APEL LA SANATATE MORALA

Sectiune deschisa pentru orice subiect de discutie.

Moderatori: Alin Galbenu, mariosilaghi, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
ghitighiusan
Mesaje: 341
Membru din: Vin Ian 23, 2009 15:55
Puncte: 0
Localitate: Alba Iulia- Cluj Napoca

Re: APEL LA SANATATE MORALA

Mesaj de ghitighiusan »

Felicitari pentru articol, Tibi !
Imagine

Avatar utilizator
cea mai buna
Mesaje: 193
Membru din: Sâm Dec 19, 2009 23:23

Re: APEL LA SANATATE MORALA

Mesaj de cea mai buna »

Al naibii de bine scrii, Tibi, ai fi fost un avocat f. bun. :)
O singura remarca:
Planul vostru de epurare al forumului suna a discurs de Miss Univers, cu pacea in lume. :mrgreen:
Succesuri la oprit gura târgului va doresc!
When nothing is sure, everything is possible.

Avatar utilizator
exclusiv
Mesaje: 890
Membru din: Dum Mar 29, 2009 0:50
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: APEL LA SANATATE MORALA

Mesaj de exclusiv »

IN SFARSIT !!!
Felicitari pentru articol d-nule Tibi !!!

Acum 2-3 ani abia asteptam sa ajung acasa sa intru pe crapmania sa citesc ore nesfarsite tot ce se putea pe forumul asta...acum,cu toate smartphone-urile accesez imediat forumul ca sa vad scandaluri ,certuri,jigniri,caterinca unei gasti si sincer sa fiu de multe ori se face cu acordul tacit al moderatorilor...si probabil cand nici ei nu mai suporta ,,,fac curatenie...
In 75 % din subiecte de orice categorie...apare un scandal,o jignire,o carcota,o caterinca,unul il intreaba pe altul indreptatit fiind "Cu ce te-am jignit fratioare ??? Cum iti permiti ???...
M-a omorat luni de zile "Popescu 59" (nu am nimic cu omul,sa nu se inteleaga gresit)...cine o fi si de ce il balacaresc toti?!n-am inteles...topicuri deschise cu numele lui cu "sa te iau ,sa-ti fac,fraiere,prostule...."...am inteles pana la urma ca omul are si el ceva ani...si a ajuns sa fie luat la misto si balacarit de niste pustani care arunca si ei cu lansetele mai departe...si toate astea cu acordul moderatorilor...
Daca vrei sa auzi si tu o parere despre ceva...sar unii...cauta domne cu "search"...pai topicurile la care se refera ei s-au dezbatut cu ceva ani in urma, domnilor!!! daca bagi la cautare cuvantul "fraier' sau "caterinca" gasesti mai mult decat daca ai cauta "shimano"
Poate va veti respecta promisiunea d-nule admin Dan M si speram noi astia dezamagiti sau "frustrati" cum ar spune incultii si agramatii,putina democratie "cu bata" n-ar strica....nu e nimic aiurea cu bata democratia...e ca la Londra,ca tot ne plac englezii...dar la eticheta aia cum ajungem ??!!
Sornel Cerban...ai grija tata !!!
Felicitari inca o data pentru articol

Avatar utilizator
miyagi
Pescar de competitie
Mesaje: 4837
Membru din: Mar Aug 03, 2010 17:52
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: APEL LA SANATATE MORALA

Mesaj de miyagi »

Draga domnule Manascu!

In calitate de principal vizat in atacul personal pe care l-asti inserat in site cu scopul vadit de a-mi reduce interventiile pe diverse topicuri vreau sa va aduc la cunoastinta faptul ca nu va port pica. Va inteleg virulenta si va accept si luarea de pozitie. In urma cu ceva timp am decis sa provoc anumiti formatori de opinie pentru a putea scoate in evidenta modul in care viitorul carpfishingului va lua diverse curbe sau directii. Nu mai intru in cuprinsul articolului pentru ca il consider pueril. Vreau insa sa va fac cunoscut faptul ca am stat putin sa ma gandesc daca sa uzitez dreptul la replica acum cand am citit acel articol sau sa las sa treaca timpul ca sa ma disculp. Am spus bine. Sa ma disculp. Cum asa?! Daca priviti in urma postarii mele s-au mai vehiculat inca doua nume si n-am acceptat, permiteti-mi va rog o gluma, sa ma eclipseze cineva.
Dar sa trecem la lucruri serioase. Am venit pe Crapmania interesat fiind de modul in care se face performanta la prinsul crapului, eu pescuind preponderent pe Dunare si in Delta, dorind sa aprofundez si sa-mi eficientizez tehnicile de prindere. Nu mi-a luat mult sa inteleg, in ciuda faptului ca ma suspectati de lipsa inteligentei, caci trebuie sa particip la concursuri incurajat de foarte multe cunostinte care participau deja. Evitam tocmai din cauza faptului ca stiam ca lumea carpfishingului e destul de alunecoasa, sa nu-i zic altcumva si condusa dupa interese materiale. Am zis sa incerc. Am facut prima greseala. M-a prins fenomenul. Mitocania exista deja inainte sa intru si eu ca user al forumului. Dar ce vorbim? Nu vreau sa fac aprecieri asupra adjectivelor cu care m-ati cadorisit pentru ca stiu ca ati facut-o cu un scop. L-am acuzat pe Popescu Stefan ca si-a aservit presa si stiu ca ati dezvoltat impreuna cu Andrei Vladeanu un cuib in care pregatiti implementarea federatiei. V-am provocat atat pe dumneavoastra cat si pe domnul Vladeanu ca sa vad cat de adanc sunteti ancorati in ecuatia asta si cu ocazia producerii inevitabilului, odata cu aparitia acestui articol ce iese la randu-i din limitele bunului simt, apropos, am vazut. Odata ce mi-ati confirmat banuielile nu mai are sens sa insist. Normal ca ar fi lipsit de bun simt.
Stiind acum ca Stefan Popescu a pus mana pe principalii formatori de opinie si avand la dispozitie si "canalele media de profil", dupa cum le-am numit eu sunt convins caci eforturile pentru a combate carentele carpfishingului sunt tardive.
Inca odata cer scuze ABSOLUT tuturor celor care au trebuit sa ma suporte in toti acesti ani, insa eu de acum voi fi un simplu spectator al CN-ului, CM-ului sau a-l anumitor concursuri care polueaza mai mult decat o face Cornel.S, Gabi P sau Sorin R ( parca! Cred ca de RSC-u` este vorba )
Si ca sa conchid Domnule Manascu, aflati caci nici chiar atat de incult nu sunt. Ma prefac doar a fi unul. Pentru linistea dumneavoastra puteti afla ca prin afacerile familiei mele promovez actori ai teatrului national de stat cu piesele lor, formatii muzicale s.a. Printre noi sunt oameni care cunosc acest lucru si care au avut posibilitatea sa vada in mine mai mult decat asterneti dumneavoastra pe o pagina virtuala.
Asa s-a justificat prezenta mea obsesiva in anumite sectiuni ale forumului insa de acum am sa va las ca am vazut ca nu veti combate cu oameni nepregatiti.
p.s. Salutari domnului Vladeanu pentru reusita "radiografie" pe care ne-a facut-o :wink: .
Urban culture.

Avatar utilizator
Claudiu Garlea
pescar de competitie
Mesaje: 2007
Membru din: Vin Iun 03, 2011 17:27
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: APEL LA SANATATE MORALA

Mesaj de Claudiu Garlea »

Unde-i butonul de like?

Avatar utilizator
Cristi Y
pescar de competitie
Mesaje: 2597
Membru din: Mar Ian 11, 2005 22:33

Re: APEL LA SANATATE MORALA

Mesaj de Cristi Y »

foarte buna initiativa , felicitari

interesant este ca timp de aproape doi ani , cu acutizare majora in ultimul an popescu ne_a injurat si batjocorit cum a vrut fara ca cineva sa intervina , acum cand interesele federatiei i_au inchis gura cu asta incheindu_se si sursa de trafic s_a facut loc si de morala

oricum , e bine ...
CAPUL PLECAT SABIA IL TAIE

Avatar utilizator
Dan Mateianu
Site Admin
Mesaje: 3211
Membru din: Mie Ian 16, 2008 9:52
Puncte: 300
Localitate: Bucuresti

Re: APEL LA SANATATE MORALA

Mesaj de Dan Mateianu »

Cristi Y scrie:foarte buna initiativa , felicitari

interesant este ca timp de aproape doi ani , cu acutizare majora in ultimul an popescu ne_a injurat si batjocorit cum a vrut fara ca cineva sa intervina , acum cand interesele federatiei i_au inchis gura cu asta incheindu_se si sursa de trafic s_a facut loc si de morala

oricum , e bine ...
Am mai aratat acum 1-2 luni ca forumurile de Campionat National, Campionat Mondial si Competitii reprezinta cam 5% din traficul acestui site. Cu dovezi de pe trafic.ro
Doar ca limbajul indecent nu va mai fi tolerat de acum.
Iar Popescu foarte rar a injurat. Intotdeauna a raspuns injuriilor primite. Din acest motiv nici nu a fost banat decat atunci cand a exagerat.

Din acest motiv am si scris: fiecare poate fi pro/contra oricui, dar in termeni civilizati.

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: APEL LA SANATATE MORALA

Mesaj de ionut72 »

Ati ales, in sfarsit, sa declarati ca vreti respectarea propriului regulament, lucru pe care unii vad ca-l aplauda din rasputeri. Imi voi spune si eu parerea despre asta:

1) Trebuia s-o faceti demult, de la inceput, lucru care nu s-a intamplat "din motive ce-mi scapa". Mai bine mai tarziu decat niciodata, doar sa va tineti de promisiune.

2) A bantuit (vreo 2 ani cel putin) p'aci un personaj, presedintele "federatiei", care a scris orice, oricand si in orice termeni, despre oricine (a jignit cum a vrut si a amenintat pe toata lumea) si nu ati luat nici o atitudine. Userii amintiti cornel s, gabi1 si RSC nu sunt, nici pe departe, cei mai nocivi (sau pentru ca sunt nocivi pentru imaginea "federatiei" trebuie scosi tapi ispasitori?). Lesne se poate observa dubla masura pe care ati binevoit voi, proprietarii forumului, s-o adoptati.

3) Iarasi usor de observat e ca Romania e, intr-adevar, tara formelor fara fond, lumea transmite felicitari si aplauda lupta impotriva "violentei verbale" (care e o nazbatie), in acelasi timp acceptand supusa, ba chiar facand apologia violentei autentice, cum ar fi intrarea cu bocancii si cu forta "legislativa" (violenta legala nu e mai putin violenta, ba chiar e mai periculoasa) "federatiei"/agvps in viata pescarilor sau abuzurile statului. Sa transmiti felicitari unora (proprietari si administratori de forum) pentru ca, dupa ani, au hotarat sa respecte regulamentul pe care ei insisi l-au conceput, denota starea de nauceala in care ne aflam.

4) Apelul la autoritate (greseala frecventa printre romani) este, de asemenea o greseala. Si, mai ales, cand vine vorba despre pescuit. Ca atare, luari de pozitie de genul "domnule, la topicul cutare, n-ar trebui sa intervina toata lumea, ci doar cei priceputi si interesati" sunt eronate.

5) La fel si apelul la "normalitate". Normalitatea e data de majoritate si, de regula, majoritatea greseste. Nici reciproca nu e mai putin adevarata, nu inseamna ca, daca "esti singur impotriva tuturor", ai implicit dreptate.

6) Cuvintele sunt transcendentale, "sanatatea morala" nu incepe si n-are nimic de-a face cu forma comunicarii, ci cu fondul ei. Sa confunzi marfa cu ambalajul e o greseala manifesta. Si, apoi, "morala" e un termen absolut subiectiv care n-are ce cauta intr-o discutie serioasa, folosit ca "argument". Stiati ca, pe vremea bunicilor (strabunicilor pentru multi dintre voi) nostri, tango-ul era considerat imoral? Ce sa mai vorbim despre rock'n'roll?

Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

Avatar utilizator
gabi1
Veteran
Mesaje: 4787
Membru din: Joi Sep 16, 2010 19:23
Puncte: 0
Localitate: Gura Oborului

Re: APEL LA SANATATE MORALA

Mesaj de gabi1 »

In perioada interbelica multi isi trageau un glont in cap pentru a-si salva onoarea, e drept nu aveau multa carte, astazi suntem licentiati prin diferite facultati obscure insa ne vindem pe tichete de masa....
PS. Felicitari Tibi. :)
"Azi oamenii cunosc preţul fiecărui obiect si valoarea nici unuia."
"Nu refuza ajutorul imbecililor; pentru a rămâne sus iți trebuie unanimitate". :-)

Avatar utilizator
zfcristian
Pescar de competitie
Mesaje: 1881
Membru din: Mar Noi 24, 2009 17:56
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: APEL LA SANATATE MORALA

Mesaj de zfcristian »

Dan M scrie: Din acest motiv am si scris: fiecare poate fi pro/contra oricui, dar in termeni civilizati.
INITIATIVA LAUDABILA DAR CA ORICE MINUNE VA TINE 3 ZILE !
MODUL DE "IMPLEMENTARE" PRIN INFIERAREA LUI CORNEL ESTE UN ATAC MARUNT IMPACHETAT FRUMOS CU UN PERSONAJ FICTIV CHIPURILE , clasic postdecembrist, ne ascundem dupa pamflet !
Pe aia de dau tepe pe la vanzari nu ii mai vede nimeni , pe aia de dau UP toata ziua iar nu ii vede nimeni .
A mai fost acum cateva saptamani o miscare vis a vis de numele celor care pot posta in anumite sectiuni , rezultatul... ??!?!!??
Aceeasi Marie dar in alta sectiune "secreta" ! :mrgreen:

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Liber la Discutii”