Ultegra xsc vs Fox fx 11 vs Dam quick sls fd

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
Avatar utilizator
AND1
Mesaje: 599
Membru din: Joi Iul 08, 2010 0:48
Puncte: 0
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Ultegra xsc vs Fox fx 11 vs Dam quick sls fd

Mesaj de AND1 »

Eu cred ca tu cauti motive sa nu'ti iei Shimano :P .Ia'ti FOX , sau chiar Hakuyo , ca doar nu are

plastice in angrenaje :P .

P.S. Daca Mos Craciun ar exista , si i'ai scrie sa iti aduca niste mulinete bune...Shimano ti'ar aduce.

Sarbatori Fericite.

Avatar utilizator
Alin Galbenu
Moderator
Mesaje: 2778
Membru din: Lun Aug 08, 2011 11:38
Puncte: 0
Localitate: Craiova
Contact:

Ultegra xsc vs Fox fx 11 vs Dam quick sls fd

Mesaj de Alin Galbenu »

Nici eu nu sunt de acord cu plasticul care inlocuieste rulmentul de la Ultegra xsc, cand am desfacut mulineta, prima mea intentie a fost sa pun un rulment acolo desi nu era nevoie.
Referitor la comparatia cu Okuma care are rulmenti in ambele parti ale angrenajului, chiar si cu bucse de plastic, Ultegra ruleaza mult mai fin si are joc mult mai mic in manivela, deci pana la urma care e problema mulinetei? Daca nu stiati ca are plastic, cred ca era mulineta perfecta.



Sent from my iPhone using Tapatalk
Imagine

Avatar utilizator
mrs
Mesaje: 696
Membru din: Joi Ian 03, 2013 21:15
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Ultegra xsc vs Fox fx 11 vs Dam quick sls fd

Mesaj de mrs »

Allen Besnovich scrie:Nici eu nu sunt de acord cu plasticul care inlocuieste rulmentul de la Ultegra xsc, cand am desfacut mulineta, prima mea intentie a fost sa pun un rulment acolo desi nu era nevoie.
Referitor la comparatia cu Okuma care are rulmenti in ambele parti ale angrenajului, chiar si cu bucse de plastic, Ultegra ruleaza mult mai fin si are joc mult mai mic in manivela, deci pana la urma care e problema mulinetei? Daca nu stiati ca are plastic, cred ca era mulineta perfecta.



Sent from my iPhone using Tapatalk
Consider ca singura problema este a fiabilitatii... odata cu trecerea timpului acea bucsa isi va pierde din proprietati. Mulineta perfecta era daca avea rulment... totusi cred ca printr-o simpla operatiune (vezi filmuletul de mai sus) o putem face o mulineta excelenta.

nicuB
Mesaje: 375
Membru din: Lun Mai 16, 2011 20:57
Puncte: 0
Localitate: Timisoara

Re: Ultegra xsc vs Fox fx 11 vs Dam quick sls fd

Mesaj de nicuB »

daca tot discutati de plastic. au aparut pe alt forum poze cu interiorul mulinetei daiwa basiair. vedeti mai jos..........

Imagine

Imagine

Avatar utilizator
mrs
Mesaje: 696
Membru din: Joi Ian 03, 2013 21:15
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Ultegra xsc vs Fox fx 11 vs Dam quick sls fd

Mesaj de mrs »

Putem sa ne uitam si la basia tournament qdx https://www.facebook.com/media/set/?set ... 785&type=1

Avatar utilizator
mrs
Mesaje: 696
Membru din: Joi Ian 03, 2013 21:15
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Ultegra xsc vs Fox fx 11 vs Dam quick sls fd

Mesaj de mrs »

Cred ca ai deschis un subiect interesant... ia catalogul daiwa 2013 si poate iti dai seama la ce nivel se lucreza...http://ro.scribd.com/doc/123991367/Cata ... 013#scribd

Avatar utilizator
DumiD
Pescar de competitie
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Oct 21, 2010 1:52

Re: Ultegra xsc vs Fox fx 11 vs Dam quick sls fd

Mesaj de DumiD »

La ce nivel se lucreaza? Ca tu te plangi de-o bucsa de plastic la o mulineta de 700 de lei, plasticul din mulineta de 3500 de lei nu-l vezi?

bogdan5
pescar de competitie
Mesaje: 1020
Membru din: Vin Iun 20, 2014 18:02
Puncte: 0
Localitate: 44°26′7″N 26°6′10″E

Re: Ultegra xsc vs Fox fx 11 vs Dam quick sls fd

Mesaj de bogdan5 »

tu te plangi de-o bucsa de plastic la o mulineta de 700 de lei, plasticul din mulineta de 3500 de lei nu-l vezi?
Difera densitatea, construcția lanțului molecular... :wink: :D
Crede în cel ce caută Adevărul,
Fereşte-te de cel ce l-a găsit.
(A.Gide)
Sinceritatea nu te lasa fara prieteni. Ii triaza.

Avatar utilizator
mrs
Mesaje: 696
Membru din: Joi Ian 03, 2013 21:15
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Ultegra xsc vs Fox fx 11 vs Dam quick sls fd

Mesaj de mrs »

DumiD scrie:La ce nivel se lucreaza? Ca tu te plangi de-o bucsa de plastic la o mulineta de 700 de lei, plasticul din mulineta de 3500 de lei nu-l vezi?
Nu exista aproape nici un fel de frecare intre acele piese din angrenaj... citeste principiul de etansare magnetica si ce face acel ulei.

Avatar utilizator
DumiD
Pescar de competitie
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Oct 21, 2010 1:52

Re: Ultegra xsc vs Fox fx 11 vs Dam quick sls fd

Mesaj de DumiD »

mrs scrie:
DumiD scrie:La ce nivel se lucreaza? Ca tu te plangi de-o bucsa de plastic la o mulineta de 700 de lei, plasticul din mulineta de 3500 de lei nu-l vezi?
Nu exista aproape nici un fel de frecare intre acele piese din angrenaj... citeste principiul de etansare magnetica si ce face acel ulei.
am citit. face acelasi lucru ca o vaselina.principiul de etansare magnetica este urmatorul: redenumesti ceva banal, in cazul asta eatnsarea unei mulinete, cu un nume pompos si atepti sa pice gusterii. nu l-au inventat Daiwa, e folosit de cand lumea si pamantul si e prezent si la toate produsele shimano

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”