S-a pozat cu pestele altuia si a castigat marele premiu.

Sectiune deschisa pentru orice subiect de discutie.

Moderatori: Alin Galbenu, mariosilaghi, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
Avatar utilizator
iulius_gherase
Mesaje: 309
Membru din: Mie Dec 12, 2012 19:50
Puncte: 0
Localitate: Botosani, jud.Botosani

Re:

Mesaj de iulius_gherase »

osc1or scrie:Iulius, nu ai spirit de echipa deloc.... voi cand mergeti 3 prieteni la un concurs cum impartiti 4 lansete? Sau daca e unul mai iute si sare pe lansete mai repede e cel mai pescar?

Trimis de pe al meu GT-I8200 folosind Tapatalk
Crede-ma ca am fost la concursuri unde nici nu am pus mana pe lanseta ultimile 24 de ore...la unul am fost doar cu minciogul in apa si era aprilie..si nicidecum nu am zis ca am prins eu 30 de cteno, ci echipa a prins...ahh si referitor la care e mai rapid mi se pare normal ca acela sa faca drillul...asta nu inseamna ca dorm langa lansete,dar nici sa stau sa astept sa se trezeasca colegu sau sa vina colegul fiindca parca el a avut mai putine drilluri decat mine sau ca nu a avut niciun peste prins...si nicidecum nu am sa iau lanseta din mana coechipierului pe motiv ca eu nu am scos niciun peste...sau sa spun ca urmatorul drill e al meu si sa nu se atinga de lansete
Si chiar daca scoate un coechipier 500 de pesti nu inseamna ca el e maestrul..in topicul asta era vorba de cine a scos captura pretinzand ca e prinsa de el,nu calitatea unuia sau altuia de maestru emerit al pescuitului
Bucovina Carp Club
C.M.M.C. 21,425 kg M.V.2

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: S-a pozat cu pestele altuia si a castigat marele premiu.

Mesaj de Dan Mitranescu »

DumiD scrie:
Dan Mitranescu scrie: Legat de reguli scrise, unde nu mai este nimic de discutat, citeste orice regulament complet, adica de campionat national , mondial, sau de concurs cu regulament CIPS-FIPS.
Aici este specificat ca pestele scos cu alt fir decat montura proprie, nu se puncteaza si se elibereaza. Cine incearca sa evite aceasta regula este eliminat.
n-ai voie cu alt fir decat montura proprie dar e ok cu peste prins de alt pescar.
Da , poti sa punctezi cu orice peste "prins" ( cu inteles de "tras de lanseta" ) de unul dintre partenerii de echipa.

Avatar utilizator
tecsi78
Mesaje: 978
Membru din: Dum Sep 04, 2011 21:56
Puncte: 0
Localitate: Odorheiu Secuiesc

Re: S-a pozat cu pestele altuia si a castigat marele premiu.

Mesaj de tecsi78 »

Stau doi oameni in barca, pescuiesc pe doua directii diferite, unul din ei prinde un peste, e al lui.

Avatar utilizator
petre iulian
Pescar de competitie
Mesaje: 4345
Membru din: Mie Dec 13, 2006 12:23
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti / zona Pantelimon
Contact:

Re: S-a pozat cu pestele altuia si a castigat marele premiu.

Mesaj de petre iulian »

DumiD scrie:
Dan Mitranescu scrie: Legat de reguli scrise, unde nu mai este nimic de discutat, citeste orice regulament complet, adica de campionat national , mondial, sau de concurs cu regulament CIPS-FIPS.
Aici este specificat ca pestele scos cu alt fir decat montura proprie, nu se puncteaza si se elibereaza. Cine incearca sa evite aceasta regula este eliminat.
n-ai voie cu alt fir decat montura proprie dar e ok cu peste prins de alt pescar.
-------------

nu-i chiar asa regulamentul :wink:
Anul trecut o echipa de-a noastra la CN a adus un peste pana la mal si la mal a rupt firul(era de 0,23) dar a agatat alt fir de la alta lanseta . A scos pestele cu alta lanseta si cand sa-l bage la sac (era +10kg) a aparut arbitrul sef care vazuse faza (ghinon :D ) si a decis c nu se puncteaza acel peste . A fost un mic scandal dar pana la urma asa a ramas .... Degeaba era montura lor ....Nu poti avea pe un fir principal mai mult decat un carlig si cum erau doua monturi pe acelas fir se considerau doua carlige (cel de la firul rupt cu pestele si cel de la lanseta care se agatase firul ).
Membru Fondator al Clubului Sportiv Green Lake

Avatar utilizator
iulius_gherase
Mesaje: 309
Membru din: Mie Dec 12, 2012 19:50
Puncte: 0
Localitate: Botosani, jud.Botosani

Re: S-a pozat cu pestele altuia si a castigat marele premiu.

Mesaj de iulius_gherase »

petre iulian scrie:
DumiD scrie:
Dan Mitranescu scrie: Legat de reguli scrise, unde nu mai este nimic de discutat, citeste orice regulament complet, adica de campionat national , mondial, sau de concurs cu regulament CIPS-FIPS.
Aici este specificat ca pestele scos cu alt fir decat montura proprie, nu se puncteaza si se elibereaza. Cine incearca sa evite aceasta regula este eliminat.
n-ai voie cu alt fir decat montura proprie dar e ok cu peste prins de alt pescar.
-------------

nu-i chiar asa regulamentul :wink:
Anul trecut o echipa de-a noastra la CN a adus un peste pana la mal si la mal a rupt firul(era de 0,23) dar a agatat alt fir de la alta lanseta . A scos pestele cu alta lanseta si cand sa-l bage la sac (era +10kg) a aparut arbitrul sef care vazuse faza (ghinon :D ) si a decis c nu se puncteaza acel peste . A fost un mic scandal dar pana la urma asa a ramas .... Degeaba era montura lor ....Nu poti avea pe un fir principal mai mult decat un carlig si cum erau doua monturi pe acelas fir se considerau doua carlige (cel de la firul rupt cu pestele si cel de la lanseta care se agatase firul ).
O argumentare buna...chiar daca mi se pare o aplicare a regulamentului putin fortata si putin extensiva...
Ce te faci ca eu aveam doar 3 lansete in apa...si firul in mana...pe firul meu care il tineam cu mana nu erau 2 carlige sau doua monturi...practic in dreptul standului meu erau doar 4 carlige in apa...eu am agatat doar firul cu lanseta mea...mi-am recuperat montura mea si am scos lanseta din apa..pe urma am spus sa vad ce e cu firul asta care misuna prin apa...si erau cred ca vreo 50 m de coloana...si am inceput sa il scot din apa in ideea sa nu ma incurce...nici nu stiam ca are peste doar pe ultimii 10 m...era obosit saracul de cat a carat firul dupa el
Bucovina Carp Club
C.M.M.C. 21,425 kg M.V.2

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: S-a pozat cu pestele altuia si a castigat marele premiu.

Mesaj de Dan Mitranescu »

iulius_gherase scrie: A fi un pescar desavarsit nu inseamna automat ca esti si un om de un mare caracter si personalitate, daca esti campion mondial sau national asta nu te face un om de o integritate morala ridicata,fara a face vreo aluzie la persoana domnului vijelie...consider doar ca in exemplul dat a procedat gresit afirmand ca pestele(captura) este a lui,doar era barca lui,sculele lui,stiinta lui si celalalt era un profan al artei
Si cu aceasta termin pledoaria,nu vreau sa fiu acuzat ca sunt un postac de forum sau un pescar de forum...multumesc
In primul rand regret faptul ca v-am plasat la o varsta mai inaintata. Sper sa nu va fi suparat. Am fost derutat de multele exemple pe care le-ati dat de pe f&h.

Nu a pus nimeni in balanta faptul ca Vijelie este un pescar bun, pentru a i se dovedi caracterul.
Faptul ca este bun a fost expus numai pentru a fi plasat ca principal autor al prinderii acelui clean. Avea nevoie de un procent in meritele capturarii pestelui, pentru a avea dreptul moral sa se inscrie cu pestele la un concurs.

Ca se "lauda" cu echipamentul este numai pentru a da de inteles cat mai bine ca el a condus actiunea si ca este normal sa fie coautor. Nu a spus nimeni niciodata ca este 100% sau 90% prinzatorul. Nu, a avut nevoie de un procent. Acum realizez ca nici de 51% nu a avut nevoie, ci de un singur procent. Se afla intr-o echipa, ce a decis ca "incepatorul" sa se bucure de reusita, pentru "norocul caracteristic" de a merge pe o balta si un loc ce tin cleni capitali.

Cata ipocrizie sa mai inghit eu, ca doi prieteni merg la pescuit , prind o captura capitala si nu au dreptul sa se prezinte cu ea sa ia un premiu de 2000 lei ? Indiferent care se prezinta cu ea.

Ce organizator tine cont de asa ceva, cand oamenii nu cer doua premii ?
Ce organizator face anchete fara ca niciun concurent sa faca vreo reclamatie ?
Daca nu era vorba de Vijelie mai inumara cineva solzii pestelui ?
Cine face afirmatii de HOTIE pe lucruri ce nu au fost reglementate niciodata ? ( cine are dreptul sa se pozeze cu un peste cand mai multi au contribuit la prinderea lui )

Chiar nu isi da nimeni seama ce a fost acolo ?


P.S. repet, aia era o discutie privata, fara niciun fel de relevanta.
Spre exemplu, pe mine daca ma intreaba un tampit ( fara nicio aluzie ) ceva ce ma deranjeaza, ii raspund numai bazaconii. Este normal ca aceste vorbe sa fie luate in considerare public ?

Avatar utilizator
iulius_gherase
Mesaje: 309
Membru din: Mie Dec 12, 2012 19:50
Puncte: 0
Localitate: Botosani, jud.Botosani

Re: S-a pozat cu pestele altuia si a castigat marele premiu.

Mesaj de iulius_gherase »

Pentru domnul dan...va respect punctul de vedere si cumva pe undeva va dau dreptate intr-o oarecare masura...cu privire la cine a fost pescar dintre cei doi din barca...dar de aici si pana a-i minimaliza,elimina aportul celui care a facut drillul cu pestele si a spune ca nu e captura lui e o interpretare extrema...asa consider eu...si am spus,ma repet:in spiritul si litera regulamentului a procedat corect.. Bravo lui ca speculat aceasta omisiune(chichita) din regulament
Judecand dupa argumentatia dumneavoastra, eu nu pot sa zic ca am prins un peste peste 10 kg fiindca fie eram in concurs si eram in echipa,fie ca m-a ajutat cineva la minciog,chiar daca am facut eu totul,inclusiv drillul exceptand doar ca nu l-am pus eu in minciog
Chiar mai mult nu am prins niciodata un crap fiindca nu am mers singur niciodata la pescuit,chiar daca aveam bateria mea,m-a ajutat totdeauna un prieten,coleg...asa s-a intamplat...de acum daca sare cineva cu minciogul sa ma ajute,il plesnesc...legea se interpreteaza in sensul aplicarii ei nu si in sensul neaplicarii...fiecare avem puncte de vedere diferite pe acest subiect...
Ultima oară modificat Sâm Ian 16, 2016 11:16 de către iulius_gherase, modificat 1 dată în total.
Bucovina Carp Club
C.M.M.C. 21,425 kg M.V.2

Avatar utilizator
petre iulian
Pescar de competitie
Mesaje: 4345
Membru din: Mie Dec 13, 2006 12:23
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti / zona Pantelimon
Contact:

Re: S-a pozat cu pestele altuia si a castigat marele premiu.

Mesaj de petre iulian »

daca tragi pestele cu mana ,este mai rau :lol:
Am patit si asta :D
Singura solutie in care ai agatat un fir cu un peste (tranvai) este sa-l aduci pana la mal ,apuci firul si legi firul de alta lanseta fara montura si-l scoti pe mal .Atunci firul cu ,care ai scos peste se considera al tau :D Binentelrs ca nu trebuie sa ai mai mult de 4 lanste active :wink:

o alta intamplare haioasa a fost acum ceva ani la un CN pe lacul Lates in care un peste cu firul dupa el s-a agatat de marker :lol: . Stateam linistit si dintr-o data a inceput markerul sa mearga pe apa .Haios a fost ca din instinct am mai dat si teapa ... :lol: Eram cu 4 lansete pe sky-pod si cu una in drill )cea cu markerul ). Culmea ca in spatele nostru erau 2 arbitrii care se uitau la noi dar nu realizau asta :lol: . Dupa ceva minute bune de drill mi-am dat saama si-am scos repede o lanseta din apa si uite asa am scos pestele pe mal regulamentar ca am argumentat noi ca am agatat un marker in timp ce eram in drill . :D :D Sunt multe de povestit pe aceasta tema la ce-am patit eu in anii petrecuti in concursuri dar sa lasam topicul omului ca l-am facut praf .. :oops:
Ultima oară modificat Sâm Ian 16, 2016 11:22 de către petre iulian, modificat 1 dată în total.
Membru Fondator al Clubului Sportiv Green Lake

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: S-a pozat cu pestele altuia si a castigat marele premiu.

Mesaj de Dan Mitranescu »

iulius_gherase scrie: O argumentare buna...chiar daca mi se pare o aplicare a regulamentului putin fortata si putin extensiva...
Ce te faci ca eu aveam doar 3 lansete in apa...si firul in mana...pe firul meu care il tineam cu mana nu erau 2 carlige sau doua monturi...practic in dreptul standului meu erau doar 4 carlige in apa...eu am agatat doar firul cu lanseta mea...mi-am recuperat montura mea si am scos lanseta din apa..pe urma am spus sa vad ce e cu firul asta care misuna prin apa...si erau cred ca vreo 50 m de coloana...si am inceput sa il scot din apa in ideea sa nu ma incurce...nici nu stiam ca are peste doar pe ultimii 10 m...era obosit saracul de cat a carat firul dupa el
Si cu ce ai scos firul ?
Cerceteaza inainte de raspuns, ca prima a fost cu "suspendare". Acum nu mai scapi. :wink: :D

Avatar utilizator
iulius_gherase
Mesaje: 309
Membru din: Mie Dec 12, 2012 19:50
Puncte: 0
Localitate: Botosani, jud.Botosani

Re: S-a pozat cu pestele altuia si a castigat marele premiu.

Mesaj de iulius_gherase »

petre iulian scrie:daca tragi pestele cu mana ,este mai rau :lol:
Am patit si asta :D
Singura solutie in care ai agatat un fir cu un peste (tranvai) este sa-l aduci pana la mal ,apuci firul si legi firul de alta lanseta fara montura si-l scoti pe mal .Atunci firul cu ,care ai scos peste se considera al tau :D Binentelrs ca nu trebuie sa ai mai mult de 4 lanste active :wink:

o alta intamplare haioasa a fost acum ceva ani la un CN pe lacul Lates in care un peste cu firul dupa el s-a agatat de marker :lol: . Stateam linistit si dintr-o data a inceput markerul sa mearga pe apa .Haios a fost ca din instinct am mai dat si teapa ... :lol: Eram cu 4 lansete pe sky-pod si cu una in drill )cea cu markerul ). Culmea ca in spatele nostru erau 2 arbitrii care se uitau la noi dar nu realizau asta :lol: . Dupa ceva minute bune de drill mi-am dat saama si-am scos repede o lanseta din apa si uite asa am scos pestele pe mal regulamentar ca am argumentat noi ca am agatat un marker in timp ce eram in drill . :D :D Sunt multe de povestit in ce-am patit eu in anii petrecuti in concursuri dar sa lasam topicul omului ca l-am facut praf .. :oops:
Eram sigur de asta...corect...trebuia sa fac drillul cu lanseta,nu cu mana
Dar puteti sa imi dati dreptate ca in regulamentele majoritatii concursurilor organizate pe la noi nu este specificat acest lucru...ca drillul trebuie facut cu lanseta...ar insemna intr-o interpretare extensiva si riguroasa ca daca mi se rupe coloana,de la nodul inaintasului, cu pestele la doi metri de mal si apuc sa prind de textil si sa-l trag la minciog,nu pot sa il trec in clasament...sau pestele se elibereaza cand sa-l pun in minciog si totusi apuc sa il prind cu minciogul..situatie reala(tenul s-a eliberat de carlig dar nu si- a dat seama si se zbatea pe loc si am bagat dintr-o miscate capul la minciog sub el si l-am prins)tot nu il pun in clasament ca nu era prins la carlig de fapt,nu avea carligul in gura cand l-am pus pe saltea
Bucovina Carp Club
C.M.M.C. 21,425 kg M.V.2

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Liber la Discutii”