AGVPS in pericol !

Sectiune deschisa pentru orice subiect de discutie.

Moderatori: Alin Galbenu, mariosilaghi, Bogdan Zaharia, odoctee

Gabi Tomulescu
Mesaje: 1008
Membru din: Sâm Feb 25, 2006 23:12
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Gabi Tomulescu »

@ sorin

federatia reprezinta statul?....nu e si parerea mea
catre stat se platesc bani sub forma de impozite (pe venituri, pe servicii, pe administratie) ...dar astia o sa ceara bani ca sa te lase sa organizezi concursuri.

sorin
Mesaje: 64
Membru din: Dum Ian 09, 2005 18:29
Puncte: 0
Contact:

Mesaj de sorin »

gabi scrie:@ sorin

federatia reprezinta statul?....nu e si parerea mea
catre stat se platesc bani sub forma de impozite (pe venituri, pe servicii, pe administratie) ...dar astia o sa ceara bani ca sa te lase sa organizezi concursuri.
nu ma refeream la federatie.
dupa parerea mea, la concursurile nationale organizate de vreo federatie sau alta structura ar trebui sa nu se perceapa nici un fel de taxa de participare. implicit nu trebuie sa platesti ceva la stat, cu toate ca in momentul in care primesti vreo sponsorizare, statul isi ia partea.
Sorin Dragoi

Avatar utilizator
mirceaef
Mesaje: 636
Membru din: Lun Ian 17, 2005 14:52
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de mirceaef »

Povestea vinatoreasca, dar adevarata, a AGVPS-ului

Ceausescu poate sa se intoarca linistit acasa, oricind vrea, de pe plajele din Cuba, fiindca il asteapta distractie cum ii place lui. Aceiasi baieti, cu care a vinat el odata, sint in continuare tartorii vinatorii si pescuitului din Romania. Si il asteapta sa-si faca de cap impreuna pe fondurile de vinatoare de odinioara.

Speram sa nu-l deranjeze pe dictator ca aceste fonduri au trecut subtil de la stat la privat, mai ales ca tot tovarasii lui le-au preluat.

Trecerea de la stat la privat

s-a facut prin intermediul Asociatiei Generale a Vinatorilor si Pescarilor Sportivi (AGVPS). Organizatia a luat nastere la 25 august 1948, prin Decretul 211, un decret tipic comunist, emis de Consiliul de Ministri condus de Gheorghe Gheorghiu-Dej. La acea data comunistii erau deja pe cai mari rosii.


Terminasera cu partidele „istorice“, il alungasera pe rege, facusera prima mare nationalizare, iar majoritatea personalitatilor politice interbelice deja bateau Morse prin celulare. Pe ordinea de zi a venit rindul vinatorii si al pescuitului.

Drept pentru care, prin acest decret au fost desfiintate arbitrar toate asociatiile de vinatoare (peste 2.500 in perioada interbelica) si cluburile de pescuit, infiintate prin libera asociere. Se zicea in decret: „Se dizolva pe data publicarii prezentului decret toate societatile existente de vinatoare si de pescuit in apele de munte, indiferent daca au sau nu personalitate juridica.

Bunurile, drepturile si obligatiunile acestora ( asociatiile de vinatori - n.r. ) trec in patrimoniul Asociatiei Generale a Vinatorilor din Republica Populara Romana“. Cu alte cuvinte, s-a nationalizat vinatoarea si o parte din pescuit. In 1953, acelasi Consiliu de Ministri da hotarirea nr. 3126, prin care nationalizeaza si restul pescuitului.

„Se desfiinteaza toate asociatiile de pescari sportivi in apele de ses. Activul si pasivul asociatiilor desfiintate trec asupra Asociatiei Generale a Vinatorilor si Pescarilor Sportivi din Romania“.

Asa s-a creat AGVPS, un organism mamut,

centralizat, care raspundea comenzilor partidului. In acea perioada, AGVPS era structurat ca un C.A.P. si a gestionat sedii, spatii comerciale, cabane, terenuri, iazuri, pastravarii. In locul unei organizatii create pe principiul liberei asocieri, de catre oameni ce impartasesc o pasiune comuna, s-a creat un organism ce raspundea direct comenzilor partidului-stat.

Conducerea AGVPS-ului decidea ce este bine si ce nu, pentru pescuit si vinatoare, membrii cotizanti nu trebuiau decit sa achite cotizatiile si sa respecte regulile impuse de sus. In cele citeva decenii de comunism, la conducerea acestei structuri s-au perindat o sumedenie de activisti din Comitetul Central al partidului, trimisi la conducerea AGVPS-ului ca intr-un soi de surghiun provizoriu.

Tactica numirii la conducere, in semn de pedeapsa, a unor ciurucuri din partid era bine intemeiata. Ciurucurile faceau orice, mincau jar sa organizeze niste partide de vinatoare de calitate pentru Conducatorul Suprem. Doar asa puteau fi reabilitati. Deci scopul final al unei organizatii comuniste, acela de a-l servi pe marele Dictator, putea fi atins.

Dupa ‘89, AGVPS-ul a continuat

dupa aceleasi principii. E condusa de un conducator suprem, care este presedintele executiv. Presedinte executiv este de 16 ani Neculai Selaru, un bun organizator de masacre lingusitoare, despre ispravile caruia, de arme si de alcov, am mai scris. Fost preparator al vinatorilor de protocol ale lui Ceausescu, el controleaza tot ce se intimpla in sistem.

In teritoriu are tovarasi de incredere, precum tovarasul Constantin Enescu, care inainte de 1989 era secretar de partid la Uzinele 23 August, iar din 1990 conduce in calitate de director Asociatia de vinatoare si pescuit sportiv Diana Bucuresti. In locul lui Ceausescu, AGVPS-ul si-a tras alti protectori. I-a servit prompt pe doi prim-ministri.

Lui Radu Vasile i-a acordat, conform unor surse beton din interior, permis de port-arma, fara ca acesta sa dea examen. Iar lui Adrian Nastase i-a conferit pozitia de presedinte al asociatiei, pozitie detinuta de acesta din 1994 pina anul acesta. Roadele acestor colaborari la nivel inalt nu au intirziat sa se vada.

S-o luam pe rind

In 1996, odata cu aparitia noii legi a vinatorii (103/1996), AGVPS avea obligatia sa se transforme, dintr-o asociatie de persoane fizice, intr-o uniune de persoane juridice, in termen de un an de la promulgarea legii.

Termenul a fost depasit si, prin 1998, AGVPS s-a trezit ca la Bacau se infiintase si obtinuse personalitate juridica o alta AGVPS, formata din asociatii noi de vinatoare si pescuit sportiv.

Imediat, AGVPS-ul comunist solicita inscrierea in Registrul Asociatiilor si Fundatiilor sustinind ca detine personalitate juridica, pe baza faptului ca este urmasa UGVR, care era uniunea asociatiilor desfintate de comunisti in 1948. Cum ar veni, hotul nu a preluat doar patrimoniul nationalizat, ci isi aroga si pretentia de urmas al celui furat si desfiintat de comunisti.

Ministerul Apelor, Padurilor si Protectiei Mediului,

la care era arondat AGVPS-ul, s-a opus din rasputeri acestei intentii bizare. In disperare de cauza, prin 1998 comunistul sef Selaru il ameninta subtil pe ministrul Tomescu, printr-o scrisoare: „Va rugam sa acceptati ideea ca acest dialog contradictoriu nu mai poate continua sau, daca va continua, nu mai poate ramine doar intre Ministerul Apelor, Padurilor si Protectiei Mediului si AGVPS.

Ne exprimam ferma convingere ca DVS. ati inteles corect complexitatea intereselor care stau in spatele acestor «contradictii» si ca veti adopta o pozitie legala, singura favorabila vinatului si interesului general al societatii romanesti“.

Cum ministerul de profil refuza in continuare sa le acorde un aviz favorabil, AGVPS apeleaza la un subterfugiu. Incearca sa se inregistreze in Registrul Asociatiilor si Fundatiilor de pe linga Judecatoria sectorului 2. Convinge instanta ca nu este necesar avizul ministerului, cerut de lege.

Iar Judecatoria Sectorului 2, fara a prezenta baza legala a acestei hotariri, decide, in mai 2000, inscrierea AGVPS in Registrul Asociatiilor si Fundatiilor de pe linga Judecatoria Sectorului 2.

Lasam deoparte faptul ca AGVPS, fiind practic o federatie, fapt recunoscut prin propriul statut, instanta nici nu era competenta sa se pronunte, competenta de autorizare in acest caz apartinind numai Tribunalului.

Dintr-o asociatie de utilitate publica, infiintata de statul comunist, AGVPS s-a transformat, dupa un efort sustinut sau, mai degraba, sus tinut, intr-o asociatie de drept privat, care scapa de sub tutela statului si poate gestiona dupa bunul plac (al sefilor) patrimoniul furat.

Paradoxal, AGVPS devine astfel singura organizatie non-guvernamentala infiintata prin decret stalinist si care a preluat, cu titlu gratuit evident, toata baza materiala cu care o inzestrase statul comunist in cei 50 de ani de existenta. Ca exemplu de ce inseamna acest transfer, AGVPS-ul a devenit stapina pe cabana de vinatoare din Sovata a fostului prim-secretar PCR de Covasna.

Cabana putea fi estimata la peste 2 miliarde de lei, in 1998. A fost vinduta doar cu 23.000.000 de lei. Se spune ca spaga a depasit insa 500.000.000. Atit a putut sa faca CDR-ul pentru AGVPS.

PSD-ul a plusat insa

la doua luni dupa cistigarea alegerilor. Pe 22 februarie 2001, guvernul lui Nastase, presedinte al AGVPS, da Hotarirea 259, prin care acorda AGVPS-ului si statutul de persoana juridica privata, atentie, de utilitate publica.

E un bonus care i-a servit brusc AGVPS-ului alte avantaje: nu plateste impozite si taxe, nu are nevoie de autorizarea Consiliului Concurentei pentru activitatea monopolista, nu sint obligati sa dea socoteala Curtii de Conturi, nu dau socoteala autoritatilor centrale si locale, cu atributii fiscale.

Dar cel mai mare avantaj il constituie faptul ca AGVPS-ul, ca societate privata, dar de utilitate publica, poate primi megagratuitati de la stat, mai ceva ca-n timpurile tovarasului Prim-Vinator.

In ianuarie 2004, Guvernul Nastase, acelasi Nastase care era si presedintele AGVPS-ului, a dat pe tava acestei asociatii, pentru 49 de ani si cu titlu gratuit, o constructie si un teren de 1.714 mp, la buza lacului Floreasca, pe strada Baneasa Ancuta, din sectorul 2 al Capitalei. In acea zona, un teren similar sare de jumatate de milion de euro.

Peste toate aceste smenuri, AGVPS-ul, ca sa fie cu adevarat ca pe vremea lui Ceasca, trebuie sa aiba monopolul absolut de atunci asupra vinatorii si pescuitului din Romania. De aceea, chiar si acum, in pragul intrarii in UE, da la cap organizatiilor vinatoresti sau pescaresti care refuza sa i se afilieze, intentindu-le procese peste procese.

Academia Catavencu, 24 oct 2006
Epure-Fusu Mircea
Carping Club

Avatar utilizator
mirceaef
Mesaje: 636
Membru din: Lun Ian 17, 2005 14:52
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de mirceaef »

Membri fondatori ai federatiei din Alba:
- APS Alba
- AJPS Mures
- APS PRO-FISH Rm Vilcea
Epure-Fusu Mircea
Carping Club

Avatar utilizator
Florentin Iuga
Mesaje: 554
Membru din: Sâm Oct 07, 2006 0:42
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Florentin Iuga »

1. Singurul merit pe care i-l recunosc lui Popescu, pana acum, este acela de a fi starnit intreg acest tavalug pe capul AGVPS-ului.
Cu modestie spun ca si Gigi Stefan impreuna cu mine, Ionascu si alti cativa, fiecare cum a putut, am incercat inca de acum 2-3 ani sa hartuim "mamutul". Am reusit doar sa ne atragem dusmania lor. Bun si atat, dar fara efect. De aceea spun ca Stefan Popescu ar avea acest merit, de a fi avut rabdarea si ambitia sa umble la "istoricul" juridic fraudulos al AGVPS, de a scoate mizeria la vedere si in special de a trece la actiune in justitie. PRO-FISH din Rm. Valcea, reprezentata de Dadi Draghicescu, a creat precedentul si a castigat primul proces intentat de AGVPS.
2. Daca vorbim despre batalia pentru patrimoniu, poate ma lamuriti si pe mine (chiar nu stiu) ce mare patrimoniu ar mai avea de impartit pescarii, din AGVPS? Ce-a fost s-a dat (l-au trecut subtil in proprietate privata). Vreti un exemplu? Sediul AJVPS Valcea (ca tot veni vorba de PRO-FISH), o cladire cu etaj din centrul Rm. Valcea s-a restrans inca de acum cativa ani la etaj (i-au facut si scara exterioara de acces), parterul, trecut (nu se stie cum) in proprietatea presedintelui AJVPS, devenind magazin cu produse alimentare de vanat si peste. Deci care patrimoniu? Daca eram vanatori, mai vedeam o cabana, un fond cinegetic, un foisor, o adapatoare, ceva acolo.
3. Daca vorbim de vestul tarii, acolo pescarii sunt mult mai organizati si mai inversunati decat in rest. Numai Timisul, Aradul, Hunedoara, Bihorul, Alba numarand peste 20.000 de pescari "asociati". In iarna cand am fost la adunarea de la Arad (de la care ati putut vedea si filmarile), am fost surprins sa vad Palatul Culturii plin ochi de pescari de rand, foarte interesati de modul de reorganizare a asociatiei (nu AJVPS), de stabilirea statutului si a taxelor. Pe banateni si ardeleni nu-i pacaleste nici macar Popescu, garantat.
4. Asa cum i-am spus si eu, intr-una din numeroasele discutii pe care le-am purtat, nu-l cred pana nu vad ce face. Dar nici nu pot sa-l acuz apriori. In fond omul recunoaste cinstit. Nu e pescar. E manager. Are o firma de consultanta pentru proiecte cu finantare Europeana si isi ia comisioanele pentru proiectele pe care le gestioneaza. A descoperit o sursa potentiala de venit in fondurile puse la dispozitie de UE pentru MEDIU, ACVACULTURA si PISCICULTURA. Statul nu are dreptul de a accesa aceste fonduri. Numai societatea civila o poate face, prin Societati Comerciale, Fundatii etc. Spuneti-mi, ce sanse are Asociatia celor 43 de pescari din comuna X sa intocmeasca un proiect viabil, pentru care sa obtina banii necesari reabilitarii, decolmatarii, depoluarii, repopularii...etc. a portiunii de Somes care tece prin comuna lor? Zero! Organizati insa intr-o Federatie, care sa identifice zonele care se preteaza la asemenea actiuni, se poate apela la un S.R.L. (fie el si a lui Popescu), care sa gestioneze cu succes proiectele. Daca nu pui mai intai si apoi nu ingrijesti, nu poti avea pretentia sa ai la nesfarsit. Iar daca cineva mai si castiga cava din aceasta afacere, cred ca nu trebuie condamnat, atata vreme cat nu aduce atingere fondurilor asociatiilor. (Alo! Pe Popescu nu-l numeste nimeni presedintele federatiei, oricum nu pe viata, ce jucam fotbal?).
5. Nu in ultimul rand, ma gandesc ca in tara nu sunt numai pescari de crap si ca o Federatie ar trebui sa cuprinda toate categoriile de pescari. Sigur ca cluburile sportive ce o compun vor fi specializate pe discipline, insa mi se pare ridicola infiintarea F.R.Crap, F.R.Oblete, si daca i se scoala cuiva, F.R.P...Ciobanului la copca. E pacat ca nu se gasesc si pe la noi (in Bucuresti) cativa Popesti hotarati sa treaca la actiune. E pacat ca atunci cand cineva vrea sa faca ceva, ceilalti il privesc mai intai cu suspiciune, mai apoi cu ura, in loc sa tina aproape pentru a colabora si de ce nu, eventual pentru a-l supraveghea sa nu derapeze. E si mai pacat ca discutam despre organizarea Campionatelor Nationale, fara sa luam in calcul faptul ca in prezent se desfasoara pe balti private. Nu ar fi mai nimerit sa vorbim despre pistele omologate ale Federatiei sau ale Cluburilor? Nu uitati ca lucrurile progreseaza cu noi sau fara noi. Depinde cine ia initiativa. Si daca mai exista si sprijin parlamentar si guvernamental... Sa nu ziceti ca n-am spus (cat am putut sa spun).
In rest, toata aceasta asertiune, fie-mi scuzata, nu se vrea o polemica sau continuare a vreunei discutii incepute candva cu cineva.
Este doar parerea mea.
"Mens agitat molem" (Virgiliu)

Avatar utilizator
cornel rosioru
maestru emerit
Mesaje: 2211
Membru din: Lun Ian 10, 2005 13:51
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Mesaj de cornel rosioru »

@Florentine
Parerea mea o stii si mi-o mentin.
Cornel Rosioru ,
ASOCIATIA PESCARILOR DE CRAP DIN ROMANIA. www.crapmania.ro

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18915
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Mesaj de Vladut Mateianu »

@florentin
In mare parte ai dreptate, dar sunt niste aspecte care iti scapa ! De exemplu, daca s-ar dori infiintarea F.R. de K1 cred ca mult mai in masura ar fi sa se ocupe de asta Sora, Ghita sau organizatorul Irimia decat Tatae, Rosioru sau eu. Chiar daca si noua ne mai place sa ne batem.
Asa e si la pescuit ! Hai sa-i lasam sa se ocupe de asta pe cei care se pricep la asta si si-au dedicat viata pescuitului, nu pe unul ca acest Nimeni care fac pariu ca daca ii arati un boiles il maninca crezand ca e fondanta ! Sa fim seriosi, dar treaba asta pute rau....E foame mare .... :oops:
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

Avatar utilizator
mirceaef
Mesaje: 636
Membru din: Lun Ian 17, 2005 14:52
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de mirceaef »

Am impresia ca se pleaca de la premisa ca cei care fac pe groparul AGVPS automat ii mostenesc dintii de aur si ghiulul de pe mana.
Ori zic eu, mai ales daca ajung in gura presei (ca deja au ajuns) si mai ales dupa ianuarie 2007, greu de crezut ca se va intampla asa ceva.

Referitor la recunoasterea pescuitului ca sport, mie mi se pare greu de indesat in aceeasi oala pescuitul marin, crap, stationar, muscaritul si spinningul. Mai nou am vazut la Olimpiada din Portugalia ca se practica si sporturi care au ca rezultat uciderea pestelui dar, ma rog, nu-i treaba mea.
Avand in vedere ca in fiecare sport exista niste reguli si niste "masurabile" nu prea vad cum ar putea fi recunoscute ca sport toate aceste stiluri de pescuit, adica asa la gramada.

Cred ca cei care vor face primul pas spre recunoasterea unuia din stilurile de mai sus ca sport, ar realiza cel mai important pas si i-ar ajuta si pe ceilalti. Si daca-i spune Federatia Romana de Crap nu inseamna ca i se da jumate din Palatul Victoria si un parc auto cu soferi. Inseamna ca e posibil sa "ciuguleasca" ceva de la bugetul de stat ca orice alta disciplina sportiva din Romania.

Mai nou am aflat ca exista Federatia Romana de GO, sper sa nu ma insel, care primeste si ea acolo un 40mii de euro pe an. E chiar asa de groaznic?
Epure-Fusu Mircea
Carping Club

Avatar utilizator
cornel rosioru
maestru emerit
Mesaje: 2211
Membru din: Lun Ian 10, 2005 13:51
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Mesaj de cornel rosioru »

Cind urmaresti interesele pescarilor nu e groznic.
Dar cind urmaresti numai imprumuturile de la uniunea europeana cum e ?
Cornel Rosioru ,
ASOCIATIA PESCARILOR DE CRAP DIN ROMANIA. www.crapmania.ro

Avatar utilizator
mirceaef
Mesaje: 636
Membru din: Lun Ian 17, 2005 14:52
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de mirceaef »

LV, daca cineva se crede capabil sa administreze fonduri UE, sa scrie proiecte viabile (sau macar SA LE SCRIE) si sa le implementeze, bravo lui! Romania a returnat in mai multe ocazii milione de euro, pt diferite programe, pt ca nu s-a gasit nimeni sa scrie un proiect bun si sa primeasca fonduri!

Ceea ce mi se pare mie a fi o "gluma" in momentul de fata e faptul ca aceasta federatie vrea sa dea impresia ca DEJA hotaraste destinele pescuitului in Romania, sau e doar o chestiune de timp pana o va face, si aplica principiul "care e cu mine acum, nu e impotriva mai tarziu". Parerea mea coane fanica ....
Epure-Fusu Mircea
Carping Club

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Liber la Discutii”