Rapid - iubire fara sfarsit !

Sectiune deschisa pentru orice subiect de discutie.

Moderatori: Alin Galbenu, mariosilaghi, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
Avatar utilizator
miyagi
Pescar de competitie
Mesaje: 4837
Membru din: Mar Aug 03, 2010 17:52
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Rapid - iubire fara sfarsit !

Mesaj de miyagi »

RazvanG scrie:
gor965 scrie:
GClaudiu scrie:http://www.digisport.ro/Bloguri/Dan+Fil ... telistilor

Sper sa nu se supere domnii moderatori pe mine.
Perfect adevarat si foarte frumos scrise ... mai ales randurile despre Rapiduletu ! :mrgreen:
Niste libidinosi :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Valabil in continuare :lol: .
Urban culture.

Avatar utilizator
gabi1
Veteran
Mesaje: 4787
Membru din: Joi Sep 16, 2010 19:23
Puncte: 0
Localitate: Gura Oborului

Re: Rapid - iubire fara sfarsit !

Mesaj de gabi1 »

Cadouri oferite de Cristescu jucatorilor pe langa prima de instalare, dar si liderilor galeriei. :wink:
:idea: Ce inseamna un patron generos, nu chitros ca georgica !!
:arrow: http://www.okazii.ro/ceasuri-barbatesti ... a129702030(click pe poze)
"Azi oamenii cunosc preţul fiecărui obiect si valoarea nici unuia."
"Nu refuza ajutorul imbecililor; pentru a rămâne sus iți trebuie unanimitate". :-)

Avatar utilizator
doru_croc
pescar de competitie
Mesaje: 2433
Membru din: Dum Aug 30, 2009 10:01
Puncte: 0
Localitate: Alexandria

Re: Rapid - iubire fara sfarsit !

Mesaj de doru_croc »

Pentru Rapid

Dan Mrinescu....Adevarul


Sunt rapidist de mic. Şi tata a fost. El m-a făcut să ţin cu Rapidul cu un argument beton pentru un puşti de doişpe ani care abia învăţase la şcoală cum muncitorii ceferişti au fost împuşcaţi de jandarmi la Griviţa în 1933. Tata, lăcătuş-mecanic într-o uzină bucureşteană, mi-a spus că nu am cum să ţin cu miliţia sau cu armata, pentru că au tras în muncitorii care cereau pâine pentru copiii lor. Argumentul său, imbatabil înainte de 1989, m-a făcut ca de atunci să ţin cu Rapid, indiferent dacă a jucat în A sau în B, imun la ironiile tuturor steliştilor şi dinamoviştilor cu care m-am intersectat de-a lungul vieţii. În copilăria mea de rapidist m-am simţit mereu privit cu simpatie de suporterii altor echipe, cu excepţia celor ai Stelei şi ai lui Dinamo, dar lucrul acesta mi se părea firesc, pentru că, aşa cum v-am spus deja, strămoşii lor puseseră puştile pe strămoşii noştri. Când am crescut şi am învăţat lucruri noi despre fotbal şi istorie, am devenit un rapidist raţional. Adică mi-am iubit echipa, am suferit pentru ea, dar nu am mai urât Steaua şi Dinamo. Decât în cele 90 de minute în care jucau cu Rapidul. În rest, m-am bucurat atunci când Dinamo a eliminat-o pe Inter sau când a bătut-o cu 3-0 pe Hamburg. M-am simţit mândru, laolaltă cu toţi steliştii, când Steaua a câştigat Cupa Campionilor Europeni. De suferit, însă, am suferit numai când Universitatea Craiova a fost eliminată de Benfica în semifinalele Cupei UEFA. L-am urât mult timp pe suedezul ăla, Stromberg, cu claia lui de păr blond. M-am bucurat, firesc, după 1990, când Rapidul a început să conteze în lupta cu giganţii Steaua şi Dinamo. Mă gândeam la gluma favorită a puştanilor din copilărie, care îmi spuneau mereu că Rapidul este formaţia ABBA, un an în A şi doi în B. Iar când Rapidul a câştigat, în sfârşit, al doilea campionat din istorie, am fost sigur, în sinea mea, că n-o să mai retrogradeze niciodată. Devenisem o echipă mare. Un singur lucru m-a întristat, însă, în perioada de glorie cu Copos patron: echipa iubită din copilăria mea a ajuns să fie înjurată în provincie. Se zvonea că începuse să facă aranjamente. Atunci, Rapidul cu care tata m-a învăţat să ţin a murit. Odată cu el, cu tatăl meu... Când în ultimii ani au dispărut din fotbal echipe mari şi iubite ca Universitatea Craiova sau Poli Timişoara, am început să mă tem şi pentru noul Rapid. Copos nu mi-a plăcut niciodată ca patron al echipei (aveam senzaţia că nu se potriveşte cu spiritul Rapidului) şi mi s-a părut oarecum firesc ca el s-o ducă la pieire. Decizia TAS de la sfârşitul săptămânii trecute a confirmat acest lucru. Acum trăiesc sentimente contradictorii. Nu sunt trist aşa cum ar fi trebuit, în mod normal, să fiu. Sunt rapidist de mic, şi tata a fost, dar Rapidul nostru a murit de mult. Sigur, există un nume şi o emblemă, de care sunt ataşat, încă citesc toate ştirile despre soarta echipei, dar nu sufăr pentru ea. Un singur lucru m-a mâhnit profund de când se tot discută despre retrogradarea Rapidului. Este atitudinea lui Hagi, jucătorul pe care l-am preţuit enorm şi pentru care am suferit mai mult decât pentru oricine altcineva după eliminarea României de la Campionatul Mondial din SUA ‘94. Am suferit pentru Hagi, pentru că a fost omul care a pus cel mai mult suflet atunci. Acum, Hagi a vorbit cu răceală, ba chiar cu duşmănie, despre soarta Rapidului. Nici o urmă de regret a unui fost mare fotbalist faţă de o fostă mare echipă. Înţeleg preocuparea lui pentru banii investiţi la Viitorul Constanţa, dar constat că Hagi şi-a pierdut sufletul. Trist....

PS Acum, Hagi a vorbit cu răceală, ba chiar cu duşmănie, despre soarta Rapidului. Nici o urmă de regret a unui fost mare fotbalist faţă de o fostă mare echipă. Înţeleg preocuparea lui pentru banii investiţi la Viitorul Constanţa, dar nu si blaturile ordinare cu Steaua si Dinamo
Pentru unii umorul este ca si o limba straina: fara subtitrare nu inteleg nimic!
Este de o mie de ori mai bine să fii optimist şi să te înşeli, decât să fii pesimist şi să ai dreptate.

Avatar utilizator
DumiD
Pescar de competitie
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Oct 21, 2010 1:52

Re: Rapid - iubire fara sfarsit !

Mesaj de DumiD »

Hagi inainte sa fie patron e un mare stelist. Ziaristul de 2 lei uita cand Il Muce era la corbi, facea blat in fiecare etapa si manca rahat cu polonicul de Steaua cum Hagi a luat primul zbor de la Istambul si a tinut o conferinta in care l-a mictionat in fund pe bulibasa. Hagi cred ca se bucura sincer de retrogradare.

Ps. Cofetarul nu era in “spiritul rapidului“ pentru ca era singura persoana de la oficiala care nu injura,scuipa sau arunca cu brichete,telefoane sau chiar infectii urinare!

Avatar utilizator
doru_croc
pescar de competitie
Mesaje: 2433
Membru din: Dum Aug 30, 2009 10:01
Puncte: 0
Localitate: Alexandria

Re: Rapid - iubire fara sfarsit !

Mesaj de doru_croc »

DumiD scrie:Hagi inainte sa fie patron e un mare stelist. Ziaristul de 2 lei uita cand Il Muce era la corbi, facea blat in fiecare etapa si manca rahat cu polonicul de Steaua cum Hagi a luat primul zbor de la Istambul si a tinut o conferinta in care l-a mictionat in fund pe bulibasa. Hagi cred ca se bucura sincer de retrogradare.

Ps. Cofetarul nu era in “spiritul rapidului“ pentru ca era singura persoana de la oficiala care nu injura,scuipa sau arunca cu brichete,telefoane sau chiar infectii urinare!
N-ai inteles nimic :wink:
Pentru unii umorul este ca si o limba straina: fara subtitrare nu inteleg nimic!
Este de o mie de ori mai bine să fii optimist şi să te înşeli, decât să fii pesimist şi să ai dreptate.

clabuc
Mesaje: 372
Membru din: Joi Apr 30, 2009 11:11
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Rapid - iubire fara sfarsit !

Mesaj de clabuc »

stramosii stelistilor si dinamovistilor au pus pustile pe stramosii rapidului ????
stelistii si dinomovistii au tras in muncitorii care cereau mancare ptr copii lor ??

un articol de kkt care incearca sa intretina razboiul si ura dusa pana la extrem intre galerii.

Uite d-aia nu imi las si nu osa imi las copilul sa mearga pe stadion, poate va fi stelist sau dinamovist si se gaseste vreun rapidist care vrea sa isi razbune stramosii impuscati de stelisti ca asa a citit el in ziar.

Avatar utilizator
miyagi
Pescar de competitie
Mesaje: 4837
Membru din: Mar Aug 03, 2010 17:52
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Rapid - iubire fara sfarsit !

Mesaj de miyagi »

cornel.s scrie:
RazvanG scrie:
GClaudiu scrie:http://www.digisport.ro/Bloguri/Dan+Fil ... telistilor

Sper sa nu se supere domnii moderatori pe mine.
Niste libidinosi :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Valabil in continuare :lol: .
Up! 8)
Urban culture.

Avatar utilizator
remus_cta
pescar de competitie
Mesaje: 1330
Membru din: Sâm Mar 08, 2008 16:20
Puncte: 0
Localitate: constanta
Contact:

Re: Rapid - iubire fara sfarsit !

Mesaj de remus_cta »

SOC!!! Transfer istoric la Rapid!!! Un jucător a transferat 50 lei prin internet banking!!! :lol: :lol: :lol:

Avatar utilizator
miyagi
Pescar de competitie
Mesaje: 4837
Membru din: Mar Aug 03, 2010 17:52
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Rapid - iubire fara sfarsit !

Mesaj de miyagi »

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Urban culture.

Avatar utilizator
remus_cta
pescar de competitie
Mesaje: 1330
Membru din: Sâm Mar 08, 2008 16:20
Puncte: 0
Localitate: constanta
Contact:

Re: Rapid - iubire fara sfarsit !

Mesaj de remus_cta »

Știți ce fac rapidiștii când aud fluierul arbitrului???
Prezintă actele la control!!! :lol: :lol:
Floyd Patterson a fost culcat la podea de 7 ori intr-o runda
dupa meci a zis:"ei spun ca am fost boxerul care a fost culcat la podea cel mai mult....dar eu le spun ca sunt si cel care s-a ridicat de cele mai multe ori..."

APS TOMIS

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Liber la Discutii”