Shimano Ultegra XT-B 5500

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Avatar utilizator
dumi_id
Mesaje: 310
Membru din: Mar Mar 16, 2010 16:17
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Shimano Ultegra XT-B 5500

Mesaj de dumi_id »

Pai nu vad pe nimeni sa laude daiwele.

Avatar utilizator
faurmircea
Mesaje: 296
Membru din: Lun Feb 13, 2012 13:42

Re: Shimano Ultegra XT-B 5500

Mesaj de faurmircea »

hahahaha

am mai primit o mega oferta

xtb 14000 la 433 de euro 3 bucati

deci care sunt mai de preferat 5500 sau 14000

Avatar utilizator
odoctee
Moderator
Mesaje: 3768
Membru din: Mie Noi 11, 2009 12:48
Puncte: 0
Localitate: Tulcea
Contact:

Re: Shimano Ultegra XT-B 5500

Mesaj de odoctee »

popescu59 scrie:Cei care au folosit windcast spun ca este peste ultegra din toate punctele de vedere vorbim aici de 5500
confunzi modelul, pentru distanta din gama windcast este z5500 ld, nu x
si stai linistit, cat arunci cu windcast dai si cu xtb 5500.

mircea: pentru sonik sk3 de 3,5 lb, am avut xtb 5500 si am pus-o si pe cea de 14000 (si bblc), cel mai bine se aseaza 5500.
Adrian Pelmuş
CLUB TOMIS CARP
https://www.facebook.com/odoctee

tonny
pescar de competitie
Mesaje: 1015
Membru din: Dum Apr 11, 2010 9:44
Puncte: 0
Localitate: Alba Iulia

Re: Shimano Ultegra XT-B 5500

Mesaj de tonny »

Sunt posesor de Daiwa Windcast si am pescuit si cu Ultegra xtb si tot ce pot sa spun este ca la capitolul lansat nu este mare diferenta intre ele.Ambele sunt mulinete bune in gama lor de pret,dar din cate am auzit de la un prieten care a avut ultegra xtb 5500 si le-a vandut deoarace erau slabe cica in angrenaj.A pescuit pe Tancabesti cu ele la un concurs si 3 din 4 mulinette ultegra 5500 xtb sau cam ..... pe standul cu plaur unde era necesar fortarea pestelui foarte tare si frana maxim stransa.Cica dupa cateva fortari de acest gen in concurs au inceput sa scoata un sunat mai ciudat,dar inca mergeau.De Windcast nu stiu ce sa zic cat de rezistente sunt dar din cate am vazut pe un alt forum ar avea piese de plastic in ele ceea ce ma face sa cred ca nu sunt nici ele foarte bune in pescuitul greu si de agatatura.
===Toth Stefan Anton===
=All4carp=

Avatar utilizator
Alex Matea
Mesaje: 507
Membru din: Sâm Ian 30, 2010 17:30
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Shimano Ultegra XT-B 5500

Mesaj de Alex Matea »

odoctee scrie:
popescu59 scrie:Cei care au folosit windcast spun ca este peste ultegra din toate punctele de vedere vorbim aici de 5500
confunzi modelul, pentru distanta din gama windcast este z5500 ld, nu x
si stai linistit, cat arunci cu windcast dai si cu xtb 5500.

Gresit, diferenta intre windcast modelul x si modelul z nu este decat manerul si cativa rulmenti in plus, asa ca nu vad nici o legatura cum te.ar putea ajuta sa arunci modelul z mai mult decat modelul x ( decat poate psihologic, datorita frumusetii poate :lol: ), iar ld insemna corect, long-distance insa nu presupune ca are vreun sistem care te va ajuta sa arunci mai mult ci presupune un tambur pe care incape mult mai mult fir decat pe ceilalti tamburi, pentru plantat la distante mari.
Eu am windcast x5500 cumparate 4 bucati ( eram nehotarat oarecum intre ultegra si windcast ), cu care am aruncat inainte de a le cumpara si pot spune despre ele ca au o recuperare foarte buna si lina, insa fac un mic zgomot la recuperare, aseaza firul ( am folosit 0.25mm Ultima fara nici o saiba) foarte bine si conic, iar la aruncat alaturi de mtx14 sa comportat foarte bine. Impreuna cu sonik, cele de 3.60 cred ca ambele atat ultegra cat si windcast s.ar potrivi ca o manusa, eu as opta si acum tot pe windcast.

Avatar utilizator
odoctee
Moderator
Mesaje: 3768
Membru din: Mie Noi 11, 2009 12:48
Puncte: 0
Localitate: Tulcea
Contact:

Re: Shimano Ultegra XT-B 5500

Mesaj de odoctee »

Alex Matea scrie:
odoctee scrie:
popescu59 scrie:Cei care au folosit windcast spun ca este peste ultegra din toate punctele de vedere vorbim aici de 5500
confunzi modelul, pentru distanta din gama windcast este z5500 ld, nu x
si stai linistit, cat arunci cu windcast dai si cu xtb 5500.

Gresit, diferenta intre windcast modelul x si modelul z nu este decat manerul si cativa rulmenti in plus, asa ca nu vad nici o legatura cum te.ar putea ajuta sa arunci modelul z mai mult decat modelul x ( decat poate psihologic, datorita frumusetii poate :lol: ), iar ld insemna corect, long-distance insa nu presupune ca are vreun sistem care te va ajuta sa arunci mai mult ci presupune un tambur pe care incape mult mai mult fir decat pe ceilalti tamburi, pentru plantat la distante mari.
Eu am windcast x5500 cumparate 4 bucati ( eram nehotarat oarecum intre ultegra si windcast ), cu care am aruncat inainte de a le cumpara si pot spune despre ele ca au o recuperare foarte buna si lina, insa fac un mic zgomot la recuperare, aseaza firul ( am folosit 0.25mm Ultima fara nici o saiba) foarte bine si conic, iar la aruncat alaturi de mtx14 sa comportat foarte bine. Impreuna cu sonik, cele de 3.60 cred ca ambele atat ultegra cat si windcast s.ar potrivi ca o manusa, eu as opta si acum tot pe windcast.
http://www.daiwasports.co.uk/products/c ... cast-z-x-s
Adrian Pelmuş
CLUB TOMIS CARP
https://www.facebook.com/odoctee

Avatar utilizator
Alex Matea
Mesaje: 507
Membru din: Sâm Ian 30, 2010 17:30
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Shimano Ultegra XT-B 5500

Mesaj de Alex Matea »

Asa si ce vrei sa spui cu asta? o stiu pe derost nu trebuia sa mi.o mai arati tu.

Avatar utilizator
odoctee
Moderator
Mesaje: 3768
Membru din: Mie Noi 11, 2009 12:48
Puncte: 0
Localitate: Tulcea
Contact:

Re: Shimano Ultegra XT-B 5500

Mesaj de odoctee »

poate ca acei 3 rulmenti in plus aseaza firul mai bine pe tambur
poate ca acel maner reduce gramajul mulinetei, ajutand, poate la distante mai mari
sau poate e doar o chestie pur comerciala ca sa-ti umple ochiu' un maner ca de basia si cativa rulmenti care si asa nu se vad.
Adrian Pelmuş
CLUB TOMIS CARP
https://www.facebook.com/odoctee

Avatar utilizator
faurmircea
Mesaje: 296
Membru din: Lun Feb 13, 2012 13:42

Re: Shimano Ultegra XT-B 5500

Mesaj de faurmircea »

deci am cumparat xtb`urile 14000

cred ca am facut o alegere buna ori cum sap viitoare fug la aruncat :D

Neamtul
pescar de competitie
Mesaje: 1296
Membru din: Vin Iul 03, 2009 0:41
Puncte: 0
Localitate: Timis

Re: Shimano Ultegra XT-B 5500

Mesaj de Neamtul »

@odoctee
LD e capacitatea tamburului. In afara de nr. de rulmenti, manivela si culoare mulinetele sunt la fel. Firul e asezat la fel si arunca la fel.
Diferenta de greutate intre X si Z este de 30g. Nu cred ca 30g te avantajeaza cand arunci.
Am avut in mana si Ultegra XTB si trebuie sa recunosc ca imi place...dar nu le-as lua la ce pret au in Ro.

@tonny
Plastic se foloseste si la fabricarea mulinetelor Shimano. Am vazut la un Stradic parca ceva pinioane de plastic, tot undeva pe un site cunoscut in Ro. Probabil sunt proiectate in asa fel incat sa reziste si noi ne spargem capul degeaba.

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”