LANSETA "PLACUTA" IN DRILL

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Încuiat
pescarusull
Mesaje: 593
Membru din: Joi Sep 10, 2015 1:06
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: LANSETA "PLACUTA" IN DRILL

Mesaj de pescarusull »

Eu am doua tipuri de lansete.
Unele mai moi, folostine cum le spune Dan, si unele mai agere. Semirapide.
Cu alea rigide arunc mult mai bn. Si parca si pe ultimii metrii ma ajuta mai mult. Plimb pestele mai pe unde vreau eu.
Placerea e aceeasi la ambele tipuri de lanseta. Pana la urma cred ca pestele il simti dupa tensiunea firului nu dupa cat se incovoaie lanseta. Daca lanseta e moale vad cum se indoaie varful ceva mai mult, daca e mai rigida simt efectiv actiunea pestelui in mana.. ca sa zic asa. La un peste mic nu cred ca, conteaza sa-l simti. Oricum il scoti in viteza.
Nu particip la concursuri, dar daca trebuie sa scoti tone de peste folosesti fir de 0.2?
"Ma antrenez intens la capatul berii
Trag burta nu piept, mai am sapte serii"

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: LANSETA "PLACUTA" IN DRILL

Mesaj de Dan Mitranescu »

pescarusull scrie:
Joi Iun 11, 2020 23:54

Nu particip la concursuri, dar daca trebuie sa scoti tone de peste folosesti fir de 0.2?
Da. Inclusiv in concursurile in care se prinde foarte mult peste, prioritara ramane tot distanta.
Preferi sa te chinui cu drillul, dar sa ai trasaturi, decat sa te bazezi pe fir si sa te uiti lung la bete.

Revenind la lansete si la placerea in drill asociata inept :D acestora, unii o probeaza cu faptul ca "simti mai bine pestele". Adica tot o tampenie, deoarece cu o bruma de fizica se stie ca "se simte mai bine" prin ceva rigid, nu prin ceva elastic.

Cred ca este altceva si inclin sa dau dreptate din punctul asta de vedere.
Cand esti la inceputul carierei si adrenalina ti se transforma in ceai de ipsos :D , mana intepeneste pe lanseta in drill. Daca lanseta este rigida, mana scandura si cumva frana putin mai stransa la mulineta, apar niste tensiuni deranjante cand trage pestele la mal.
O lanseta mai moale cred ca ne fereste sa nu fim prosti si sa ne ia baboiul in garla, sau sa ne rupa. Aici da. Recunosc ca o lanseta este mai "placuta". Una "rigida", daca iti rupe pestele, iti spune direct: "Lasa ba prostule mana mai moale si regleaza putin mulineta!". Evident, nu poate sa fie"placuta". :D Este putin mai nesimtita. :D

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: LANSETA "PLACUTA" IN DRILL

Mesaj de Dan Mitranescu »

pescarusull scrie:
Joi Iun 11, 2020 23:54

Placerea e aceeasi la ambele tipuri de lanseta. Pana la urma cred ca pestele il simti dupa tensiunea firului nu dupa cat se incovoaie lanseta.
Asa este. Singura placere este sa scoti pestele, indiferent ca folosesti priponul ca in copilarie, nuiaua de alun, undita de oblete, ... sau lansete pentru pescuit marin cu varful ca degetul.
Important este sa prinzi peste si de aici vine placerea, nu sa iei caricaturi de lansete care nu te ajuta sa prinzi, dar care te mint ca daca prinzi, o sa te simti mai bine. O prosteala si v-o spun cu cea mai mare prietenie.
Lanseta prin definitie este o unealta, iar o unealta te ajuta sa faci ceva. Pentru asta este facuta, nu sa-ti dea placeri.

Foarte important ! Sa nu neglijam posibilitatea !
Daca exista lansetofili, ma retrag si imi cer scuze. Mai ales fata de cei care le prefera pe cele cu inel de 50. Tot respectul baieti ! :D

Avatar utilizator
Florin Pata
Mesaje: 902
Membru din: Mie Iun 15, 2011 16:12
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: LANSETA "PLACUTA" IN DRILL

Mesaj de Florin Pata »

Eu am inteles foarte bine acum scopul postarii tale ! Te citez :

''Despre lansete, atat vanzatorii cat si cei care se uita in gura lor folosesc termenul "placuta" cand o recomanda. Nu mai exista asa ceva pe planeta.''

Problema ta e ca vanzatorii din Romania recomanda anumite lansete ca fiind ''placute in dril'' iar asta in general inseamna mai flexibile ! Daca se recomandau lansete ''placute la lansari lungi'' :lol: , nu mai exista acest topic :lol: !!!
Pe cand tu ai mers cu productia ta pe lansete tari si nu ''se pupa'' cu recomandarile vanzatorilor .
Din amicitie iti spun ca ai ales calea gresita de rezolvare a problemei .
Nu poti interzice tu recomandarile vanzatorilor , oricum ar fi ele , ci din contra...s-ar putea sa castigi si mai multa antipatie .
Oricum din nou nu poti reinventa tu limba romana , fiecare are masina...casa...telefonul...hainele....incaltamintea...televizorul...tarnacopul :lol: ...drujba....etc. PREFERATE pentru ca genereaza placere si satisfactie mai mare decat altele similare deci sunt MAI PLACUTE in utilizare !!!
O tot dai cu spinningul ! Ia intreaba pe campionii din spinning de ce dau cu lanseta X in loc de Y ! O sa iti raspunda ca X II PLACE MULT MAI MULT ca altfel era doar o singura lanseta de spinning pe piata !

Unde deja o ''iei razna pe campii'' e sa incepi sa-i cataloghezi pe altii pentru gusturile lor si sa le spui...citez :
- placerea in drill asociata inept
- faptul ca "simti mai bine pestele". Adica tot o tampenie
- O lanseta mai moale cred ca ne fereste sa nu fim prosti
- Lasa ba prostule mana mai moale
- Este putin mai nesimtita
Inafara faptului ca tu insisti ca stii adevarul absolut , cine nu face ce spui tu e varza , cine isi ia ''folostine'' e fraier , ceea ce e de domeniul psi.... :lol: , iti capeti doar antipatie . Pe scurt ai vrea ca toata lumea sa isi ia doar ce recomanzi tu si nu are voie sa numeasca o lanseta drept placuta :lol: :lol: :lol: !!!
Amical discutand poate te trezesti si iti ...revii :lol: !!! Esti prea stresat ! Mergi intr-un concediu la munte...sa nu iti aduca aminte de pescuit :lol: !

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: LANSETA "PLACUTA" IN DRILL

Mesaj de Dan Mitranescu »

Florin Pata scrie:
Vin Iun 12, 2020 14:27
Eu am inteles foarte bine acum scopul postarii tale ! Te citez :

''Despre lansete, atat vanzatorii cat si cei care se uita in gura lor folosesc termenul "placuta" cand o recomanda. Nu mai exista asa ceva pe planeta.''

Problema ta e ca vanzatorii din Romania recomanda anumite lansete ca fiind ''placute in dril'' iar asta in general inseamna mai flexibile ! Daca se recomandau lansete ''placute la lansari lungi'' :lol: , nu mai exista acest topic :lol: !!!
Pe cand tu ai mers cu productia ta pe lansete tari si nu ''se pupa'' cu recomandarile vanzatorilor .
Din amicitie iti spun ca ai ales calea gresita de rezolvare a problemei .
Nu poti interzice tu recomandarile vanzatorilor , oricum ar fi ele , ci din contra...s-ar putea sa castigi si mai multa antipatie .
Hai ca ai inteles. Nu tot. :D
Nu toti vanzatorii rostogolesc prosteala asta.
Lanseta moi la pretul corect gasesti in multe magazine. Baracuda face astfel de lansete, FL face super lansete frumoase cu aceleasi proprietati, Dragonul Rosu este plin de lansete super frumoase cu actiune de 3,5 lbs.
Inclusiv la MTX am varianta 11 in care am investit componente si materiale de cea mai buna caliate, dar la 3,5 lbs nu ai cum sa faci o lanseta mai scumpa de 300 lei !!!
Nu o sa auzi niciodata un vanzator de astfel de lansete ca le recomanda ca a fi placute in drill.

Nu, "placerea in drill" o sa o auzi numai la manglitorii versati care vand lansete care nu au cum sa coste mai mult de 200-300lei cu preturi duble sau triple! :wink: Prostitutia nu se face pe cativa lei adaos la lansete ieftine. :wink:

Nu pot eu sa interzic recomandarile vanzatorilor. Ce treaba am cu ei. Pentru mine este suficient sa spun lucrurilor pe nume.
Antipatia manglitorilor ? :lol: Te rog sa ma crezi ca nu pot sa spun public cat de tare imi pasa de ei.

Am o regula. Eu nu vreau sa mint. Consider ca am facut un cacat in viata daca sunt nevoit sa mint pentru a trai.
Poate sunt prost, dar asa este viata mea.

Asa ca nu am cum sa ma intrec cu astia in mangleala. Nici macar nu am fost de acord sa platesc pe cineva pentru "promovat" produse. Nu am rugat pe nimeni in viata mea sa imi faca avantaje comerciale si te rog sa ma crezi ca am multi prieteni influenti.

Singura mea varianta este sa dau lucrurile pe fata si sa jucam pe terenul meu, mai ales ca atunci cand au venit ei eu eram aici ! :wink:

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: LANSETA "PLACUTA" IN DRILL

Mesaj de Dan Mitranescu »

Florin Pata scrie:
Vin Iun 12, 2020 14:27

Pe cand tu ai mers cu productia ta pe lansete tari si nu ''se pupa'' cu recomandarile vanzatorilor .
Nu Florine ! Eu am mers pe produse proprii facute pe criterii pe care le-am observat in pescuitul de la noi.
Nu am preluat produse facute pentru toata planeta, de unii care pescuiesc in Japonia, Anglia sau cine stie pe unde.

Nu am mers pe lansete tari !!! Am mers pe lansete tari si USOARE, ca asta inseamna calitate !
1. Nu gasesti asa ceva decat la preturi foarte mari la TOATE brandurile !
2. Este logic daca ai o bruma de cunostinte in bagaj. Lansetele usoare si rigide se fac din carbon de calitate si asta costa mai mult.

Eu tot dau exemplu MTX 11 ca nu este apreciata si nu este vanduta in gama MTX pentru a demonstra celor care intra pe acest drum ca lansetele moi nu sunt atat de cautate nici la 300 lei.

Am si uitat ca am in gama MTX 7 Black Edition, care se vinde in cantitati mari, dar costa 180 lei, adica un pret corect pentru ce ofera. Si chiar ofera, de la componentele de calitate si pana la faptul ca nu se rupe.
https://danmitranescu.ro/lansete-crap/8 ... ition.html
E mai moale si nu poti sa arunci cu ea cum trebuie, dar pretul este pe masura .
Am FL Strategist-urile la fel. Super lansete in puterea asta, dar la un pret corect.
Am si cu putere mare. Tot FL si tot super bine facute ( noua gama FLX ), dar putin mai grele. Si astea sunt pe la 300 lei, chiar daca sunt tari ! :wink: Adica tot un pret corect pentru ce ofera.

Asa ca pot sa fac orice, dar cand discutam de calitate si performanta este alta treaba. :wink:
Tari si usoare !!! aici se opreste orice minciuna !!!
Ultima oară modificat Vin Iun 12, 2020 16:08 de către Dan Mitranescu, modificat 1 dată în total.

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: LANSETA "PLACUTA" IN DRILL

Mesaj de Dan Mitranescu »

Florin Pata scrie:
Vin Iun 12, 2020 14:27

Unde deja o ''iei razna pe campii'' e sa incepi sa-i cataloghezi pe altii pentru gusturile lor si sa le spui...citez :
- placerea in drill asociata inept
- faptul ca "simti mai bine pestele". Adica tot o tampenie
- O lanseta mai moale cred ca ne fereste sa nu fim prosti
- Lasa ba prostule mana mai moale
- Este putin mai nesimtita
Nu este adevarat! :wink: Nu sunt "gusturile lor" !!!
Sunt idei implementate de altii.

Chiar si daca sunt gusturile lor ( nu cunosc cazuri ), atat timp cat le expun public sub forma de utilitate a produsului si influenteaza negativ pe cineva care vrea sa cumpere o lanseta pentru utilitatea ei, nu pentru gust, este o mare idiotenie pe care o combat cu cea mai mare placere.

Pai vii cu fetisurile tale sa convingi lumea ca un lucru este bun ?!

Poate il contestam si pe Creanga ca a adus in discutie "drobul de sare", sa nu cumva sa suparam pe cineva.

Vezi ca o parte din citate le-ai scos din context. Erau satira !
Aia cu "lasa ba prostule mana mai moale" o spunea lanseta, nu eu! :D
Aia cu "este putin mai nesimtita" se referea la lansetele tari ca vorbesc in asemenea hal. :D

Faci exact ca Trump cu Bili cand ala spune ceva, iar Trump o suceste si incearca sa il denigreze moral.
Care este interesul tau sa ma denigrezi moral ? Sau te doare sufletul de cineva pe care il fac eu prost ?
Ultima oară modificat Vin Iun 12, 2020 16:19 de către Dan Mitranescu, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
Florin Pata
Mesaje: 902
Membru din: Mie Iun 15, 2011 16:12
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: LANSETA "PLACUTA" IN DRILL

Mesaj de Florin Pata »

Din punctul meu de vedere ''placerea drilului'' ramane :D !
Tu generalizezi prea tare ! Mai nou , toti trebuie sa ne luam scule ieftine :lol: :lol: :lol: !

Mai sunt multe exemple pe forum de pescari cu expunere media foarte buna , care pescuiesc numai cu Century , Harrison , Free Spirit , Shimano/Tribal sau custom cand merg la pescuit pe ''persoana fizica'' si care de cand au inceput sa importe sau sa vanda produse ieftine si medii , numai pe acelea le recomanda ''alea e cele mai bune si scumpele e mangleala si teapa'' :lol: :lol: :lol: !!!

Tot din punctul meu de vedere lanseta trebuie aleasa in functie de balta pe care pescuiesti si marimea medie a pestelui !!!
Daca locuiesti in judete cu balti mici iar pestele e preponderent pana in jumatate de kil ce naiba sa faci cu 3,5 lbs si peste ? Daca omul e din Buzau sa zicem , vine in magazin si vrea lansete pentru caras...placute in dril :lol: , ce sa-i recomande omul...FMJ-uri ( sa nu spunem de ale tale) ???
Cred ca un 2,75 lbs e mai mult decat suficient !

Din ce am vazut eu pana acum pe Dunare sunt rari pestii de peste 10 kile deci un 3 lbs ar fi suficienti , la somn e altceva !
Si nu poti da in malul celalalt nici cu lansete de surf , nici macar cu navomodelul , de multe ori are peste 1 km latime si pe brate minimul e de vreo 300 de metri !!!

Da pe baltile private , putine de altfel , in care media pestilor e pe la 10 kg si poti intalni si pesti de peste 20 de kg si chiar mai mult se justifica lansetele tari de 3,5 lbs .

PS - Daca vreau ''folostine'' imi iau Century Fat Boy Slim , care desi au 3,5 lbs ofera PLACERE MAXIMA :lol: in dril !!! Pe gustul meu pe incercate real ! Strict pentru plantat sau lansari de maxim 120 de metri nu cred ca exista ceva mai bun !

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: LANSETA "PLACUTA" IN DRILL

Mesaj de Dan Mitranescu »

Florin Pata scrie:
Vin Iun 12, 2020 16:11

Tot din punctul meu de vedere lanseta trebuie aleasa in functie de balta pe care pescuiesti si marimea medie a pestelui !!!
Daca locuiesti in judete cu balti mici iar pestele e preponderent pana in jumatate de kil ce naiba sa faci cu 3,5 lbs si peste ?
Cred ca un 2,75 lbs e mai mult decat suficient !

Din ce am vazut eu pana acum pe Dunare sunt rari pestii de peste 10 kile deci un 3 lbs ar fi suficienti , la somn e altceva !
Si nu poti da in malul celalalt nici cu lansete de surf , nici macar cu navomodelul , de multe ori are peste 1 km latime si pe brate minimul e de vreo 300 de metri !!!

Da pe baltile private , putine de altfel , in care media pestilor e pe la 10 kg si poti intalni si pesti de peste 20 de kg si chiar mai mult se justifica lansetele tari de 3,5 lbs .

PS - Daca vreau ''folostine'' imi iau Century Fat Boy Slim , care desi au 3,5 lbs ofera PLACERE MAXIMA :lol: in dril !!! Pe gustul meu pe incercate real ! Strict pentru plantat sau lansari de maxim 120 de metri nu cred ca exista ceva mai bun !
Intrebi ce sa faci cu lansete de 3,5 lbs si le faci de 2,75 lbs.
Pai de ce nu intrebi de o lanseta mai scurta care te ajuta sa arunci tot acolo ? Costa mai putin si este mai usor de transportat. Trebuie neaparat 3,90m si o flescaitura de lanseta la bani multi ? :wink:

Ce sa faci cu 3 lbs la Dunare ?! :lol: Lansetele pentru Dunare nu sunt pentru tras de peste. Acolo chiar ca sunt pescari care stiu ce inseamna pescuit. Lansetele de Dunare sut tari pentru ca trebuie sa arunci plumbi grei si sa poti sa tragi de pesti in agataturi sau curent. Nu trebuie sa fie neaparat si usoare, ca nu arunci 170m si nu ai de ce sa dai bani in plus pentru calitate. Trebuie sa fie tari si "de tavaleala".
Din barca trebuie sa fie scurte si tari. Daca se poate cu un varf sensibil este si mai bine, dar pana acum numai fibra de sticla combina acesti parametrii.

Pe balti daca raportam lanseta la scosul pestilor si la marimea acestora, deja nivelul discutiei este foarte scazut. Adica iti iei lanseta moale ca oricum nu trage pestele prea tare ? Florine ... ! :)

Discutam gusturi ? Trebuie sa dai o gramada de bani pe o balalaie ca aia de care spui ca sa te simti bine. Nu, este suficient un feeder care face acelasi lucru, costa mult mai putin si se indoaie si mai mult.
Tu personal nu o sa fii niciodata satisfacut de lucruri ieftine.
Este felul tau de a fi, dar majoritatea pescarilor nu gandeste asa, iar 100% din cei care doresc un raport pret / utilitate cat mai bun, nu apreciaza astfel de pareri.

Avatar utilizator
Florin Pata
Mesaje: 902
Membru din: Mie Iun 15, 2011 16:12
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: LANSETA "PLACUTA" IN DRILL

Mesaj de Florin Pata »

Dan Mitranescu scrie:
Vin Iun 12, 2020 16:37
Intrebi ce sa faci cu lansete de 3,5 lbs si le faci de 2,75 lbs.
Pai de ce nu intrebi de o lanseta mai scurta care te ajuta sa arunci tot acolo ? Costa mai putin si este mai usor de transportat. Trebuie neaparat 3,90m si o flescaitura de lanseta la bani multi ? :wink:

Ce sa faci cu 3 lbs la Dunare ?! :lol: Lansetele pentru Dunare nu sunt pentru tras de peste. Acolo chiar ca sunt pescari care stiu ce inseamna pescuit. Lansetele de Dunare sut tari pentru ca trebuie sa arunci plumbi grei si sa poti sa tragi de pesti in agataturi sau curent. Nu trebuie sa fie neaparat si usoare, ca nu arunci 170m si nu ai de ce sa dai bani in plus pentru calitate. Trebuie sa fie tari si "de tavaleala".
Din barca trebuie sa fie scurte si tari. Daca se poate cu un varf sensibil este si mai bine, dar pana acum numai fibra de sticla combina acesti parametrii.

Pe balti daca raportam lanseta la scosul pestilor si la marimea acestora, deja nivelul discutiei este foarte scazut. Adica iti iei lanseta moale ca oricum nu trage pestele prea tare ? Florine ... ! :)

Discutam gusturi ? Trebuie sa dai o gramada de bani pe o balalaie ca aia de care spui ca sa te simti bine. Nu, este suficient un feeder care face acelasi lucru, costa mult mai putin si se indoaie si mai mult.
Tu personal nu o sa fii niciodata satisfacut de lucruri ieftine.
Este felul tau de a fi, dar majoritatea pescarilor nu gandeste asa, iar 100% din cei care doresc un raport pret / utilitate cat mai bun, nu apreciaza astfel de pareri.
Am inteles ! Noul tip de pescuit e sa arunc cu plumb de 300 de grame la 200 de metri si sa scot caras si rosioara la 200 de grame :lol: :lol: :lol: !!!
Cine a zis ceva de 3,90 ???

Ca sa nu zic ca ai cam lipsit de la orele de marketing :lol: , se pare ca nu vorbim despre acelasi ''pescar de Dunare'' !
Cred ca ai uitat ca mi-am petrecut copilaria pe malul Dunarii in zonele Braila , Galati si Tulcea !!!

Tu la ''pescar de Dunare'' te referi la bogatii de prin zona Bucuresti - Ilfov care pleaca cu Jeep-uri , dube , remorci , zeci de lansete , barci , sonare , corturi si o gramada de echipament , tone de nada....etc. !!!

Eu ma refer la oamenii aia MULTI care :

- considera scumpa o lanseta de 50 de lei deci si ale tale sunt mega scumpe pentru ei , am si exemple concrete
- nu se gandesc ...pe care dintre dintre ''bateriile de lansete sa le folosesc'' acum , ei au intre 2 si 6 lansete de multe ori diferite modele...lungimi...putere
- ei folosesc aceleasi lansete si la Dunare si pe balti...etc. oriunde se duc
- umplu malurile Dunarii de la Gropeni pana la Cotul Pisicii si sunt multumiti tare cu orice peste peste 500 de grame
- fac lanseuri in medie de pana la 50 de metri , problema lor nu e sa gaseasca mega agataturi sau lansari de 500 de metri CI SA MAI GASEASCA UN LOC DE PESCUIT ORICARE AR FI EL

Inca am mai fost si am discutat fata in fata cu peste 20 de braileni care merg la pescuit pe care ii cunosc din copilarie !!! Multi au scule care nu depasesc 100 de euro in total !

Sa stii si tu ca pestele mare pe Dunare se prinde la plase si curent NU la undite si lansete si aici nu ma refer la bogatii enuntati mai sus care vin cu sonarul si dau cu momeala preferata la 2 milimetri de gura pestelui , bineinteles cu scule dedicate si cu barci si motoare intangibile pescarului normal...sa nu zic amarat ! Si dau in locuri inaccesibile celor care nu detin barca si motor !

Am zis ca dau exemplul concret ! Fratele meu :lol: ! Cand i-am recomandat niste lansete si mulinete sa zic destul de ieftine pentru cei de pe forum , sa zicem un 500 de lei lanseta cu mulineta , a inceput sa urle ''ceeeeee maaaaaa....esti nebun....eu nu arunc cu baniiii'' si sa-mi spuna ca el cu 500 de lei isi ia ''100 de lansete si mulinete'' !!!
Si nu e sarac deloc , probabil s-a adaptat la textele celorlalti pescari cu care merge el la pescuit si prefera sa dea banii in alte parti !
Dar cand i-am facut cadouri de lansete si mulinete , nu l-a deranjat absolut deloc , s-a dus sa se laude la ceilalti cu ''ce scule de fite are'' :lol: !!! Deci sculele scumpe...devin super doar daca sunt ''mocca'' :lol: !!!

Deci ramane cum am stabilit , fiecare are ''normalul lui'' , preferintele lui si lansetele preferate !!!

senzor planet
Încuiat

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”