LANSETA "PLACUTA" IN DRILL

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Încuiat
Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: LANSETA "PLACUTA" IN DRILL

Mesaj de Dan Mitranescu »

Buricu scrie:
Mie Iun 10, 2020 21:03

Modelele MTX 16 si 11 fix asta fac: ofera placere in dril...... nu-mi dau seama ce alte explicatii mai doresti!
Crezi ca explicatii cautam eu ? :D :wink:

M-ai demascat cu modelele astea doua. :D Mai ales cu MTX 11. Pai lanseta asta cred ca le scoate batista in drill. :D
Se indoaie ca toate balalaile de pe lumea asta, a castigat super concursuri de casting in Bulgaria si Ungaria la categoria 3,5 lbs, nu s-a rupt niciuna si cu toate astea este singurul model de MTX al carui stoc nu s-a vandut de mai bine de 8 ani, situatie in care celelalte modele se aduc si de doua ori pe an in aceeasi calitate.
Cum sa dea un pescar care stie ce vrea de la o lanseta 350 lei pe una de 3,5 lbs?
Pai MTX 8 este mai ieftina si arunca mai bine, chiar daca este o idee mai grea. :wink:

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: LANSETA "PLACUTA" IN DRILL

Mesaj de Dan Mitranescu »

Florin Pata scrie:
Joi Iun 11, 2020 0:05
Dan Mitranescu scrie:
Mie Iun 10, 2020 14:13
Am rugamintea, poate sa-mi explice cineva cum este o lanseta care se simte placuta in drill?

Nu de alta, dar am impresia ca suntem cei mai avantajati din pescuit, deoarece numai noi la crap avem privilegiul de a simti aceasta placere. Nu am auzit sa existe lansete de spinninng, undite, lansete de somn, de pescuit marin, ..., sa spuna despre ea posesorii ca este "placuta in drill", sau sa o catalogheze din acest punct de vedere.

Mai mult de atat, nu cred ca exista scula pe lumea asta despre care sa se discute cat de placuta este in utilizare.
Tarnacop, lopata, baros, cutit, flex .... Sunt scule care isi fac treaba bine sau mai putin bine, nu "placute" fratioare. Singura eventuala "placere" in utilizarea unei scule este comoditatea in utilizare si acest lucru vine in mare parte de la greutatea scazuta. Totusi, niciun muncitor nu o sa spuna ca prefera un tarnacop de 200g pentru ca este placut, chiar daca simte asta. Nu de alta, dar este posibil sa-i spuna colegii de munca: "bai boule, muncesti ca prostul cu un tarnacop "placut ! " :D
Nici macar despre dildo-uri, care teoretic sunt scule pentru generat placeri, nu se discuta asa ceva. :D

Mare noroc avem ca am ales acest stil de pescuit! Noi putem sa ne bucuram de placerea oferita de o scula! :D

Revin. La modul cel mai serios, daca stie cineva ce inseamna 'lanseta placuta in drill", sau ce parametrii trebuie sa detina pentru asa ceva, sa-mi spuna si mie.
Ca si in exemplul cu tarnacopul, nu ma intereseaza ceva care ia din calitatile reale ale unei lansete in scopul pentru care a fost facuta, respectiv pentru lansat, asa cum ii spune si numele.
Hai sa le luam usurel !

Pentru anumiti pescari conteaza placerea drilului , adica o lanseta senzitiva prin care sa simti cat mai bine miscarile crapului , ca altfel cand trage cuplam firul de la lanseta la carligul de la masina si il tragem taras !!!

Pentru alti pescari nu conteaza decat cum sfaraie crapul in tigaie , nu conteaza prin ce metode il scoti !!!

Mai nou pentru anumiti pescari conteaza doar ''am aruncat 500 de metri'' , nu mai conteaza ce prinde . Pentru acestia exista lansete de surfcasting , nu mai faceti compromisuri cu lansete de crap .

Problema e ca nu poti sa te duci cu 100 de lansete pe balta , unele senzitive si pari de aruncat si de aici necesitatea unui compromis intre duritatea si senzitivitatea batului !!!

Aici Century cu cativa ani in urma a facut o lanseta care e un mix intre ''ghioagele'' FMJ si lansetele lor cu senzitivitate pe varf si anume Century Focal System , cele mai bune lansete pe care am pus eu mana vreodata...si am pus mana pe multe .
Desigur e o opinie personala . Daca nu ma insel acum au devenit Century FMA .

La scule de constructii sa spunem exista diferente uriase intre iefteneli...sa nu zic chinezarii...sa nu deranjam !!! Cu unele scule e o placere sa muncesti...cu altele un chin !!! Tot se discuta de tarnacop , una e cand ai un maner extrem de usor cauciucat cu antivibratii cu greutatea echilibrata pe "metal adevarat'' si alta cand ai o ghioaga de lemn si un spanac de fier mort . Se tot vorbea de 200 de grame , ma bag eu cu o toporisca Gränsfors Small Forest Axe de un kil cu ce chinezarii de 3 kile doriti ! Pot scrie pagini intregi din propria experienta !

La lansetele de spinning daca tot au fost pomenite , in general exista 100% placere in dril deoarece toate....daca nu majoritatea sunt scurte , subtiri si usoare !

Pescuitul la somn e total diferit fata de crap si ce placere in dril iti poate oferi un somn....cine a prins somn mare stie...la ala ai nevoie de lanseta de putere foarte mare si mai scurta daca dai din barca iar pescuitul se compara cu ''ridicatul cu macaraua'' .

La pescuitul marin ce sa mai discutam , acolo poti prinde si un stavrid de jumatate de kil si un rechin de peste o tona...nu se stie niciodata , acolo se folosesc alte scule de cu totul alt gen !!!
Tot cred ca scriu pe ''baza'' de provocare , ca se lanseaza vreun MTX ''Placerea Drilului" :lol: ! Ajut cu placere la lansare , dar nu e in targetul meu :lol: !!!
Spor !
Singura placere a pescarului nedegenerata de comertul actual este sa prinda peste. Asta se poate generaliza !!! Atat.

In mare parte chiar tu arati ca placerile sunt diversificate, individuale si nu se pot generaliza.
Din nou compari utilitatea data de calitate cu produse ieftine si slabe calitativ.
Repet, nu asta am adus in discutie.

Eviti intrebarile puse ! :wink: Ce scula de pe lumea asta se mai recomanda ca a fi placuta ?

Avatar utilizator
Florin Pata
Mesaje: 902
Membru din: Mie Iun 15, 2011 16:12
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: LANSETA "PLACUTA" IN DRILL

Mesaj de Florin Pata »

eugen dragnea scrie:
Mie Iun 10, 2020 22:51
Masina de epoca vs euro 6

Choper vs Kawasaki

absolventa de Conservator vs pitipoanca din Bamboo

rulota pe o plaja salbatica vs vila din Primaverii
Pe mine , cu exemplele m-ai bagat in ceata !

Intre un 600 SEL de luxe si un Fiat/Ford/Opel/Renault nou euro 50 aleg SEL-ul !

Intre un Harley Davidson Chopper si orice Kawasaki...aleg Chopperul !

La aia cu muzica , depinde la ce ''dril'' o folosesc :lol: !!!

La rulota/vila depinde de proprietate , daca aleg un sejur aleg plaja , daca e de proprietate aleg Primaverii :lol: !

Avatar utilizator
Florin Pata
Mesaje: 902
Membru din: Mie Iun 15, 2011 16:12
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: LANSETA "PLACUTA" IN DRILL

Mesaj de Florin Pata »

Dan Mitranescu scrie:
Mie Iun 10, 2020 23:39

Tu aduci in discutie utilitatea si o compari cu produse ieftine. Pai eu asta am intrebat ?! Eu intrebam de ce la crap unealta numita lanseta se judeca din punct de vedere al placerii. De ce nu se judeca asa si mulinetele.

Mai cunoasteti vreo unealta de pe lumea asta pe care utilizatorii o descriu din punct de vedere al placerii ?
La fel se judeca si mulinetele !
Am o gramada de scule cu care nu mi-a placut sa lucrez , unele le-am dat de pomana , altele le tin ca rezerva !
Cu anumite scule e o placere sa faci treaba cu ele , repet cu altele un chin !

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: LANSETA "PLACUTA" IN DRILL

Mesaj de Dan Mitranescu »

Florin Pata scrie:
Joi Iun 11, 2020 0:28
Dan Mitranescu scrie:
Mie Iun 10, 2020 23:39

Tu aduci in discutie utilitatea si o compari cu produse ieftine. Pai eu asta am intrebat ?! Eu intrebam de ce la crap unealta numita lanseta se judeca din punct de vedere al placerii. De ce nu se judeca asa si mulinetele.

Mai cunoasteti vreo unealta de pe lumea asta pe care utilizatorii o descriu din punct de vedere al placerii ?
La fel se judeca si mulinetele !
Am o gramada de scule cu care nu mi-a placut sa lucrez , unele le-am dat de pomana , altele le tin ca rezerva !
Cu anumite scule e o placere sa faci treaba cu ele , repet cu altele un chin !
Ai mai vazut tu pe undeva sa spuna cineva despre o mulineta ca este placuta cand o descrie ?
Ultima oară modificat Joi Iun 11, 2020 0:34 de către Dan Mitranescu, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
Florin Pata
Mesaje: 902
Membru din: Mie Iun 15, 2011 16:12
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: LANSETA "PLACUTA" IN DRILL

Mesaj de Florin Pata »

Dan Mitranescu scrie:
Joi Iun 11, 2020 0:23
Eviti intrebarile puse ! :wink: Ce scula de pe lumea asta se mai recomanda ca a fi placuta ?
Ti-am raspuns de mai multe ori , cu unele scule e o placere sa lucrezi...din multe domenii cu altele un chin ! Nu mai dau din casa ce scule am ca...nu e bine :lol: ! La capitolul asta nici in privat nu iti mai spun :lol: !!!

Avatar utilizator
Florin Pata
Mesaje: 902
Membru din: Mie Iun 15, 2011 16:12
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: LANSETA "PLACUTA" IN DRILL

Mesaj de Florin Pata »

Dan Mitranescu scrie:
Joi Iun 11, 2020 0:34
Ai mai vazut tu pe undeva sa spuna cineva despre o mulineta ca este placuta cand o descrie ?
Citeste la greu Crapmania :lol: ! Sunt mii de insi care zic ca sunt indragostiti de mulinetele lor si alte mii care se....pe ele si spun ca vor altele :lol: !!! Eu sunt incantat inclusiv de Ultegre , nu placute , :lol: sunt INCANTAT !!!
Ultima oară modificat Joi Iun 11, 2020 0:39 de către Florin Pata, modificat 1 dată în total.

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: LANSETA "PLACUTA" IN DRILL

Mesaj de Dan Mitranescu »

Florin Pata scrie:
Joi Iun 11, 2020 0:34
Dan Mitranescu scrie:
Joi Iun 11, 2020 0:23
Eviti intrebarile puse ! :wink: Ce scula de pe lumea asta se mai recomanda ca a fi placuta ?
Ti-am raspuns de mai multe ori , cu unele scule e o placere sa lucrezi...din multe domenii cu altele un chin ! Nu mai dau din casa ce scule am ca...nu e bine :lol: ! La capitolul asta nici in privat nu iti mai spun :lol: !!!
:D Ramane intre noi ce e in privat.

Te intreb si aici: Ai mai vazut pe cineva sa recomande o unealta ca a fi placuta indiferent de scopul in care o foloseste?

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: LANSETA "PLACUTA" IN DRILL

Mesaj de Dan Mitranescu »

Florin Pata scrie:
Joi Iun 11, 2020 0:36
Dan Mitranescu scrie:
Joi Iun 11, 2020 0:34
Ai mai vazut tu pe undeva sa spuna cineva despre o mulineta ca este placuta cand o descrie ?
Citeste la greu Crapmania :lol: ! Sunt mii de insi care zic ca sunt indragostiti de mulinetele lor si alte mii care se....pe ele si spun ca vor altele :lol: !!!
Da un singur exemplu in care cineva cere informatii despre o unealta de pescuit si i se raspunde printre alte descrieri ca respectivul obiect este placut in ceva.

Avatar utilizator
Florin Pata
Mesaje: 902
Membru din: Mie Iun 15, 2011 16:12
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: LANSETA "PLACUTA" IN DRILL

Mesaj de Florin Pata »

Dan Mitranescu scrie:
Joi Iun 11, 2020 0:37
Te intreb si aici: Ai mai vazut pe cineva sa recomande o unealta ca a fi placuta indiferent de scopul in care o foloseste?
TOATA LUMEA ! Toti spun , ''nu iti mai lua rahatul ala'' ca...am avut eu...a avut un vecin...o ruda...etc. , ia-ti aia ca e beton...sau placuta cum zici tu !!! Tu nu vorbesti cu oamenii ? Deschide discutia cu ei si iti vor raspunde si un vas de WC e placut sau nu :lol: !!! Sa nu mai zic de exemplul tau cu dildo care se strica inainte de a ''rezolva scopul'' , banuiesc...ca nu folosesc :lol: !!!
Ultima oară modificat Joi Iun 11, 2020 0:47 de către Florin Pata, modificat de 2 ori în total.

senzor planet
Încuiat

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”