petitie online Denominarea in Lei a creditelor in valuta

Sectiune deschisa pentru orice subiect de discutie.

Moderatori: Alin Galbenu, mariosilaghi, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: petitie online Denominarea in Lei a creditelor in valuta

Mesaj de ionut72 »

si mi se rupe ce-a semnat, orice contract poate fi incalcat sau contestat in tribunal sau printr-o lege!
Te-ai varsat, in sfarsit! :) I rest my case!

Astept ziua cand vreunui proprietar de balta sa "i se rupa" de contractul (contractul nu e decat o specie a intelegerii) dintre voi si, dupa ce platesti, sa te dea afara!
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: petitie online Denominarea in Lei a creditelor in valuta

Mesaj de ionut72 »

doncostel20 scrie:
gabi1 scrie:
Scuza-ma, la ce ti-au trebuit 5500 de franci in 2007?
O masina occidentala ce altceva, i-a zi tu Costele. :wink:
Pe bune ca imi mai trebuia o dif.,mi-am luat o masina noua atunci!
Totusi nustiu ce o fi cu tipu asta,prea e frustat,sau lucreaza la banca :mrgreen: !
Ferrari? :lol: :lol:

Cine ziceai ca e frustrat? :lol: :lol:

Vezi ca te-a facut DumiD "fraier"! :D
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

Avatar utilizator
DumiD
Pescar de competitie
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Oct 21, 2010 1:52

Re: petitie online Denominarea in Lei a creditelor in valuta

Mesaj de DumiD »

ionut72 scrie:
si mi se rupe ce-a semnat, orice contract poate fi incalcat sau contestat in tribunal sau printr-o lege!
Te-ai varsat, in sfarsit! :) I rest my case!

Astept ziua cand vreunui proprietar de balta sa "i se rupa" de contractul (contractul nu e decat o specie a intelegerii) dintre voi si, dupa ce platesti, sa te dea afara!
asta urmareai? trebuia sa ma intrebi direct ce parere am despre contractele dintre banci si clienti si-ti ziceam, nu era nevoie sa strici topicul cu 7 pagini de facut pe prostu'

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: petitie online Denominarea in Lei a creditelor in valuta

Mesaj de ionut72 »

DumiD scrie:
ionut72 scrie:
si mi se rupe ce-a semnat, orice contract poate fi incalcat sau contestat in tribunal sau printr-o lege!
Te-ai varsat, in sfarsit! :) I rest my case!

Astept ziua cand vreunui proprietar de balta sa "i se rupa" de contractul (contractul nu e decat o specie a intelegerii) dintre voi si, dupa ce platesti, sa te dea afara!
asta urmareai? trebuia sa ma intrebi direct ce parere am despre contractele dintre banci si clienti si-ti ziceam, nu era nevoie sa strici topicul cu 7 pagini de facut pe prostu'
Ce parere ai despre contracte in general (orice contract) voiam sa aflu!
Ultima oară modificat Joi Ian 22, 2015 19:51 de către ionut72, modificat 1 dată în total.
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

Avatar utilizator
gabi1
Veteran
Mesaje: 4787
Membru din: Joi Sep 16, 2010 19:23
Puncte: 0
Localitate: Gura Oborului

Re: petitie online Denominarea in Lei a creditelor in valuta

Mesaj de gabi1 »

asta urmareai?
:lol: :lol:
"Urmareste, prinde si preda"!!
"Azi oamenii cunosc preţul fiecărui obiect si valoarea nici unuia."
"Nu refuza ajutorul imbecililor; pentru a rămâne sus iți trebuie unanimitate". :-)

Avatar utilizator
DumiD
Pescar de competitie
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Oct 21, 2010 1:52

Re: petitie online Denominarea in Lei a creditelor in valuta

Mesaj de DumiD »

ionut72 scrie: Ce parere ai despre contracte in general (orice contract) voiam sa aflu!
Ca trebuiesc respectate cat timp sunt avantajoase pentru ambele parti. In rest istoria, statistica si aglomerarea din tribunalele de pretutindeni sunt martori ca n-au nici o valoare cand una din parti e nemultumita.
edit. am fost un pic drastic, nu ca n-au valoare dar e justificabil sa incerci sa iesi dintr-un contract care nu te mai avantajeaza.

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: petitie online Denominarea in Lei a creditelor in valuta

Mesaj de ionut72 »

Ca trebuiesc respectate cat timp sunt avantajoase pentru ambele parti.


Lege economica: orice schimb (inclusiv cel de genul bunuri prezente contra bunuri viitoare + dobanda) e considerat reciproc avantajos, per se, in momentul semnarii lui voluntare.

Cand una dintre parti considera ca schimbul a devenit avantajos are dreptul sa decline intelegerea, cu obligatia de a plati daunele stabilite de comun acord in momentul incheierii intelegerii. Anormal e ca, indiferent cine, inclusiv (sau, mai ales) statul sa intervina in timpul jocului si sa schimbe regulile in favoarea unui jucator.
Ultima oară modificat Joi Ian 22, 2015 20:12 de către ionut72, modificat 1 dată în total.
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

Avatar utilizator
gabi1
Veteran
Mesaje: 4787
Membru din: Joi Sep 16, 2010 19:23
Puncte: 0
Localitate: Gura Oborului

Re: petitie online Denominarea in Lei a creditelor in valuta

Mesaj de gabi1 »

e justificabil sa incerci sa iesi dintr-un contract care nu te mai avantajeaza.
Dumi, nu te supara, daca ai parghii legale este normal, altfel petitii s-au facut si pentru Gica Popescu, Jean Padureanu, numai pentru Tundrea, Samoilescu etc nu a avut cine.
"Azi oamenii cunosc preţul fiecărui obiect si valoarea nici unuia."
"Nu refuza ajutorul imbecililor; pentru a rămâne sus iți trebuie unanimitate". :-)

nicucc
Pescar de competitie
Mesaje: 195
Membru din: Sâm Sep 05, 2009 13:26
Puncte: 0
Localitate: Craiova

Re: petitie online Denominarea in Lei a creditelor in valuta

Mesaj de nicucc »

ionut72 scrie:
apropo, cate imobile deti, recunoaste ?! :lol:
Desi exemplul personal nu e un argument, iti voi raspunde (ca prea mi-ai ridicat mingea la fileu): in momentul de fata nici unul, stau cu chirie (dar nu la banca!)! Am detinut insa pana acum 3 imobile pe care le-am pierdut, toate 3 fiind lasate gaj la banca pentru niste afaceri pe care le-am condus stralucit ... la faliment (dintr-un total de 12 pana acum, pe care, din 1990 pana in 2010, le-am infiintat, crescut, falimentat sau vandut).

Stii ce? Noroc cu tine ca m-ai luminat: statul e de vina! :lol: :lol:

Asa sunteti invatati pe internet si pe la nu stiu ce colocviuri,de ce au dat faliment?(cu parere de rau nu stiu cum se scrie corect colocviu)
Cine conducea aceste afaceri care au falimentat sau cine este de vina?
Ne puteti spune ...ca sa ne ferim si noi in viitor?

Hert
Mesaje: 219
Membru din: Sâm Apr 16, 2011 17:02
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: petitie online Denominarea in Lei a creditelor in valuta

Mesaj de Hert »

Offf, Ionut, toata lumea a inteles ca ai cunostintele necesare pentru a deveni un avocat de banca! Dar aici suntem pe un forum de pescari de crap si ar trebui sa dam dovada de un pic de indulgenta! Da, tu ai dreptate, cei care au semnat asemenea contracte sunt niste prosti. Dar "sunt prosti, dar MULTI, maria ta"! dupa cum spunea un cunoscut raposat!
Un sfat gratuit iti dau: desi cunostintele dovedite pana acum te recomanda, sa nu te implici in politica, sa nu candidezi niciodata! :)
Bogdan Chiriac

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Liber la Discutii”