recomandare cort

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

shahjaban
pescar de competitie
Mesaje: 1377
Membru din: Vin Feb 08, 2013 15:00
Puncte: 0
Localitate: Brasov

Re: recomandare cort

Mesaj de shahjaban »

florinalin scrie:D-lor daca tot suntem la recomadare de corturi, recomandati-mi si mie un cort de 2 persoane la care groundsheet-ul sa fie cusut sau cu fermoar. Sa fie pana in 1500 lei.
Cu celula interioara, care este cusuta , nu iti place ?
Dragos C. - Brasov

Avatar utilizator
zuuluf
Mesaje: 533
Membru din: Joi Aug 05, 2010 18:08
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: recomandare cort

Mesaj de zuuluf »

Caperlan panoramax, 1300 lei+winterskin 1600, eu il folosesc de 1 an si nu as trece la alt cort. Gasesti si pe youtube niste filmulete cu el.
Voinescu Ciprian

Avatar utilizator
florinalin
pescar de competitie
Mesaje: 1024
Membru din: Dum Dec 09, 2012 13:21
Puncte: 0
Localitate: Craiova

Re: recomandare cort

Mesaj de florinalin »

shahjaban scrie:
florinalin scrie:D-lor daca tot suntem la recomadare de corturi, recomandati-mi si mie un cort de 2 persoane la care groundsheet-ul sa fie cusut sau cu fermoar. Sa fie pana in 1500 lei.
Cu celula interioara, care este cusuta , nu iti place ?
da-mi exemple...
A bad days fishing is better than a good day at work...

Driscu Radu
Mesaje: 306
Membru din: Mar Ian 24, 2012 8:10
Puncte: 0
Localitate: Iasi

Re: recomandare cort

Mesaj de Driscu Radu »

Singura varianta pe care o stiu, dar am inteles ca podeaua e cusuta este o varianta de la chub o gasesti pe totalfishing putin peste 1500 lei, parca 1553.

Avatar utilizator
Mihai.Popescu
Mesaje: 428
Membru din: Dum Feb 14, 2016 17:54
Puncte: 0
Localitate: Craiova

Re: recomandare cort

Mesaj de Mihai.Popescu »

Cu fermoar sunt corturile din Decathlon, Tanker si Panoramax si daca nu ma insel unul din corturile de la Mivardi.

Corturile care au groungsheet-ul atasat nu le recomand:
-sunt greu de curatat daca prinzi o vreme ploioasa, groundsheet-ul detasabil il poti impacheta separat si cu 5 lei il duci la o spalatorie auto sau il speli in curte.
-sunt lacuri gen Varlaam care au standuri cu piatra unde nu ai nevoie de groundsheet, cele subtiri gen rafie asa cum sunt cele de la corturile din Decathlon se perforeaza foarte usor pe standuri cu piatra, mai ales sub talpile de la pat.

Avatar utilizator
Alin Galbenu
Moderator
Mesaje: 2778
Membru din: Lun Aug 08, 2011 11:38
Puncte: 0
Localitate: Craiova
Contact:

Re: recomandare cort

Mesaj de Alin Galbenu »

Panoramax, de la Caperlan, are groundsheet-ul prins cu fermoar, si nu e din rafie ci este dintr-un material cauciucat, foarte rezistent. Eu l-am folosit pe diferite substraturi, si la Varlaam si la Teslui la "pietroaie" unde nu e deloc prietenos, si nu are urme de folosinta. Deci pot spune ca a rezistat bine.
Daca te intereseaza sa-l vezi, te pot ajuta cu mare placere.
Imagine

carp_fisher
Mesaje: 246
Membru din: Sâm Mai 23, 2015 23:12
Puncte: 0
Localitate: Mitoc - Botosani

Re: recomandare cort

Mesaj de carp_fisher »

Mihai.Popescu scrie:https://m.youtube.com/watch?v=PZub7rvFqa4

Un link cu prezentarea in detaliu a cortului, dimensiunile reale sunt altele decat cele mentionate de JRC.

Mai multe review-uri (negative din pacate) gasesti pe pagina oficiala JRC.

Nu imi doresc sa intram in polemica, este un schimb de opinii, marius.g vrea un cort inalt, jrc tx 2g nu se incadreaza.

Un alt avantaj la Pelzer este winterskinul care poate fi achizitionat la aprox. 400 lei, la aprox jumatate din costul winterskin-ului de la Jrc
Mihai, am vazut si eu aceasta prezentare inca dinainte de achizitionare. Stii ca unele ,,defecte” pot fi puse si pe seama nepriceperii asamblarii sau, ma gandesc, a supratensionarii. Cum de altfel era sa o patesc chiar eu. E alegerea omului. Din opiniile noastre constructive, fiecare va alege ce doreste. Ca sa nu stric topicul, nu voi mai interveni!
Fire intinse tie si celorlati pescari!
Cu stima!

Avatar utilizator
florinalin
pescar de competitie
Mesaje: 1024
Membru din: Dum Dec 09, 2012 13:21
Puncte: 0
Localitate: Craiova

Re: recomandare cort

Mesaj de florinalin »

Mihai.Popescu scrie:Cu fermoar sunt corturile din Decathlon, Tanker si Panoramax si daca nu ma insel unul din corturile de la Mivardi.

Corturile care au groungsheet-ul atasat nu le recomand:
-sunt greu de curatat daca prinzi o vreme ploioasa, groundsheet-ul detasabil il poti impacheta separat si cu 5 lei il duci la o spalatorie auto sau il speli in curte.
-sunt lacuri gen Varlaam care au standuri cu piatra unde nu ai nevoie de groundsheet, cele subtiri gen rafie asa cum sunt cele de la corturile din Decathlon se perforeaza foarte usor pe standuri cu piatra, mai ales sub talpile de la pat.
ai dreptate, au aceste dezavantaje, dar au avantajul ca nu lasa sa intre in cort rozatoare, serpi, insecte si mai stiu eu ce alte oratanii. Si este un aspect foarte important cand toti cei din familie nu agreeaza intrusii de acest gen
A bad days fishing is better than a good day at work...

Avatar utilizator
Alin Galbenu
Moderator
Mesaje: 2778
Membru din: Lun Aug 08, 2011 11:38
Puncte: 0
Localitate: Craiova
Contact:

Re: recomandare cort

Mesaj de Alin Galbenu »

Groudsheet-ul de la Panoramax este cauciucat, cantareste vreo 7 kg, este un tanc. Este mai greu decat cortul in sine. Si are avantajul ca are prindere pt winterskin, nu mai stai sa te chinui sa-l prinzi in pamant.
Imagine

Avatar utilizator
yuuhuu
Mesaje: 465
Membru din: Mie Ian 21, 2015 14:16
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

recomandare cort

Mesaj de yuuhuu »

Jrc ul e o recomandare ok dar totusi tind sa cred sa iei in calcul si Mivardy New Dinasty XL. Google it. Eu l am folosit 2 sezoane si nu am ce sa ii reprosez ! Se incadreaza in buget dar winterskinul este undeva pe la 700 800 lei extra

Sent from my SM-G935F using Tapatalk

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”