Spod- fir

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

darius123
Mesaje: 682
Membru din: Lun Iun 21, 2010 0:43
Puncte: 0
Localitate: TIMISOARA

Re: Spod- fir

Mesaj de darius123 »

Un vartej cu agrafa este cel mai eficient.Merge si bucla in bucla, dar trebuie sa fie bucla mai mare sa incapa spomb-ul prin ea si te chinui mai mult la fiecare demontare a spombului, avand in vedere ca inaintasul textil, fiind ud....se lucreaza greu cu el.

Avatar utilizator
odoctee
Moderator
Mesaje: 3769
Membru din: Mie Noi 11, 2009 12:48
Puncte: 0
Localitate: Tulcea
Contact:

Re: Spod- fir

Mesaj de odoctee »

e ok si agrafa (dar sa fie de incredere :mrgreen: ) , stii ce frumos zboara cand rupe..... :lol:
Adrian Pelmuş
CLUB TOMIS CARP
https://www.facebook.com/odoctee

Avatar utilizator
Cristi Matei
pescar de competitie
Mesaje: 1246
Membru din: Dum Sep 23, 2007 20:44
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Spod- fir

Mesaj de Cristi Matei »

si ce frumos se scufunda... :lol:

Avatar utilizator
odoctee
Moderator
Mesaje: 3769
Membru din: Mie Noi 11, 2009 12:48
Puncte: 0
Localitate: Tulcea
Contact:

Re: Spod- fir

Mesaj de odoctee »

Cristi Matei scrie:si ce frumos se scufunda... :lol:
na! ca al meu plutește :mrgreen:
scuze... deviez de la subiect
Adrian Pelmuş
CLUB TOMIS CARP
https://www.facebook.com/odoctee

Avatar utilizator
Cristi Olaru
Mesaje: 602
Membru din: Mie Sep 22, 2010 9:16
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti-Otopeni

Re: Spod- fir

Mesaj de Cristi Olaru »

odoctee scrie:
zfcristian scrie:Cu ce faceti legatura dintre vartejul spomb-ului si inaintasul de pe linie avand in vedere ca va trebui montat demontat la fiecare partida?
O agrafa mai mare ar fi ok ?
Multumesc
eu pentru spomb nu folosesc vartej, un lat larg, bucla dubla este de ajuns.
Asculta-l pe " odoctee ", ca are dreptate. Nu folosi agrafa ca nu e sigura. Cred ca varianta vartej prin bucla este cea mai buna. Eu ieri am pierdut unul pe moara, si nu vrei sa stii cat de mare e oftica.
Tot ceea ce spui, vorbeste despre tine...

Avatar utilizator
cornelserbu
Veteran
Mesaje: 4167
Membru din: Dum Oct 16, 2005 19:01
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Spod- fir

Mesaj de cornelserbu »

este foarte important ca firul principal sa nu faca memorie, iar mulineta sa nu faca peruca...este un ansamblu cu care se lanseaza de foarte multe ori la rand cu greutate mare, iar firul se invarte si la lansare si la recuperare si tinde sa se incurce, iar o peruca care se va opri in inelul de plecare este egala cu o ruptura nedorita
un fir textl pe linia principala, cu rezistenta mare te scuteste de ruptura, dar se va incurca mai mereu, iar distanta de aruncare va fi mai mica
cu spomb-ul e mai bine sa nadesti vara cand e apa calda si te poti baga dupa el...nu se vede de pe mal, fiindca pluteste imediat sub suprafata apei, dar daca ai luat directia si distanta aproximative, cand te apropi se vede de la nivelul apei si-l recuperezi
pe apa rece e mai practica catapulta
Cornel Serbu
Friends Carp Team

Avatar utilizator
Cristi Olaru
Mesaje: 602
Membru din: Mie Sep 22, 2010 9:16
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti-Otopeni

Re: Spod- fir

Mesaj de Cristi Olaru »

Eu merg cu mono 0.28 pe linia principala, si cu inaintas de 45 lb. Pierderea spombului a intervenit in urma faptului ca intre inaintas si spomb, am pus o agrafa ( de calitate ), care a disparut, impreuna cu spombul. Am aruncat perfect, dar cand am inceput sa recuperez, am simtit ca nu mai am nimic in partea cealalta. Bucla de la inaintas este perfecta, deci agrafa a ramas pe spomb.
Tot ceea ce spui, vorbeste despre tine...

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”