Mtx class 465gr?

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
pescarusull
Mesaje: 593
Membru din: Joi Sep 10, 2015 1:06
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Mtx class 465gr?

Mesaj de pescarusull »

Nu vad cum as putea incerca un bat inainte de achizitie. Sa ma duc in magazin si sa incep si eu sa batai lanseta ca apucatul ? Care magazin iti da batul sa-l probezi pe balta ?
De asta consider ca sunt necesare specificatiile. Cu cat sunt mai precise cu atat firma e mai serioasa.
Prima data citesc ce spun despre lanseta cei care o comercializeaza.
Asta ar fi primul fitru.
Pe urma caut parerile celor care folosesc lanseta. Astea pot fi oarecum subiective avand in vedere ca fiecare scroafa-si lauda purceii.
Next time caut probleme aparute la cei nemultumiti de produs.
Cam asa vad eu pregatirea pt achizitia unei lansete.
La fire.. merg pe mana celor care le folosesc. Aici nu cred ca ma poate deranja ca are cativa microni sau o sutime in plus atat timp cat isi fac treaba.
"Ma antrenez intens la capatul berii
Trag burta nu piept, mai am sapte serii"

rinvid2000
Mesaje: 102
Membru din: Lun Mar 24, 2014 11:08
Puncte: 0
Localitate: Baia Mare

Re: Mtx class 465gr?

Mesaj de rinvid2000 »

Avem posibilitatea returnării produselor cumparate intr-un termen de câteva zile daca nu suntem multumiți de un produs....,,bataitul “ bețelor prin magazine cat si ,,echilibratul “ cu mulineta e o știință prea exactă pentru mine :). Fire intinse !

Avatar utilizator
Ungureanu Bogdan
pescar de competitie
Mesaje: 2792
Membru din: Joi Oct 29, 2009 15:09
Puncte: 0
Localitate: PITESTI

Re: Mtx class 465gr?

Mesaj de Ungureanu Bogdan »

Nici xs1 nu are greutatea precizata de producator... :wink:
catch&release

Avatar utilizator
DumiD
Pescar de competitie
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Oct 21, 2010 1:52

Re: Mtx class 465gr?

Mesaj de DumiD »

Ungureanu Bogdan scrie:Nici xs1 nu are greutatea precizata de producator... :wink:
XS1 e mizilic, au uitat probabil. Dar ce ne facem cu lansetele englezesti, cele mai lansete din lume, harrison, century, ca nu scrie la niciuna, de rusine probabil, ca majoritatea sunt mai grele ca un mtx8 :lol:

Avatar utilizator
DumiD
Pescar de competitie
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Oct 21, 2010 1:52

Re: Mtx class 465gr?

Mesaj de DumiD »

pescarusull scrie:De asta consider ca sunt necesare specificatiile. Cu cat sunt mai precise cu atat firma e mai serioasa.
Nu prea urmaresti piata, este? Firmele tale serioase, ma gandesc ca te referi la alde Shimano, Fox, Century, Harrison,Daiwa se intrec in minciuni care mai de care mai gogonate. Materiale luate din industria aeronautica, rasini care se folosesc la statia spatiala internationala, carbon folosit la eso, si binenteles nanotehnologii, inventate special pentru pescuit. Toate asezonate, de regula, cu o lipsa totala de informatii. Ori nimic, ori 3.9, 3.5lbs cu mare, foarte mare, rezerva de putere in cotor. Cam astea sunt informatiile firmelor "serioase"!

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: Mtx class 465gr?

Mesaj de ionut72 »

DumiD scrie:
pescarusull scrie:De asta consider ca sunt necesare specificatiile. Cu cat sunt mai precise cu atat firma e mai serioasa.
Nu prea urmaresti piata, este? Firmele tale serioase, ma gandesc ca te referi la alde Shimano, Fox, Century, Harrison,Daiwa se intrec in minciuni care mai de care mai gogonate. Materiale luate din industria aeronautica, rasini care se folosesc la statia spatiala internationala, carbon folosit la eso, si binenteles nanotehnologii, inventate special pentru pescuit. Toate asezonate, de regula, cu o lipsa totala de informatii. Ori nimic, ori 3.9, 3.5lbs cu mare, foarte mare, rezerva de putere in cotor. Cam astea sunt informatiile firmelor "serioase"!
Serios? De unde ai scos informatia asta? Sau, mai bine zis, de unde iti iei informatiile?

Asa, doar ca exemplu, stii cat cantareste Basia Air Z45 AGS 3,90m, 3,5lbs?

Shimano Tribal XS1 Intensity 50mm 3.90m 3.75lbs cantareste cca 420 de grame vs MTX8, cca 600 de grame.
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Mtx class 465gr?

Mesaj de Dan Mitranescu »

ionut72 scrie: Serios? De unde ai scos informatia asta? Sau, mai bine zis, de unde iti iei informatiile?

Asa, doar ca exemplu, stii cat cantareste Basia Air Z45 AGS 3,90m, 3,5lbs?

Shimano Tribal XS1 Intensity 50mm 3.90m 3.75lbs cantareste cca 420 de grame vs MTX8, cca 600 de grame.
Nu ma mai bag in comparatii, dar cu maxim respect, trebuie sa fac o precizare.
MTX8 a avut numai in anul 2016 600g. Inainte si in 2017 a avut 500g. Nicio relevanta in discutia actuala, dar nu vreau sa ramana cifra incorect.

MTX14 are 410g , in situatia in care balanta este cea care da valoare lansetelor. Rog a nu se pune si eticheta cu pretul in taler, pentru ca se strica definitiv socotelile. :D

P.S. Dumi se referea la sculele englezesti ( si aici se poate lua in calcul si varianta de 600g pe care a avut-o MTX8 de-a lungul istoriei :) ) , nu la cele ale carui nume l-am purtat pana pe podiumul Campionatului AGVPS 2017.

pescarusull
Mesaje: 593
Membru din: Joi Sep 10, 2015 1:06
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Mtx class 465gr?

Mesaj de pescarusull »

Pai spune-mi tu Dumi o firma serioasa in domeniul asta.
Ca se pare ca urmaresti piata.
@Dan Mitranescu chestia cu greutatea unei lansete, cat de important e ca o lanseta sa fie cat mai usoara, am citit-o pentru prima data la tine pe site in descriere lansetelor MTX14.
" Calitatile de baza ale unei lansete sunt :

1.SA FIE CAT MAI USOARA.
Acest lucru implica un carbon de calitate, lipsa lacurilor comerciale, inele subtiri , mandrina usoara."
Asta spui tu la detalii despre lanseta asta.
Tot acolo insisti pe importanta folosirii inelelor cat mai usoare care implicit sunt de calitate superioara.
Acum spui ca nu balanta e cea care da valoare unei lansete.
Probabil ca mai sunt si oameni pe care-i intereseaza, sau ii deranjeaza, cele cateva zeci de grame in plus.
"Ma antrenez intens la capatul berii
Trag burta nu piept, mai am sapte serii"

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Mtx class 465gr?

Mesaj de Dan Mitranescu »

pescarusull scrie: @Dan Mitranescu chestia cu greutatea unei lansete, cat de important e ca o lanseta sa fie cat mai usoara, am citit-o pentru prima data la tine pe site in descriere lansetelor MTX14.
" Calitatile de baza ale unei lansete sunt :

1.SA FIE CAT MAI USOARA.
Acest lucru implica un carbon de calitate, lipsa lacurilor comerciale, inele subtiri , mandrina usoara."
Asta spui tu la detalii despre lanseta asta.
Tot acolo insisti pe importanta folosirii inelelor cat mai usoare care implicit sunt de calitate superioara.
Acum spui ca nu balanta e cea care da valoare unei lansete.
Probabil ca mai sunt si oameni pe care-i intereseaza, sau ii deranjeaza, cele cateva zeci de grame in plus.
Va multumesc mult pentru faptul ca imi cititi siteul si ca ideile de acolo va raman intiparite pentru a va sustine discutiile.
Imi pare putin rau, deoarece am spus aceste lucruri inca de cateva zeci de ori cu alte ocazii pe forum si nu le-ati sesizat.
Textul cuprinde un cumul de idei. Cea precizata este notata cu 1. Nu trebuia sa va opriti aici pentru a intelege ideea de baza.
Da, o lanseta aduce avantaje daca este cat mai usoara, dar in acelasi timp sa fie si cat mai rigida. (Plus altele mai marunte, dar si alea destul de importante ).

Prezentarea comerciala a produselor este intotdeauna trasa de par. Daca la lansete am cautat intr-un bax una cat mai usoara sa ma prezint cat mai bine pe piata , la fire va spun ca am aruncat cu cifrele cu cea mai mare nesimtire, incercand sa tin pasul cu piata. Firele sunt bune, dar pana nu "te aliniezi", nu poti "sa traiesti". La fel este cu toate.
Mie imi este rusine, mai ales ca pastrez contactul direct cu oamenii. ( dupa cum se vede si in acest subiect, incheiat la altii in doua randuri: "ne cerem scuze, bla , bla , ..." )
Am o limita peste care nu pot sa trec. Ce-mi ramane sa fac cand FL Strategist are aceeasi descriere cu MTX14, cand avertizorii 2014 sunt "la fel" in viziunea unor magazine, cu unii facuti de nu stiu care rechin, cand firele impletite in 8 au ajuns la impletiri in 12 ... si alte zeci de exemple ?
Pana si pozele de pe site imi sunt furate si puse pe alte produse, ce sa mai zic de idei si descrieri.
Ce sa fac ? Trimit si eu catre proba practica, incercand sa dau cel mai corect sfat pana la urma ...

Daca vreti un sfat corect legat de lansete, desi sunt convins ca nu cautati acest produs, dar cu speranta ca pe viitor o sa va fie de folos, consider ca puteti sa il primiti de la unul care :
-nu vinde asa ceva,
-care a schimbat cateva feluri de lansete pescuind cel putin un sezon cu fiecare
-care a prins macar 5 tone de peste. ( sunt sute de pescari cu zeci de tone, deci cu 5 nu este asa greu )
Sau macar de la o persoana de incredere care cunoaste cu ce pescuieste cineva cu ani de practica ... si cu rezultate, ca nu tot timpul se intersecteaza ideile. :)

doruSV
Mesaje: 82
Membru din: Lun Feb 17, 2014 19:02
Puncte: 0
Localitate: Suceava

Re: Mtx class 465gr?

Mesaj de doruSV »

Mi-am cantarit MTX14, modelul mai vechi cu inel plecare de 50, deci nu e model din astea de anul asta. Are 452 grame.
Segmentele:104 g + 348 g.

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”