Okuma - X-Spot 80 Spod & Marker Reel - 2016

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
Neamtul
pescar de competitie
Mesaje: 1296
Membru din: Vin Iul 03, 2009 0:41
Puncte: 0
Localitate: Timis

Re: Okuma - X-Spot 80 Spod & Marker Reel - 2016

Mesaj de Neamtul »

Da dar ca sa aduci un Aerlex la nivelul unui X-Spot cu "tuning" il duci la 550lei.... :roll:

Oricum, la 257lei cat am dat pe ea e super ok.

HENRICH
Mesaje: 136
Membru din: Lun Noi 09, 2015 22:55
Puncte: 0
Localitate: Carei

Re: Okuma - X-Spot 80 Spod & Marker Reel - 2016

Mesaj de HENRICH »

Am avut Aerlex-ul,dar l-am vandut,sarea pick-up ul la lansare din forta(nu la fiecare lansare),singurul + pe care o avea era rulmentul antiretur mai puternic,am calculat;din 180 ron pun in el 9 rulmenti,si asa (calitativ) este cu mult peste aerlex.Asa vad eu....

HENRICH
Mesaje: 136
Membru din: Lun Noi 09, 2015 22:55
Puncte: 0
Localitate: Carei

Re: Okuma - X-Spot 80 Spod & Marker Reel - 2016

Mesaj de HENRICH »

Bineinteles nu m-am referit la rulmenti Boca :) ....

nicuB
Mesaje: 375
Membru din: Lun Mai 16, 2011 20:57
Puncte: 0
Localitate: Timisoara

Re: Okuma - X-Spot 80 Spod & Marker Reel - 2016

Mesaj de nicuB »

HENRICH scrie:Am avut Aerlex-ul,dar l-am vandut,sarea pick-up ul la lansare din forta(nu la fiecare lansare),singurul + pe care o avea era rulmentul antiretur mai puternic,am calculat;din 180 ron pun in el 9 rulmenti,si asa (calitativ) este cu mult peste aerlex.Asa vad eu....
Eu folosesc de doi ani, pe batul de spod, Aerlex 7000 si nu mi-a sarit nici macar o singura data pick-up-ul. Nu vad niciun motiv pt care sa-i fac upgrade unei mulinete de spod. Iar pt pescuitul propriu-zis nu vad de ce mi-as lua o mulineta cu asemenea raport de recuperare.

Avatar utilizator
osc1or
Veteran
Mesaje: 3888
Membru din: Lun Aug 13, 2012 14:35
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Okuma - X-Spot 80 Spod & Marker Reel - 2016

Mesaj de osc1or »

nicuB scrie:
HENRICH scrie:Am avut Aerlex-ul,dar l-am vandut,sarea pick-up ul la lansare din forta(nu la fiecare lansare),singurul + pe care o avea era rulmentul antiretur mai puternic,am calculat;din 180 ron pun in el 9 rulmenti,si asa (calitativ) este cu mult peste aerlex.Asa vad eu....
Eu folosesc de doi ani, pe batul de spod, Aerlex 7000 si nu mi-a sarit nici macar o singura data pick-up-ul. Nu vad niciun motiv pt care sa-i fac upgrade unei mulinete de spod. Iar pt pescuitul propriu-zis nu vad de ce mi-as lua o mulineta cu asemenea raport de recuperare.
Eu am un xsc pe spod. Singurul motiv pt care as face 'UPGRADE' (daca se poate numi upgrade ce vreau eu sa fac) este sa recuperez la un tur de manivela 125cm in loc de 100cm. La o nadire la 100 de metri as recupera 80 manivele in loc de 100.

Trimis de pe al meu SM-G925F folosind Tapatalk
Critic echilibrat

Avatar utilizator
osc1or
Veteran
Mesaje: 3888
Membru din: Lun Aug 13, 2012 14:35
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Okuma - X-Spot 80 Spod & Marker Reel - 2016

Mesaj de osc1or »

Singurul lucru care trebuie completat este sa imi gasesc o mulineta care stie sa recupereze 125cm minim, care sa infasoare firul decent, care sa aibe sub 700g si sa nu ii sara pinioanele in garla dupa 1 ora de munca.

Trimis de pe al meu SM-G925F folosind Tapatalk
Critic echilibrat

Tritoiu Dragos
Mesaje: 327
Membru din: Lun Apr 14, 2014 23:30
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Okuma - X-Spot 80 Spod & Marker Reel - 2016

Mesaj de Tritoiu Dragos »

Am avut Aerlex-ul,dar l-am vandut,sarea pick-up ul la lansare din forta(nu la fiecare lansare),singurul + pe care o avea era rulmentul antiretur mai puternic,am calculat;din 180 ron pun in el 9 rulmenti,si asa (calitativ) este cu mult peste aerlex.Asa vad eu....


Nu cred ca e valabila comparatia asta cum ca Okuma e mult mai buna decat Shimano mai ales cand au preturi oarecum apropiate..poti face doar diferente intre avantajele care le ofera.
De exemplu recuperare mai mare la X-Spot decat la Aerlex spod,greutate mai mica la Okuma si cam atat.
In rest mecanismul de la shimano este mult mai bine pus la punct decat la okuma (ma refer la cele 2 mulinete comparate) , tamburul este mai solid la shimano,ma gandesc ca si fluturele de frana de la shimano o sa reziste mai mult(nu o sa i se rupa caraietoarea) , in general finisajele sunt mai rezistente la shimano.
Altfel statea treaba daca de exemplu ar fi avut mecanisme similare si ar fi costat Okuma sa zicem 400 de ron iar shimano 1000 ron ..cum a fost cazul in trecut.

HENRICH
Mesaje: 136
Membru din: Lun Noi 09, 2015 22:55
Puncte: 0
Localitate: Carei

Re: Okuma - X-Spot 80 Spod & Marker Reel - 2016

Mesaj de HENRICH »

Nu am zis ca Okuma este cea mai buna...,am avut si Aerlex xta 7000spod,8000,10000spod,asa cum am scris inafara de rulmentul antiretur nu am gasit nimica in+,La Shimano (in ultima vreme) nu prea se sufoca la calitate si la posibilitate de upgrade la rulmenti,la Aerlex 7000spod si 8000xta,nu au rulmenti la galet,nu se poate pune rulmentul de x-ship,pinionul principal ZAMAC,carcasa xt7(plastic).La Aerlex 10000spod era cand (la recuperare in viteza )a sarit piciorul fustei din sina-am martori!Parere strict personala.

nicuB
Mesaje: 375
Membru din: Lun Mai 16, 2011 20:57
Puncte: 0
Localitate: Timisoara

Re: Okuma - X-Spot 80 Spod & Marker Reel - 2016

Mesaj de nicuB »

HENRICH scrie:Nu am zis ca Okuma este cea mai buna...,am avut si Aerlex xta 7000spod,8000,10000spod,asa cum am scris inafara de rulmentul antiretur nu am gasit nimica in+,La Shimano (in ultima vreme) nu prea se sufoca la calitate si la posibilitate de upgrade la rulmenti,la Aerlex 7000spod si 8000xta,nu au rulmenti la galet,nu se poate pune rulmentul de x-ship,pinionul principal ZAMAC,carcasa xt7(plastic).La Aerlex 10000spod era cand (la recuperare in viteza )a sarit piciorul fustei din sina-am martori!Parere strict personala.
Zici tu ca okuma e mai buna? :)

Pick-up ul lasa de dorit,ma refer la arcul slabut,si distante intre piese,o sa remediez cu distantiere,frana nu o vad sa fie rezistent la apa,cnobul de la maner are joc marisor,dar cu gresare periodica o sa mearga. La pretul lui de 265 ron ,merge...

asta ai observat, asa, la o prima constatare :)

HENRICH
Mesaje: 136
Membru din: Lun Noi 09, 2015 22:55
Puncte: 0
Localitate: Carei

Re: Okuma - X-Spot 80 Spod & Marker Reel - 2016

Mesaj de HENRICH »

Mai sus scriam,si sustin.-''Nu am spus ca Okuma este cea mai buna..",dar la pretul pe care are-''merge",ce am sris problemele cu Aerlex-urile nu din auzite,ci din experienta personala.Nu am spus ca Okuma x pot este echivalent cu spodul- Daiwa emblem !Fiecare are minusurile lui...

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”