montura, corect sau nu

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

s0rynelu
Mesaje: 130
Membru din: Sâm Ian 15, 2011 19:00
Puncte: 0
Localitate: Craiova

Re: montura, corect sau nu

Mesaj de s0rynelu »

Cred ca este ce-a mai simpla montura...singura greseal la aceasta montura este ca nu se poate elibera plumbu daca este agatat...
Imagine

Avatar utilizator
Ungureanu Bogdan
pescar de competitie
Mesaje: 2792
Membru din: Joi Oct 29, 2009 15:09
Puncte: 0
Localitate: PITESTI

Re: montura, corect sau nu

Mesaj de Ungureanu Bogdan »

dpmdv biluta aia daca este din cauciuc,atunci cand lansezi,plumbul o preseaza in jos si fiind din cauciuc,100% va trece peste nod si peste vartej si plumbul deasemenea dupa ea,va ramane intepenit in nod sau in vartej :wink: daca este din plastic se poate elibera doar pe la nodul dintre linia principala cu inaintasul,bineinteles ca acesta sa nu fie mai mare decat tubul antitangle.corectati-ma daca gresesc!
exista pe piata vreo 4 modele de clipsuri si adaptoare care iti fac montura cum doresti-culisanta sau fixa-printr-un mic bolt si nu trebuie sa folosesti o biluta sau o alica drept stopper...
eu unul,nu as folosi asa ceva :evil:
Ultima oară modificat Mie Feb 23, 2011 10:53 de către Ungureanu Bogdan, modificat 1 dată în total.
catch&release

Avatar utilizator
Vali Vesa
pescar de competitie
Mesaje: 2971
Membru din: Vin Ian 21, 2005 15:59
Puncte: 0
Localitate: Constanta
Contact:

Re: montura, corect sau nu

Mesaj de Vali Vesa »

Ungureanu Bogdan scrie:dpmdv biluta aia daca este din cauciuc...
nu bila e problema ci opritorul de pe inaintas (ca se vede clar pe mulineta ca are inaintas). trece el peste nodul dintre firul principal si inaintas sau nu...???
dpmdv, daca nu avea inaintas era ok. asa nu.
Clubul Sportiv Ovidius Constanta

Avatar utilizator
Ungureanu Bogdan
pescar de competitie
Mesaje: 2792
Membru din: Joi Oct 29, 2009 15:09
Puncte: 0
Localitate: PITESTI

Re: montura, corect sau nu

Mesaj de Ungureanu Bogdan »

sa zicem ca asta e o montura in line...trebuie verificat de fiecare data daca plumbul si antitangle-ul trece peste nodul inaintasului spre linia principala.daca da,e corect.daca nu,nu mai este plumb pierdut.in general din doua fire mono + textil fie ele si de 0.30 ambele,iese un nod(facut corect) care va trece prin antitangle-ul de grosime 1mm.
intr-adevar nu stiu ce reprezinta bucatica aia rosie de langa tub :roll:
catch&release

Avatar utilizator
gor965
Moderator
Mesaje: 14706
Membru din: Vin Mai 25, 2007 17:04
Puncte: 0
Localitate: Calarasi

Re: montura, corect sau nu

Mesaj de gor965 »

Vali Vesa scrie:.......trece el peste nodul dintre firul principal si inaintas sau nu...???
Daca e dintr-un material mai moale si nodul e facut pe fire mai subtiri sa sti ca trece peste nod mult mai repede si mai usor decat iese un plumb pierdut bine fixat in clips !...de-aia zic ca e discutabil ! Trebuie verificat la mana cat de usor poate culisa opritorul ala si cat de mare e nodul dintre inaintas si linia principala !
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!
George Iorga
Imagine

Avatar utilizator
Vali Vesa
pescar de competitie
Mesaje: 2971
Membru din: Vin Ian 21, 2005 15:59
Puncte: 0
Localitate: Constanta
Contact:

Re: montura, corect sau nu

Mesaj de Vali Vesa »

gor965 scrie: ...Trebuie verificat la mana cat de usor poate culisa opritorul ala si cat de mare e nodul dintre inaintas si linia principala !
In sfarsit... bravo George :lol: In principiu, nu este ok, dar trebuie verificat. Asta e si parerea mea.

Aviz arbitrilor ce vor arbitra CN.
Clubul Sportiv Ovidius Constanta

Avatar utilizator
Ungureanu Bogdan
pescar de competitie
Mesaje: 2792
Membru din: Joi Oct 29, 2009 15:09
Puncte: 0
Localitate: PITESTI

Re: montura, corect sau nu

Mesaj de Ungureanu Bogdan »

nici eu nu cred ca este corect,asa este.preinteparea ar trebui sa se faca din sistemul din capatul plumbului,nu din alte opritoare aflate in spatele antitangle-ului care pot obtura intr-un fel sau altul pierderea plumbului...
el ce-a vrut sa faca,cred ca un fel de elicopter in line mai zgarcit si improvizat :mrgreen: (am glumit)
catch&release

Avatar utilizator
gor965
Moderator
Mesaje: 14706
Membru din: Vin Mai 25, 2007 17:04
Puncte: 0
Localitate: Calarasi

Re: montura, corect sau nu

Mesaj de gor965 »

Vali Vesa scrie:
gor965 scrie: ...Trebuie verificat la mana cat de usor poate culisa opritorul ala si cat de mare e nodul dintre inaintas si linia principala !
In sfarsit... bravo George :lol: In principiu, nu este ok, dar trebuie verificat. Asta e si parerea mea.

Aviz arbitrilor ce vor arbitra CN.
Vali, recunosc lanseta (K-karp Firefox), plumbul (Tata Nitu) si iarba de la mal (Cetariu) si sa sti ca de opritorul ala eu chiar am tras si aluneca relativ usor . Inainte sa verific montura asta am mai verificat la o alta echipa o montura in-line cu tub flexibil antitangle si desi plumbul avea lacas ptr. vartej nr.8 mai sus pe inaintas fusese pus un opritor pe care n-am putut sa-l misc cu usurinta ...inaintasul avand grosimea maxima in capatul asta (parea 0.55). Nitu avea 0.40 la inaintas si un material mai moale la stoper ! Recunosc ca personal am verificat monturile doar la inceputul concursului, urmand ca ulterior sarcina asta sa intre in atributiunile arbitrilor de sectoare ! In mod normal gradul de ususrinta cu care pestele scapa de plumb in caz de ruptura a firului , trebuie verificat manual ! Repet, sunt monturi cu safetyclips-uri care nu prea functioneaza, monturi helicopter cu bilute fixate cu superglue care nu mai culiseaza in veci,inline pe leadcore unde bucla se blocheaza in gaura plumbului, etc. ,etc....toate trebuiesc verificate manual ca sa vezi care elibereaza plumbul mai rapid sau deloc !
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!
George Iorga
Imagine

Avatar utilizator
razvan_bv
Mesaje: 53
Membru din: Mie Noi 04, 2009 11:53
Puncte: 0
Localitate: Brasov-Madrid

Re: montura, corect sau nu

Mesaj de razvan_bv »

In cazul de fata este incorect. de ce? pt ca stoperul nu poate trece prin tija plumbului, pestele nu poate scapa de plumb , opritorul este blocat in nodul cu inaintasul.
Din punctul meu de vedere corect este astfel: un stoper de o dimensiune mai mica (acesta putand trece prin tija plumbului) care la randul lui este introdus in altul(stoper) de dimensiune mai mare.In cazul in care pestele rupe linia principala, opritorul mic trece prin tubul plumbului si se opreste in vartej sau agrafa (diametrul tubului trebuie sa fie egal la ambele capete),tija plumbului si stoperul mare permit trecerea nodului pt inantas iar pestele trage doar firul dupa el.

Fir intins!
C&R

Avatar utilizator
Ungureanu Bogdan
pescar de competitie
Mesaje: 2792
Membru din: Joi Oct 29, 2009 15:09
Puncte: 0
Localitate: PITESTI

Re: montura, corect sau nu

Mesaj de Ungureanu Bogdan »

gor965 scrie:
Vali Vesa scrie:
gor965 scrie: ...Trebuie verificat la mana cat de usor poate culisa opritorul ala si cat de mare e nodul dintre inaintas si linia principala !
In sfarsit... bravo George :lol: In principiu, nu este ok, dar trebuie verificat. Asta e si parerea mea.

Aviz arbitrilor ce vor arbitra CN.
@Vali, recunosc lanseta (K-karp Firefox), plumbul (Tata Nitu) si iarba de la mal (Cetariu) si sa sti ca de opritorul ala eu chiar am tras si aluneca relativ usor .

Prea mare coincidenta...Tata Nitu,plumbii,finala cetariu 2010,lanseta firefox si daca si mulineta este infinty inseamna ca posesorul creatiei nu poate fi decat George Galita :mrgreen:
m-am uitat mai bine,dar nu e daiwa,cred ca e shimano ultegra sau bblc
catch&release

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”