Rusine big fish

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Avatar utilizator
Bogdan Timis
Mesaje: 364
Membru din: Mar Oct 06, 2015 10:23
Puncte: 0
Localitate: Buzau

Re: Rusine big fish

Mesaj de Bogdan Timis »

Daca te uiti pe site la Shimano alea sunt preturile recomandate de vanzare. Ca n-au fost niciodata la preturile alea, e alta poveste.
Dar cu privire la produsul in cauza si inainte de Black Friday, pe site la Big Fish era cu aceeasi reducere, deci nu e o inventie de BF.
pSD - ciuma rosie!
---- ---!

Avatar utilizator
Oprea Marian
Partener Crapmania.ro
Mesaje: 77
Membru din: Mar Mar 13, 2007 22:58

Re: Rusine big fish

Mesaj de Oprea Marian »

Salut! Nu dau acest raspuns pentru ca as simti nevoia unei justificari, ci pentru ca mi se pare total deplasat sa arunci cu noroi in cineva, fie ca e persoana fizica, fie companie, fara sa cunosti adevarul.

Preturile multor produse pe care le vinde Big Fish sunt impuse strict de importatori. In cazul de fata, preturile produselor Shimano sunt bine reglementate de Normark, unicul importator in Romania.

Lista de preturi pe care Normark o trimite colaboratorilor este alcatuita dupa sistemul 'reduceri permanente'. Asa gandesc ei politica de vanzari, asa o preluam si noi. Practic, se face un import de fisier Excel, nu exista vreo alta 'procesare' a preturilor din partea noastra.

Acum am observat ca restul magazinelor au scos reducerile promovate de Normark, probabil tot in urma presiunilor clientilor si, cel mai probabil, le vom scoate si noi. Repet: Big Fish nu are nici cea mai mica influenta asupra acestor preturi.

Nu comentez modul de abordare al celor de la Normark. Sunt o companie cu care Big Fish colaboreaza si fiecare doarme dupa cum isi asterne. Inteleg si nemultumirea clientilor, insa mi se pare totusi nepotrivit sa arunci piatra fara sa cunosti, de fapt, care e mersul lucrurilor

In campania Black Friday din acest an avem aproximativ 30000 de produse reduse, cu procente de discount intre 10 si 70%. Merita sa ne fie rusine doar pentru situatia Shimano?! Daca faceam reducere doar la Shimano si la nimic altceva, eram de laudat?

pescarusull
Mesaje: 593
Membru din: Joi Sep 10, 2015 1:06
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Rusine big fish

Mesaj de pescarusull »

De ce spui de situatia Shimano ?
Mulineta Daiwa Infinity 5500 care la toate magazinele costa 1520, pret fara nicio reducere, la voi e redusa cu 23% de la 1964 lei.
Niciodata nu am vazut aceasta mulineta la pretul de 1964 lei.
Ati avut voi aceasta mulineta la acest pret vreodata ?
Prin ceea ce spui incerci sa te scoti.
Chiar daca ar fi adevarat, faptul ca repetati o minciuna, va pune pe picior de egalitate cu mincinosul.
Asa ca sunt de parere cu initiatorul acestui topic. Sa va fie rusine.
"Ma antrenez intens la capatul berii
Trag burta nu piept, mai am sapte serii"

pescarusull
Mesaje: 593
Membru din: Joi Sep 10, 2015 1:06
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Rusine big fish

Mesaj de pescarusull »

Oprea Marian scrie:Preturile multor produse pe care le vinde Big Fish sunt impuse strict de importatori.
Ar fi interesant de aflat ce ar avea de spus oficiul concurentei vis-a-vis de impunerile astea facute sa ardeti clientii.
"Ma antrenez intens la capatul berii
Trag burta nu piept, mai am sapte serii"

PallBogdan
pescar de competitie
Mesaje: 2769
Membru din: Dum Iul 06, 2014 12:48
Puncte: 0
Localitate: Pitesti
Contact:

Rusine big fish

Mesaj de PallBogdan »

...mai ramane sa credem in Mos Craciun si sa discutam tot cu oficiul concurentei si restul institutilor imputernicite ca umflatul nu s-a comformat cu cerintele noastre!
La ce dracu trebuia sa ne asteptam de la aceasta minunata perioada a reducerilor ca sa fie bine si sa nu fie rau pentru sufletelele noastre?!?!

Avatar utilizator
Mihai.Popescu
Mesaje: 428
Membru din: Dum Feb 14, 2016 17:54
Puncte: 0
Localitate: Craiova

Re: Rusine big fish

Mesaj de Mihai.Popescu »

Exemplu de reducere:

http://m.bigfish.ro/produse-crap/nade-c ... -2-5l-1182

Dynamite baits canepa redusa de la 62 lei la 17, reducere de 73% si cand intri sa adaugi pe comanda.....teapa, unde este reducerea de 73%? Preturile au fost facute in graba pe principiul" las ca merge asa"

pescarusull
Mesaje: 593
Membru din: Joi Sep 10, 2015 1:06
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Rusine big fish

Mesaj de pescarusull »

PallBogdan scrie:...mai ramane sa credem in Mos Craciun si sa discutam tot cu oficiul concurentei si restul institutilor imputernicite ca umflatul nu s-a comformat cu cerintele noastre!
La ce dracu trebuia sa ne asteptam de la aceasta minunata perioada a reducerilor ca sa fie bine si sa nu fie rau pentru sufletelele noastre?!?!
Stiu ca nu avem la ce ne astepta dar macar putem striga in gura mare ca nu suntem chiar asa prosti pe cat ne cred ei.
"Ma antrenez intens la capatul berii
Trag burta nu piept, mai am sapte serii"

sorinhc
Mesaje: 68
Membru din: Mie Oct 07, 2015 10:44
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Rusine big fish

Mesaj de sorinhc »

pescarusull scrie:
PallBogdan scrie:macar putem striga in gura mare ca nu suntem chiar asa prosti pe cat ne cred ei.
Corect! Eu ma uit la ei pe site doar ca sa vad pretul maxim cu care se poate cumpara un produs :lol: :lol: . Un produs banal ca o sapca era la ei 75 si eu am luat cu 35 :lol: :lol: :lol: :lol: .

Avatar utilizator
odsec
Mesaje: 684
Membru din: Vin Apr 29, 2005 14:10
Puncte: 0
Localitate: Odorhei

Re: Rusine big fish

Mesaj de odsec »

"Niciodata nu am vazut aceasta mulineta la pretul de 1964 lei" nu te ai uitat bine in catalogul de pescuit Crap 2016 tiparita de arrow pretul e 2080 ron un pret recomandat de importator

Avatar utilizator
Ungureanu Bogdan
pescar de competitie
Mesaje: 2792
Membru din: Joi Oct 29, 2009 15:09
Puncte: 0
Localitate: PITESTI

Re: Rusine big fish

Mesaj de Ungureanu Bogdan »

Pana una-alta e afacerea omului...si cand este vorba de afacere, altfel se pune problema.
Deocamdata omul v a explicat elegant cum vede el problema afacerii sale, dar sa nici nu deranjeze potentialii clienti.
Parerea mea este sa nu incercam sa criticam, unul singur, din moment ce exista o concurenta acerba intre aceste afaceri, aceeptate sau nu de ei-intre ei. Noi nu putem decat sa presupunem.
Chiar daca ma repet, nu uitati ca aceste lucruri tin de marketingul afacerii acestora, unii pricepandu-se mai bine, altii mai putin :wink:
catch&release

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”