Shimano Ultegra 14000 XTD - 2016

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
Avatar utilizator
osc1or
Veteran
Mesaje: 3888
Membru din: Lun Aug 13, 2012 14:35
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Shimano Ultegra 14000 XTD - 2016

Mesaj de osc1or »

mihai turiac scrie:Eu nu am avut ptobleme nici cu xsc nici cu xtc, tocmai daia nu inteleg cum de se poate taia bucsa.....si folosesc fire de maxim 0.22
Nici eu nu am patit (inca).
Eu am si un gest reflex sa intend firul cu mana cand ma apuc sa mulinez, dar nu il au toti...
Daca mergi la un concurs si ai un partener care nu are acest gest si iti taie putin bucsa.. acea mulineta se compromite.. poti sa tragi tu de fir cat vrei, ca se agata firul in bucsa taiata si se strica imediat...

Si eu ma gandeam sa imi schimb sarma de la galet cu cea de la Speedcast, desi nu am avut probleme.
Critic echilibrat

Avatar utilizator
Andrei Costache
Mesaje: 449
Membru din: Mie Iun 09, 2010 10:21
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Shimano Ultegra 14000 XTD - 2016

Mesaj de Andrei Costache »

exclusiv scrie:
romanraul scrie:Sunt o mizerie chiar.... Dai o caruta de bani pe mulinete precum ci4 14000 XTB si dupa o partida ti se taie plasticul ala la galet, iar de fiecare data cand schimbi lanseta iti pocneste firul si lasi totul in apa... Da.... chiar nu e nici o problema.....
Cunosc multi care au cumparat ci4 14000 XTB si ci4 BBRLC si aceeasi problema....
Si vad in imagine ca si acest model au tot din plastic.... Da, nu e nici o problema.... Fiecare face ce vrea cu banii lui, dar de bun simt cum au facut la 14000 xtb speed cast puteau face si la acest model dupa ce zeci de pescari s-au plans pe crapmania de aceeasi problema....
daca se intampla asta asa repede ,garantia nu rezolva problema??
poate ne lamureste cineva de la TF de exemplu...pentru ca nu e normal la banii astia sa nu fie valabila garantia...nu scrie nicaieri ca(virgula) conditiile optime de folosire sunt cu fire de la 0.30 in sus (am citit ceva mai sus ca ar fi o idee de ce se intampla asa)...
daca nu e valabila garantia in cazul asta...sincer,ar trebui sa nu mai cumpere nimeni mulinete Shimano pana nu se remediaza povestea...asa ar fi logic si normal ...ca auzim ca s-au vandut mii de xsc-uri de la reprezentantii TF...
ale mele au piesa de metal(ci4xsa) si ma gandeam sa am un set si de xtd, dar auzind povestea asta,n-o sa dau never ever banii sa vad asa ceva ca se intampla...orice Shimano ar fi cu piesa aia de plastic care se taie...
Ba da. Iti schimba piesa pe garantie...si pe urma patesti la fel...

Avatar utilizator
George-Alexandru
Partener Crapmania.ro
Mesaje: 1705
Membru din: Mie Dec 06, 2006 14:44
Puncte: 0
Localitate: Bucharest

Re: Shimano Ultegra 14000 XTD - 2016

Mesaj de George-Alexandru »

Un fir cu diametru scazut poate taia aceea piesa in cazul unei recuperari foarte rapide a firului in urma unui lanseu in care vrem sa recuperam burta firului.in momentul in care firul aluneca pe sarma pentru a ajunge pe galet,viteza de rotatie face ca firul in momentul in care traverseaza aceea bucsa sa se incinga si sa taie instantaneu piesa.
Acest lucru nu se intampla daca se mulineaza incet pana ce firul ajunge pe galet sau daca se folosesc fire mai groase.
George Alexandru
General Manager 4Carp
Presedinte C.S. Green Lake
ViceCampion National 2014

Avatar utilizator
crapmikaze
Mesaje: 208
Membru din: Joi Oct 10, 2013 16:03
Puncte: 0
Localitate: Targoviste

Re: Shimano Ultegra 14000 XTD - 2016

Mesaj de crapmikaze »

romanraul scrie:Din pacate au aceeasi problema.... Piesa din plastic care a avut probleme si la 14000 XTB.... Vad ca tot se incapataneaza cu kk-turi din plastic shimano....
Asta e o portiță lăsată deschisă pentru a putea opta si pentru alte mulinete Shimano. Dacă ar fi sa producă din nou mulineta perfectă, cum s-a întâmplat cu BBLC-ul, i-ar împăca pe toți , dar pentru producători ar fi un eșec.
Si nu e vb doar de piesa de la galet.

Avatar utilizator
Claudiu Garlea
pescar de competitie
Mesaje: 2007
Membru din: Vin Iun 03, 2011 17:27
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Shimano Ultegra 14000 XTD - 2016

Mesaj de Claudiu Garlea »

exclusiv scrie: poate ne lamureste cineva de la TF de exemplu...pentru ca nu e normal la banii astia sa nu fie valabila garantia...nu scrie nicaieri ca(virgula) conditiile optime de folosire sunt cu fire de la 0.30 in sus (am citit ceva mai sus ca ar fi o idee de ce se intampla asa)...
daca nu e valabila garantia in cazul asta...sincer,ar trebui sa nu mai cumpere nimeni mulinete Shimano pana nu se remediaza povestea...asa ar fi logic si normal ...ca auzim ca s-au vandut mii de xsc-uri de la reprezentantii TF...
ale mele au piesa de metal(ci4xsa) si ma gandeam sa am un set si de xtd, dar auzind povestea asta,n-o sa dau never ever banii sa vad asa ceva ca se intampla...orice Shimano ar fi cu piesa aia de plastic care se taie...

Buna ziua,


Avand in vedere ca si modelul nou se fabrica cu aceiasi piesa, Shimano nu considera ca fiind defect de fabricatie si doar de utilizare. Piesa o gasiti separat la vanzare, la pretul de 10 lei/ bucata.


Va atasez ca exemplu, o poza cu ansamblu metalic de la BBRLC modelul vechi, achizitionata in urma cu 2 sezoane. Fiindca firul nu a fost tensionat, a fost taiat pana si acest ansamblu metalic. Acest lucru este valabil la orice model de mulineta indiferent de firma.
Fişiere ataşate
33pbrm0.jpg
33pbrm0.jpg (94.03 KiB) Vizualizat de 2237 ori

Avatar utilizator
crapmikaze
Mesaje: 208
Membru din: Joi Oct 10, 2013 16:03
Puncte: 0
Localitate: Targoviste

Re: Shimano Ultegra 14000 XTD - 2016

Mesaj de crapmikaze »

Claudiu Garlea scrie:
exclusiv scrie: poate ne lamureste cineva de la TF de exemplu...pentru ca nu e normal la banii astia sa nu fie valabila garantia...nu scrie nicaieri ca(virgula) conditiile optime de folosire sunt cu fire de la 0.30 in sus (am citit ceva mai sus ca ar fi o idee de ce se intampla asa)...
daca nu e valabila garantia in cazul asta...sincer,ar trebui sa nu mai cumpere nimeni mulinete Shimano pana nu se remediaza povestea...asa ar fi logic si normal ...ca auzim ca s-au vandut mii de xsc-uri de la reprezentantii TF...
ale mele au piesa de metal(ci4xsa) si ma gandeam sa am un set si de xtd, dar auzind povestea asta,n-o sa dau never ever banii sa vad asa ceva ca se intampla...orice Shimano ar fi cu piesa aia de plastic care se taie...

Buna ziua,


Avand in vedere ca si modelul nou se fabrica cu aceiasi piesa, Shimano nu considera ca fiind defect de fabricatie si doar de utilizare. Piesa o gasiti separat la vanzare, la pretul de 10 lei/ bucata.


Va atasez ca exemplu, o poza cu ansamblu metalic de la BBRLC modelul vechi, achizitionata in urma cu 2 sezoane. Fiindca firul nu a fost tensionat, a fost taiat pana si acest ansamblu metalic. Acest lucru este valabil la orice model de mulineta indiferent de firma.

Mai acum câțiva ani....mulinetele erau desfăcute doar pentru curățare si ungere. Astăzi le cumperi de noi cu sute de euro si deja te gândești sa le desfaci ptr înlocuirea unor piese. Nu ma încălzește cu nimic ca piesa/piesele inlocuite costa 10-20 lei, atâta timp cat platesc o căruța de bani si mai rămân si fără garanția produsului.

Avatar utilizator
exclusiv
Mesaje: 890
Membru din: Dum Mar 29, 2009 0:50
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Shimano Ultegra 14000 XTD - 2016

Mesaj de exclusiv »

:))ceva de genul placutze,filtre,etc...consumabile...bine ca exista varianta cu piesa de schimb si ca e si la indemana...ca asta cu defectu' de utilizare e cam dubioasa :))

Avatar utilizator
exclusiv
Mesaje: 890
Membru din: Dum Mar 29, 2009 0:50
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Shimano Ultegra 14000 XTD - 2016

Mesaj de exclusiv »

problema mi se pare ca e ca nu aluneca firul de pe sarma in galet ,ramane urcat pe umarul ala (piesa plastic) si asta e defect de fabricatie clar! orice ar considera Shimano sau vreun inginer de la ei, daca firul trebuie sa alunece singur in galet si nu aluneca iar e clar! asta nu e defect de utilizare !
sa scrie mare pe cutie ''Puneti firul cu mana in galet !!! macar, altfel 10 lei :)) plus manopera sigur :))
se pare ca am ramas toti blocati pe Shimano si a inceput sa ne friga tare la buzunar :))

Avatar utilizator
exclusiv
Mesaje: 890
Membru din: Dum Mar 29, 2009 0:50
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Shimano Ultegra 14000 XTD - 2016

Mesaj de exclusiv »

la mulinetele Shimano de spinning tot asa cu mana trebuie sa punem firul textil pe galet? :))

Avatar utilizator
arsinel
Pescar de competitie
Mesaje: 2285
Membru din: Dum Mar 21, 2010 15:06
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Shimano Ultegra 14000 XTD - 2016

Mesaj de arsinel »

Ar trebuieca cei de la Shimano sa faca acea piesa metalica si apoi sa faca ca la autoturisme gen: Actiune de fabrica (Rechemare)
Ei trimit la Normark piesele ,Normark la TF, BigF,... si apoi cine are mulinetele in garantie sa se schimbe piesa gratuit iar cine nu mai are mulinetele in garantie sa i se ofere piesele gratuit si sa plateasca manopera.
Divizia de Lupi a Clubului Sportiv
Personal Best 23,650KG - MV2 / 2020

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”