Je suis Charlie...

Sectiune deschisa pentru orice subiect de discutie.

Moderatori: Alin Galbenu, mariosilaghi, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
Avatar utilizator
DumiD
Pescar de competitie
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Oct 21, 2010 1:52

Re: Je suis Charlie...

Mesaj de DumiD »

nicucc scrie:
doru_croc scrie:12 oameni care utilizau desenul politic ca instrument de reflecţie critică au fost ucişi de fapt pentru că armele lor, creionul şi foaia de hîrtie, deveniseră extrem de periculoase pentru o formă de islamo-fascism care ameninţă acest secol.
TRIST.
Se spune ca:"Semeni vant...culegi furtuna!"
Cineva a sarit calul,cine?care?...tiind sa cred ca toti cei implicati in asta au cam sarit si calul....daca nu si peste grajdul calului.

In pielea goala poti desena orice ...dar NU un simbol al unei anumite religii,nu-ti bagi picioarele in el de simbol ca ai tu un creion in mana...daca-ti respecti religia ta,trebuie sa dai doavada de respect si pentru celelalte religii si simboluri.

Dumnezeu sa-i aiba in paza pe jurnalisti dar si-au cam facut-o cu creionul lor....
care-i problema ca au facut misto de pisatul lor de religie? sa se duca in arabia saudita sau in yemen daca nu le convine presa din franta. europenii cand se duc in tarile arabe le respecta legile si obiceiurile, nu se apuca sa dea cu bombe cand zic ca mancam carne murdara de porc sau alte balarii de-ale lor de acum 700 de ani

nicucc
Pescar de competitie
Mesaje: 195
Membru din: Sâm Sep 05, 2009 13:26
Puncte: 0
Localitate: Craiova

Re: Je suis Charlie...

Mesaj de nicucc »

DumiD scrie:eu nu judec un popor, judec o religie care este un cancer. degeaba o scalda unii ca nu toti sunt la fel, ca nu exsista padure fara uscaciuni....peste tot in lume aceeasi mancatori de carne de oaie uscata sub saua la camila dau cu bombe sa ajunga in rai....eu unul as interzice aceasta religie...vrei oaie de sub saua de la camila te duci in mortii matii in arabia saudita, nu vi in europa sa freci menta pentru ajutor social si cand nu-ti convine ceva dai cu grenada

Sa interzici o religie...pai cine esti tu?
Poate cineva sa-ti interzica religia ta?
Vei lua atitudine cand cineva isi bate joc de valorile tale morale?
Ce e aia Europa...are religia ei...pe ce e ea cladita?...Rromi nu au voie,romanii nici atat musulmanii nu...dar cine mama dracului are voie in Europa asta?...doar nemtii curati si francezii...sa-si faca Europa lor atunci.

nicucc
Pescar de competitie
Mesaje: 195
Membru din: Sâm Sep 05, 2009 13:26
Puncte: 0
Localitate: Craiova

Re: Je suis Charlie...

Mesaj de nicucc »

Dumi...du-te tata tu si faci nani,te depaseste problema si spui aberatii.
valorile noastre morale sunt aici si oriunde,eu personal ma mandresc cu astea oriunde si nu trebuie sa pun mana pe grenada,dar daca cineva imi insulta familia de fata cu mine i-au atitudine si-l pocnesc in mufa instantaneu.

nicucc
Pescar de competitie
Mesaje: 195
Membru din: Sâm Sep 05, 2009 13:26
Puncte: 0
Localitate: Craiova

Re: Je suis Charlie...

Mesaj de nicucc »

DumiD scrie:
nicucc scrie:
doru_croc scrie:12 oameni care utilizau desenul politic ca instrument de reflecţie critică au fost ucişi de fapt pentru că armele lor, creionul şi foaia de hîrtie, deveniseră extrem de periculoase pentru o formă de islamo-fascism care ameninţă acest secol.
TRIST.
Se spune ca:"Semeni vant...culegi furtuna!"
Cineva a sarit calul,cine?care?...tiind sa cred ca toti cei implicati in asta au cam sarit si calul....daca nu si peste grajdul calului.

In pielea goala poti desena orice ...dar NU un simbol al unei anumite religii,nu-ti bagi picioarele in el de simbol ca ai tu un creion in mana...daca-ti respecti religia ta,trebuie sa dai doavada de respect si pentru celelalte religii si simboluri.

Dumnezeu sa-i aiba in paza pe jurnalisti dar si-au cam facut-o cu creionul lor....
care-i problema ca au facut misto de pisatul lor de religie? sa se duca in arabia saudita sau in yemen daca nu le convine presa din franta. europenii cand se duc in tarile arabe le respecta legile si obiceiurile, nu se apuca sa dea cu bombe cand zic ca mancam carne murdara de porc sau alte balarii de-ale lor de acum 700 de ani
apropo...tu ai vazut caricaturi cu Isus in curu gol,facute de musulmani...?

Avatar utilizator
gabi1
Veteran
Mesaje: 4787
Membru din: Joi Sep 16, 2010 19:23
Puncte: 0
Localitate: Gura Oborului

Re: Je suis Charlie...

Mesaj de gabi1 »

apropo...tu ai vazut caricaturi cu Isus in curu gol,facute de musulmani...?
Eu am vazut politicieni meschini care si-au urmarit interesele de partid si au neglijat integrarea sociala a acestor marginalizati. Sa nu fim ipocriti, asa am ajuns in aceasta situatie. Comentam emotional efectele si nu cautam/vedem cauzele.
"Azi oamenii cunosc preţul fiecărui obiect si valoarea nici unuia."
"Nu refuza ajutorul imbecililor; pentru a rămâne sus iți trebuie unanimitate". :-)

nicucc
Pescar de competitie
Mesaje: 195
Membru din: Sâm Sep 05, 2009 13:26
Puncte: 0
Localitate: Craiova

Re: Je suis Charlie...

Mesaj de nicucc »

gabi1 scrie:
apropo...tu ai vazut caricaturi cu Isus in curu gol,facute de musulmani...?
Eu am vazut politicieni meschini care si-au urmarit interesele de partid si au neglijat integrarea sociala a acestor marginalizati. Sa nu fim ipocriti, asa am ajuns in aceasta situatie. Comentam emotional efectele si nu cautam/vedem cauzele.
Lasa-i dracu de politicieni,aici suntem pescari...conteaza religia si optiunile politice?

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: Je suis Charlie...

Mesaj de ionut72 »

Vei lua atitudine cand cineva isi bate joc de valorile tale morale?
Valorile tale "morale"? Pai sunt ale tale, nu ale mele. Pe ce baza vrei sa ma obligi sa fie morale sau sacre si pentru mine? Si daca nu sunt, pot sa fac ce vreau cu ele, sa le ironizez, critic, p.i.s. pe ele. In interiorul proprietatii mele legitime, bineinteles, nu ma duc la om acasa, la el pe blog, site etc, sa-l injur sau sa ma p.i.s pe el si pe religia lui. Dar, si daca o fac, tot ce poti face e sa ma dai afara, sa-mi interzici accesul etc.

Altfel, ce inseamna in mintea ta, sa "iei atitudine"? Ii dai cu bata in cap, il impusti? Dupa cum postezi esti cam genul de "inteligent" care e de parere ca "da domnule, aia au violat-o, da si ea a fost de vina, ce cauta sa defileze asa sumar imbracata in fata lor?".

Zilnic se fac ironii, se critica, se spun bancuri cu si despre Isus, Mahomed, sfatul Petre, Dumnezeu, Allah etc. Ce facem ii impuscam pe toti cei care le spun?
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

nicucc
Pescar de competitie
Mesaje: 195
Membru din: Sâm Sep 05, 2009 13:26
Puncte: 0
Localitate: Craiova

Re: Je suis Charlie...

Mesaj de nicucc »

ionut72 scrie:
Vei lua atitudine cand cineva isi bate joc de valorile tale morale?
Valorile tale "morale"? Pai sunt ale tale, nu ale mele. Pe ce baza vrei sa ma obligi sa fie morale sau sacre si pentru mine? Si daca nu sunt, pot sa fac ce vreau cu ele, sa le ironizez, critic, p.i.s. pe ele. In interiorul proprietatii mele legitime, bineinteles, nu ma duc la om acasa, la el pe blog, site etc, sa-l injur sau sa ma p.i.s pe el si pe religia lui. Dar, si daca o fac, tot ce poti face e sa ma dai afara, sa-mi interzici accesul etc.

Altfel, ce inseamna in mintea ta, sa "iei atitudine"? Ii dai cu bata in cap, il impusti? Dupa cum postezi esti cam genul de "inteligent" care e de parere ca "da domnule, aia au violat-o, da si ea a fost de vina, ce cauta sa defileze asa sumar imbracata in fata lor?".

Zilnic se fac ironii, se critica, se spun bancuri cu si despre Isus, Mahomed, sfatul Petre, Dumnezeu, Allah etc. Ce facem ii impuscam pe toti cei care le spun?
E prost omul ca te baga in seama....!
Valoarea ta morala e doar pishatul?Eu nu am voie sa am atitudine?
Pishe-te pe valorile tale si lasa-ma pe mine in pace!

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: Je suis Charlie...

Mesaj de ionut72 »

Valorile "mele" morale sunt ale mele, tin de libertatea de alegere, optiune (ader la ele voluntar) etc. As fi de-a dreptul idiot sa incerc sa le impun si celorlalti. Mai mult, daca initiez agresiunea (legala sau ilegala) ca sa le impun si altora, sunt, deja, agresor. Pentru asta exista un singur raspuns: legitima aparare.


Altfel, daca il iau la p.u.l.a pe prietenul tau imaginar se cheama, in mintea ta, ca nu te las in pace?
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: Je suis Charlie...

Mesaj de ionut72 »

Eu nu am voie sa am atitudine?
Ba da, ai voie sa nu fii e acord, sa combati, in orice forma vrei si cum vrei - libertatea de exprimare, ce spun eu, acolo unde ti se permite. Cine a spus ca n-ai voie? N-ai voie insa sa initiezi violenta fizica asupra mea.
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Liber la Discutii”