Fire crap 2018

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
eugen dragnea
pescar de competitie
Mesaje: 1090
Membru din: Lun Ian 30, 2012 21:58

Re: Fire crap 2018

Mesaj de eugen dragnea »

Ca tot veni vorba de culori, in facultate la un momendat am urmarit un documentar in care pescarii de sturion din Azerbaijan schimbau plasele regulat cand se maroneau de la sedimentele din apa pentru ca au observat ca nu mai prindeau peste daca sunt murdare,a observat cineva clar ca a prins mai bine cu fire transparente decat cu fire colorate ? eu mereu am evitat firele colorate dar este un chin noaptea mai ales daca esti singur...treaba cu daltonismul crapului nu este dovedita stiintific,iar practic folosim pop-up-uri de toate nuantele.
Dacă vreodată voi ţine capul jos, o voi face doar ca să-mi admir pantofii.

pescarusull
Mesaje: 593
Membru din: Joi Sep 10, 2015 1:06
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Fire crap 2018

Mesaj de pescarusull »

Nu inteleg ceva..
Ce importanta are culoarea liniei pt crap daca folositi inaintas ?
"Ma antrenez intens la capatul berii
Trag burta nu piept, mai am sapte serii"

ejas
Mesaje: 156
Membru din: Joi Dec 18, 2014 11:41
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Fire crap 2018

Mesaj de ejas »

Dan Mitranescu scrie:
florinalin scrie:M-line si Maxx Distance este acelasi fir?
Sunt foarte apropiate ca parametrii, dar nu este aceeasi "reteta". Distance-ul este ff putin mai rigid. Pe ce comand eu separat ( M-LINE ) am cerut cat de moale se poate.
Visibility este rigid, vizibil, cel mai tare cand tragi de el in lung, dar cu distanta ... exact cum spuneam mai sus.
Salut Dane si "La multi ani!!!"

O comparatie completa ar fi intre M-line galben fluo, Maxx Distance si Maxx Competition.

Merita Competition diferenta de bani pentru un pescuit la 150m (pe Hermes Peris) sau M-line e best calitate/pret in cazul asta?
Rezista Competition de 0.22 pe un Class, cu inaintas 8 Braid de 0.25 la aruncarile in forta rapide sau trebuie miscarea mai ampla la aruncare? Dar M-line ul de 0.20?
Multumesc!

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Fire crap 2018

Mesaj de Dan Mitranescu »

eugen dragnea scrie:Ca tot veni vorba de culori, in facultate la un momendat am urmarit un documentar in care pescarii de sturion din Azerbaijan schimbau plasele regulat cand se maroneau de la sedimentele din apa pentru ca au observat ca nu mai prindeau peste daca sunt murdare,a observat cineva clar ca a prins mai bine cu fire transparente decat cu fire colorate ? eu mereu am evitat firele colorate dar este un chin noaptea mai ales daca esti singur...treaba cu daltonismul crapului nu este dovedita stiintific,iar practic folosim pop-up-uri de toate nuantele.
Crapul vede foarte bine. Sau simte , nu stiu exact. Am asistat pe Mihailesti cu multi ani in urma cand au incercuit cu plase mono transparente o insula pe langa clocoteau crapii. Ii vedeam cum inoata pe langa plasa , cautand o iesire. Apa era limpede. Au prins o zona ridicata si au iesit toti pe acolo. Cred ca erau 100. Deci vede.
Legat de fire, eu am facut probe si nu am vazut diferente. Poate firele se vad, crapii le ocolesc si ghici pe unde le ocolesc ?! :wink:
Am mai multe concursuri cu rezultate in care am folosit fire groase de 0,40 , galbene, care se duceau direct pana in montura, prin masa apei .
Am pescuit si cu maro , din cauza faptului ca este putin mai moale . Nu am observat diferente la trasaturi.

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Fire crap 2018

Mesaj de Dan Mitranescu »

pescarusull scrie:Nu inteleg ceva..
Ce importanta are culoarea liniei pt crap daca folositi inaintas ?
Vede si inaintasul, daca este sa vada / simta.
Asa ca daca tot vede, de ce sa nu vedem si noi.

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Fire crap 2018

Mesaj de Dan Mitranescu »

ejas scrie:
Dan Mitranescu scrie:
florinalin scrie:M-line si Maxx Distance este acelasi fir?
Sunt foarte apropiate ca parametrii, dar nu este aceeasi "reteta". Distance-ul este ff putin mai rigid. Pe ce comand eu separat ( M-LINE ) am cerut cat de moale se poate.
Visibility este rigid, vizibil, cel mai tare cand tragi de el in lung, dar cu distanta ... exact cum spuneam mai sus.
Salut Dane si "La multi ani!!!"

O comparatie completa ar fi intre M-line galben fluo, Maxx Distance si Maxx Competition.

Merita Competition diferenta de bani pentru un pescuit la 150m (pe Hermes Peris) sau M-line e best calitate/pret in cazul asta?
Rezista Competition de 0.22 pe un Class, cu inaintas 8 Braid de 0.25 la aruncarile in forta rapide sau trebuie miscarea mai ampla la aruncare? Dar M-line ul de 0.20?
Multumesc!
Salut,
Firele sunt in 4 calitati. In ultimii ani au mai ramas pe piata numai doua calitati, care sub influenta culorilor isi modifica sau nu proprietatile.
Competition este calitatea 1 si l-am adus in special pentru fedeer sau undita. Faptul ca este mai scump ( calitatea 1) si pentru ca nu are colorant ( isi pastreaza proprietatile si totodata este mai putin vizibil, mai ales in perceperea celor de la stationar ), il face mai putin potrivit pentru pescuitul la crap, unde firele subtiri se schimba des.
Diferenta de calitate intre prima si cea de a doua este numai de 10%.
Adica un 0,20 Competition rezista ca un 0,21 Distance. ( procentul se refera la rezistenta ). Diferenta intre cele doua dimensiuni este de aprox. 7m la aruncare. Asa ca astea sunt calculele si fiecare isi face socotelile cum i se potriveste mai bine.

Eu intotdeauna am preferat sa schimb firul la timp, in loc sa trag de unul scump mai mult decat trebuie, eventual sa ii accept riscurile daca este ciupit pe alocuri ( diferite motive care nu tin cont de calitate :wink: ) numai ca este " mai bun". Nu, pentru mine "bun" este firul nou, cat de subtire si matasos ca sa-mi reziste la aruncari, cand am nevoie de "maximum". In rest folosesc cat de gros pot, numai sa ajung unde trebuie. Pana in 110m fortez intotdeauna pescuitul cu 0,40 . Mai am un tambur cu 0,25 care imi acopera distanta intre 110m si "maximum".
Ambele dimensiuni specificate rezista cu orice aruncare cu orice lanseta de putere. La 0,18 am avut probleme cu Class-ul , desi cu MTX14 nu am rupt niciodata. Cu Class-ul rupeam cam una din 10 aruncari cu 0,18. Nu prea imi convenea si am trecut pe 0,20.

Ca tot vorbim de asta, ce am patit eu cu M-LINE , a cam patit toata lumea care pescuia cu 0,18 indiferent de marca folosita. Deci ... :wink:
Nu pescuieste nimeni cu Class-ul cu 0,18( eu nu cunosc ). Toti folosesc de de la 0,20 in sus. Campionii din casting se duc chiar in 0,23 , pentru ca ii ajuta talentul in aruncare. Noi astia mai plapanzi ne chinuim cu 0,20. :) Totusi nimeni nu da cu 0,18. Oare de ce ?
Pentru ca este limita peste care nu se poate trece in cazul lansetelor puternice si totodata dovada ca nu exista "mai bun". :wink:

Sa cautam un aruncator bun care foloseste cu in mod constant un 0,18 si ala este firul suprem. :!:
Chiar sa nu gaseasca nimeni ?! :wink:

eugen dragnea
pescar de competitie
Mesaje: 1090
Membru din: Lun Ian 30, 2012 21:58

Re: Fire crap 2018

Mesaj de eugen dragnea »

Dan Mitranescu scrie: Toti folosesc de de la 0,20 in sus. Campionii din casting se duc chiar in 0,23 , pentru ca ii ajuta talentul in aruncare. Noi astia mai plapanzi ne chinuim cu 0,20. :) Totusi nimeni nu da cu 0,18. Oare de ce ?
Pentru ca este limita peste care nu se poate trece in cazul lansetelor puternice si totodata dovada ca nu exista "mai bun". :wink:

Sa cautam un aruncator bun care foloseste cu in mod constant un 0,18 si ala este firul suprem. :!:
Chiar sa nu gaseasca nimeni ?! :wink:
Ce diferente de lungime a aruncarii ai observat intre inaintas de 0,18 si 0,20 pe lansete care suporta 0,18 ca sa fie relevant ?
Dacă vreodată voi ţine capul jos, o voi face doar ca să-mi admir pantofii.

bogdanpesc
Pescar de competitie
Mesaje: 396
Membru din: Sâm Iun 23, 2007 18:57

Re: Fire crap 2018

Mesaj de bogdanpesc »

Pestele vede si simte al dracu de bine.Mult mai bine decat ne imaginam noi,oamenii.O sa incerc sa scriu o patanie petrecuta acum 4-5 ani la CM de stationar din Polonia .
Pentru cei care nu stiu,la stationar sunt 5 zile consecutive de antrenament cate 2 manse de 4 ore pe zi si doua zile de concurs cate o mansa de 4 ore pe zi.
-In prima zi de antrenament toata lumea prindea bine cu ruby de 11- 13 metrii babuscute,babusti obleti si in ultima ora platici de 400-1500 gr...ce sa mai spectacol.Cu fir de 0.10 principal ,struna de 0.08 ,pluta de 1 gr,carlig de 18....nu intru in amanunte cu nada...aicea a fost bai mare pe toata durata CM
-In ziua a doua de antrenament noi am intrat increzatori pe standurile de antrenament si surpriza ,pestii nu mai vroiau sa colaboreze cu noi....am dat vina pe standuri(eram in alta zona a pistei acum)
Seara am avut in vizita niste prieteni polonezi ,buni cunascatori ai pistei si ne-au prezentat niste linii "sifilitice" care dupa parerea lor sunt castigatoare pe pista in cauza,,,i-am urmarit cu atentie si dupa ce au plecat am ras la unison de liniile propuse.....MARE greseala am facut....in concurs tocmai cu liniile alea am dat,Noroc ca in ultima zi de antrenament noi nu am prins in prima mansa mai nimic si in mansa de dupa pranz am incercat si liniile "sifilitice" propuse de polonezi care erau compuse asa:
-fir principal 0.07 mm...milo
-struna 0.045..???-milo
-pluta 0.2 grame..???
-carlig nr 24...o adevarata aventura sa-l legi

Numai dupa ce am trecut la montura asta au inceput si la noi sa apara trasaturile...aveam peste in fata si nu stiam sa-l prindem

Acum intrebari ...simte sau nu simte ?,vede sau nu vede ?

Dupa mine treaba sta cam asa
Atunci cand pestele este flamand si mai este si concurenta mare pe o farfurie de mancare ,pune botul pe aproape orice si oricum este prezentata momeala...pe masura ce se satura incepe sa fie din ce in ce mai mofturos si mai susceptibil la tot ce i se ofera si noi trebuie sa intelegem cat de mult trebuie sa subtiem obrazul la ce-i oferim in apa

respecte
Daca imi pare rau de ceva in viata asta,este ca nu am pescuit cat a vrut sufletul meu

bogdan constantinescu

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Fire crap 2018

Mesaj de Dan Mitranescu »

eugen dragnea scrie:
Dan Mitranescu scrie: Toti folosesc de de la 0,20 in sus. Campionii din casting se duc chiar in 0,23 , pentru ca ii ajuta talentul in aruncare. Noi astia mai plapanzi ne chinuim cu 0,20. :) Totusi nimeni nu da cu 0,18. Oare de ce ?
Pentru ca este limita peste care nu se poate trece in cazul lansetelor puternice si totodata dovada ca nu exista "mai bun". :wink:

Sa cautam un aruncator bun care foloseste cu in mod constant un 0,18 si ala este firul suprem. :!:
Chiar sa nu gaseasca nimeni ?! :wink:
Ce diferente de lungime a aruncarii ai observat intre inaintas de 0,18 si 0,20 pe lansete care suporta 0,18 ca sa fie relevant ?
Observatia mea se refera la monofilamentul folosit pe mulinete, nu la inaintas.
Adica, niciun aruncator bun ( cu o lanseta tare ) nu a gasit un 0,18 care sa nu se rupa din cand in cand la aruncare ( conditii de pescuit ). Motiv pentru care se folosesc fire de la 0,20 in sus.
Pentru un 10-15m in plus, cand se stie cat conteaza sa iesi mai in fata, cred ca au cautat un 0,18 sa reziste, dar uite ca nu se gaseste, limita fiind de 0,20 pe o multime de modele.

Cine masoara firele folosite ? Consider ca peste 90% dintre pescari nu le masoara.
Cati stiu ca o sutime in zona firelor de 0,20 inseamna 10% mai multa rezistenta si minus 7m in aruncare ?
Daca folosim 0,20 inseamna ca vrem distanta , pai atunci nu conteaza 7m ? Se pare ca nu, in unele situatii, ca uitam de ce am bagat 0,20 si ne rezumam la comparatii de rezistenta cu alte fire, mai groase cu una, doua sutimi. :wink:

eugen dragnea
pescar de competitie
Mesaje: 1090
Membru din: Lun Ian 30, 2012 21:58

Re: Fire crap 2018

Mesaj de eugen dragnea »

Acum am inteles Dane,eu credeam ca te referi la inaintas pentru ca nu am rupt niciodata mono de pe tambur din aruncare fara sa se agate de ceva,e drept ca am un stil de aruncare progresiv cu fortare doar pe ultima jumatate a lanseului,dar acum o sa incerc si eu sa vad daca reusesc sa-l rup din aruncare...
La grosimea inaintasului ai observat ceva diferente lungime?
Dacă vreodată voi ţine capul jos, o voi face doar ca să-mi admir pantofii.

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”