Sugestii bete Shimano Beast Master- Force MAster sau Sk4

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Avatar utilizator
Ion Mironov
Mesaje: 478
Membru din: Mie Dec 09, 2009 15:47
Puncte: 0
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: Sugestii bete Shimano Beast Master- Force MAster sau Sk4

Mesaj de Ion Mironov »

zfcristian scrie:
gabicarp scrie:in primavara a fost un concurs de casting pe langa bucuresti undeva .
daca intri pe google si introduci : concurs casting 2011 o sa vezi ce lansete au fost printre cele mai bune la aruncari .
foarte multi pescari prind cu ele .
MTX 14 :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

asta iarna la casting am aruncat cu shimano beast master 3,9 3 lbs 170 m cu bbrlc si fir 0,20 de la mitranescu foarte multumit de lanseu....si de lanseta.era totusi modelul vechi si nu cred ca se mai gasesc.si pt ca de cate ori am aruncat nu am depasit de 170 m am incercat si cu un mtx 14 tot cu bbrlc si fir 0.20 al prietenului nostru maxx....distanta a fost depasita din prima aruncare ....178 m.mi-am dat beast masteru-rile nu pt diferenta de 8 m ci pt ca pescuiesc cu ele la distante considerabile cu monuta si saculet solubil pe cand cu beast-urile nu puteam face acest lucru.deci optez pt hakuyo mtx 14 fara discutie...ca sa nu mai vb de raportul pret calitate imbatabil.spor la shopping
Mironov Ion Valentin
http://www.barcute-plantat.com
0726424099

Avatar utilizator
mircead
Veteran
Mesaje: 3076
Membru din: Dum Dec 12, 2010 15:29
Puncte: 0
Localitate: Popesti-Leordeni

Re: Sugestii bete Shimano Beast Master- Force MAster sau Sk4

Mesaj de mircead »

zfcristian scrie:
mircead scrie:Nu stiu de ce dar poate ca din cauza ca avea 7 inele nu reuseam aruncari spectaculoase cu CC 30 ,cosmetica este de vis ,talonul este ultraslim ,e grea cat un fulg dar cu SK 4 de 3,25 si Speed-ul de 3,5 dadeam mult mai bine decat cu CC-urile.
Fire intinse
Ms de info, dar Tournament de la Prologic sau Chub Outkast Plus 50 ???
Tournamentul nu-l cunosc dar Chub Outkast Plus 50 il am si este un bat excelent ,este mai usor decat cel vechi ,aproape la fel de subtire ca Speed si Sk4 iar eu arunc foarte bine cu el chiar mai mult decat cu MTX 14.Secretul consta in faptul ca aruncarile mele se bazeaza mai mult pe tehnica iar levierul lansetei este mai scurt ca la MTX ,Speed, sau Beast.Pentru ca levierul este mai scurt nu ma lovesc cu lanseta in piept - eu nu imping lanseta aproape deloc cu bratul drept pe care il tin perfect intins si il folosesc numai pentru directie si punct de pivotare ,toata miscarea o fac din mana stanga tragand de manerul lansetei , daca manerul este lung ma lovesc in piept.Nu fac asta pentru ca sunt mai smecher ci pentru faptul ca am avut omoplatul drept rupt si am ramas cu sechele ,daca nu era asa poate ca biciuiam si eu lansetele la randul meu .Pentru cei care biciuiesc lansetele si imping si cu mana dreapta cred ca este mai convenabil ca manerul sa fie mai lung .Din punct de vedere al pretului iti recomand MTX-ul ca antevorbitorul meu dar daca vrei sa cheltuiesti ceva mai multi bani iti recomand totusi Speed sau SK 4 de 3,25 daca iti plac lansetele rapide sau Chubul nou care este semiparabolica - crede-ma ai alt repect pentru acele lansete decat pentru MTX - scuze dragi colegi pescari si eu am MTX 14 si nu vreau sa incep o polemica pe acest subiect.
Fire intinse.
Nu sunt un pescar grozav , dar ma simt grozav pe balta !

Avatar utilizator
zfcristian
Pescar de competitie
Mesaje: 1881
Membru din: Mar Noi 24, 2009 17:56
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Sugestii bete Shimano Beast Master- Force MAster sau Sk4

Mesaj de zfcristian »

mircead scrie:Nu stiu de ce dar poate ca din cauza ca avea 7 inele nu reuseam aruncari spectaculoase cu CC 30 ,cosmetica este de vis ,talonul este ultraslim ,e grea cat un fulg dar cu SK 4 de 3,25 si Speed-ul de 3,5 dadeam mult mai bine decat cu CC-urile.
Fire intinse
Peste tot eu am vazut ca scrie ca ar avea 6 inele.
Pana la urma are 6 sau 7 inele ?!?

Avatar utilizator
mircead
Veteran
Mesaje: 3076
Membru din: Dum Dec 12, 2010 15:29
Puncte: 0
Localitate: Popesti-Leordeni

Re: Sugestii bete Shimano Beast Master- Force MAster sau Sk4

Mesaj de mircead »

zfcristian scrie:
mircead scrie:Nu stiu de ce dar poate ca din cauza ca avea 7 inele nu reuseam aruncari spectaculoase cu CC 30 ,cosmetica este de vis ,talonul este ultraslim ,e grea cat un fulg dar cu SK 4 de 3,25 si Speed-ul de 3,5 dadeam mult mai bine decat cu CC-urile.
Fire intinse
Peste tot eu am vazut ca scrie ca ar avea 6 inele.
Pana la urma are 6 sau 7 inele ?!?

CC 30 are 7 inele nu sase SIGUR.
Nu sunt un pescar grozav , dar ma simt grozav pe balta !

Avatar utilizator
tomysro
Mesaje: 105
Membru din: Sâm Apr 09, 2011 22:32

Re: Sugestii bete Shimano Beast Master- Force MAster sau Sk4

Mesaj de tomysro »

am SK 4 de 3.90 si 3.5 lbs si intradevar sint rigide dar au blankul subtire, usurele si rapide iar rigiditatea dispare cind le incarci cum trebuie; te poti "da" la ele cu toata increderea si daca ai zone unde necesita pescuit la distanta isi face treaba
am aruncat cu momitor de 100 gr plus nada si atunci am simtit ca se incarca ; cat despre aruncari cu plumbi de 120-160 gr te plictisesti pina cade
eu am trecut de la lansete foarte moi pe acestea si e cu totul altceva; e un pic prea mult pt nivelul meu ca si pescar dar le recomand pt nivelul profi

Avatar utilizator
zfcristian
Pescar de competitie
Mesaje: 1881
Membru din: Mar Noi 24, 2009 17:56
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Sugestii bete Shimano Beast Master- Force MAster sau Sk4

Mesaj de zfcristian »

Cred ca pana la urma o sa merg pe Outkast Plus 50 de la Chub
Opinii?

Avatar utilizator
mircead
Veteran
Mesaje: 3076
Membru din: Dum Dec 12, 2010 15:29
Puncte: 0
Localitate: Popesti-Leordeni

Re: Sugestii bete Shimano Beast Master- Force MAster sau Sk4

Mesaj de mircead »

zfcristian scrie:Cred ca pana la urma o sa merg pe Outkast Plus 50 de la Chub
Opinii?

Sustin.
Nu sunt un pescar grozav , dar ma simt grozav pe balta !

tonny
pescar de competitie
Mesaje: 1015
Membru din: Dum Apr 11, 2010 9:44
Puncte: 0
Localitate: Alba Iulia

Re: Sugestii bete Shimano Beast Master- Force MAster sau Sk4

Mesaj de tonny »

Oare ar fii mare diferenta la aruncat intre Chub plus 50 si Chub plus cu inel de 40?
===Toth Stefan Anton===
=All4carp=

Avatar utilizator
zfcristian
Pescar de competitie
Mesaje: 1881
Membru din: Mar Noi 24, 2009 17:56
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Sugestii bete Shimano Beast Master- Force MAster sau Sk4

Mesaj de zfcristian »

Care este distanta de la cotorul lansetei pana la jumatatea mandrinei la Chub plus 50 de 3,9n ?
Ms

Avatar utilizator
mircead
Veteran
Mesaje: 3076
Membru din: Dum Dec 12, 2010 15:29
Puncte: 0
Localitate: Popesti-Leordeni

Re: Sugestii bete Shimano Beast Master- Force MAster sau Sk4

Mesaj de mircead »

tonny scrie:Oare ar fii mare diferenta la aruncat intre Chub plus 50 si Chub plus cu inel de 40?

Cea cu inel de 40 a prietenului meu este mai usoara si are viteza de revenire a varfului mult mai mare iar cu mulineta lui Biomaster (aceeasi pe care o folosesc si eu pe Chub) reusesc aruncari mai lungi ,( practic la mulineta folosita si stilul meu de aruncare am luat degeaba varianta cu inele de 50 ).Am sa fac incercare si cu Daiwa Emblem pentru a vedea comportamentul cu mulinete mai mari in diametru si am sa-ti spun , dar asta cand il prind liber pe amicul meu posesor de bat cu inel de 40.

Fire intinse
Nu sunt un pescar grozav , dar ma simt grozav pe balta !

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”