Ultegra xsc vs Fox fx 11 vs Dam quick sls fd

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Alin Galbenu
Moderator
Mesaje: 2778
Membru din: Lun Aug 08, 2011 11:38
Puncte: 0
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Ultegra xsc vs Fox fx 11 vs Dam quick sls fd

Mesaj de Alin Galbenu »

Alexandru Mihai scrie:
alystef71 scrie:Citi dintre cei care au avut Shimano pot sa mai doreasca alta mulineta ?Dupa ce ai fost posesor de Mercedes nu o sa mai lauzi Loganul in veci !
Nici unul din cunoscuți mei! :mrgreen:

Fiecare cu gusturile lui, dar fie ca vorbim despre Shimano, fie ca vorbim despre Mercedes, calitatea nu poate trece neobservata! :mrgreen:
Imagine

Avatar utilizator
DumiD
Pescar de competitie
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Oct 21, 2010 1:52

Re: Ultegra xsc vs Fox fx 11 vs Dam quick sls fd

Mesaj de DumiD »

daca comparam biomaster cu pl sau lb deja discutam ca sa facem discutii. e diferenta uriasa de asezare a firului, de rulaj, de jocuri,de materiale. pescuiesc cu biomaster si am pl pentru marker si axeon pentru spod. okumele am renuntat dupa 2 partide sa le mai pliez manivela pentru ca surubul care o strange se blocheaza la ambele modele iar la pl bucata de plastic care impinge manivela ramane blocata. n-o fi biopmasterul mercedes dar macar un audi tot e pe langa okume

Avatar utilizator
mrs
Mesaje: 696
Membru din: Joi Ian 03, 2013 21:15
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Ultegra xsc vs Fox fx 11 vs Dam quick sls fd

Mesaj de mrs »

Nush unde ai vazut comparatie... eu am zis cu ce mulinete am pescuit.

Avatar utilizator
mrs
Mesaje: 696
Membru din: Joi Ian 03, 2013 21:15
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Ultegra xsc vs Fox fx 11 vs Dam quick sls fd

Mesaj de mrs »

La pl-uri nu am avut nici o problema de nici o natura (le-am folosit foarte putin).

Avatar utilizator
DumiD
Pescar de competitie
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Oct 21, 2010 1:52

Re: Ultegra xsc vs Fox fx 11 vs Dam quick sls fd

Mesaj de DumiD »

mrs scrie:Eu personal am pescuit cu shimano biomaster, okuma lb, okuma pl, banax nf si ocazional cu alte modele de la shimano insa nu pot spune cu certitudine ca shimano este un mercedes printre mulinete (excludem aerotehnium mgs).
uite aici am vazut.

Avatar utilizator
DumiD
Pescar de competitie
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Oct 21, 2010 1:52

Re: Ultegra xsc vs Fox fx 11 vs Dam quick sls fd

Mesaj de DumiD »

mrs scrie:La pl-uri nu am avut nici o problema de nici o natura (le-am folosit foarte putin).
nici eu, cu exceptia faptului ca s-a rupt clipsul dela tamburul de rezerva la prima partida si ca plierea manivelei se face doar cu atentie sporita. probabil am nimerit o mulineta facuta lunea..cum erau vechile dacii :lol: . la shimano nu vezi asa ceva

Avatar utilizator
mrs
Mesaje: 696
Membru din: Joi Ian 03, 2013 21:15
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Ultegra xsc vs Fox fx 11 vs Dam quick sls fd

Mesaj de mrs »

DumiD scrie:
mrs scrie:Eu personal am pescuit cu shimano biomaster, okuma lb, okuma pl, banax nf si ocazional cu alte modele de la shimano insa nu pot spune cu certitudine ca shimano este un mercedes printre mulinete (excludem aerotehnium mgs).
uite aici am vazut.
Imi pare rau daca ai inteles ca doar pescuind cu anumite mulinete am facut o comparatie intre acestea si shimano... departe de mine gandul asta.
Pot sa spun ca nu am o foarte mare experienta in a cataloga care marca de mulinete este mai buna de aceea am deschis si acest topic... iar afirmatia ca nu pot spune ca shimano este un mercedes a venit din modesta mea experienta.
As dorii sa aflu si parerea ta... crezi ca shimano este un mercedes printre alte firme de mulinete??

Avatar utilizator
mrs
Mesaje: 696
Membru din: Joi Ian 03, 2013 21:15
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Ultegra xsc vs Fox fx 11 vs Dam quick sls fd

Mesaj de mrs »

DumiD scrie:
mrs scrie:La pl-uri nu am avut nici o problema de nici o natura (le-am folosit foarte putin).
nici eu, cu exceptia faptului ca s-a rupt clipsul dela tamburul de rezerva la prima partida si ca plierea manivelei se face doar cu atentie sporita. probabil am nimerit o mulineta facuta lunea..cum erau vechile dacii :lol: . la shimano nu vezi asa ceva
La shimano nu vezi asa ceva... la shimano vezi ca unde pl are rulmet xsc are bucsa din plastic :mrgreen:

Avatar utilizator
DumiD
Pescar de competitie
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Oct 21, 2010 1:52

Re: Ultegra xsc vs Fox fx 11 vs Dam quick sls fd

Mesaj de DumiD »

mrs scrie:
DumiD scrie:
mrs scrie:La pl-uri nu am avut nici o problema de nici o natura (le-am folosit foarte putin).
nici eu, cu exceptia faptului ca s-a rupt clipsul dela tamburul de rezerva la prima partida si ca plierea manivelei se face doar cu atentie sporita. probabil am nimerit o mulineta facuta lunea..cum erau vechile dacii :lol: . la shimano nu vezi asa ceva
La shimano nu vezi asa ceva... la shimano vezi ca unde pl are rulmet xsc are bucsa din plastic :mrgreen:
bun, am inteles asta din primul tau post. s-a rupt plasticul? are jocuri, haraie cand ruleaza? ca nu vad unde-i problema. cum iti aranjeaza shimano firul cu bucsa de plastic si cum il aranjeaza pl-ul cu rulmentul?

Avatar utilizator
mrs
Mesaje: 696
Membru din: Joi Ian 03, 2013 21:15
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Ultegra xsc vs Fox fx 11 vs Dam quick sls fd

Mesaj de mrs »

Firul il aseaza multumitor pt o mulineta de 280 ron... probleme de genul pe care le-ai mentionat mai sus nu am avut.
Acum intreb si eu: Ce va reszista mai mult bucsa de plastic sau rulmentul??

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”