Despre PPT

Sectiune deschisa pentru orice subiect de discutie.

Moderatori: Alin Galbenu, mariosilaghi, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Florin Pata
Mesaje: 902
Membru din: Mie Iun 15, 2011 16:12
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Despre PPT

Mesaj de Florin Pata »

Neacsu Mircea scrie:
osc1or scrie:Totusi in dragon gasesti si hakuyo si fl, firme de la care mai gasesti cat de cat cate ceva bun.
Eu mai nou imi iau aproape toate accesoriile pt monturi de la hakuyo si aici ma refer la varteje, agrafe rapide, conuri anti-tangle, clipsuri pt plumbi pierduti, stoppere, plumbi, momitoare, saculeti solubili... sunt la 1/3..1/2 din pretul de la alte firme chipurile mai consacrate...
Minciog am FL cu coada carbon dintr-o bucata 1,8m care e foarte bun, il am de 2 sezoane si l-am folosit intens (marea majoritate a prietenilor mei sunt baboieri super amatori care nici minciog nu au si il folosesc mereu pe al meu).
Tot prin dragon gasesti si firma Predator, unde se gasesc niste saculeti foarte buni si apreciati de multa lumea.
Marea firma SubDue se gasea in dragon la 8 lei rola de 300m. A luat cineva exclusivitate si acum se gaseste numai de la 20 lei in sus prin magazine si e acelasi fir...
Eu folosesc inaintas textile "Power Pro" de dragon :) 20 lei rola de 130m parca... imi fac treaba foarte bine cu el..

Intre tonele de articole de pescuit proaste si foarte proaste gasesti si lucruri bune in dragon, trebuie sa stii insa sa le cauti.
BRAVO BRAVO BRAVO Cat adevar in postarea TA exemplu sa iti iei un plic de stoppere este 2 lei la magazin, cu 16 lei din DRAGON iti iei 30 de plicuri aceeasi FIRMA
8)

clabuc
Mesaje: 372
Membru din: Joi Apr 30, 2009 11:11
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Despre PPT

Mesaj de clabuc »

Dan Serban scrie:
clabuc scrie: Bravo si de la mine, in primul rand ptr ca te descurci sa gasesti aceeasi calitate la preturi bune, in al doilea ca impartasesti si in al 3 lea ca se mai da peste nas preturilor total exagerate gen korda, fox etc
Cred ca d-aia nu mai pot dormi noaptea cei de la Korda sau Fox ca in dragon se gasesc produse similare cu ale lor la preturi mult mai mici. Asta o numesti o forma de protest impotriva lor?

Sunt sute de pescari care pescuiesc linistiti cu produse Fl, Hakuyo, Predator si alte sute care pescuiesc la fel de linistiti cu produse Fox, Korda etc. Singura diferenta dintre ei este ca unii isi permit sa plateasca o suma de bani pentru produsele mai sus amintite, iar altii nu si au gasit alternative..dar de aici si pana la a da peste nas producatorilor sau celor care folosesc exclusiv produse Korda sau Fox, este o cale foarte lunga.
Nu vreau sa ma intelegi gresit, in trusa mea de pescuit am si eu destule accesorii din Dragon.
eu usor, usor am renuntat la toate produsele korda. unele din ele le-am dat si gratis (cobrele) inlocuite cu zarguzon si hakuyo. Acum mai am doar o crusha pe care o folosesc foarte rar si un marker. fox mai am doar niste carlige din care am folosit doar 2 nu mi-au placut si nu le-am mai folosit - le pastrez ca backup . Astea si multe altele le-am cumparat cand gandeam si eu ca tine.
categoriile nu sunt asa cum le spui tu , exista si categoria celor care isi permit dar nu vad niciun rost sa cheltuiasca bani mai multi pe aceeasi calitate. si eu ma duceam la big fish sa cumpar ingrediente si aditional mai dadeam si 2 mil pe fire de forfac, conectori, plumbi, silicoane si alte ciurucuri.
Crezi ca ala care pune basia sau mgs pe mtx si foloseste consumabile ieftine nu isi permite lanseta si consumabile mai scumpe ?
daca eu folosesc momitor de 4 ori mai ieftin (3lei) decat korda/fox (12lei) pentru ca il consider net superior inseamna ca protestez ?

Avatar utilizator
Dan Serban
Pescar de competitie
Mesaje: 1537
Membru din: Joi Iul 10, 2008 15:25
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Despre PPT

Mesaj de Dan Serban »

clabuc scrie:
Dan Serban scrie:
clabuc scrie: Bravo si de la mine, in primul rand ptr ca te descurci sa gasesti aceeasi calitate la preturi bune, in al doilea ca impartasesti si in al 3 lea ca se mai da peste nas preturilor total exagerate gen korda, fox etc
Cred ca d-aia nu mai pot dormi noaptea cei de la Korda sau Fox ca in dragon se gasesc produse similare cu ale lor la preturi mult mai mici. Asta o numesti o forma de protest impotriva lor?

Sunt sute de pescari care pescuiesc linistiti cu produse Fl, Hakuyo, Predator si alte sute care pescuiesc la fel de linistiti cu produse Fox, Korda etc. Singura diferenta dintre ei este ca unii isi permit sa plateasca o suma de bani pentru produsele mai sus amintite, iar altii nu si au gasit alternative..dar de aici si pana la a da peste nas producatorilor sau celor care folosesc exclusiv produse Korda sau Fox, este o cale foarte lunga.
Nu vreau sa ma intelegi gresit, in trusa mea de pescuit am si eu destule accesorii din Dragon.
eu usor, usor am renuntat la toate produsele korda. unele din ele le-am dat si gratis (cobrele) inlocuite cu zarguzon si hakuyo. Acum mai am doar o crusha pe care o folosesc foarte rar si un marker. fox mai am doar niste carlige din care am folosit doar 2 nu mi-au placut si nu le-am mai folosit - le pastrez ca backup . Astea si multe altele le-am cumparat cand gandeam si eu ca tine.
categoriile nu sunt asa cum le spui tu , exista si categoria celor care isi permit dar nu vad niciun rost sa cheltuiasca bani mai multi pe aceeasi calitate. si eu ma duceam la big fish sa cumpar ingrediente si aditional mai dadeam si 2 mil pe fire de forfac, conectori, plumbi, silicoane si alte ciurucuri.
Crezi ca ala care pune basia sau mgs pe mtx si foloseste consumabile ieftine nu isi permite lanseta si consumabile mai scumpe ?
daca eu folosesc momitor de 4 ori mai ieftin (3lei) decat korda/fox (12lei) pentru ca il consider net superior inseamna ca protestez ?
Este strict alegerea ta ca ai renuntat sa mai folosesti carligele si accesoriile respective, dar acum nu trebuie sa ii aratam cu degetul pe cei care folosesc sau au de gand sa foloseasca ceva ce tie nu ti se mai pare convenabil, despre asta vorbim. Aici e vorba strict de gusturile si alegerile fiecarui pescar.
Pescar de rând

clabuc
Mesaje: 372
Membru din: Joi Apr 30, 2009 11:11
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Despre PPT

Mesaj de clabuc »

Exact 100% de acord

Avatar utilizator
Claudiu Garlea
pescar de competitie
Mesaje: 2007
Membru din: Vin Iun 03, 2011 17:27
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Despre PPT

Mesaj de Claudiu Garlea »

Nu poti sa astepti de la niste pescari de competitie, care promoveaza in PRINCIPIU pescuitul SPORTIV la CRAP, sa iti pescuiasca pe balti gen Fundulea 1 ... Fundulea 7, sa-ti arate cum se confectioneaza o bomba si sa-ti spuna unde gasesti cei mai ieftini opritori...
Iar un fir special pentru inaintas, sau un Whiplash nu se compara cu un Power Pro de Niro de Janeiro, care iti f%t^ neconditionat ... parerea mea

Avatar utilizator
osc1or
Veteran
Mesaje: 3888
Membru din: Lun Aug 13, 2012 14:35
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Despre PPT

Mesaj de osc1or »

Atat de mult am dezbatut subiecte pt urmatorul numar incat vad ca nu a mai aparut revista noiembrie-decembrie...
Critic echilibrat

Avatar utilizator
nit_matias
Pescar de competitie
Mesaje: 938
Membru din: Lun Sep 12, 2011 15:40
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Despre PPT

Mesaj de nit_matias »

din cate stiu o sa apara in magazine pe 16 decembrie
Niteanu Matei
http://mateiniteanu.blogspot.ro/
PB:20.3

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Liber la Discutii”