S-a pozat cu pestele altuia si a castigat marele premiu.

Sectiune deschisa pentru orice subiect de discutie.

Moderatori: Alin Galbenu, mariosilaghi, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
stangadan
Mesaje: 52
Membru din: Dum Apr 06, 2014 18:08

Re: S-a pozat cu pestele altuia si a castigat marele premiu.

Mesaj de stangadan »

tai_pan28 scrie:Ce satisfactie poti sa ai pozandu-te cu pestele prins de altul? Daca e asa de ce mai investim in scule, nade, timp pt pescuit, etc? Te duci pe moara sau hermes astepti sa prinda unul un peste over 20 te-ai pozat si gata esti cel mai tare. Eu zic ca mentalitatea asta denota anumita probleme psihice.... :mrgreen:
Dar ce satisfactie ai sa te pozezi cu crapi prinsi pe carpodroame ? E ca si cum bati copii de scoala primara si te dai smecher in fata prietenilor ce bataus esti tu !

remuszx9
Mesaje: 59
Membru din: Lun Apr 08, 2013 15:02
Puncte: 0
Localitate: Timisoara

Re: S-a pozat cu pestele altuia si a castigat marele premiu.

Mesaj de remuszx9 »

stangadan scrie:
tai_pan28 scrie:Ce satisfactie poti sa ai pozandu-te cu pestele prins de altul? Daca e asa de ce mai investim in scule, nade, timp pt pescuit, etc? Te duci pe moara sau hermes astepti sa prinda unul un peste over 20 te-ai pozat si gata esti cel mai tare. Eu zic ca mentalitatea asta denota anumita probleme psihice.... :mrgreen:
Dar ce satisfactie ai sa te pozezi cu crapi prinsi pe carpodroame ? E ca si cum bati copii de scoala primara si te dai smecher in fata prietenilor ce bataus esti tu !
pe bune? esti degeaba,stai jos ! nota 4

carbocalm
Mesaje: 513
Membru din: Joi Mai 16, 2013 21:26
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: S-a pozat cu pestele altuia si a castigat marele premiu.

Mesaj de carbocalm »

stangadan scrie:
tai_pan28 scrie:Ce satisfactie poti sa ai pozandu-te cu pestele prins de altul? Daca e asa de ce mai investim in scule, nade, timp pt pescuit, etc? Te duci pe moara sau hermes astepti sa prinda unul un peste over 20 te-ai pozat si gata esti cel mai tare. Eu zic ca mentalitatea asta denota anumita probleme psihice.... :mrgreen:
Dar ce satisfactie ai sa te pozezi cu crapi prinsi pe carpodroame ? E ca si cum bati copii de scoala primara si te dai smecher in fata prietenilor ce bataus esti tu !
:lol: :lol: :lol:
Se vede ca e pauza competitionala.

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: S-a pozat cu pestele altuia si a castigat marele premiu.

Mesaj de Dan Mitranescu »

Asta a lui Vijelie este banala pe langa altele.
Eu stiu una, in care ala care a facut poze cu pestele ( si peste fratioare, cel mai mare prins in competitii vreodata ) nu a participat cu absolut nimic la scoaterea lui. Ba mai a si periclitat-o, grabind drilul, ca sa arunce el alta lanseta. Peste toate astea a mai incasat si 1000 euro ca premiu, plus ca a beneficiat de majoritate felicitarilor din partea celor aflati pe balta.
Niste "fraieri" toti , ca nu au observat "infractiunea". Pe deasupra mai insumau si peste 1000 de podiumuri in competitii toti cei de acolo.
M-am gandit mult de ce au fost pacaliti. Poate ca la nivelul lor conteaza mai mult cine face o strategie de pescuit, cine alege momeala , cine plaseaza momeala cum si unde trebuie, ..., chestii din astea. Chiar sa nu se dea importanta mai mare celui care depune atata stiinta in a invartii trigonometric manivela unei mulinete, dupa ce cu simturi maximum antrenate si dezvoltate a depistat sunetele unui avertizor ...
Degeaba stau prin competitii, ca tot nu au invatat ce inseamna pescuit si pescar adevarat.

Mai stiu una si mai tare. La nivel mondial asta.
De data asta infractiunea a fost de grup. Peste 10.
La un CM unul a mulinat la mal cel mai mare peste din competitie si fiind mai slab de inger a declarat , fara sa stie ce mare pescar ajunsese prin chestia asta, ca pestele nu este al lui si ca este trofeul intregului grup cu care participa.
Cum sa nu-si dea seama el ca momentul ala inainte de trasatura, in care a decis sa se scoale din pat sa-si schimbe partenerul, reprezinta o extraordinara percepere a pescuitului, ... si cum invartea el mulineta in miez de noapte, ...si bruma , ... atentie ! in Franta , nu oriunde, .... sa scoata un peste de 10kg, ... talent, mare talent si pricepere.
Mare prostie ca nu si-a constientizat potentialul de mare drilist si a impartit podiumul cu tot lotul.

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: S-a pozat cu pestele altuia si a castigat marele premiu.

Mesaj de Dan Mitranescu »

Revenind , inteleg ca doi au fost la pescuit si au prins un peste.
Dupa asta, unul ( ala care venise cam cu tot : scule, locuri , strategie, momeala, ... ) a decis sa-si faca poze cu pestele, pentru a participa la un concurs.
Cei de la concurs au considerat ca asta este un furt, ca ei au specificat in regulament ca prinsul unui peste inseamna strict sa fii la manivela.
Toate bune pana aici.
Ce nu inteleg este de ce premiul nu se da celui care a fost la manivela. Este specificat ceva in regulament. Chiar nu stiu. Sau ca nu are poza el si are numai film ...?

Avatar utilizator
gabi1
Veteran
Mesaje: 4787
Membru din: Joi Sep 16, 2010 19:23
Puncte: 0
Localitate: Gura Oborului

Re: S-a pozat cu pestele altuia si a castigat marele premiu.

Mesaj de gabi1 »

Niste calomniosi, vor sa-i strice reputatia lui Valentin(vijelie) Oprisanescu, sanchi, a bagat capu' pe blat in poza. :wink:
"Azi oamenii cunosc preţul fiecărui obiect si valoarea nici unuia."
"Nu refuza ajutorul imbecililor; pentru a rămâne sus iți trebuie unanimitate". :-)

Avatar utilizator
Albert
pescar de competitie
Mesaje: 2296
Membru din: Lun Aug 23, 2010 17:56
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: S-a pozat cu pestele altuia si a castigat marele premiu.

Mesaj de Albert »

Dan Mitranescu scrie: Dupa asta, unul ( ala care venise cam cu tot : scule, locuri , strategie, momeala, ... ) a decis sa-si faca poze cu pestele, pentru a participa la un concurs.
Iar apar reguli-pentru-profanii-care-nu-rup-balta-in-concursuri.
Pai daca-i asa usor sa prinzi peste, da Vijelie(sau orice alt initiat) coordonate GPS, naluca, fir, lanseta si merg argatii sa scoata pestii pe banda rulanta din apele patriei. Si face Vijelie(sau orice alt initiat) album care demonstreaza ca-i cel mai mare pescar din Univers.C-asai la pescuit. Nu conteaza cum dai, cum faci drilul...daca te-a trimis Vijelie(sau orice alt initiat) si-ti spune inclusiv cate spire sa dai cand legi carligul il prinzi pe tata pestilor. Doar ca nu-i pestele tau..e al lui Vijelie(sau orice alt initiat). Logic.
Cum naiba poti sa te pozezi cu un peste prins de altul ca si cum ar fi al tau nu stiu. Sa te mai si lauzi pe net cu asta.Ba sa mai iei si premiu.
De fapt ce ma mir...sunt mii de romani care-s de acord cu jiji cand spune ca el a fentat legea si ca aia e. A scris carti cat n-a scris Creanga intr-o viata.E legal, io zic sa-l bage in programa scolara.
In alta ordine de idei daca asa merge treaba Vijelie trebuie sa spuna toata povestea in momentul in care a trimis poza. De ce n-a facut-o?

Avatar utilizator
DumiD
Pescar de competitie
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Oct 21, 2010 1:52

Re: S-a pozat cu pestele altuia si a castigat marele premiu.

Mesaj de DumiD »

Dane comparatia cu craparii e inutila. Una e sa pescuiesti in echipa la crap pe o perioada de cateva zile si alta sa joci o naluca in apa. In primul caz pestele este al echipei daca au participat toti:localizare,preparat nada,nadire, etc etc. In al doilea pescuiesti singur, indiferent cati vijelii ai in barca sa te indrume spre marea captura

Avatar utilizator
Claudiu Cutus
Mesaje: 514
Membru din: Mie Sep 05, 2012 3:20
Puncte: 0
Localitate: cluj-napoca

Re: S-a pozat cu pestele altuia si a castigat marele premiu.

Mesaj de Claudiu Cutus »

Un mare pacalici, penibil zic eu.

Avatar utilizator
razvan u.
pescar de competitie
Mesaje: 2954
Membru din: Mie Iul 30, 2008 15:00
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: S-a pozat cu pestele altuia si a castigat marele premiu.

Mesaj de razvan u. »

Scenariu: iau pe cineva la pescuit cu mine...barca mea, motorul meu, lansetele mele, nalucile mele, locurile stiute de mine.
Iar acel cineva prinde un peste, dupa ce in prealabil i-am aratat si cum.... Si fac o poza cu pestele prins de el, iar cu poza ma inscriu la concurs cu acceptul lui. Care este problema?
C. S. PELICANUL

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Liber la Discutii”