mtx 14

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Avatar utilizator
marianlogmax
Mesaje: 44
Membru din: Mie Iun 15, 2011 14:48
Puncte: 0
Localitate: PLOIESTI

Re: mtx 14

Mesaj de marianlogmax »

salut.te pot ajuta cu mtx de 14 dar cu inel de 40 . nu iti recomnd cu inel de 50 pt ca acesta din cate am inteles nu ajuta cu nimic si ar avea doar un rol comercial .spun asta din 2 motive
1 . lansetele le-am cumparat personal de la domnul mitranescu de la magazin si am inteles ca si dansul da tot cu versiune de 40 pentru primul inel
2. cu primul inel de 50 ar fi trebuit sa se schimbe toata configuratia inelelor ca intadevar sa se simta ceva , dar la mtx 14 restul inelelor sunt la fel .un simplu rol comercial pentru clienti care refuza sa isi cumpere cu inel de 40 de plecare . oricum primul inel la versiunea de 3,90 este destul de departe de tamburul mulinetei si nu mai are importanta .

am citit undeva un articol in care domnul mitranescu spunea cum a gandit aceasta lanseta si de ce nu are nevoie de inel de plecare de 50 .

Neamtul
pescar de competitie
Mesaje: 1296
Membru din: Vin Iul 03, 2009 0:41
Puncte: 0
Localitate: Timis

Re: mtx 14

Mesaj de Neamtul »

Poate ca inelele au aceasi configuratie pentru ca e bine asa.Daca inelul de plecare e de 40 nu inseamna automat ca celelalte inele sunt minuscule.Eu am avut lansete cu inel de 40 care dupa al 2-lea inel aveau configuratie de inele potrivita pentru inel de 50.Daca acel set de inele e potrivit la ambele variante de ce sa le schimbi?
Nu stiu cat de mult ajuta la aruncat la mare distante dar eu prefer inelul de 50 pentru ca nodul inaintasului trece mai usor prin inele.

sorin_mihai
Mesaje: 132
Membru din: Dum Ian 16, 2011 13:05
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti

Re: mtx 14

Mesaj de sorin_mihai »

am lansete cu inel de 40 dar sunt de 3,60. problema este k am mulinetele cu tamburul mare (shimano ultegra 14000) si cred k asta imi ia din distanta si din cauza asta as incerca cu inel de 50mm ... astept un prahovean sa imi arate ..... ms

Avatar utilizator
gabicarp
Mesaje: 189
Membru din: Mie Feb 23, 2011 13:28
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: mtx 14

Mesaj de gabicarp »

Am MTX 14 de anul trecut si vreau sa spun ca sunt destul de bune din punct de vedere calitativ. Am fost anul asta de vre-o 15 ori la pescuit cu ele si pot sa spun ca se comporta foarte bine la aruncat . Sunt putin rigide iar pestele mic ( sub 5 kg ) iti da ceva batai de cap , dar daca lasi tamburul mai moale cand e la mal nu ai nici oproblema. Cine spune ca sunt prostii ori nu stie sa pescuiasca , ori are alte interese . De ce la concursurile astea, aproape un sfert din pescari au MTX ? Vicecampionii nationali 2011 au folosit MTX .

Avatar utilizator
gor965
Moderator
Mesaje: 14706
Membru din: Vin Mai 25, 2007 17:04
Puncte: 0
Localitate: Calarasi

Re: mtx 14

Mesaj de gor965 »

crapistulbacauan scrie:sa rupt de deasupra spigotului la baza tronsonului de varf, in lansare. este luata din complexul europa si au ras de mine cand am intrebat de garantie apoi au zis ca este vina mea ! drum batut, alti bani pierduti.

iar acum am observat un joc in mufare si la alt bat, tare mi-e teama sa nu cedeze si acesta
Stii cumva ce diferenta este intre MTX-8, MTX-9, MTX-12 si MTX-14 ? Numele de Mitranescu Dan, unic distribuitor de MTX-14 , iti spune ceva ? :?:
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!
George Iorga
Imagine

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18915
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: mtx 14

Mesaj de Vladut Mateianu »

Numele MTX este inventat de firma Pelzer. Acum 4 ani magazinul Senzor vindea cu succes lansetele Pelzer MTX. Apoi, numele a fost preluat de catre comerciantii chinezi si asa au aparut pe piata lansetele Mtx. Cum au evuluat apoi si cine le vinde nu cunosc, am vrut doar sa clarificam putin situatia numelui.... :wink:
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

Alexandru Mihai
pescar de competitie
Mesaje: 2308
Membru din: Vin Mar 19, 2010 17:36
Puncte: 0
Localitate: București

Re: mtx 14

Mesaj de Alexandru Mihai »

crapistulbacauan scrie:sa rupt de deasupra spigotului la baza tronsonului de varf, in lansare. este luata din complexul europa si au ras de mine cand am intrebat de garantie apoi au zis ca este vina mea ! drum batut, alti bani pierduti.

iar acum am observat un joc in mufare si la alt bat, tare mi-e teama sa nu cedeze si acesta

La complexul Europa nu se vand MTX 14...mai uitate odata pe bete si citeste mai bine.
''Daca mintea iti este oarba ochii sunt inutili.''

Anthony Hopkins

crapistulbacauan
Mesaje: 37
Membru din: Mie Dec 01, 2010 9:07

Re: mtx 14

Mesaj de crapistulbacauan »

mda, scrie doar mtx..... :oops: dar au costat o caruta de bani pentru niste chinezarii, aproape 3 milioane bucata !

Avatar utilizator
marianlogmax
Mesaje: 44
Membru din: Mie Iun 15, 2011 14:48
Puncte: 0
Localitate: PLOIESTI

Re: mtx 14

Mesaj de marianlogmax »

din ce am mai citit la lanseta de 3,60 inelul de plecare fiind mai aproape de tamburul mulinetei ar fi bine sa fie de 50 , dar la mtx 14 care este de 3,90 si inelul de plecare de 40 este mai departe de tambur se pare ca nu ar influenta sau frana cu nimic . betele cred , parerea mea , ca sunt cel mai bun raport calitate pret la ora actuala . eu le folosesc cu bbrlc si fara sa fortez am dat 110 m cu naditor . daca stii si poti sa le incarci bine si cu un plumb de 110-120 grame sigur dai peste 150 fara probleme .
mtx 12 si 14 le gasesti numai la dan mitranescu la magazin , la europa nu gasesti asa ceva pentru ca din cate am inteles de la magazin ar avea exclusivitate de la fabrica

Avatar utilizator
Dan Serban
Pescar de competitie
Mesaje: 1537
Membru din: Joi Iul 10, 2008 15:25
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: mtx 14

Mesaj de Dan Serban »

marianlogmax scrie:... daca stii si poti sa le incarci bine si cu un plumb de 110-120 grame sigur dai peste 150 fara probleme

Dupa mai multe incercari am observat ca mtx14 arunca cel mai bine cu plumbi de pana in 113 gr ... 105-113 gr , parerea mea .
Pescar de rând

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”