Mulinete Decathlon

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Avatar utilizator
mircead
Veteran
Mesaje: 3076
Membru din: Dum Dec 12, 2010 15:29
Puncte: 0
Localitate: Popesti-Leordeni

Re: Mulinete Decathlon

Mesaj de mircead »

Tritoiu Dragos scrie:Da chiar, dupa voi care e avantajul de neruntat ala antireturului..adica ce ar avea o mulineta fara antiretur.
In cazul vechiului Emblem, chiar daca nu se blocheaza tamburul imediat la rotire inversa, nu exista pericolul rotirii periculoase si ruperii firului in aruncare, adica sarma pickup-ului nu poate veni peste fir intrucat mulineta este prevazuta cu acel pinten pe bratul de prindere.
In rest antireturul infinit serveste la pozitionarea precisa a pickup-ului si cam atat. Atunci cand pui lanseta pe suport si cand aliniezi pozitia pickup-ului sa fie orientat in sus, recunosc ca se regleaza mai greu pozitia verticala dar merge.
Ma intreb oare daca nu englezii au cerut facilitatea asta de blocare ca sa nu se mai chinuie atat cand aliniaza pozitia pickup-urilor si manivelelor pe suporturi ?
Nu sunt un pescar grozav , dar ma simt grozav pe balta !

Tritoiu Dragos
Mesaje: 327
Membru din: Lun Apr 14, 2014 23:30
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Mulinete Decathlon

Mesaj de Tritoiu Dragos »

Deci ...ar fi unii care folosesc antireturul ca sa dea fir pestelui in drill si la crap si la rapitor; Sa poti sa reglezi-sa dai fir inainte inapoi mai usor cand asezi hangerele-swingere-aranjare lansete pe cracane....si ce am mai auzit eu pe vremuri cand a aparut antireturul infinit ca asigura o intepare mai rapida la spining cel putin.

Avatar utilizator
osc1or
Veteran
Mesaje: 3888
Membru din: Lun Aug 13, 2012 14:35
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de osc1or »

Eu antireturul il folosesc cu 2 scopuri:
1. Precum a spus si dumi pt a regla mulineta sa o bag in cutie

Trimis de pe al meu SM-G925F folosind Tapatalk
Critic echilibrat

Avatar utilizator
osc1or
Veteran
Mesaje: 3888
Membru din: Lun Aug 13, 2012 14:35
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de osc1or »

2. Pt a regla lungumea firului inainte de aruncare (dar se poate la fel de simplu si din frana)

Trimis de pe al meu SM-G925F folosind Tapatalk
Critic echilibrat

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Mulinete Decathlon

Mesaj de Dan Mitranescu »

DumiD scrie:Anti reversul ăsta infinit la ce folosește în afară de aliniat pick-upul cu manivela că să încapă înapoi în cutie? Eu la pescuit folosesc frâna mulinetei că așa m-a învățat tata, să folosesc echipamentul din dotare nu degetul
"Sistemul devine fiabil in cativa ani ...!" :D

https://www.youtube.com/watch?v=IRHtAhJSf0o

Rezultatul este mai putin interesant, dar sa nu para ca trageam balarii prin apa : :D

https://www.youtube.com/watch?v=4ZT0cIRPxXU

Avatar utilizator
mircead
Veteran
Mesaje: 3076
Membru din: Dum Dec 12, 2010 15:29
Puncte: 0
Localitate: Popesti-Leordeni

Re: Mulinete Decathlon

Mesaj de mircead »

Dan Mitranescu scrie:
DumiD scrie:Anti reversul ăsta infinit la ce folosește în afară de aliniat pick-upul cu manivela că să încapă înapoi în cutie? Eu la pescuit folosesc frâna mulinetei că așa m-a învățat tata, să folosesc echipamentul din dotare nu degetul
"Sistemul devine fiabil in cativa ani ...!" :D

https://www.youtube.com/watch?v=IRHtAhJSf0o

Rezultatul este mai putin interesant, dar sa nu para ca trageam balarii prin apa : :D

https://www.youtube.com/watch?v=4ZT0cIRPxXU
Super. Quod erat demonstrandum
Nu sunt un pescar grozav , dar ma simt grozav pe balta !

marian_popescu
pescar de competitie
Mesaje: 1080
Membru din: Lun Iul 20, 2009 23:28
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti

Re: Mulinete Decathlon

Mesaj de marian_popescu »

De la decathlon as lua oricand cu maxima incredere doua modele de mulinete si atat: daiwa gs9 si daiwa emblem x

Daca emblemul este atat de putin cunoscut pe un forum de crap, banuiesc ca de gs9 putin probabil sa fi auzit prea multi

As alege oricand emblem x in fata oricarei okume.
Sa o compari cu adonis e pur si simplu jignitor. Nu mi se pare doar o chestie de gust, ci, in primul rand, de cunoastere. Este ca si cum ai spune ca alegi un FL in detrimentul unui NCS pentru simplul motiv ca lrimul are inel de 50, iar al doilea nu

Emblemul este o legenda, cu toate modelele sale

Avatar utilizator
mircead
Veteran
Mesaje: 3076
Membru din: Dum Dec 12, 2010 15:29
Puncte: 0
Localitate: Popesti-Leordeni

Re: Mulinete Decathlon

Mesaj de mircead »

marian_popescu scrie:De la decathlon as lua oricand cu maxima incredere doua modele de mulinete si atat: daiwa gs9 si daiwa emblem x

Daca emblemul este atat de putin cunoscut pe un forum de crap, banuiesc ca de gs9 putin probabil sa fi auzit prea multi

As alege oricand emblem x in fata oricarei okume.
Sa o compari cu adonis e pur si simplu jignitor. Nu mi se pare doar o chestie de gust, ci, in primul rand, de cunoastere. Este ca si cum ai spune ca alegi un FL in detrimentul unui NCS pentru simplul motiv ca lrimul are inel de 50, iar al doilea nu

Emblemul este o legenda, cu toate modelele sale
Corect si respect pentru GS 9 :wink:
Nu sunt un pescar grozav , dar ma simt grozav pe balta !

Avatar utilizator
Alin Galbenu
Moderator
Mesaje: 2780
Membru din: Lun Aug 08, 2011 11:38
Puncte: 0
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Mulinete Decathlon

Mesaj de Alin Galbenu »

marian_popescu scrie:De la decathlon as lua oricand cu maxima incredere doua modele de mulinete si atat: daiwa gs9 si daiwa emblem x

Daca emblemul este atat de putin cunoscut pe un forum de crap, banuiesc ca de gs9 putin probabil sa fi auzit prea multi

As alege oricand emblem x in fata oricarei okume.
Sa o compari cu adonis e pur si simplu jignitor. Nu mi se pare doar o chestie de gust, ci, in primul rand, de cunoastere. Este ca si cum ai spune ca alegi un FL in detrimentul unui NCS pentru simplul motiv ca lrimul are inel de 50, iar al doilea nu

Emblemul este o legenda, cu toate modelele sale
O singura intrebare am, si tine de tine daca raspunzi sincer sau nu: Ai folosit vreodata Adonis la pescuit?
Imagine

marian_popescu
pescar de competitie
Mesaje: 1080
Membru din: Lun Iul 20, 2009 23:28
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti

Re: Mulinete Decathlon

Mesaj de marian_popescu »

Nu, dar am folosit cativa ani buni emblem x

Cel mai relevant raspuns il vei obtine de la unul care le-a folosit pe ambele. Insa mi-e greu sa cred ca vei gasi pe cineva care si-a upgradat emblemurile cu adonis

Probabil cel mai bun argument pe care ti-l pot da in favoarea lui emblem este nu longevitatea modelului (ca serie de fabricatie), ci cate au avut probleme in cei 20 de ani de cand exista pe piata...eu nu stiu vreuna. Ale mele erau beton, singurul motiv pentru care le-am dat a fost ca nu gaseam tamburi de rezerva, decat pe-afara si foarte scumpi

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”