Mtx class 465gr?

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Mtx class 465gr?

Mesaj de Dan Mitranescu »

Chryys scrie:
Dan Mitranescu scrie:
Chryys scrie:Marketing, mtx14 are diferente la gramaj de la magazin la magazin
在中國製造
In care magazine sunt mai usoare si in care sunt mai grele ?
Dumneavoastra, marele pescar, claumar, difera 10 grame si la 3.9 si la 3.6. Sunt diferente nesemnificative, dar la 10ani de cand sunt pe piata puteau sa fie specificatiile identice, gresite sau nu.
In primul rand, "specificatiile" ca MTX14 3,90 apar si in alte magazine, situatie in care nu au existat in viata lor acolo, denota clar valoarea "specificatiilor", ca sa putem merge mai departe cu discutia despre "explicatiile" gasite pe site-uri.

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Mtx class 465gr?

Mesaj de Dan Mitranescu »

player4 scrie: ok. multumesc pt. lamuriri
Si eu multumesc pentru alegere si intelegere.
Va asigur ca este si alegerea majoritatii pescarilor ce isi doresc distanta.
In finala CN de anul acesta 14 din 18 echipe foloseau Class-ul, iar lotul national si-a intregit echipamentul tot cu aceste lansete cand a plecat la CM. Aveau multe variante la dispoziti, poate chiar sa le primeasca gratis, totusi alegerea a fost Class-ul.

Avatar utilizator
nit_matias
Pescar de competitie
Mesaje: 938
Membru din: Lun Sep 12, 2011 15:40
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Mtx class 465gr?

Mesaj de nit_matias »

Dan Mitranescu scrie:
Majoritatea valorilor sunt relative ca informatie.
Atat timp cat puterea este data in lbs fara ca testul de curbura sa specifice si distanta fata de varf la care lanseta face unghiul de 90 grade sub greutatea respectiva, consider ca este numai jumatate de informatie, restul facand diferenta. Ca exemplu, din 10 lansete notate cu 4lbs nu stiu daca gasesti doua sa se indoaie la fel, nu mai pun ca una poate "sa te ia de fund cand arunci" ( cum se spune ... ) , iar alta sa fie cu o rigiditate mare. Si tot cu 4 lbs sunt date.
Pai daca ai informatii complete despre o lanseta, poti sa iti dai seama daca e pe gustul tau, daca stii ce actiune are: progresiva, semirapida sau rapida, poti sa iti dai seama fara sa fie nevoie sa pui mana pe bat, cam cum lucreaza. Practic prin cele 3 catalogari poti sa iti dai seama pe unde face lanseta unghiul de 90 de grade. Cu alte cuvinte, daca ti se dau date concrete poti face alegerea mai usor.
Niteanu Matei
http://mateiniteanu.blogspot.ro/
PB:20.3

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Mtx class 465gr?

Mesaj de Dan Mitranescu »

nit_matias scrie:
Dan Mitranescu scrie:
Majoritatea valorilor sunt relative ca informatie.
Atat timp cat puterea este data in lbs fara ca testul de curbura sa specifice si distanta fata de varf la care lanseta face unghiul de 90 grade sub greutatea respectiva, consider ca este numai jumatate de informatie, restul facand diferenta. Ca exemplu, din 10 lansete notate cu 4lbs nu stiu daca gasesti doua sa se indoaie la fel, nu mai pun ca una poate "sa te ia de fund cand arunci" ( cum se spune ... ) , iar alta sa fie cu o rigiditate mare. Si tot cu 4 lbs sunt date.
Pai daca ai informatii complete despre o lanseta, poti sa iti dai seama daca e pe gustul tau, daca stii ce actiune are: progresiva, semirapida sau rapida, poti sa iti dai seama fara sa fie nevoie sa pui mana pe bat, cam cum lucreaza. Practic prin cele 3 catalogari poti sa iti dai seama pe unde face lanseta unghiul de 90 de grade. Cu alte cuvinte, daca ti se dau date concrete poti face alegerea mai usor.
Ideea de "informatii complete" despre o lanseta nu exista. Inclusiv ideea de "informatii corecte" nu exista. Ma refer la testul de curbura si la asa zisa "actiune" ( care este dupa parearea mea numai de doua feluri: buna si ... mai putin buna ).

Anul trecut, parca, am vazut o lanseta cu descrierea de 400g si 4,25lbs. Cred ca este si acum. Costa undeva la 600 lei. Firma serioasa.

Pe criteriile cunoscute de mine necesare aruncarilor lungi, criterii pe care am construit si recomandat lansete ( greutate mica si putere mare ) produsul respectiv era, din datele tehnice, superior Class-ului, care are peste 400g, 4lbs si costa mai mult.
Intr-o discutie de aici, am spus ca daca datele sunt reale, eu recomand lanseta respectiva in fata Class-ului.
Cu toate astea, nu am vazut-o pana acum in mana celor cu experienta, care stiu ce vor de la o lanseta. Oare de ce ?

pescarusull
Mesaje: 593
Membru din: Joi Sep 10, 2015 1:06
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Mtx class 465gr?

Mesaj de pescarusull »

Deci daca o sa avem emteixuri fara specificatii de greutate si putere inseamna ca or sa fie ceva gen subaru, asa .. doar pt cunoscatori.
Eu cred ca ati cam uitat topicurile in care acuzati lansete de pe la branduri gen FL ca au specificatii mincinoase.
"Ma antrenez intens la capatul berii
Trag burta nu piept, mai am sapte serii"

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Mtx class 465gr?

Mesaj de Dan Mitranescu »

pescarusull scrie:Deci daca o sa avem emteixuri fara specificatii de greutate si putere inseamna ca or sa fie ceva gen subaru, asa .. doar pt cunoscatori.
Eu cred ca ati cam uitat topicurile in care acuzati lansete de pe la branduri gen FL ca au specificatii mincinoase.
Din contra, imi pastrez ideile si dupa ani de zile.
La fel am spus si despre specificatiile de pe monofilamente sau textile, de la "rezistenta la abraziune, UV, ... " si pana la rezistenta la rupere". Tot niste minciuni la majoritatea producatorilor.
La Hakuyo pana nu am pus pe eticheta cifrele alea, Maxx Camouflage "nu era un fir bun". Cand au aparut zeci de KG pe eticheta, brusc a inceput sa fie bun. Si asta am spus de cate ori am avut ocazia.

Apropo. Ca asa pot sa dau exemple, fara sa se supere nimeni.( comercializez ambele modele ).
Avem doua lansete care au aceleasi specificatii tehnice si totodata arata identic :
ma refer la FL Strategist si MTX14.
Lansetele astea se apropie vreodata una de alta ca parametrii functionali ?
Cum facem sa alegem corect si care "minte" pana la urma ?

Eu zic ca nu minte niciuna si in acelasi timp, amandoua. Spun asta deoarece nu exista un etalon bine stabilit pentru lansete.

rinvid2000
Mesaje: 102
Membru din: Lun Mar 24, 2014 11:08
Puncte: 0
Localitate: Baia Mare

Re: Mtx class 465gr?

Mesaj de rinvid2000 »

Alegeti betele , mulinetele , firele, etc nu dupa ce scrie pe eticheta .... o sa aveti mari surprize si din gama placuta si din gama neplacuta.... parerile sunt pareri .... si subaru consuma mai mult decat e trecut in cartea tehnica ....

pescarusull
Mesaje: 593
Membru din: Joi Sep 10, 2015 1:06
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Mtx class 465gr?

Mesaj de pescarusull »

Din cate stiu eu Mtx14 are actiune semirapida fata de Strategist care are actiune mai spre parabolica.
Deci sunt diferite.
Specificatiile date de producator sunt importante. Parerea mea.
Cat de mult sunt respectate aceste specificatii asta depinde de la firma la firma.
De aici vine si increderea consumatorilor fata de produsele comercializate de diferite firme.
Sau, dupa caz, neincrederea.
@rinvid2000 Te rog sa-mi spui si mie cum sa aleg un fir facand abstractie de ceea ce scrie pe eticheta.
Sau un bat.
"Ma antrenez intens la capatul berii
Trag burta nu piept, mai am sapte serii"

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Mtx class 465gr?

Mesaj de Dan Mitranescu »

pescarusull scrie:Din cate stiu eu Mtx14 are actiune semirapida fata de Strategist care are actiune mai spre parabolica.
Deci sunt diferite.
Specificatiile date de producator sunt importante. Parerea mea.
Cat de mult sunt respectate aceste specificatii asta depinde de la firma la firma.
De aici vine si increderea consumatorilor fata de produsele comercializate de diferite firme.
Sau, dupa caz, neincrederea.
@rinvid2000 Te rog sa-mi spui si mie cum sa aleg un fir facand abstractie de ceea ce scrie pe eticheta.
Sau un bat.
Strategistul are actiune "mai spre parabolica" pentru ca asa i-a spus "producatorul" de mine, ca sa se inteleaga cat de cat ceva din asta in comparatie cu 14-le. In alte magazine online, "producatorii" de acolo ii spun ca este semirapida, in lipsa de alceva .
Eventual, "producatorii" din magazinele fizice te si intreaba ce actiune doresti, dupa care spun : "exact asta este ce cauti". :) Dupa care iti arata si o mulineta care "se echilibreaza perfect" cu lanseta respectiva... :)

P.S. care credeti ca este interesul meu de comerciant sa spun ca adevarata valoare a lucrurilor se vede in practica, nu in descrierile de pe site-uri sau de pe etichete ?

rinvid2000
Mesaje: 102
Membru din: Lun Mar 24, 2014 11:08
Puncte: 0
Localitate: Baia Mare

Re: Mtx class 465gr?

Mesaj de rinvid2000 »

pescarusull - referitor la fire - foarte putine fire am întâlnit sa respecte diametrul scris pe rolă , cat despre rezistența mi-e mila de ce suporta etichetele :))) .la bete acțiunea si testul de curbura ..... greu de ales ... nu am întâlnit 2 lansete la același tc de sa zicem 3,5 lb si acțiune semirapida sa se comporte la fel ele fiind de la doi producători diferiți .... ca si o concluzie in cazul meu firele le încerc pe propria piele ( la grosime se pot măsura dar nu sunt chiar asa perfecționist ) iar betele le încerc înainte de achiziție... am cumpărat bete după ,,păreri “ si s-au întors la magazin sau in bazar ....

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”