. eu iti spun ca BMW-ul nu este bun pe noroaie cu tractiunea lui spate si tu sustii ca este cea mai tare masina. :D Ne mai facem si noi de lucru o saptamana - doua. :D

PallBogdan
pescar de competitie
Mesaje: 2766
Membru din: Dum Iul 06, 2014 12:48
Puncte: 0
Localitate: Pitesti
Contact:

fiabilitate delkim ev plus

Mesaj de PallBogdan »

Pai Bemveul x drive ce are...tuseste?!

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: fiabilitate delkim ev plus

Mesaj de Dan Mitranescu »

PallBogdan scrie:Pai Bemveul x drive ce are...tuseste?!
Are tractiune numai spate ? :roll: ... ca asa am spus.
P.S. Lamborghini atunci ! :D

PallBogdan
pescar de competitie
Mesaje: 2766
Membru din: Dum Iul 06, 2014 12:48
Puncte: 0
Localitate: Pitesti
Contact:

fiabilitate delkim ev plus

Mesaj de PallBogdan »

Nu putem compara Bemveul cu partzuitoarea aia de Lamborghini...si daca ar avea tractiunea pe burta! ;)

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: fiabilitate delkim ev plus

Mesaj de Dan Mitranescu »

PallBogdan scrie:Nu putem compara Bemveul cu partzuitoarea aia de Lamborghini...si daca ar avea tractiunea pe burta! ;)
Pe burta nu se poate. Acolo au lasat loc pentru butelia de gpl. :wink:

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”