Je suis Charlie...

Sectiune deschisa pentru orice subiect de discutie.

Moderatori: Alin Galbenu, mariosilaghi, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Je suis Charlie...

Mesaj de Dan Mitranescu »

ionut72 scrie:
Vei lua atitudine cand cineva isi bate joc de valorile tale morale?
Valorile tale "morale"? Pai sunt ale tale, nu ale mele. Pe ce baza vrei sa ma obligi sa fie morale sau sacre si pentru mine? Si daca nu sunt, pot sa fac ce vreau cu ele, sa le ironizez, critic, p.i.s. pe ele. In interiorul proprietatii mele legitime, bineinteles, nu ma duc la om acasa, la el pe blog, site etc, sa-l injur sau sa ma p.i.s pe el si pe religia lui. Dar, si daca o fac, tot ce poti face e sa ma dai afara, sa-mi interzici accesul etc.

Altfel, ce inseamna in mintea ta, sa "iei atitudine"? Ii dai cu bata in cap, il impusti? Dupa cum postezi esti cam genul de "inteligent" care e de parere ca "da domnule, aia au violat-o, da si ea a fost de vina, ce cauta sa defileze asa sumar imbracata in fata lor?".

Zilnic se fac ironii, se critica, se spun bancuri cu si despre Isus, Mahomed, sfatul Petre, Dumnezeu, Allah etc. Ce facem ii impuscam pe toti cei care le spun?
"Spusul" este mai nenorocit decat impuscatul.
Manipulare ( majoritar a presei ) nenoroceste mai mult decat razboaiele.

Nu prea le am eu pe aste cu "Mahomed, sfantul Petru,..., dar daca cineva isi bate joc de familia mea spre exemplu ( ca si valorile astea morale difera de la individ la individ ), eu unul recunosc ca ma duc catre fapte penale oricand, cu cea mai mare dezinvoltura, atentie si premeditare. :)

P.S. port discutia pe principii, nu pe ce a fost in Franta. Oricum m-am gandit sa il imbrac pe unul in Shimano si sa il pun sa il tavaleasca putin pe Dong, eventual in fata la PROTV , ca prea ies bine treburile astea. :D :wink:

nicucc
Pescar de competitie
Mesaje: 195
Membru din: Sâm Sep 05, 2009 13:26
Puncte: 0
Localitate: Craiova

Re: Je suis Charlie...

Mesaj de nicucc »

ionut72 scrie:Valorile "mele" morale sunt ale mele, tin de libertatea de alegere, optiune (ader la ele voluntar) etc. As fi de-a dreptul idiot sa incerc sa le impun si celorlalti. Mai mult, daca initiez agresiunea (legala sau ilegala) ca sa le impun si altora, sunt, deja, agresor. Pentru asta exista un singur raspuns: legitima aparare.


Altfel, daca il iau la p.u.l.a pe prietenul tau imaginar se cheama, in mintea ta, ca nu te las in pace?

Am tot respectul pentru D-voastra dar aici intreceti masura.
Daca incercati sa ma luati,sa ne luati pe mine,pe prietenii mei sau pe oricine altcineva aflat in sistemul meu de valori in a d-voastra p.u.l.a....o sa vedeti ca indiferent de consecinte si noi o sa incercam sa va dam la....

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Je suis Charlie...

Mesaj de Dan Mitranescu »

nicucc scrie:
ionut72 scrie:Valorile "mele" morale sunt ale mele, tin de libertatea de alegere, optiune (ader la ele voluntar) etc. As fi de-a dreptul idiot sa incerc sa le impun si celorlalti. Mai mult, daca initiez agresiunea (legala sau ilegala) ca sa le impun si altora, sunt, deja, agresor. Pentru asta exista un singur raspuns: legitima aparare.


Altfel, daca il iau la p.u.l.a pe prietenul tau imaginar se cheama, in mintea ta, ca nu te las in pace?

Am tot respectul pentru D-voastra dar aici intreceti masura.
Daca incercati sa ma luati,sa ne luati pe mine,pe prietenii mei sau pe oricine altcineva aflat in sistemul meu de valori in a d-voastra p.u.l.a....o sa vedeti ca indiferent de consecinte si noi o sa incercam sa va dam la....
Si tu stai in Rahova Nicu ? :D

P.S. Legat de "dat" poti sa fii mandru. "Om este cine da, nu cine primeste". :D

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: Je suis Charlie...

Mesaj de ionut72 »

o sa vedeti ca indiferent de consecinte si noi o sa incercam sa va dam la....
In sfarsit, incepi sa te prinzi cum e cu libertatea de exprimare! :D

Dan mai are inca pana inceapa sa se prinda! :)

Mai spun odata: libertatea de exprimare este despre ce nu vrei sa auzi si iti e greu sa accepti, nu despre ce ceva cu care esti de acord!
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Je suis Charlie...

Mesaj de Dan Mitranescu »

ionut72 scrie:
o sa vedeti ca indiferent de consecinte si noi o sa incercam sa va dam la....
In sfarsit, incepi sa te prinzi cum e cu libertatea de exprimare! :D

Dan mai are inca pana inceapa sa se prinda! :)

Mai spun odata: libertatea de exprimare este despre ce nu vrei sa auzi si iti e greu sa accepti, nu despre ce ceva cu care esti de acord!
Ionut, viata trebuie simtita , nu inteleasa. Ca poate o intelegi de la unii "care se exprima liber" . :wink:

Ce "nu vrei sa auzi si iti este greu sa accepti", cand il desenezi pe Mohamed dezbracat, cu fundul in sus ?

Avatar utilizator
DumiD
Pescar de competitie
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Oct 21, 2010 1:52

Re: Je suis Charlie...

Mesaj de DumiD »

nicucc scrie:Dumi...du-te tata tu si faci nani,te depaseste problema si spui aberatii.
valorile noastre morale sunt aici si oriunde,eu personal ma mandresc cu astea oriunde si nu trebuie sa pun mana pe grenada,dar daca cineva imi insulta familia de fata cu mine i-au atitudine si-l pocnesc in mufa instantaneu.
nicule era acru pelinu?
ce treaba are ce-am zis eu cu ce zici tu? vrei sa dezbati ceva cu mine si nu stiai cum sa te bagi in seama? puteai sa incepi cu "va rog frumos lamuriti-ma si pe mine in legatura cu...."

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: Je suis Charlie...

Mesaj de ionut72 »

Ce "nu vrei sa auzi si iti este greu sa accepti", cand il desenezi pe Mohamed dezbracat, cu fundul in sus ?
[/quote]

Pai nu mie, care-l desenez, "imi e greu sa aud, vad si sa accept", ci celorlalti, pentru care Mahomed e "sacru"! Si vaca e scara pentru indieni. Ce-ar fi ca indienii sa tocmeasca niste echipe de asasini, sa-i impuste pe toti ce-i care manaca vaca? Ei, daca asta ti se pare o aberatie si impuscarea celor care l-au ironizat pe Mahomed intr-un desen, e o la fel de mare aberatie.
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: Je suis Charlie...

Mesaj de ionut72 »

Adica, Dane, tu vrei sa impui cu forta celorlalti cum, in ce fel si daca au voie sau nu sa transmita (in orice forma doresc) celorlalti ce gandesc ei despre ceva/orice?
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

Avatar utilizator
gabi1
Veteran
Mesaje: 4787
Membru din: Joi Sep 16, 2010 19:23
Puncte: 0
Localitate: Gura Oborului

Re: Je suis Charlie...

Mesaj de gabi1 »

Ionut,
in numele democratiei si libertatii de exprimare ai intra in camera unui nebun sa-i spui ca sora-sa e curva si sa-i arati niste caricaturi cu ma-sa facand sex cu un catar :roll: :D
"Azi oamenii cunosc preţul fiecărui obiect si valoarea nici unuia."
"Nu refuza ajutorul imbecililor; pentru a rămâne sus iți trebuie unanimitate". :-)

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Je suis Charlie...

Mesaj de Dan Mitranescu »

ionut72 scrie:Adica, Dane, tu vrei sa impui cu forta celorlalti cum, in ce fel si daca au voie sau nu sa transmita (in orice forma doresc) celorlalti ce gandesc ei despre ceva/orice?
Nu, forta este un instrument ca si "spusul".
Trebuiesc tratate la fel. Aia cu "spusul" normal ca nu le convine si manipuleaza in interes propriu asta, dar na, ca de multe ori nu tine.

Eu judec numai pe cel care ataca primul, indiferent ca este forta sau "spus".

Nu te uiti la filme ? Nu vezi ca te ung la suflet numai cei care dau batai grave, sau chiar omoara, pentru principii morale ? Ai vazut sa placa vreun "trambitar" vreodata ?
Asta este viata si se simte, nu vine din presa , legi sau tribunal.

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Liber la Discutii”