Inel plecare 50

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Avatar utilizator
cornelserbu
Veteran
Mesaje: 4167
Membru din: Dum Oct 16, 2005 19:01
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Inel plecare 50

Mesaj de cornelserbu »

Andrei I scrie:In principiu un inel de 50 ar trebui sa ajute in aruncare prin reducerea frecarii. Mai exact, conul descris de desfasurarea firului de pe tambur in aruncare "se freaca" catre varful lui de primul inel. Daca inelul este de 50 frecarea e mai mica. Totusi e o chestie relativa dat fiind faptul ca o mulineta cu tambur mare va descrie evident un con cu cercul aferent bazei mare si inaltimea conului lunga. Daca ai o mulineta mai mica evident circumferinta la baza conului e mica...inaltimea conului e mica si implicit frecarea firului cu inelul fie el si de 40 e destul de mica. Deasemena conteza distanta la care primul inel e pozitionat fata de mulineta...astfel un inel de 50 situat prea aproape de mulineta..e o alegere mai proasta decat un inel de 40 situat mai departe de mulineta.

Eu as lua varianta cu inel de 40. Odata pt ca iti plac tie lansetele, doi pentru ca avantaju;l oferit de inelul de 50 e discutabil si oricum prea mic, si trei pentru ca un inel de 50 e destul de vulnerabil la transport.

Achizitie norocoasa!
geometrie analitica in adevaratul sens al cuvatului... :lol: :lol: :lol: ai uitat insa lansetele leon hoogendijk care au inel de plecare de 40 mm, insa foarte departat de blanc, ceea ce face ca geometria de care vorbeai sa fie aceeasi ca la inelele de plecare de 50 mm
Cornel Serbu
Friends Carp Team

Diaconu Octavian
Mesaje: 36
Membru din: Vin Noi 06, 2009 9:47

Re: Inel plecare 50

Mesaj de Diaconu Octavian »

Corecta si foarte pertinenta observatia D-vstra dl Cornel,degeaba inel de 50 daca nu e distanta fata de tambur,dar mai nou suntem guvernati de fudulie :mrgreen: pardon moda,e ca la doamne <Draga mi-am luat PRADA,da dar nu mai e la moda ia LUIS VUITTON!> concluzia VAI DE BUZUNARELE NOASTRE!!!

Avatar utilizator
vali s.
Mesaje: 450
Membru din: Mie Noi 04, 2009 17:51
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Inel plecare 50

Mesaj de vali s. »

Salutare,


in primul rand multumesc pentru raspunsuri. Lanseta care-mi place este Chub Vantage pe care doresc sa montez un BBLC. Astfel, am nevoie de parerile voastre privind compatibilitatea acestora.
Eu mi-am facut junioratul cu ET President Boilie 3.60 m si 3 lb + Banax 5400 NF si doresc sa avansez o treapta. Mulinetele BBLC imi plac foarte mult si nu am nicio indoiala in privinta alegerii lor. Cu lansetele imi este ceva mai greu, dar cu ajutorul vostru sunt convins ca voi lua decizia corecta. Lanseta tb sa ma ajute la lanseuri, pentru asta am ales ca tb sa aiba actiune progresiva. Pentru lungimea ei optez catre 3.9 m, dar am vazut ca este importanta si inaltimea mea. Am 1.83 m. Credeti ca se potriveste?
Problema inelului are acum un indiciu : BBLC. Mi-ar afecta lansarile inelul de 40 ?

Multumesc anticipat!
vali s.
Mr. Fish

Avatar utilizator
Andrei I
pescar de competitie
Mesaje: 1761
Membru din: Mie Mai 02, 2007 21:11
Puncte: 0
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: Inel plecare 50

Mesaj de Andrei I »

cornelserbu scrie:
Andrei I scrie:In principiu un inel de 50 ar trebui sa ajute in aruncare prin reducerea frecarii. Mai exact, conul descris de desfasurarea firului de pe tambur in aruncare "se freaca" catre varful lui de primul inel. Daca inelul este de 50 frecarea e mai mica. Totusi e o chestie relativa dat fiind faptul ca o mulineta cu tambur mare va descrie evident un con cu cercul aferent bazei mare si inaltimea conului lunga. Daca ai o mulineta mai mica evident circumferinta la baza conului e mica...inaltimea conului e mica si implicit frecarea firului cu inelul fie el si de 40 e destul de mica. Deasemena conteza distanta la care primul inel e pozitionat fata de mulineta...astfel un inel de 50 situat prea aproape de mulineta..e o alegere mai proasta decat un inel de 40 situat mai departe de mulineta.

Eu as lua varianta cu inel de 40. Odata pt ca iti plac tie lansetele, doi pentru ca avantaju;l oferit de inelul de 50 e discutabil si oricum prea mic, si trei pentru ca un inel de 50 e destul de vulnerabil la transport.

Achizitie norocoasa!
geometrie analitica in adevaratul sens al cuvatului... :lol: :lol: :lol: ai uitat insa lansetele leon hoogendijk care au inel de plecare de 40 mm, insa foarte departat de blanc, ceea ce face ca geometria de care vorbeai sa fie aceeasi ca la inelele de plecare de 50 mm
Nu am uitat ..numai ca nu cunosteam aceste lansete si va multumesc pentru adaugire :wink:
Milionar excentric

Avatar utilizator
cornelserbu
Veteran
Mesaje: 4167
Membru din: Dum Oct 16, 2005 19:01
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Inel plecare 50

Mesaj de cornelserbu »

Diaconu Octavian scrie:Corecta si foarte pertinenta observatia D-vstra dl Cornel,degeaba inel de 50 daca nu e distanta fata de tambur,dar mai nou suntem guvernati de fudulie :mrgreen: pardon moda,e ca la doamne <Draga mi-am luat PRADA,da dar nu mai e la moda ia LUIS VUITTON!> concluzia VAI DE BUZUNARELE NOASTRE!!!
nu cred ca ai inteles, nu era vorba de distanta dintre inelul de plecare si tambur care este la randul ei foarte importanta, ci distanta dintre inel si blanc, adica lungimea piciorilui inelului, care face ca inaltimea conului de care vorbea andrei sa fie perpendiculara pe tambur.
Cornel Serbu
Friends Carp Team

Avatar utilizator
cornelserbu
Veteran
Mesaje: 4167
Membru din: Dum Oct 16, 2005 19:01
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Inel plecare 50

Mesaj de cornelserbu »

Andrei I scrie:Nu am uitat ..numai ca nu cunosteam aceste lansete si va multumesc pentru adaugire :wink:
sunt lansete cu blanc harrison lucrate manual la casa hardy...scule foarte bune cu blanc, mandrina si inele de cea mai buna calitate (fuji)
Cornel Serbu
Friends Carp Team

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”